🪖Dzień 414 (13 kwietnia 2023, 23:00) – 9 lat

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Trwa burza po wycieku dokumentów. Amerykańskie redakcje ścigają się w analizowaniu kolejnych setek stron dokumentów czy zidentyfikowaniu źródła wycieku (podejrzany został już aresztowany). Tylko, że te “rewelacje” nie mają większego znaczenia. Czy kogoś zdziwi fakt, że Chiny mogły dostarczyć rosji jakąś partię broni? Czy dziwi zachowawcze podejście USA do szans Ukrainy w tej wojnie? Czy zaskoczeniem jest konflikt wewnątrz rosyjskiego rządu? Informacje na te tematy niejednokrotnie były w mediach.

Ukraińcy doskonale rozumieją, że wsparcie Zachodu jest, ale ograniczone. Nie ma F-16, dotarła część obiecanych czołgów, nie ma mowy o zaawansowanych dronach bojowych czy rakietach dalszego zasięgu. Czemu? Bo Zachód chce upadku rosji, ale nie gwałtownego. Dlatego Ukraina nie może ich zdaniem uzyskać miażdżącej przewagi militarnej. Zachód też nie ufa do końca Ukraińcom (i pewnie ze wzajemnością) i obawia się, że po dostarczeniu Ukraińcom zaawansowanej broni, mogą oni nie tylko użyć jej do odbicia swoich terytoriów, ale że mogliby pójść dalej. No i na koniec USA, które nie chcą dać się zaskoczyć Chinom w związku z czym muszą balansować między Ukrainą a potencjalnym konfliktem o Tajwan. Tyle jeśli chodzi o kalkulacje, które też nie powinny zaskakiwać.

Po środku tego są Ukraińcy, którzy są za słabi by wygrać i zbyt silni by upaść. I tak już 9 lat Ukraina tkwi w wojnie. I to jest jej atut, którego sojusznicy nie dostrzegają. Ukraińcy potrafią zaskoczyć nie tyle już odwagą i poświęceniem, ale przede wszystkim sprytem, wyważonymi decyzjami na polu walki i dobrą koordynacją. Mają też swoje niespodzianki i kreatywność, których nie muszą “importować”. Dlatego o trafność tych analiz i proroctw w tajnych dokumentach należy zapytać marynarzy krążownika “Moskwa” bo jego zatopienia rok temu nikt się nie spodziewał.

Linia frontu bez zmian

👍 Dobre wieści:
⚆ Niemiecki rząd przychylił się do prośby Polski o przekazanie Ukrainie myśliwców MiG-29 z zapasów NRD — Spiegel. Polska otrzymała od Niemiec 5 sztuk tych samolotów.

⚆ W Polsce norwescy instruktorzy uczą żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy jeździć czołgami Leopard 2, budować przeszkody czołgowe i jak je przebijać.

🌻+540 (180 590)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytyczna sytuacja w Bachmucie

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – front bez zmian mimo ataków rosjan

⚆ Okolice Bachmutu – Ukraińcy wysadzają wieżowce w pobliżu linii frontu w centrum maista. Ma to zapobiec uzyskaniu przez rosjan dogodnych pozycji do kontynuowania ofensywy. Dziś rosjanie nie przesunęli się w mieście i sytuacja wydaje się być bardziej pod kontrolą Ukraińców. Podobnie na obrzeżach – ani w Iwaniwskim ani w Chromowym ani pod Bohdaniwką rosjanie nie przesunęli się mimo starań. Sytuacja pozostaje krytyczna.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Pod Awdijewką stabilnie, a w Marijince rosjanie nieco się przesunęli. Marijinka jest w strefie wojny od niemal 9 lat.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Orichów, Nikopol, Cherson i okolice
😼 Melitopol (eksplozje i strzały w mieście)
☢️ rosyjska mina eksplodowała w pobliżu nastawni bloku nr 4 w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (Enerhodar). Odgłosy wybuchu usłyszeli ukraińscy pracownicy, którzy nadal pracują w elektrowni. rosjanie próbowali jednak „pacyfikować” robotników i szybko zacierać ich ślady, aby eksperci MAEA tego nie zauważyli.
🛡Na terenach okupowanych rosjanie wycinają ukraińskie lasy.


W Kachowce okupanci wywieszają ogłoszenia wzywające mieszkańców do przygotowania „walizki awaryjnej” i po zameldowaniu udania się do Ufy lub do Tiumenia.
🏝Eksplozje w rosyjskiej bazie w pobliżu wsi Krynyczki we połdniowo-wschodnim rejonie Krymu.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Wywiad ukraiński, według wstępnych informacji, wie, kto wykonał egzekucję naszego wojskowego i gdzie to się stało – rzecznik praw obywatelskich Dmytro Lubinets.

⚆ Pokój nie będzie trwały, jeśli rosja utrzyma kontrolę nad tą czy inną częścią Ukrainy, w szczególności nad Krymem – powiedział szef MSZ Kułeba na czarnomorskiej konferencji bezpieczeństwa w Bukareszcie. Powiedział też, że Morze Czarne, podobnie jak Bałtyk, powinno stać się morzem NATO.

⚆ SBU przejęła majątek objętego sankcjami prorosyjskiego oligarchy Wadyma Nowinskiego o wartości ponad 3,5 mld. Lista zablokowanych aktywów obejmuje prawa korporacyjne do 40 ukraińskich przedsiębiorstw i 30 odwiertów gazowych, z których wydobywa się przemysłowe ilości błękitnego paliwa.

⚆ Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji umieściła chińską korporację Xiaomi na liście międzynarodowych sponsorów wojny w związku z kontynuacją prac w Federacji rosyjskiej.

⚆ Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow powiedział, że rosja najwięcej zyska na ujawnieniu na dużą skalę tajemnic rządu USA. Nie spodziewa się też, że wyciek danych będzie miał duży wpływ na przebieg wojny.

⚆ rosyjski show-biznes nadal zarabia miliardy na głównych platformach strumieniowego przesyłania muzyki. Wszystko to zamienia się w pociski, które lecą na ukraińskie miasta i zabijają cywilów – twierdzą ukraińskie media i wymieniają platformy Deezer, Apple, YouTube Music i Spotify.

⚆ rosja zamierza rozpocząć seryjną produkcję pocisków manewrujących Ch-50. Co może wskazywać na możliwość wzmożonych ataków rakietowych na Ukrainę tej jesieni, Gromow.

⚆ Dziewięć lat temu, 13 kwietnia 2014 roku, działając Prezydent Ukrainy O. Turczynow ogłosił rozpoczęcie operacji antyterrorystycznej (ATO) w Donbasie. To, co dzieje się teraz, nazywa się „inwazją na pełną skalę”.

⚆ Ukraińcy przekazali USA do badań jeden z nowszych czołgów rosyjskich – T-90A.

⚆ Po raz pierwszy na Ukrainę przybył czołowy francuski generał. Naczelny Wódz spotkał się z szefem Sztabu Połączonego Sił Zbrojnych Republiki Francuskiej generałem armii Thierrym Burkarem.

🌍Świat:

⚆ Ukraina jest zaniepokojona ujawnioną przez USA oceną kontrofensywy, która mówi, że Ukraina odniesie „skromne korzyści terytorialne”. Ukraińscy urzędnicy uważają, że Stany Zjednoczone po raz kolejny nie doceniają możliwości Sił Zbrojnych — Politico

⚆ Według tajnych materiałów wojna między Ukrainą a Federacją rosyjską potrwa do 2024 roku i żadna ze stron nie wygra, ale obie odmówią negocjacji — The Washington Post. Dla Ukrainy wojna na wyniszczenie doprowadzi do frustracji wewnątrz kraju, co zwiększy prawdopodobieństwo zmiany przywództwa. Impas doprowadzi również do ogłoszenia przez Ukrainę „pełnej mobilizacji” ludności – przewiduje dokument. Jeśli chodzi o stronę rosyjską, impas zmusi Moskwę do użycia „zmniejszonych rezerw”. Kreml przyspieszy też starania o integrację zajętych terytoriów z rosją.

⚆ Z rzekomo tajnych dokumentów amerykańskiego wywiadu wojskowego wynika, że ​​Chiny zezwoliły na dostawy do rosji pewnej śmiercionośnej broni pomimo ostrzeżeń ze strony krajów zachodnich – WP.

⚆ Z ujawnionych tajnych dokumentów wywiadu USA wynika, że ​​rosyjska FSB jest w konflikcie z Ministerstwem Obrony Federacji rosyjskiej w sprawie ukrywania rzeczywistych rosyjskich strat – NYT. Publikacja wskazuje, że tajne dokumenty świadczą o zaciętej walce wewnątrz rosyjskiego rządu.

⚆ Stany Zjednoczone nie wydały rosyjskiej delegacji i dziennikarzom wiz niezbędnych do wizyty na wydarzeniach ONZ oraz nie wyraziły zgody na przylot samolotu specjalnego szefa MSZ Siergieja Ławrowa – poinformowało Ambasada rosji w Waszyngtonie.
Przypomnijmy, że obecnie kraj terrorystyczny przewodniczy Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

⚆ Sąd w Hadze nakazał Federacji rosyjskiej wypłacenie Naftogazowi 5 miliardów dolarów odszkodowania za straty na Krymie. Jak zaznaczono w służbie prasowej Naftohazu, rosja musi teraz wykonać tę decyzję zgodnie ze swoimi zobowiązaniami wynikającymi z prawa międzynarodowego.

⚆ Emerytowany generał broni Ben Hodges uważa, że ​​wyciek tajnych dokumentów Pentagonu nie wpłynie na kontrofensywę Ukrainy.

⚆ 63-letni Ukrainiec podpalił się pod budynkiem konsulatu Ukrainy w Krakowie – wezwał Ukraińców zgromadzonych przed konsulatem do powrotu na Ukrainę i ochrony jej przed rosjanami. Mężczyznę ugasili przechodnie. Został przewieziony do szpitala i był wtedy przytomny. Lekarze oceniają jego stan jako ciężki.

⚆ Celem zbliżającej się wiosennej ofensywy Ukrainy powinno być podważenie tego poczucia wyższości ze strony putina. To będzie trudne zadanie. rosjanie okopali się całkiem dobrze, – dyrektor CIA Burns.

⚆ UE dodała do listy sankcyjnej grupę „wagner” i rosyjską agencję prasową „FAN”, powiązaną z kremlowskim oligarchą prigożynem.

⚆ Norwegia wydala 15 pracowników ambasady rosyjskiej w Oslo, którzy de facto zajmowali się działalnością szpiegowską pod przykrywką dyplomatyczną.

⚆ Rada UE zatwierdziła przeznaczenie 1 mld euro na zrekompensowanie państwom członkowskim UE kosztów amunicji, które przekazują Ukrainie,

⚆ Pierwsza dama Ukrainy Olena Zełenska i laureatka Nagrody Nobla obrończyni praw człowieka Oleksandra Matviychuk znalazły się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie w 2023 roku według wersji amerykańskiego magazynu Time.

⚆ Słowacja zakazuje przetwarzania i sprzedaży ukraińskiego zboża po tym, jak w partii pszenicy z Ukrainy „potwierdzono, że zawiera pestycyd, który nie jest dozwolony w UE i ma negatywny wpływ na zdrowie ludzi”.

💩rosja i białoruś:

⚆ Nocny pożar w Chimkach pod Moskwą (targ rolny)

⚆ Organizatorami wybuchu w Petersburgu, w wyniku którego zlikwidowano propagandystę władiena tatarskiego, były „ukraińskie służby specjalne i ich agenci”, w tym „rosyjscy opozycjoniści ukrywający się za granicą” – poinformowała FSB. Bombę dostarczył Darii Trepowej obywatel Ukrainy Jurij Denisow, korzystając z usług kurierskich. Do rosji przybył z Kijowa w lutym przez terytorium Łotwy. 3 kwietnia odleciał z rosji tranzytem przez Armenię do Turcji, podała FSB.

⌛ Rok temu (49):

⚆ Z dobrych wieści: Ukraińcy uderzyli dwiema rakietami Neptun w krążownik „Moskwa” w okolicach Wyspy Węży. Moskwa płonie (!) i podobno dryfuje. Akcję ratunkową utrudnia sztorm. Informacja ta oczekuje na potwierdzenie Sztabu Wojsk Ukraińskich.

⚆ W Mariupolu jednostki 36. Brygady Piechoty Morskiej przebiły się z pomocą trudnego manewru i dołączyły do ​​pułku Azow. W rezultacie Azow otrzymał wsparcie, a marynarze uniknęli strat i otrzymali dodatkowe możliwości. Obrońcy miasta poważnie wzmocnili swój obszar obronny, informuje Arestowycz. Połączenie 36. Brygady i Azowa ułatwia sytuację dla obu jednostek wojskowych. Jednocześnie można założyć, że wróg całkowicie kontroluje teraz linię brzegową. Położenie obrońców nadal jest trudne. W mieście trwają walki, giną cywile a rosjanie sprowadzili 13 mobilnych krematoriów w który palą ciała zarówno Ukraińców jak i poległych żołnierzy (co również likwiduje obowiązek wypłaty odszkodowania rodzinie poległego)

⚆ “Dwie trzecie kijowian wróciło już do miasta” – poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Galeria: Szkolenie Ukraińców w Polsce na Leopardach 2

⚆ Historyczne nagranie z wystrzelenia dwóch Neptunów w Moskwę

⚆ Siła Neptuna – animacja

⚆ Bachmut (2 wideo)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *