🪖Dzień 449 (18 maja 2023, 22:40) – bez F?

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Nocne ataki na Ukrainę potwierdziły, że Ukraińcy mają czym i potrafią bronić swojego nieba. Nastąpił też nieoczekiwany wysyp informacji z Bachmutu. Centrum się trzyma, a flank rosjanom nadal puszczają i Ukraińcy mają kilka sukcesów. Najdziwniejsze są jednak informacje dotyczące zachodnich samolotów dla Ukrainy. Niby już kraje europejskie zgodziły się zacząć szkolenia Ukraińców na F-16 wytwarzając podciśnienie na USA w kwestii zadeklarowania dostaw tych samolotów Ukrainie. Tymczasem USA konsekwentnie odmawiają. Trudno stwierdzić w czym kwestia. Z jednej strony wiadomo o tym, że USA poważnie nie tylko myślały o tym kroku ale i działały w tym kierunku. W Stanach przeszło szkolenie (lub ewaluację) kilku ukraińskich pilotów i okazało się, że standardowy kilkunastomiesięczny trening na F-16 Ukraińcy są w stanie “ogarnąć” w 4 miesiące. Do tego kilka amerykańskich firm związanych z lotnictwem dawało sygnały, że będą robić coś dla Ukrainy. A tu – zonk. Może to tu przebiega jakaś czerwona linia o której nie wiemy? Może Ukraina sztucznie pompuje tu swój interes w kontekście wojny, a może USA tworzą tu pole dla Europy. Wszak tu też są Eurofightery, Grippeny, Rafale i inne konstrukcje. Możliwe też, że ostatnie tournee Zełeńskiego właśnie o tym było a my tylko obserwujemy kolejną partię szachów.

Linia frontu bez zmian poza Bachmutem.

Nowe słowo też wyłapałem w ukraińskich doniesieniach – “bachmucić rosjan”.

Jutrzejsze podsumowanie może pojawić się z opóźnieniem.

👍 Dobre wieści:
⚆ Szwecja potajemnie przeszkoliła do 5000 ukraińskich żołnierzy — The Times, SVT. Ukraińska brygada, która szkoliła się w Szwecji, jest wyposażona w czołgi Leopard 2, wozy bojowe CV-90 i systemy artyleryjskie Archer, „co czyni ją jedną z najpotężniejszych jednostek Sił Zbrojnych”. „W tym miesiącu wróciła na Ukrainę, aby być gotowa do bitwy” – pisze brytyjska gazeta

⚆ Norwegia przekaże Ukrainie do ośmiu M270 MLRS, 3 stacje radarowe “Arthur” i rozszerzy udział w szkoleniu Ukraińców – minister obrony Bjorn Aril Gram

⚆ Wokół Bachmutu Ukraińcy nadal wypierają rosjan

🌻+510 (201 100)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytycznie w Bachmucie

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – nic nowego, trwają walki tam gdzie wczoraj.

⚆ Okolice Bachmutu – Obrońcy Ukrainy przesunęli się w okolicach Bachmutu na odległość od 150 do 1700 metrów w ciągu doby, niszcząc w walkach 130 okupantów i chwytając czterech – rzecznik wschodniego ugrupowania Czerewatyj. 3 wydzielona brygada szturmowa w ramach Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowała o przełomie na zachodnich obrzeżach Bachmutu – Ukraińcy zajęli obszar 2000 m na szerokość i 700 m na głębokość. Według szacunków rosjanie mają co najmniej 50 martwych i do stu rannych. Schwytano kolejnych 4 rosjan.

Na razie wojska ukraińskie kontrolują południowo-zachodnią część Bachmutu i posuwają się naprzód w niektórych częściach obrzeży miasta – powiedziała wiceminister obrony Hanna Maljar. Według niej rosjanie wycofali większość swoich rezerw do Bachmuta i znacznie wzmocnili to ugrupowanie. W czwartek wróg atakował przez cały dzień, ale wszystkie ataki zostały odparte. Podkreśliła, że obrona Bachmutu i jego przedmieść pełni określone zadania wojskowe. Obecnie Ukraina zyskuje czas na pewne planowane działania.

W samym mieście Ukraińcom udało się utrzymać swoje pozycje mimo ogromnej presji. Niewiele brakuje do odbicia Kliszczijiwki.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian. Trudne walki w Pierwomajskim.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski i charkowski

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): Charków, obwód charkowski – Cyrkuny (jedna ofiara),

🛸Kolejny nocny atak federacji rosyjskiej na Ukrainę. “Siły obrony przeciwlotniczej zniszczyły 29 pocisków manewrujących Ch-101/Ch-555, „Kalibr” i „Iskander-K” z 30 wystrzelonych, a także dwa drony „Szached” i dwa rozpoznawcze.” — Załużnyj. Obrona Powietrzna zestrzeliła wszystkie cele nad Kijowem. Odłamki rakiet spadły w rejonach Darnyckim i Desniańskim. Nie ma ofiar. Odesa także znalazła się pod ostrzałem. Większość rakiet została zestrzelona. Jedna z rakiet trafiła w przedsiębiorstwo przemysłowe, jedna osoba zginęła, dwie zostały ranne (mogłą to być też ukraińska rakieta z systemu obrony powietrznej). Oprócz tego wiadomo o celach w obwodzie winnickim, połtawskim, chmielnickim. Jedna z rakiet Kalibr spadła na obszar Krymu.

😼 Nad ranem na torze kolejowym w rejonie Symferopolu na Krymie doszło do eksplozji, w wyniku której wykoleiło się 5 wagonów ze zbożem, wstrzymano ruch pociągów.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Prezydent Ukrainy powołał Radę Wyzwolenia Krymu. W jej skład wchodzą:

 • Minister ds. Reintegracji Tymczasowo Okupowanych Terytoriów Ukrainy Iryna Wereszczuk.
 • Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.
 • Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy – Andrij Jermak.
 • Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ołeksij Daniłow.
 • Szef SBU Wasyl Maljuk
  Dekret został opublikowany dzisiaj, 18 maja, w dniu deportacji Tatarów krymskich. Wyraźna wskazówka, że Ukraina wróci na Krym.

⚆ rosjanie już dwukrotnie próbowali zabić dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy, generała dywizji Ihora Tanciurę, źródło Ukraińskiej Prawdy w kręgach wojskowych. Wcześniej prigożyn stwierdził, że jego bojownicy zabili Tanciurę, kiedy jechał do Bachmutu. Według Ukraińskiej Prawdy dokonano kolejnego zamachu na dowódcę Sił Obrony Terytorialnej: jego konwój został ostrzelany, a samochód, w którym miał się znajdować Tanciura, został trafiony. Ale dowódca tego dnia wsiadł do samochodu eskortowego, udało mu się wydostać spod ostrzału. Jest to druga próba wyeliminowania Tanciury. Wcześniej strona ukraińska przechwyciła od rosjan dane, według których szczegółowo znali trasę jego ruchu na froncie. Wyłapano to w porę, był jeszcze czas na dokonanie zmian. Pytanie, skąd rosjanie otrzymali informacje w obu przypadkach?

⚆ Specjalny przedstawiciel Chin Li Hui spotkał się na Ukrainie z prezydentem Zełeńskim i powiedział mu, że nie ma panaceum na „kryzys”, „ale wszystkie strony muszą zacząć od siebie, zbudować wzajemne zaufanie i stworzyć warunki do zakończenia wojny i negocjacje.”

⚆ Ukraina wysyła teraz sygnały do ​​swoich zachodnich sojuszników z apelem, aby nie mieli wyolbrzymionych oczekiwań co do ukraińskiej kontrofensywy i nie uważali jej za coś decydującego – powiedziała szefowa misji Ukrainy przy NATO Natalia Halibarenko.„Teraz ważniejsze jest zastanowienie się, co jeszcze można zrobić, aby ta kontrofensywa zakończyła się sukcesem” – dodała.

⚆ Obecnie w okupowanym czasowo Mariupolu przebywa duża liczba kadyrowców, którzy piją napoje alkoholowe i w stanie nietrzeźwości czepiają się okolicznych mieszkańców, wyrządzając im obrażenia ciała, w szczególności przy użyciu broni białej. Jednocześnie okupacyjna „policja” odmawia przyjmowania wniosków od ofiar cywilnych.

⚆ Rada Miasta Kijowa zmieniła nazwy trzech stacji stołecznego metra: „Przyjaźń narodów” na „Zwirinieckiej”, „Plac Lwa Tołstoja” na „Placu Bohaterów Ukrainy”, projektu „Prospekt Prawdy” na „Warszawska”. Oprócz tego zmieniono nazwy 23 ulic.

🌍Świat:

⚆ USA nie zezwalają ukraińskim pilotom na rozpoczęcie szkolenia na myśliwcach F-16 w Europie, pomimo gotowości kilku krajów do przeprowadzenia takiego szkolenia – NYT powołując się na ukraińskiego urzędnika. Zaznaczył, że bez zgody Waszyngtonu ukraińscy piloci mogą być wprowadzani jedynie w język techniczny i prowadzić lekcje taktyczne. Loty testowe na F-16 nie są możliwe.

⚆ Stany Zjednoczone zapewnią Ukrainie nowe systemy walki uwzględniające sytuację — Departament Stanu.

⚆ Pentagon przecenił wartość broni dostarczonej Ukrainie o co najmniej 3 miliardy dolarów — Reuters. Ministerstwo Obrony USA odkryło błąd w rozliczaniu kosztów broni, którą Ukraina otrzymywała z amerykańskich magazynów. Do oszacowania pomocy wojskowej Pentagon wykorzystał koszt sprzętu, który zastąpi przekazaną Ukrainie broń. Kosztuje mniej, biorąc pod uwagę amortyzację. Przeszacowanie oznacza, że ​​USA mają więcej środków na dodatkową pomoc wojskową dla Ukrainy. Od sierpnia 2021 Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie broń o wartości 21 miliardów dolarów, na podstawie minimalnych szacunków.

⚆ Ministrowie obrony państw NATO omówią kwestię ewentualnego transferu zachodnich myśliwców na Ukrainę na czerwcowym spotkaniu, które poprzedzi szczyt Sojuszu — Stoltenberg.

⚆ Podczas rosyjskiego ataku rakietowego 16 maja uszkodzone zostały dwa elementy systemu obrony powietrznej Patriot — generator baterii Patriot i część elektroniki systemu, informuje CNN, powołując się na źródła. Urzędnicy amerykańscy wciąż dokładnie oceniają, w jaki sposób elementy systemu obrony powietrznej zostały uszkodzone, ponieważ nie wydaje się, aby system został bezpośrednio trafiony. Jedna z wersji głosi, że Patriot został uszkodzony przez szczątki spadającego rosyjskiego pocisku.

⚆ Pomimo ograniczonego charakteru ukraińskich kontrataków w rejonie Bachmutu wojska rosyjskie tracą inicjatywę w tym kierunku — ISW.

⚆ W trakcie wojny z Ukrainą, rosja skutecznie zakazuje wyższym urzędnikom opuszczania swoich stanowisk, grożąc im sfabrykowanymi zarzutami karnymi – wywiad brytyjski.

⚆ Zachodni sojusznicy martwią się, że skala pomocy dla Ukrainy zbliża się do szczytu, a możliwe są problemy w związku z przyszłorocznymi wyborami w USA – Financial Times. W Waszyngtonie najbliższe 5 miesięcy uważane jest za decydujące dla rozstrzygnięcia zakończenia wojny, a nawet ostatnią realną szansę dla Ukrainy na zmianę sytuacji na polu walki. Aby amerykańscy podatnicy nie mieli pytań, bardzo ważne jest, aby administracja Bidena pokazała, że ​​ogromna pomoc dla Ukrainy przyniosła znaczące rezultaty.

⚆ Biały Dom nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, czy Ukraina rozpoczęła oczekiwaną kontrofensywę w celu wyzwolenia terytoriów zajętych przez rosję. „Jak wiecie, nie jest to jak lądowanie w D-Day na plaży (lądowanie aliantów w Normandii w 1944 r.). Tego typu działania bojowe są bardziej dynamiczne, wielowarstwowe, wieloaspektowe. Niech sami Ukraińcy scharakteryzują i opiszą, co robią” – powiedział doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, Sullivan.

⚆ Przywódcy G7, którzy spotkają się 19-21 maja w japońskim mieście Hiroszima, będą dyskutować o idei międzynarodowego szczytu pokojowego w sprawie Ukrainy — Reuters. Na szczycie G7 omówione zostanie również wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów.

⚆ Niemiecki producent aparatów fotograficznych Leica, mimo zapowiedzi wycofania się z rynku rosyjskiego, dostarcza do Federacji rosyjskiej noktowizory i lornetki z dalmierzem laserowym, które mogą służyć do kontrolowania ognia artyleryjskiego — The Insider.

⚆ Umowa zbożowa” nie przewiduje zaspokojenia jakichkolwiek potrzeb Federacji rosyjskiej, a zainicjowane przez rosję kwestie eksploatacji rurociągu amoniaku oraz zniesienia sankcji wobec rosyjskich banków są obecnie omawiane osobno – powiedział ambasador Ukrainy do Turcji, Wasyl Bodnar.

💩rosja i białoruś:

⚆ Duma Państwowa Federacji rosyjskiej złożyła projekt ustawy o wprowadzeniu obowiązkowych opłat od odwiedzających restauracje, kluby i bary za wsparcie finansowe wojny na Ukrainie.

⚆ pożar w obwodzie kałuskim (magazyn mebli 2000m2)

⌛ Rok temu (84):

⚆ W czerwcu-lipcu Siły Zbrojne przystąpią do kontrataku i odbicia wszystkich okupowanych terytoriów Doniecka i Ługańska – powiedział doradca ministra spraw wewnętrznych rostisław Smirnow. Według niego stanie się to dzięki broni dostarczonej przez zachodnich partnerów.

⚆ Artyleria Sił Zbrojnych Ukrainy zniszczyła stanowisko dowodzenia brygady rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Trzech rosyjskich oficerów zginęło, a 14 zostało rannych, w tym pięciu poważnie.

⚆ rosjanie powiększyli kontrolowany obszar wokół Popasnej, Siewierodoniecka, Łymanu i Awdijewki.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Takie tam z dronów FPV

⚆ Osh OshOshkoshe gdzieś w Ukrainie

⚆ Neptun z bliska

⚆ “Na koniec świata i jeszcze dalej!” (18+)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *