🪖Dzień 383 (13 marca 2023) – Dwa z pięciu

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Nie ma dziś zbyt wiele wieści, poza może jakimś działaniem Chin, po którym raczej niczego przełomowego bym się nie spodziewał. Patrzę natomiast na sytuację sprzed roku, gdy powoli zaczynało się załamywać “oblężenie” Kijowa i rosjanie powoli zaczęli uginać się przed Ukraińcami. Wtedy mieliśmy do czynienia z 5 frontami: Kijów, Charków, Cherson, odcinek zaporoski, odcinek doniecko-łuhański. Wśród Ukraińców była już widoczna nie tyle nadzieja na skuteczną obronę ale i na pokonanie rosjan. Dziś zostają dwa fronty, ale toczą się na nim inne walki niż rok temu. Zupełnie intuicyjnie mam poczucie, że zaczyna się kolejny moment przełomowy dla Ukrainy. Nie ma tu na myśli wojny wewnętrznej (z korupcją, rosyjską cerkwią prawosławną czy agentami), czy międzynarodowej (bo tu jest już dobrze), ale na froncie. Nawała rosjan trwa. Ta wielka rosyjska ofensywa szykowana od jesieni niebawem straci impet i zanim zakwitną drzewa, Ukraińcy będą gotowi.

Linia frontu bez większych zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Brak

🌻+710 (159 800)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytycznie wokół Bachmutu

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Pod Kreminną rosjanie próbowali sporego ataku, ale udało się go odeprzeć i linia frontu pozostaje bez zmian.

⚆ Okolice Bachmutu – rosjanie nadal okalają Bachmut i zwiększają presję. Bardzo trudno koło Bohdaniwki i na wschód od Iwaniwskiego.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Pod Awdijewką udało się chwilowo wyhamować rosjan. Marijinka – bez zmian.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Tu kolejny dzień bez wieści. Aż dziwne.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski (1 ofiara) i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: obwód mikołajewski (2 ofiary), obwód chersoński
🛸Dwa alarmy powietrzne
😼 Partyzanci wysadzili kolaboranta w Nowej Kachowce. Ponownie coś latało nad Mariupolem.
☢️ Według danych Sztabu Generalnego w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej katastrofalnie rośnie niedobór wykwalifikowanych pracowników, którzy mogą zapewnić jej prawidłowe funkcjonowanie.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Rada Najwyższa Ukrainy zarejestrowała oświadczenie proponujące oficjalne zdefiniowanie reżimu politycznego rosji jako „raszyzm”.

⚆ Pierwszą ocenę Komisji Europejskiej dotyczącą postępów Ukrainy w spełnianiu „kryteriów kandydata” przedstawi w maju wicepremierka ds. integracji europejskiej Stefanyszyn. Uważa, że ​​do tego czasu Ukraina prawie całkowicie zakończy wdrażanie 7 kryteriów.

⚆ 68% Ukraińców jest przekonanych, że należy podjąć próbę wyzwolenia całego terytorium Ukrainy, w tym Krymu, nawet jeśli oznacza to dłuższą wojnę i spadek poparcia ze strony Zachodu – KMIS. Zamiast tego 24% jest bardziej skłonnych do opcji, że w zamian za wyzwolenie i ochronę wszystkich terytoriów z Donbasem Ukraina może powstrzymać się od działań zbrojnych na Krymie.

⚆ Od 13 marca w obwodzie chersońskim zostanie wprowadzona nowa przedłużona godzina policyjna na 5 dni, od 17:00 do 6:30 rano — szef administracji regionalnej Prokudin.

⚆ Zakonnicy moskiewskiej cerkwi prawosławnej nie mają zamiaru wyprowadzać się z Ławry Kijowsko-Peczerskiej – wikariusz Ławry Metropolita Pawło (Lebid).Zaznaczył, że Ukraińska Cerkiew Prawosławna Ukrainy „nie sprzeciwia się wszelkim działaniom prawnym”, w szczególności inspekcjom komisyjnym. Jednocześnie, ich zdaniem, nie podano im podstawy prawnej do eksmisji.

⚆ Pierwsze dziesięć ukraińskich załóg wojskowych ukończyło czterotygodniowe szkolenie na czołgach Leopard 2 w Hiszpanii. W sumie przeszkolono 55 ukraińskich żołnierzy — zarówno żołnierzy zawodowych, jak i rezerwistów, w wieku od 21 do 60 lat.

⚆ Rząd zdecydował o skierowaniu zmian do budżetu państwa na 2023 rok do rozpatrzenia przez Radę Najwyższą. Wydatki rosną o 537,2 mld Hrywien, z czego 96,5% kierowane jest do sektora bezpieczeństwa narodowego i obrony.

⚆ Film „Nawalny” otrzymał „Oscara” dla najlepszego filmu dokumentalnego. Zdaniem ukraińskich mediów o wstyd dla światowej społeczności (raz, że w tej samej kategorii był dokumentalny film ukraiński o ofiarach rosyjskich bombardowań, dwa, że odmówiono występu Zełeńskiemu).

⚆ W Czernihowie może pojawić się ulica imienia Bohatera Ukrainy Ołeksandra Macijewskiego. Stosowna decyzja zostanie rozpatrzona na najbliższej sesji rady miasta.

🌍Świat:

⚆ W przyszłym tygodniu prezydent Chin Xi Jinping planuje odwiedzić rosję i spotkać się z putinem — Reuters.

⚆ Przywódca Chin, Xi Jinping, planuje pierwszą rozmowę z Zełeńskim od rozpoczęcia inwazji rosji na Ukrainę na pełną skalę. Rozmowa prawdopodobnie odbędzie się po spotkaniu Xi z putinem w moskwie — The Wall Street Journal.

⚆ Biały Dom przesłał do Kongresu projekt budżetu obronnego USA na 2024 rok, który przewiduje rekordową od II wojny światowej kwotę 886 miliardów dolarów

⚆ Ischinger, były szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, wzywa do powołania grupy kontaktowej w celu przygotowania przyszłych negocjacji między Ukrainą a rosją w sprawie zakończenia wojny, ale do rozpoczęcia samych negocjacji nie przed podjęciem przez Ukrainę decyzji.

⚆ UE nie widzi gotowości rosji do jakichkolwiek negocjacji pokojowych w wojnie z Ukrainą, a bez tego żadne pomysły mediacji w takich negocjacjach nie mogą być realizowane – przedstawiciel Komisji Europejskiej Peter Stano.

⚆ Ukraina w ubiegłym roku stała się trzecim co do wielkości importerem broni na świecie (po Katarze i Indiach) — badanie Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI)

⚆ Minister gospodarki Serbii Rade Bashta zaapelował o jak najszybsze wprowadzenie sankcji wobec Federacji Rosyjskiej, ponieważ kraj znajduje się pod ogromną presją, a wojna na pełną skalę na Ukrainie raczej nie zakończy się szybko.

⚆ Waszyngton z zadowoleniem przyjmuje ewentualną rozmowę między chińskim przywódcą Xi Jinpingiem a Zełenskim, powiedział doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Sullivan. „Będzie to dobra rzecz, ponieważ potencjalnie przyniesie więcej równowagi i perspektywy podejściu ChRL do wojny na Ukrainie. I mamy nadzieję, że nadal będziemy ich odwodzić od decyzji o udzieleniu śmiercionośnej pomocy rosji” – powiedział Sullivan.

⚆ Minister obrony Mołdawii Anatolij Nosatij uważa, że ​​kraj ten nie znajduje się w „bezpośrednim zagrożeniu militarnym”, ale jednocześnie jest obiektem „wojny hybrydowej prowadzonej przez rosję” w celu „ obalić rząd”.

💩rosja i białoruś:

⚆ łukaszenka i szef Iranu Ebrahim Raisi podpisali mapę drogową wszechstronnej współpracy między krajami na lata 2023-2026 po negocjacjach w Teheranie.

⚆ rano pod Moskwą odnotowano eksplozje i pożar

⚆ Wokół Moskwy rosjanie wycinają lasy by zrobić miejsc na punkty obrony przeciwlotniczej.

⚆ Delegacja rosyjska po negocjacjach z wysokimi rangą urzędnikami ONZ oświadczyła, że ​​jest gotowa przedłużyć „porozumienie zbożowe”, ale tylko o 60 dni.

⚆ Trzy „niezidentyfikowane” bezzałogowce przeprowadzały rekonesans nad jednostką wojskową Wojsk Obrony Powietrznej, która ochrania Moskwę – Rosyjskie media. Drony utrzymywały się na wysokości 200 metrów, ale w pobliżu jednostki wojskowej zeszły, okrążyły i odleciały z powrotem. Funkcjonariusze organów ścigania przeszukali las, ale nie znaleźli śladu po operatorach dronów.

⌛ Rok temu (18):

⚆ Ukraińcy prowadzą cztery kontrofensywy – jedną w północnej części Kijowa, Drugą w okolicy Czernihowa, Trzecią w okolicy Charkowa (ta trwa od kilku dni) i czwartą koło Mikołajową. Największym zagrożeniem wydaje się być poszerzenie obecności rosjan w okolicy Mariupola.

⚆ Atak na centrum szkoleniowe w Jaworowie pod Lwowem. Około 36 ofiar.

⚆ rosjanie zajmują Wołnowachę

📺 Materiał bonusowy:

⚆ rosyjski oficer o rosjanach jakby w punkt

⚆ ciężkie lanie od T-72 i Spartana

⚆ 6.5 minuty z działań jednego z batalionów

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *