🪖Dzień 428 (27 kwietnia 2023, 22:40) – intensywniej

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Ewidentnie widać dziś więcej działań ofensywnych ze strony Ukrainy. Na razie na poziomie ataków na odległość – lista punktów w które uderzyli dziś Ukraińcy jest długa. Dodatkowo bardzo intensywny dzień dla rosjan i kolaborantów w Melitopolu. Tu doszło do conajmniej trzech zamachów.

Niestety i rosjanie byli bardziej aktywni. Wyjątkowo silnie uderzyli w Mikołajów Kalibrami i rakietami z systemu S-300. O ile dobrze pamiętam to od 5-6 miesięcy Mikołajów miał spokojniejszy “sen”. Również na lądzie widać wzmożone ataki rosjan w kluczowych punktach frontu i nadal najtrudniej ukraińskim obrońcom w Bachmucie i Awdijewce.

W moskwie zaś pożar, tajemnicze nagrania wyjątkowo dużego nieznanego drona nad miastem, doniesienia pilotów samolotów pasażerskich o obecności niezidentyfikowanych dronów w pobliżu korytarzy. rosyjscy propagandyści panikują też na temat rzekomego zamachu na putina organizowanego przez ukraińskie służby.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ 14 tysięcy ukraińskich żołnierzy wróciło do obrony Ojczyzny po przeszkoleniu w Wielkiej Brytanii – powiedział młodszy sekretarz brytyjskiego Ministerstwa Obrony Andrew Morrison.

⚆ Służbę bojową na Ukrainie podjęła druga dywizja systemu obrony powietrznej Patriot – poinformował dowódca Sił Powietrznych generał broni Mykoła Olesczuk.

⚆ Polska uprości procedurę eksportu dronów na Ukrainę, decyzją polskiego rządu.

🌻+510 (188 920)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytycznie w Bachmucie i wokół (Chromowe)

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Pod Kreminną rosjanie przypauzowali z szturmami i więcej uderzają artylerią.

⚆ Okolice Bachmutu – skomplikowała się sytuacja pod Chromowym i Ukraińcom trudniej bronić swoich pozycji.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Pod Awdijewką na północnym zachodzie i na południu jest bardzo ciężko. Z Marijinki cisza.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak nowych doniesień. Nieoficjalnie mówi się, że na lewym brzegu Dniepru intensywniej pracuje ukraińska artyleria.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, charkowski i sumski
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ W nocy wojska rosyjskie zaatakowały Mikołajów za pomocą czterech pocisków „Kalibr”. Zginęła jedna osoba, 23 zostały ranne. W pobliżu miejsca ataków nie ma żadnych obiektów wojskowych.
⚆ Cherson – 1 ofiara
😼 Dużo się działo w Melitopolu. Najpierw współpracownik rosjan Ołeksandr Miszczenko, który pracował w organach ścigania, zginął w wyniku porannej eksplozji w okupowanym czasowo Melitopolu. Przed południem zliwkwidowano kolaboranta pracującego w policji. Potem wyeliminowano kolejnego rosyjskiego propagandystę, który przybył wprowadzać „ruski mir” na Ukrainie. 61-letni Serhij Twietynski przybył do Melitopola z obwodu kaliningradzkiego w rosji, aktywnie zaangażowany w propagandę i zastraszanie mieszkańców okupowanych terytoriów. Jego samochód eksplodował w drodze do „pracy”. Oprócz tego w Melitopolu miała miejsce eksplozja w okolicach lotniska wojskowego.

Oprócz tego uderzono w punkty koncentracji rosjan pod Bachmutem, w Tokmaku, w kilka punktów w obwodzie zaporoskim, w magazyn ropy w obwodzie łuhańskim, bazę rosjan w obwodzie chersońskim, w Nowej Kachowce.

☢️ Od marca rosyjskie siły okupacyjne utworzyły pozycje obronne na korpusach reaktorów elektrowni jądrowej Zaporoże — wywiad brytyjski.

🏝Eksplozje w Eupatorii

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Minister obrony Ołeksij Reznikow uważa, że ​​oczekiwania wobec ukraińskiej kontrofensywy są „nieco przesadzone”.

⚆ UE powinna przyspieszyć proces przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej „w nagrodę za jej wkład w bezpieczeństwo Europy w walce z inwazją rosyjską” – premier Włoch. „Najmądrzejszym sposobem podziękowania Ukraińcom za to, co robią, jest przyspieszenie szansy, by stali się częścią instytucji europejskich” – powiedział Meloni.

⚆ SBU otrzymała potwierdzenie, że po przesłuchaniu okupanci brutalnie mordują ukraińskich jeńców wojennych. W przechwyconej rozmowie żołnierz szczegółowo opowiada znajomemu, w jaki sposób podrzyna człowiekowi gardło. I wyjaśnia, że ​​ma dość takich przypadków i musi to robić po nocach. Znane są personalia rozmówcy i wiadomo, że opisywane są sytuacje z obwodu charkowskiego.

⚆ Rada miejska w Czerniowcach przegłosowała pozbawienie 22 cerkwi UPC MP prawa użytkowania gruntów gminnych. To samo zadziało się w obwodzie żytomierskim i w Browarach.

⚆ W wyniku wojny uszkodzonych zostało ponad 25 tysięcy kilometrów ukraińskich dróg, zniszczonych zostało 346 mostów i wiaduktów – to dane Agencji Odbudowy i Rozwoju Infrastruktury Ukrainy.

⚆ Zespół „Antitila” zapowiedział koncert na Krymie. Muzycy rozpoczęli już sprzedaż biletów na pierwszy duży koncert stadionowy w Jałcie, który odbędzie się 23 sierpnia 2024 roku na stadionie „Avangard”.

⚆ Papież Franciszek przyjął na audiencji premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. To pierwszy tak wysoki rangą reprezentant władz w Kijowie, odwiedzający Watykan od początku rosyjskiej inwazji 14 miesięcy temu. Rozmowa papieża z szefem rządu Ukrainy trwała pół godziny. Doszło do niej w przeddzień podróży Franciszka na Węgry, w trakcie której oczekuje się jego wypowiedzi na temat wojny w Europie. Szmyhal wręczył papieżowi karafkę w kształcie koguta z ceramiki, która, jak wyjaśnił, ocalała z bombardowania w Kijowie, a także kłosy ukraińskiego zboża. Dał też Franciszkowi album, przedstawiający trwającą wojnę i opór narodu ukraińskiego. Ukraińskie media praktycznie nie pisały o tej wizycie dziś.

⚆ SBU poinformowała, że “wykryła szefa Połtawskiego Sądu Rejonowego, jako współpracownika FSB”. Kobieta miała doprowadzić do wycieku informacji z danymi obrońców Mariupola rosjanom.

⚆ SBU zatrzymała w Łymanie mieszkańca podejrzanego o przekazywanie rosjanom pozycji sił ukraińckich.

🌍Świat:

⚆ Ukraina otrzymała 1550 pojazdów opancerzonych, 230 czołgów i dużą ilość amunicji – powiedział sekretarz generalny NATO Stoltenberg. W sumie, według niego, ponad 9 nowych ukraińskich brygad pancernych przeszło szkolenie i otrzymało sprzęt dzięki wsparciu partnerów. „To da Ukrainie mocną pozycję do dalszego odzyskiwania terytoriów okupowanych” – podkreślił.

⚆ Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uznało deportację ukraińskich dzieci do rosji za ludobójstwo. W rezolucji termin „ludobójstwo” pojawia się po raz pierwszy w odniesieniu do działań federacji rosyjskiej podczas inwazji na Ukrainę w oficjalnym dokumencie tej rangi.

⚆ Siły Zbrojne Danii potwierdziły, że rosyjski statek specjalny znajdował się w pobliżu miejsca wybuchu Nord Stream. rosyjski statek specjalny SS-750 znajdował się w pobliżu gazociągu Nord Stream cztery dni przed wysadzeniem rur 26 września ubiegłego roku. Specjalna jednostka przeznaczona jest do prowadzenia operacji podwodnych i posiada na pokładzie miniłódź podwodną typu AS-26 Priz.

⚆ Bułgarski minister spraw zagranicznych Nikołaj Milkow powiedział, że jego kraj stoi w obliczu bezprecedensowych ataków hybrydowych ze strony rosji na tle agresji militarnej Moskwy na Ukrainę.

⚆ rosja mimo sankcji będzie mogła finansować wojnę z Ukrainą co najmniej jeszcze przez rok – pisze WP powołując się na ujawnione tajne dokumenty Pentagonu. Chociaż niektóre rosyjskie „elity gospodarcze” mogą nie zgadzać się z działaniami Federacji rosyjskiej, jest mało prawdopodobne, aby przestały wspierać putina, według wywiadu USA.

⚆ W okolicach miejscowości Zamość ok. 15 km od Bydgoszczy znaleziono szczątki niezidentyfikowanego obiektu wojskowego, poinformowało na Twitterze Ministerstwo Obrony Polski. RMF FM podaje, że jest to pocisk powietrze-ziemia. Dziennikarze dowiedzieli się, że rakietę znaleziono we wtorek, ale spadła już jakiś czas temu. W ciągu dnia wyjaśniono, że pocisk jest na uzbrojeniu polskiej armii i raczej nie mógł zostać wystrzelony z terytorium innego państwa – RMF FM.

⚆ rosyjscy urzędnicy chcą „po cichu” zwerbować ponad 400 tysięcy rosjan do wojny z Ukrainą w 2023 roku, głównie kosztem kontrahentów z rodzin o niskich dochodach, wynika z tajnych dokumentów wywiadu USA, do których dotarli dziennikarze WP. Poinformowano, że w połowie lutego putin „rzekomo poparł” tę propozycję. Potrzeba dodatkowej mobilizacji może jeszcze bardziej zrazić społeczeństwo do putina, dlatego Kreml zdecydował się zaangażować gubernatorów regionów w kampanie poborowe i nadal przyciągać mężczyzn z rosyjskich więzień.

⚆ Marionetka Kremla Wołodymyr Saldo zarejestrował w Wielkiej Brytanii firmę Grainholding Ltd., która rzekomo zajmuje się uprawą i handlem zbożem – The Guardian. Według rejestru Saldo posiada 50% udziałów na stanowisku dyrektora. Właścicielem drugiej połówki i dyrektorem handlowym jest obywatel Ukrainy Hryhorij Smitiuk. Rzecznik brytyjskiego rządu odmówił informacji, czy podjęto jakiekolwiek działania przeciwko Grainholding, które pozostaje na liście firm operacyjnych. – Nie komentujemy indywidualnych przypadków – powiedział.

⚆ rosyjscy i białoruscy sportowcy nie będą musieli wyrażać na piśmie sprzeciwu wobec inwazji Federacji rosyjskiej na Ukrainę w celu powrotu do międzynarodowych zawodów, ponieważ „w rosji toczy się za to sprawa karna”, powiedział prezydent Stowarzyszenie Międzynarodowych Federacji Olimpijskich ds. Sportów Letnich Francesco Ricci-Bitti. Zamiast tego sportowcy otrzymają do podpisania deklarację, w której zobowiążą się do spełnienia kryteriów neutralności.

⚆ Polska Prokuratura Generalna skonfiskowała aktywa ambasady federacji rosyjskiej. Konta ambasady zostały zablokowane w marcu ubiegłego roku.

⚆ Żołnierz Gwardii Narodowej USA Jack Teixeira, oskarżony o ujawnienie tajemnic wojskowych, pojawi się w czwartek przed sądem federalnym, gdzie prokuratorzy będą przekonywać, że powinien pozostać w areszcie, ponieważ stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

⚆ Grecja ogłosiła, że nie przystąpi do „niezrównoważonego” zakazu ukraińskiego zboża. „Grecja podziela nieproporcjonalne obciążenia nałożone na sąsiednie państwa członkowskie UE na Ukrainie i rozumie reakcję i mobilizację swoich rolników. Jednak jednostronne środki krajowe nie są realnym rozwiązaniem i należy ich unikać”, powiedział sekretarz generalny greckiego Ministerstwa Rolnictwa.

⚆ Eksperci ISW zwracają uwagę, że w walkach o Bachmut narasta konkurencja między rosyjskimi prywatnymi firmami wojskowymi.

⚆ Sąd w Norwegii skazał ubiegającego się o azyl w kraju byłego dowódcę PKW „Wagnera” Andrija Miedwiediewa na 14 dni więzienia za naruszenie porządku publicznego i noszenie broni pneumatycznej w miejscu publicznym.

⚆ Erdogan rozmawiał z putinem w sprawie wojny, korytarza zbożowego i innych inicjatyw.

💩rosja i białoruś:

⚆ Pożar w Moskwie (budynek mieszkalny, albo nowy albo remontowany)

⚆ Eksplozje w obwodzie briańskim i biełgorodzkim. rosjanie twierdzą też, że zestrzelilli ukraińskie drony nad elektrownią atomową w Kursku.

⚆ „Rzeźnik Mariupola” generał Mizintsev został usunięty ze stanowiska wiceministra obrony rosji.\

⚆ Moskwa z pewnością udzieli odpowiedzi na decyzję Warszawy o wycofaniu pieniędzy z kont ambasady i misji handlowej rosji — powiedział RIA Nowosti Dmitrij Pieskow, sekretarz prasowy prezydenta Federacji rosyjskiej

⚆ putin podpisał dekret zezwalający na deportację mieszkańców tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy, którzy nie przyjęli rosyjskiego obywatelstwa. Dekret stanowi, że obywatele Ukrainy lub posiadacze „paszportów” marionetkowej „DNR” i „LNR” muszą albo zostać obywatelami rosji, albo zadeklarować, że nie chcą tego robić. Ci, którzy wybiorą drugą opcję, będą uznawani za cudzoziemców od 1 lipca 2024 r. i w związku z tym mogą zostać deportowani.

⌛ Rok temu (63):

⚆ rosjanie zdobyli dziś kilka mniejszych miejscowości – pod Iziumem, w obwodzie łuhańskim, donieckim. Siły ukraińskie zdobyły kilka miejscowości w obwodzie chersońskim.

⚆ ”Ponad 600 rannych wojskowych i cywilów, a także wiele dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych znajduje się w zablokowanym zakładzie Azowstal w Mariupolu” – powiedział. Dowódca 36. Oddzielnej Brygady Serhij Wołyński. Powiedział, że Azowstal ma też problemy z żywnością, wodą i amunicją, więc ewakuacja musi być zorganizowana w trybie pilnym.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Walki o Chromowe wyglądają tak

⚆ rosyjski S-300 przy granicy z Ukrainą (po oberwaniu od ukraińskiej artylerii)

⚆ nocne działania HIMARSem w Bachmucie

⚆ Okopy wzdłuż ostatniej drogi prowadzącej do Bachmutu

⚆ Kolejny wynalazek rosjan – Armata S-60 z lat 50-ych na podwoziu transportera.

⚆ “CzemuJeszczeNieMaKontrofensywy” – część 2

⚆ Sztuka w ruinach

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *