🪖Dzień 455 (24 maja 2023) – granica strachu

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Zakończył się “rajd biełgorodzki”, ale na dwie różne wersje. rosjanie twierdzą, że wybili 70 ukraińskich dywersantów, zniszczyli kilka pojazdów i reszta uciekła. rosyjskie siły wyzwoleńcze, po powrocie mówią o 2 zabitych i 12 rannych, oraz, że przeciwnik poniósł straty w wysokości około 30 zabitych. No i co najważniejsze – nie przyznają się do pokazanych przez rosjan zniszczonych pojazdów. A z tymi pojazdami jest jest dość istotna kwestia (dla rosjan) do udowodnienia – że są to pojazdy zachodnie, że “wojujemy z NATO”. Pokazali więc wideo i zdjęcia dwóch wraków amerykańskich Humvee w leju lub okopie. Wygląda to na inscenizowane (brak śladów kół na powierzchni, brudu, w kabinie gruba warstwa kurzu itd), ale to nie ma większego znaczenia – no może poza tym jak szybko tę inscenizację zorganizowali (wraki mogli przechwycić wcześniej na innych odcinkach frontu). Czy rosyjskie siły wyzwoleńcze były czy nie były ze wsparciem zachodniej techniki nie robi żadnej różnicy. Ten rajd bowiem pokazał, że nikt tych granic specjalnie nie broni, że rosja uważa, że na tyle skutecznie rozprzestrzeniła strach wśród sąsiadów, że nikt jej nie naruszy. I wierzyli w to też rosjanie. Dzień przed rajdem mieszkańcy biełgorodu zwrócili się z apelem o wydanie im kałasznikowów, bo chcą się móc bronić i wiedzą, że ich armia nie obroni. Rajd pokazał, że mieli rację. To kolejny kamyczek, który może ruszyć lawinę strachu w społeczeństwie rosyjskim. Dlaczego tak do tego zawzięcie wracam? Bo rosja jest największym eksporterem strachu do wewnątrz i na zewnątrz a jego wspólnym mianownikiem jest armia i inne służby. To dlatego na nielicznych protestach w Moskwie stado ludzi ucieka przed jednym policjantem z pałką (gdy równolegle w Chersonie grupa Ukraińców idzie nieuzbrojona w kierunku strzelających w powietrze rosyjskich żołnierzy). Ukraina więc prowadzi tę wojnę symetrycznie – pokazując i do wewnątrz i na zewnątrz rosji słabość rosyjskiej w każdym wymiarze. Bardzo wierzę, że takie łamanie granicy strachu ocali wiele żyć na froncie i skróci wojnę przez ferment wewnętrzny w rosji.

Dziś kreml opublikował wideo na którym putin osobiście sprawdza, że na mapie z XVII wieku nie ma Ukrainy. Jest Polska, jest rosja ale Ukrainy nie ma. Więc oni rację mają, bo tak mówi francuska mapa sprzed 350 lat (rosyjskich pewnie nie było). Na mapie nie byłoby też pewnie USA i paru innych krajów, ale co ciekawe – wedle tych co mówią, że poznają tą mapę (ja się nie znam) to jest na niej “Ukraina – ziemia kozaków” jest też “Tatarski Krym”. A na mapach z 1918 roku Biełgorod był ukraiński…

Na koniec prigożyn, który powiedział dziś kilka ciekawych rzeczy. Po pierwsze, że wagner pod Bachmutem stracił 20 tys ludzi (zabitych). Co dość szybko zostało zweryfikowane jako kłamstwo (tu i girkin się wypowiedział). Po szacunkowym sprawdzeniu jego poprzednich wypowiedzi (np. o tym ilu dostał więźniów), podliczeniu zaginionych i rannych oraz po analogicznym dodaniu strat rosyjskiej regularnej armii to licznik spokojnie dochodzi do liczby podanej przez Bidena kilka dni temu. rosjanie stracili pod Bachmutem około 100 000 ludzi (zabitych, rannych, zaginionych, pojmanych). Po drugie prigożyn powiedział, że w sumie wyszło na opak. Ukraina miała być zdenazyfikowana a wie o niej cały świat (ciekawa definicja denazyfikacji), miała być zdemilitaryzowana a jest odwrotnie.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Rajd biełgorodzki trwa

⚆ Ukraińskie wojsko rozpocznie szkolenie na czołgach M1A1 Abrams mniej więcej w przyszłym tygodniu – poinformował rzecznik Pentagonu Patrick Ryder.

⚆ Ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew poinformował, że w najbliższym czasie Kijów otrzyma 110 czołgów Leopard 1.

⚆ Japonia przekazała Ukrainie 100 pojazdów wojskowych, w tym ciężarówek i SUV-ów.

⚆ Departament Stanu USA zatwierdził umowę na sprzedaż Ukrainie systemów obrony powietrznej NASAMS oraz dodatkowego wyposażenia do tych systemów na kwotę 285 mln USD, – Pentagon

⚆ Norwegia wesprze szkolenie i edukację ukraińskich pilotów i personelu na myśliwcach F-16 – minister obrony Bjorn Arild Gram.

⚆ Holandia przeznaczy 260 mln euro na wspólny zakup amunicji 155 mm dla Ukrainy Ministerstwo Obrony Holandii.

⚆ Amerykański okręt ze sprzętem dla Sił Zbrojnych wpłynął na Bałtyk.

🌻+400 (204 760)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – bez zmian

⚆ Okolice Bachmutu – “W ciągu dnia następuje spadek intensywności walk na flankach na przedmieściach Bachmutu” — wiceminister obrony. rosjanie starają się umocnić na flankach i prowadzą intensywny ostrzał artyleryjski. W mieście spokojniej bo rosjanie prawdopodobnie prowadzą rotację. Ukraińcy mają kilka budynków w pd-zach części miasta.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian, nieco goręcej dla rosjan skończyły sie próby szturmów na Pierwomajskie i Newelskie.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ bez zmian

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: czernihowski, sumski, charkowski, chersoński
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): brak

🛸Strącony rosyjski śmigłowiec szturmowy Ka-52 “Aligator”. rosjanie wieczorem przypuścili kolejny atak na lewy brzeg Kijowa i Mikołajów.

☢️ rosjanie militaryzują teren elektrowni atomowej w Enerhodarze. Obecnie teren wokół bloków energetycznych nr 1, 2, 4 jest faktycznie wykorzystywany jako baza logistyczno-wojskowa. W miejscach tych na stałe stacjonuje personel strażaków, pojazdów opancerzonych i ciężarówek.

🏝Dym pojawił się rano w rejonie mostu krymskiego, rosjanie tłumaczyli to prowadzeniem ćwiczeń. Nie wiadomo, jaki był charakter tych ćwiczeń i dlaczego nie uprzedzono ludności.

🏎️ Rajd Biełgorodzki

⚆ „rosyjski Korpus Ochotniczy” poinformował, że podczas operacji w obwodzie biełgorodzkim nie poniósł żadnych strat. Jednak Ministerstwo Obrony federacji rosyjskiej twierdzi, że zniszczyło ponad 70 żołnierzy, cztery pojazdy opancerzone i pięć pickupów.

⚆ Podczas operacji w obwodzie biełgorodzkim ani jeden ukraiński żołnierz nie wjechał na terytorium rosji; jednostki biorące udział w operacji poniosły niewielkie straty — New York Times powołując się na ukraińskiego urzędnika, który zastrzegł sobie anonimowość.

⚆ Żołnierze „rosyjskiego Korpusu Ochotniczego” i Legionu „Wolność rosji” po starciu z wojskami rosyjskimi w obwodzie biełgorodzkim Federacji rosyjskiej mogli wycofać się bliżej granicy z Ukrainą, sugeruje Amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

⚆ Przedstawiciele „rosyjskiego Korpusu Ochotniczego” i Legionu „Wolność rosji” powiedzieli dziennikarzom, że wykonali zadania bojowe i polityczne w obwodzie biełgorodzkim. “RKO” poinformowało, że dwóch jego członków zostało rannych, a legion „Wolność rosji” poinformował o śmierci dwóch swoich żołnierzy i 10 rannych. Żołnierze stwierdzili również, że na terytorium rosji „używali sprzętu, który kiedyś armia kremlowskich zombie zabrała ZSU pod Bachmutem. Z powodzeniem „odzyskaliśmy” ten sprzęt”.

⚆ „Gdybyśmy mieli takie zadanie, moglibyśmy dotrzeć do Biełgorodu” – Legion „Wolność rosji”. „Następnie po przekroczeniu granicy państwowej Federacji rosyjskiej widzimy, że kierownictwo, wojskowo-polityczne kierownictwo Federacji rosyjskiej jest zupełnie nieprzygotowane na takie rzeczy. Długo mówili, że wzmacniają linię, wydają na to miliardy, „smocze zęby”, słupki, jakiś superinwigilacja. Kiedy jednak przychodzi co do czego to wszystko się sypie. Nic się nie dzieje. W rzeczywistości, im silniej wkraczamy na ich terytorium, tym dłużej zajmuje im opamiętanie się i wdrożenie działań odwetowych” – ocenił właśnie działania lojalnych wobec rządu putina dowódca RKO.

⚆ Władze Federacji rosyjskiej zakończyły operację „antyterrorystyczną” w obwodzie biełgorodzkim i poinformowały, że 23 maja pokonały w regionie rosyjski Korpus Ochotniczy (RKO) i Legion „Wolność rosji”. Według stanu na 23 maja siły Federacji rosyjskiej prawdopodobnie odepchnęły ich conajmniej do przygranicznej wsi Kozinka i być może poza terytorium Federacji rosyjskiej.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Budanow powiedział, że wkrótce rozpocznie się kontrofensywa Sił Zbrojnych Ukrainy. Według niego Ukraina ma już minimalną niezbędną do tego ilość broni. Szef ukraińskiego wywiadu zasugerował też, że ze względu na rosyjską obronę intensywne walki mogą toczyć się przez długi czas. Jednocześnie szef GUR zaznaczył, że „do kontynuacji operacji potrzebne są znaczne rezerwy” i wyraził opinię, że szczyt G7, w którym uczestniczył Zełeński, będzie okazją do kontrolowania, na ile proces dostarczania broni przez partnerów Ukrainy zostanie przyspieszony.

⚆ Minister obrony Reznikow spotkał się w Kijowie ze swoim brytyjskim kolegą Benem Wallace’em. „Rozmawialiśmy o ukraińskiej perspektywie NATO w kontekście zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie. W tym o ukraińskiej wizji stabilizacji pokoju w Europie z wykorzystaniem formuły pokojowej prezydenta Zełenskiego” – powiedział Reznikow. Również podczas spotkania omówiono priorytety uzbrojenia Ukrainy w celu osiągnięcia zwycięstwa, zwłaszcza w broń dalekiego zasięgu, taką jak pociski Storm Shadow.

⚆ Zełenski odbył kolejne spotkanie Sztabu Naczelnego Wodza – prezydent poinformował, że na Ukrainie rozpoczęły się prace nad koncepcją rozwoju lotnictwa „z uwzględnieniem przejścia na nowe typy statków powietrznych”.

⚆ Prawosławna Cerkiew Ukrainy (ta dobra) wprowadzi nowy kalendarz juliański dla stałych świąt od 1 września: Boże Narodzenie będzie obchodzone 25 grudnia, wstawiennictwo 1 października, Objawienie Pańskie 6 stycznia i dzień Świętego Mikołaja 6 grudnia. Obchody Świąt Wielkanocnych i związane z nimi wydarzenia pozostaną bez zmian. Decyzja zapadła na Synodzie Biskupów. Formalnie przejście musi jeszcze zostać zatwierdzone przez lokalną radę kościoła 27 lipca, ale Metropolitan Epifanij powiedział, że problem został już rozwiązany.

⚆ Daniłow zareagował na dezinformację rosyjskich propagandzistów o rzekomej „kontuzji” Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Walerija Załużnego.

⚆ Zełeński zaapelował do mieszkańców Iranu, aby nie brali udziału w krwawej rosyjskiej wojnie, w której irańskie drony kamikadze zabijają ukraińskich cywilów. „Kiedy irański dron zabija ciężarną Ukrainkę i jej męża w ich domu, co to jest dla was, matki i ojcowie w Iranie? Kiedy wasz „Shahed” uderza w akademik z naszymi studentami, ludzie umierają, wybucha pożar, idźcie do na miejsce przybywają ratownicy, a za kilka minut uderza drugi „Shahed”, odbierając życie tym, którzy ratowali życie innym… Co wy, ludzie w Teheranie, w Sziraz, w Saqqez lub w jakimkolwiek innym mieście w waszym kraju, wyniesiecie z tego?” – powiedział prezydent.

⚆ Mapa rosyjskich ataków na ukraińskie obiekty infrastrukturalne została przygotowana przez ekspertów ds. energetyki – Minister Energii Gałuszczenko. Oznacza to, że cywilni rosyjscy specjaliści są współwinni zbrodni wojennych popełnionych przez rosyjskie wojsko. A w wymiarze ludzkim ten fakt wygląda niesamowicie odrażająco. rosyjscy specjaliści energetyczni, którzy mają wielu kolegów, a nawet tylko znajomych w ukraińskiej energetyce, celowo zrobili wszystko, aby zamrozić Ukraińców, pozostawić szpitale i domy położnicze bez światła.

🌍Świat:

⚆ rosyjska strategia czekania, aż Zachód zmęczy się wojną, nie zadziała, Zachód będzie wspierał Ukrainę w wojnie z rosją, jeśli będzie taka potrzeba, przez lata – powiedział premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.

⚆ Były dowódca Wojsk Lądowych, gen. Waldemar Skrzypczak, uważa możliwość powstania zbrojnego na Białorusi za realną i zaapelował do Warszawy o przygotowanie się na taki scenariusz. Według niego, jeśli kontrofensywa Ukrainy się powiedzie, uzbrojeni Białorusini, którzy obecnie walczą po stronie Sił Zbrojnych, mogą zainicjować obalenie reżimu Łukaszenki

⚆ Z raportu ISW wynika, że ​​po raz pierwszy od grudnia 2022 r. Sztab Generalny nie poinformował o walkach pod Bachmutem. Analitycy wyjaśnili to jako możliwy postęp „wagnerowców” w głąb miasta.

⚆ Federacja rosyjska próbuje poprawić dyscyplinę w wojsku, ale problem narasta – brytyjski wywiad. Wojsko rosyjskie starało się utrzymać dyscyplinę w swoich szeregach, ale po mobilizacji rezerwistów od października 2022 roku problem ten jeszcze bardziej się nasilił.

⚆ Premier Łotwy Kristianis Karinsh uważa za obowiązkowe przyjęcie Ukrainy do NATO po zakończeniu wojny, bo inaczej nie będzie można zagwarantować pokoju i bezpieczeństwa w Europie.

⚆ Szwajcaria postanowiła wycofać 25 czołgów Leopard 2 i odsprzedać je producentowi, niemieckiej firmie Rheinmetal.

⚆ rosja i Białoruś, które tworzą tzw. Państwo Związkowe z jedną przestrzenią polityczną, wojskową, gospodarczą i jedną bronią jądrową za dwa raje, stanowią pewien problem dla innych państw Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej – powiedział prezydent Kazachstanu Tokajew.

⚆ Węgry jako jedyne nie zniosły jednostronnych ograniczeń w imporcie produktów rolnych z Ukrainy – Komisja Europejska.

💩rosja i białoruś:

⚆ W nocy miały miejsce kolejne eksplozje w Biełgorodzie i kolejnych 5 wieczorem. Również pożar w Moskwie – płonie olbrzymi teren rynku z materiałami budowlanymi.

⚆ rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło, że rosyjski statek projektu 18280 Iwan Churs z Floty Czarnomorskiej został zaatakowany przez 3 ukraińskie drony morskie w pobliżu Cieśniny Bosfor. Drony zostały zniszczone.

⚆ Federacja rosyjska twierdzi, że dwa amerykańskie bombowce strategiczne zbliżały się do rosyjskiej granicy nad Morzem Bałtyckim – Pentagon odpowiedział, że doszło do „interakcji” między samolotami amerykańskimi i rosyjskimi.

⚆ Założyciel „wagnera” jewgienij prigożyn uważa, że ​​Ukraina ma obecnie jedną z najsilniejszych armii na świecie, a jednocześnie, jego zdaniem, „Wagner” jest pierwszą armią. „Przyjechaliśmy po chamsku, chodziliśmy po całym terytorium w butach w poszukiwaniu nazistów. Szukając nazistów, schrzaniliśmy wszystko co się dało, potem zbliżyliśmy się do Kijowa, potem spieprzyliśmy i wyjechaliśmy. Potem pojechaliśmy do Chersonia. Spieprzyliśmy, wyszliśmy. Po tym czy do tego? Czas już jest zagmatwany – Izium, Lyman. I jakoś wszystko nam nie wychodzi.” Potem powiedział: “Operacja specjalna została przeprowadzona w celu denazyfikacji i demilitaryzacji… (…) Dziś o Ukrainie wiedzą wszyscy na świecie. (…) Jeśli na początku operacji specjalnej mieli warunkowo 500 czołgów, teraz mają 5000 czołgów. Jeśli mieli 20 000 ludzi, którzy wiedzieli, jak walczyć, teraz 400 000 wie, jak walczyć. Jak to zdemilitaryzowaliśmy? Okazuje się, że wręcz przeciwnie – zmilitaryzowaliśmy to jak diabli” – powiedział.

⚆ prigożyn powiedział, że rosja powinna przygotować się do ciężkiej wojny, wprowadzić stan wojenny i ogłosić nowe fale mobilizacji, a także „zamknąć wszystkie granice”, jak w Korei Północnej, aby nie stracić kraju.

⚆ rosyjskie kanały twierdzą, że 13 maja Ukraińcy zbili Patriotami 4 samoloty (prawdopodobnie bombowce strategiczne). Zginąć miało 11 osób załogi.

⌛ Rok temu (90):

Siły ukraińskie bronią dwóch przyczółków po drugiej stronie Dońca – Łymanu i Siewierodoniecka. Nacierają na nich przeważające siły rosyjskie i pewnie kwestią czasu jest ich wycofanie się na wygodniejsze pozycje do obrony za rzeką.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Pozdrowienia z biełgorodzkiej narodniej

⚆ Leopard 1 cieszy się z nadchodzącej wycieczki

⚆ Galeria ekipy “wolnych rosjan” po wyprawie na Biełgorod

⚆ Animacja zniszczeń w Bachmucie

⚆ Drony kamikaze w akcji – odcinek 3

⚆ Biłohoriwka (prawdopodobnie) i rosyjska próba ataku – taka sama jak kilkanaście poprzednich

⚆ putin i mapa

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *