🪖Dzień 447 (16 maja 2023) – krótki lot Kindżała

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Z sześciu samolotów MiG-31K wystrzelono sześć pocisków aerobalistycznych Ch-47M2 „Kindżał”. Wszystkie pociski zostały zniszczone przez siły i środki obrony przeciwlotniczej Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy. Dlaczego to takie ważne? Bo Kindżały były dotychczas uznawane za super-broń rosji. Nie do strącenia. Nawet putin w jednym z głupszych uzasadnień rozpoczynania inwazji, tłumaczył, że rosja nie mogła zrobić tego wcześniej bo czekała na produkcję właśnie Kindżałów. Kindżały też straszyły Ukrainę przez całą poprzednią zimę, a ich wyzwolicielem były stacjonujące na białorusi rosyjskie MIGi. Ich każdorazowy start powodował alarm lotniczy w całej Ukrainie. To Kindżały uderzały w te najważniejsze cele (jak magazyn amunicji rakietowej na zakarpaciu na początku wojny). Robiły to celnie, ale rzadko, bo rosja ma ich mało. Użycie aż 6 Kindżałów w jednym ataku to wręcz rozrzutność. Jest zatem solidne przypuszczenie, że ten skomplikowany i bardzo intensywny atak (dużo rakiet różnego typu w krótkim czasie) miał na celu baterię Patriot. rosjanie potrzebują sukcesu w postaci pokonania amerykańskiej broni. To wprowadza ich w stan absolutnej euforii. Nie idzie im z HIMARSami, M777 już nudne, więc legendarne Patrioty były i będą ich celem oraz przedmiotem fałszowanych statystyk. Skoro o nich…

rosjanie pochwalili się dziś informacjami o rzekomym zestrzeleniu 7 rakiet Storm Shadow i trafieniu w baterię Patriot pod Kijowem. O ile w doniesienia o Storm Shadow trudno uwierzyć (zbyt nisko i szybko lata), to o uszkodzeniu Patriota jest kilka doniesień równoległych. To, nawet jeśli kiedykolwiek się potwierdzi – niczego nie zmienia w kwestiach obronności Ukrainy. Ukraińcy otrzymali około 20 wyrzutni M902 Patriot. Najważniejsze są te typu PAC-3 i ich jest połowa.

Zatem mamy zbitych 6 Kindżałów, i próćz nich Ukraińcy mieli też strącić Iskandery-M. Czas zatem zaktualizować listę rakiet, którą 16 marca opublikował Ihnat:

Zbijalne:
✅ „Kalibr” (3М14) to morski pocisk manewrujący (za pomocą którego wróg atakuje znad Morza Czarnego),
✅ Ch-101/Ch-555/Ch-55 – powietrzne pociski manewrujące,
✅ R-500 (9M728) – lądowy pocisk manewrujący z kompleksu Iskander-K (odpowiednik „Kalibry”)
✅ Ch-59 – kierowany pocisk lotniczy powietrze-ziemia,
✅ Ch-35 to powietrzny, morski lub lądowy pocisk przeciwokrętowy
✅ Ch-47 – hipersoniczny pocisk aerobalistyczny „Kindżał”
✅ 9М723 – pocisk balistyczny Iskander-M

Nie zbijalne:
🔺 9M79M – pocisk operacyjno-taktyczny „Toczka-U”
🔺Ch-22 – naddźwiękowy pocisk manewrujący dalekiego zasięgu
🔺 R-800 – lądowy pocisk manewrujący Onyx
🔺Ch-31P – lotniczy pocisk przeciwradarowy w różnych modyfikacjach

Na froncie drobny zmiany na flankach Bachmutu (kolejne 2 km kwadratowe) oraz na odcinku Swatowe-Kreminna.

👍 Dobre wieści:
⚆ Prezydent Francji Macron zapowiedział przekazanie Ukrainie rakiet, których zasięg „umożliwia opór”. Francja ma około 500 rakiet SCALP-EG (Storm Shadow).

⚆ Wielka Brytania wyśle ​​na Ukrainę setki wykonanych na zamówienie dronów kamikaze, aby wesprzeć Kijów na polu bitwy – The Telegraph. Ich zasięg lotu przekracza 200 kilometrów. „Zostaną dostarczone w najbliższych miesiącach” – powiedział rozmówca gazety.

⚆ W ciągu kilku dni Siły Zbrojne wyzwoliły od wroga około 20 kilometrów kwadratowych na północy i południu przedmieść Bachmutu – powiedziała wiceminister obrony Hanna Maljar.

⚆ Niemiecka firma Hensoldt podpisała umowę na dostawę 6 kolejnych radarów obserwacji powietrza TRML-4D na Ukrainę za kwotę 100 mln euro, — poinformował serwis prasowy firmy. Ukraina używa ich już w ramach systemu obrony powietrznej IRIS-T SLM, a Niemcy obiecały dostarczyć jeszcze 2 oddzielne radary.

🌻+550 (199 980)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ krytycznie w Bachmucie

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Ukraińcy odbili Masutiwkę i jest kilka drobnych sukcesów. Niestety w serebriańskich lasach sytuacja trudna, podobnie w kierunku Newskie-Torskie.

⚆ Okolice Bachmutu – Niewiele samego miasta kontrolują Ukraińcy, ale nie odpuszczają. Lepiej im idzie wybijanie rosjan na flankach.

⚆ Marijinka, Awdijewka – ciężkie walki pod Awdijewką.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): Mikołajów (sklep spożywczy), Cherson

🛸Złożony atak powietrzny na Ukrainę. Zestrzelono wszystkie 18 celów w tym 6 Kindżałów, 9 Kalibrów, 3 rakiety balistyczne, 6 Shahedów i 3 inne drony. W Kijowie 3 osoby zostały lekko ranne oraz są zniszczenia (garaż, kilka autobusów) w wyniku upadku ułamków.

😼 Intensywne uderzenia na Zaporożu: Tokmak, rejon Tokmaku, rejon Berediańska

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Ukraina chce otrzymać w sumie od 40 do 50 F-16, tworząc trzy lub cztery eskadry do ochrony swojego nieba przed rosyjskimi bombardowaniami — doradca ministra obrony Jurij Sak w komentarzu do Politico.

⚆ Ministerstwo Energii poinformowało o krytycznie niskich rezerwach paliwa. W przypadku zaprzestania dostaw ropy i produktów ropopochodnych Ukraina będzie mogła zaspokoić zapotrzebowanie na nie maksymalnie przez 30 dni.

⚆ Prezes Sądu Najwyższego Wsiewołod Kniazew i jeszcze jedna osoba zostali zatrzymani w związku z podejrzeniem przyjęcia łapówki, trwają czynności wyjaśniające, przygotowywane są akty oskarżenia.

⚆ Sędziowie Sądu Najwyższego wyrazili wotum nieufności wobec szefa SN Wsiewołoda Kniazewa, który był posądzony na łapownictwo – pod odpowiednim wnioskiem podpisało się 138 sędziów na 142 obecnych.

⚆ Dowódca Wojsk Lądowych Sirskyj odwiedził wojsko pod Bachmutem i podziękował im za działania kontrofensywne w ostatnich dniach, które całkowicie zdezorientowały wroga.

⚆ Szef wywiadu wojskowego Ukrainy Kyryło Budanow uważa, że ​​80% tego, co mówi lider „Wagnera” jewgienij prigożyn, to czysta prawda. W szczególności, zauważa Budanow, prigożyn dość szczerze krytykuje ministra obrony Szojgu i Naczelnego Wodza Gierasimowa.

⚆ Kwestię działania ulicznych kamer monitoringu wideo mogą regulować naziemne administracje wojskowe, tak aby okupanci nie mogli zobaczyć w Internecie pracy Sił Obrony Powietrznej Ukrainy – powiedział rzecznik Sił Powietrznych Ihnat.

⚆ Ukraina oficjalnie dołączyła do cybercentrum w ramach NATO, – Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy. Cyber Centrum specjalizuje się w badaniach stosowanych, analizach, wymianie informacji i szkoleniach z zakresu cyberobrony.

🌍Świat:

⚆ Chiny wezwały ambasady innych krajów w Pekinie do usunięcia napisów popierających Ukrainę – Kiodo. W komunikacie chińskiego MSZ z 10 maja zaapelowano do ambasad i organizacji międzynarodowych, aby nie wykorzystywały zewnętrznych ścian swoich budynków do proukraińskiej propagandy i „unikały prowokowania konfliktów między państwami”. Posunięcie to wywołało negatywną reakcję dyplomatów Europy i innych regionów. Nikt nie zdjął żółto-niebieskich transparentów popierających Ukrainę.

⚆ W ciągu ostatnich czterech dni Siły Obronne Ukrainy odniosły taktyczny sukces w rejonie Bachmutu — Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii. Według brytyjskiego wywiadu, pomimo stopniowego posuwania się grupy „Wagnera” w centrum miasta, ukraińskim wojskom udało się ustabilizować flanki.

⚆ Starania prigożyna o współpracę z ukraińskim wywiadem były elementem jego wrogości do Ministerstwa Obrony – chciał zdobyć przychylność putina dzięki szybkiemu zwycięstwu „Wagnera” pod Bachmutem, uważają analitycy ISW.

⚆ Macron zapowiedział na szczycie Rady Europy utworzenie międzynarodowego rejestru szkód wyrządzonych Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Rejestr szkód spowodowanych agresją rosyjską będzie funkcjonował w Holandii. Będzie rejestrować dowody szkód i roszczenia o odszkodowanie.

⚆ Na otwarciu festiwalu w Cannes Catherine Deneuve zarecytowała wiersz Łesi Ukrainki.

⚆ Wielka Brytania, Francja i Holandia staną na czele koalicji w celu dostarczenia Ukrainie myśliwców F-16. Na szczycie Rady Europy w Islandii premierzy Sunak i Rutte zgodzili się przyczynić do stworzenia międzynarodowej koalicji na rzecz wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy.

⚆ Prezydent PACE, Tinie Cox, podkreśla potrzebę przeprowadzenia przez Ukrainę wyborów parlamentarnych i prezydenckich nawet w warunkach stanu wojennego – ukraińskie władze muszą wymyślić, jak odpowiedzieć na to wyzwanie. „Nie będzie skarg na Ukrainę, jeśli wybory nie będą idealne. Ale jeśli nie przeprowadzicie wyborów, wszyscy będą mieć do was pytania. Demokracja to oczywiście nie tylko wybory. Ale bez wyborów demokracja jest niemożliwa” podkreślił.

⚆ Sekretarz stanu USA Blinken po raz pierwszy przyznał, że rosję można uznać za państwowego sponsora terroryzmu. Uznanie rosji za państwowego sponsora terroryzmu doprowadziłoby do międzynarodowej izolacji Moskwy i zmusiłoby USA do nałożenia dodatkowych restrykcji na kraje współpracujące z Kremlem. Uprawnienia do określenia takiego statusu ma Departament Stanu.

⚆ Ukraina użyła już otrzymanych z Wielkiej Brytanii pocisków dalekiego zasięgu Storm Shadow do atakowania rosyjskich celów — CNN.

⚆ Rosyjski atak rakietowy na Ukrainę we wtorek w nocy nie doprowadził do zniszczenia systemu obrony powietrznej Patriot – poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej – CNN.

⚆ Węgry potwierdziły blokadę środków z unijnego funduszu, który pomaga Ukrainie w uzbrojeniu – Budapeszt uważa, że ​​to narzędzie powinno być skierowane także do państw bałkańskich i Afryki Północnej, a dla niego „bardzo ważne jest, aby te kwestie zostały wyjaśnione”.

💩rosja i białoruś:

⚆ Atak nieznanym dronem na budynek FSB w Kursku. 5 osób rannych.

⚆ Pożar w Moskwie (zakłady “Moskwicz”). W Krasnodarze spłonęła stacja elektroenergetyczna Jużnaja, w wyniku czego centrum miasta jest pozbawione prądu i komunikacji mobilnej.

⚆ pieskow: „Specjalna operacja wojskowa” prowadzona jest w celu zapobieżenia ostrzałowi rosyjskiego terytorium”

⌛ Rok temu (82):

⚆ Rozpoczyna się otoczenie Łymana. Ukraińcy wycofują się z Popasnej.

Szwecja oficjalnie zdecydowała o przystąpieniu do NATO, powiedziała Premier, Magdalena Andersson..

⚆ Niemcy zrezygnują z rosyjskiej ropy do końca roku, niezależnie od unijnych sankcji, pisze Bloomberg

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Polowy skład amunicji rosjan stał się bardziej polowy

⚆ Kompilacja ataków z dronów FPV (“Widok z pierwszej osoby”)

⚆ Bezpośrednie zwarcie w ruinach Marijinki

⚆ Bachmut z drona

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *