🪖Dzień 364 (22 lutego 2023, 23:00) – “Zapomniałam tekstu”

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Moskwa, stadion Łużniki – tu miał dziś miejsce masowy koncert poparcia dla inwazji rosyjskiej. Wbrew starannie wykadrowanym zdjęciom stadion był do połowy pełny. Padły te same kłamstwa, groźby, tanie pokazy i wyreżyserowane scenki z dziećmi z Mariupola. Za przyjście władze oferowały po 500 rubli, hot dogi, kaszę i herbatę. putina nie było. Na trybunach czekały flagi, które tradycyjnie wylądowały potem w koszach. W porównaniu z poprzednim pokazem stadionowym sprzed kilku dobrych miesięcy, to była mierna namiastka putinowskiej masówki. Jeśli by życzeniowo patrzeć na to jak na stan rosyjskiego ducha wojennego, to niewiele go zostało.

Z innych wieści intrygują eksplozje w Mariupolu. To 80km w prostej linii do linii frontu, co dawało rosjanom przeświadczenie, że są poza zasięgiem ukraińskiej broni. Odnotowano ponad 12 uderzeń więc to nie drony i nie sabotaż. Trudno też nie odnieść wrażenia, że pancern koalicja mocno rozwleka się w czasie. Hiszpania dopiero zdecydowała o przekazaniu 6 sztuk, a Finlandia dopiero się zabiera za podjęcie decyzji. Tymczasem o ile rosjanie rozpoczęli swoją długo oczekiwaną ofensywę to Ukraińcy swoją planują na wiosnę i wówczas przydałyby się te czołgi bardzo.

Linia frontu bez zmian. Jest nadal krytycznie pod Bachmutem i Awdijewką (tu brak oficjalnych doniesień). Jest więcej doniesień o lokalnych ale skutecznych kontratakach Ukraińców na różnych odcinkach frontów.

👍 Dobre wieści:
⚆ Doniesienia o eksplozjach w Mariupolu świadczą o tym, że Ukraińcy dysponują środkami rażenia powyżej 80km.

⚆ Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie bomby JDAM-ER, które zamieniają bomby lotnicze w broń o wysokiej precyzji – Bloomberg. Ponadto JDAM zamienia bombę w amunicję zaporową, która może samodzielnie przelecieć 60 kilometrów od punktu zrzutu do celu.

🌻+620 (145 060)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytyczna sytuacja wokół Bachmutu

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – aktualnie najtrudniejsza sytuacja jest wokół Biłohoriwki i w lasach pod Kreminną. Pod Kupiańskiem rosjanie próbują przebić się do Dworicznej. Sytuacja jest jednak stabilna jeśli chodzi o linię frontu.

⚆ Okolice Bachmutu – Nadal najgorzej jest na północy od miasta – walki w obwodzie berchiwsko-jahidnym piąty dzień z rzędu. Na południu rosjanie zwiększyli intensywność ataków. Front bardzo faluje na południu i wschodzie od miasta.

⚆ Marijinka – ciężkie walki Pierwomajskim i Newelskim. Awdijewka – brak doniesień.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Tu tylko wiadomo. że rosjanie kontynuują pełzające szturmy na Wuhłedar. Ukraińcom udało się ich nieco wyprzeć z okolic miasta.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwody czernihowski, sumski, charkowski
💥Ostrzał: Sumy, Dniepr, Charków, ostrzał kilku miejscowości obwodu chersońskiego (2 ofiary), Zaporoże, Słowiańsk
🛸Odnotowano aktywność rosyjskiego MIG 31K na terenie białorusi
😼 Eksplozje w Mariupolu o których pisałem wczoraj wynikały z uderzenia w rosyjski skład amunicji. Miały one miejsce w nocy, a dziś były kolejne uderzenia. Pierwsze uderzenie miało miejsce na lotnisku pod Mariupolem (skład amunicji) a drugie w koszary. Lista uderzeń obejmuje również Dabalcewe, Horłówkę, Makijiwkę.
⚡️Nie ma deficytu w systemie elektroenergetycznym, ale na niektórych obszarach występują przerwy spowodowane złą pogodą – Ukrenergo

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Naczelny Wódz Armii Ukraińskiej Załużnyj mianował byłego Prokuratora Generalnego kpt. Jurija Łucenkę dowódcą plutonu bezzałogowych systemów powietrznych.

⚆ Szef Biura Prezydenta Ukrainy, Jermak: „Nie wykluczam, że Wielka Brytania może stać się pierwszym krajem, który odblokuje dostawy myśliwców do Ukrainy. Nadal istnieją kwestie, które należy uzgodnić. Pracujemy”

⚆ Zełeński planuje osobiście odwiedzić lipcowy szczyt NATO w Wilnie – ambasador Ukrainy na Litwie Petro Beszta

⚆ Poseł partii „Sługa Narodu” Ołeksandr Truchin wszedł w ugodę i przyznał się do próby wręczenia łapówki policjantowi. Zgodnie z warunkami umowy Truchin zobowiązuje się przekazać w ciągu miesiąca 6 mln hrywien na wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy — w szczególności na projekty United24 i „Armia dronów”. „Sługa” musi również zapłacić grzywnę w wysokości 68 000 hrywien. Jest to maksymalna kwota grzywny z tego artykułu.

⚆ Ukrainę i Stany Zjednoczone łączy ta sama wizja, że ​​zwycięstwo w wojnie z rosją to całkowite przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy – powiedział podczas rozmowy z dziennikarzami szef biura prezydenta Jermak. Podkreślił też, że Ukraina będzie zabiegać o gwarancje bezpieczeństwa i członkostwo w NATO, aby w przyszłości nie dopuścić do powtórzenia się agresji na dużą skalę.

⚆ Zełeński zatwierdził petycję domagającą się przywrócenia obowiązku deklaracji majątkowych dla posłów i innych urzędników — wraz z rozpoczęciem wojny na pełną skalę obowiązek ten został czasowo zniesiony. Obecnie w Radzie rozpatrywany jest projekt ustawy autorstwa Arachamiji, który przywróci obowiązek składania takich deklaracji w Ukrainie — poparli go ambasadorowie G7

⚆ Zmarł kapitan i dowódca 1 batalionu pułku azowskiego Oleg Mudrak (Suchar), który po obronie Azowstalu spędził 4 miesiące w rosyjskiej niewoli (w tym przeżył ostrzał obozu w Ołeniwce).

⚆ Ukraina w tym tygodniu będzie dyskutować o przedłużeniu umowy zbożowej na kolejny rok, Reuters. Umowa wygasa 18 marca, o ile nie zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie jej przedłużenia.

⚆ Stróże prawa zatrzymali prokremlowskiego blogera Dmytro Skvortsova, który ukrywał się na terenie klasztoru MP UPC w Kijowie. W swoich felietonach Skworcow nazwał zajęcie Krymu i części wschodnich regionów Ukrainy „zgodnymi z prawem”, a także popularyzował organizacje terrorystyczne „L/DNR”.

⚆ Zidentyfikowano 16 226 dzieci, które zostały wywiezione do rosji – powiedziała Daria Gierasimczuk, przedstawicielka Prezydenta Ukrainy ds. praw dziecka. Udało się odzyskać dotąd tylko 307 dzieci. Rzeczywista liczba deportowanych dzieci może sięgać setek tysięcy.

🌍Świat:

⚆ Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprzeczyło zamiarom udzielenia „śmiercionośnego wsparcia” rosji w wojnie z Ukrainą, oskarżając USA i NATO o rozpowszechnianie fałszywych informacji na temat roli Chin w wojnie

⚆ CNN: W poniedziałek, czyli w dniu niezapowiedzianej wizyty Bidena w Kijowie, rosja przeprowadziła nieudany test międzykontynentalnego pocisku balistycznego Sarmat, zdolnego do przenoszenia głowic jądrowych.

⚆ USA przekażą Ukrainie bomby dalekiego zasięgu z naprowadzaniem GPS, zdolne do rażenia celów w odległości 72 km — Bloomberg.

⚆ W swoim przesłaniu do Zgromadzenia Federalnego putin powiedział bardzo mało treści, aby stworzyć informacyjne warunki do przedłużającej się wojny na Ukrainie, nie określając konkretnych celów i przedstawiając wojnę jako egzystencjalną — ISW.

⚆ BBC opublikowało wywiad z jewgienijem popowem – rosyjskim deputowanym, jednego z autorów narracji rosyjskiej propagandy.

⚆ Orban zagroził, że zawetuje przedłużenie unijnych antyrosyjskich sankcji, które muszą być odnawiane co pół roku, ponieważ domaga się usunięcia z listy czterech osób — Politico.

⚆ Szef MSZ Węgier Szijarto wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni na Ukrainie i bezpośrednich negocjacji między prezydentami USA i rosji w celu zakończenia wojny. „Mogliby zrobić znacznie większą przysługę ludzkości, gdyby rozmawiali ze sobą wczoraj” – powiedział, komentując osobne przemówienia Bidena i putina.

⚆ Biden powiedział, że putin popełnił „wielki błąd”, zawieszając udział Federacji Rosyjskiej w ostatnim ważnym traktacie o kontroli zbrojeń jądrowych między Stanami Zjednoczonymi a rosją.

⚆ UE nie była w stanie uzgodnić dziesiątego pakietu sankcji wobec rosji.

⚆ Broń dalekiego zasięgu i przyspieszenie wsparcia dla Ukrainy może przyspieszyć zdecydowaną przewagę wojsk ukraińskich na polu walki – powiedział brytyjski premier Rishi Sunak podczas spotkania z ukraińskimi dziennikarzami. Potwierdził też, że Londyn jest gotowy pomóc innym krajom, które zdecydują się dostarczyć samoloty na Ukrainę, zaznaczając, że zadanie to jest trudne dla samej Wielkiej Brytanii.

⚆ Federacja Rosyjska nie ma zamiaru użyć broni jądrowej podczas wojny na Ukrainie — ambasador rosji w Wielkiej Brytanii. „W tym konflikcie – nie. Broń nuklearna mogłaby zostać użyta w przypadku ataku nuklearnego na rosję lub gdyby atak konwencjonalny byłby na tyle poważny, że zagroziłoby istnieniu państwa. Wojna na Ukrainie nie mieści się w żadnej z tych kategorii” – powiedział Andrij Kelin.

⚆ Finlandia w czwartek zdecyduje, czy dostarczyć Ukrainie czołgi Leopard, – Yle. (Przypomnę, że pierwotnie rozpatrywano przekazanie 14 czołgów)

⚆ Hiszpania przekaże Ukrainie 6 naprawionych czołgów Leopard 2A4 – minister obrony Margarita Robles. W przyszłości liczba ta może się zwiększyć. (Przypomnę, że w pierwotnych deklaracjach mówiono o 20-60 czołgach).

⚆ Parlament Węgier zatwierdzi 1 marca przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO – węgierska publikacja HVG. Po złożeniu przez Szwecję i Finlandię wniosku o przystąpienie do Sojuszu nie został on ratyfikowany przez parlamenty tylko dwóch krajów – Turcji i Węgier.

⚆ Papież Franciszek w rocznicę rozpoczęcia agresji zbrojnej rosji na pełną skalę przeciwko Ukrainie po raz kolejny wezwał do zawieszenia broni i rozmów pokojowych, mówiąc, że zwycięstwa nie można „budować na gruzach”.

💩rosja i białoruś:

⚆ Dzisiaj rano w 10 miastach w rosji w radiu wybrzmiały komunikaty o alarmie przeciwlotniczym i zagrożeniu atakiem rakietowym. Później Ministerstwo Spraw Zagranicznych rosji poinformowało, że był to atak hakerski.

⚆ prigożyn, właściciel „wagnera”, powiedział, że rosyjskie Ministerstwo Obrony kłamie opinii publicznej, mówiąc, że jego oddziały mają niezbędną amunicję na odcinku bachmuckim. prigożyn skarży się, że najemnikom „Wagnera” brakuje 80% amunicji.

⚆ ​​​​7 osób zginęło, a 15 zostało rannych w wyniku pożaru w hotelu „MKM” w centrum Moskwy. Według śledczych przyczyną pożaru mogło być podpalenie.

⚆ ​​​​W rosji naprzeciwko stadionu Łużniki, gdzie tysiące ludzi zgromadziło się na koncercie z flagami Federacji Rosyjskiej i przemawiał putin, zauważono zestaw przeciwlotniczy Pancyr-S1

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Strażnicy graniczni Białorusi, która od roku jest bazą wypadową rosyjskich ataków na Ukrainę, są oburzeni faktem, że ukraińscy koledzy obrażają ich gestami.

⚆ Mariupol rok temu

⚆ Alarm bombowy w rosyjskim radiu

⚆ Dziewczynka z Mariupola co z szczerej wdzięczności zapomniała słów wdzięczności “za ocalenie setek tysięcy dzieci Mariupola przez rosję”

⚆ Płoną pod Wuhłedarem

⚆ Ciut poniżej poziomu lamperii

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *