🪖Dzień 359 (17 lutego 2023) – Czy świat będzie jak Auchan?

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

W 2014 świat nie chciał słyszeć o wojnie na Ukrainie i “przehandlował” złudzenie pokoju za pomocą protokołów (porozumień) Mińskich, które nigdy nie zostały dotrzymane. Przez kolejne lata gaz i ropa płynęły z rosji na zachód, a zachodni producenci znaleźli dogodne metody na omijanie symbolicznych sankcji i dostarczanie rosji swoich produktów, technologii i usług. Dziś są one w rosyjskich czołgach, pod skrzydłami rosyjskich samolotów i na wyposażeniu rosyjskich żołnierzy. To był błąd, z którego zachód mozolnie próbuje się od roku wygrzebać. Tego błędu nie rozumie nadal wiele firm, które różnymi metodami nadal zasilają rosję. W moskwie można spokojnie kupić Coca-Colę, niemieckie czekolady czy pójść do Auchan, który wojną wydaje się nie przejmować i działa w Ukrainie i w rosji. Dzisiejsze doniesienia z śledztwa dziennikarskiego pokazują, że Auchan wspiera rosyjską armię dostawami produktów spożyczych (więcej poniżej). Nie robi tego bezinteresownie – rosja sama w sobie to atrakcyjny rynek zbytu, a dodatkowo teraz, gdy konkurencji jest mniej a władza przychylniej spojrzy na “czerwonego wróbelka”. Pytanie czy tak też się dzieje w innych obszarach – np w sektorze elektroniki, która napędza rosyjskie maszyny i rakiety? Tego nie wiemy. Widać jednak, że ów “zachód” przeszedł zmianę na poziomie politycznym. UE i USA wydają się w końcu współdziałać w jednym kierunku. Nie ma tu jeszcze równej determinacji i tempa, które chciałoby się widzieć, ale wyraźnie widać, że Ukraina jest wspierana a jej potrzeby nie są ignorowane. Również nie słychać na razie o wywieraniu presji na Ukrainie w kwestii rozmów pokojowych. “Zachód” z trudem dokonał wyboru z którego trudno mu będzie się wycofać – będzie wspierał Ukrainę licząc na powolny i kontrolowany upadek rosji. O ile to “kontrolowanie” upadku nie jest czymś złym (ale kosztownym dla Ukrainy) to pozostaje pytanie ważniejsze. Do którego momentu Ukraina będzie wspierana? Czy jak już rosja zostanie przyparta do muru i powstanie opcja powrotu do tanich surowców i rynku zbytu? Czy wówczas “polityczna miłość” do Ukrainy skończy się? Myślę, że nie, bo w aktualnej relacji widać wyraźniej niż 9 lat temu lepsze rozumienie putinowskiej rosji przez Zachód. Chciałbym w tym widzieć również fundament w postaci wartości, ale sądzę, że na poziomie polityków może on nie istnieć. Jaka jest zatem gwarancja, że Ukraina nie zostanie ponownie “wsytawiona do wiatru”? Jest ich kilka: widzimy zmianę w Niemczech, widzimy siłę Polski i krajów przybałtyckich, widać silne wsparcie społeczne no i na koniec – widać popularność Ukrainy w świecie jako Dawida, który walczy z Goliatem. W tym świetle Auchan i wiele innych firm wydaje się nie dostarzegać zmian, które już zaszły. Nam pozostaje tylko ocena tych zachowań i adekwatne działania konsumenckie i obywatelskie.

Linia frontu bez oficjalnych zmian (nieoficjalnie Ukraińcy mieli wyjść z jednej z wiosek pod Kupiańskiem).

👍 Dobre wieści:
⚆ Pentagon poinformował, że pierwsza grupa 635 ukraińskich żołnierzy zakończyła szkolenie w amerykańskiej bazie w Niemczech, gdzie Stany Zjednoczone prowadzą wspólne szkolenie wojskowo-manewrowe. Ukraiński batalion szkolił się także na bojowym wozie piechoty Bradley. Druga grupa 710 żołnierzy rozpoczęła już szkolenie na poligonie Grafenwehr. Ponadto w przyszłym tygodniu kolejne 890 żołnierzy rozpocznie szkolenie na pojazdach bojowych Stryker.

⚆ Premier Holandii obiecał jak najszybciej dostarczyć Ukrainie Leoparda-1A5.

⚆ Wagnerowcom kończy się amunicja i nie mogą doprosić się dostaw w rosyjskim ministerstwie obrony

🌻 +800 (141 260)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytyczna sytuacja wokół Bachmutu

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Pod Kupiańskiem Ukraińcy koncentrują się na wzmocnieniu obrony wokół Hrjanykiwki (podobno wycofali się z niej). Walki toczą się też w okolicach Dworicznego.

⚆ Okolice Bachmutu – lekka stabilizacja sytuacji na północ od miasta, drobne kontrataki Ukraińców pod Iwaniwskim,

⚆ Marijinka, Awdijewka – Trudna sytuacja pod Newelskim, Pierwomajskim i w Krasnohoriwce. Przybyły spore posiłki rosjan.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Ataki pod Wuhłedarem niemal ustały.

⚆ Na pozostałym odcinku “Standard” czyli mniejsze potyczki i pojedynki artyleryjskie.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski, czernihowski, charkowski, Cherson, Oczaków i kilkanaście miejscowości w obwodzie chersońskim.
💥Ostrzał: Dworiczne, Pokrowsk, Charków,
🛸Alarmy przeciwlotnicze na większości terenu Ukrainy wywołane startami rosyjskich MIG-31K.
😼 Uderzenia w rosyjskie systemy walki elektronicznej na lewym brzegu Dniepru.
🏝Na Krymie eksplozje w pobliżu rosyjskich obiektów wojskowych (Balaklawa i Sewastopol). rosjanie donoszą, że zbito ukraińskie drony w pobliżu dwóch elektrowni. Były też eksplozje w Armiańsku i Kalanczaku.
⚡️Nie ma deficytu mocy w systemie elektroenergetycznym przez cały tydzień pracy i obecnie nie jest on prognozowany. Elektrownie produkują wystarczająco dużo energii elektrycznej, aby pokryć bieżące zużycie — Ukrenergo.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Do Kijowa przyjechał premier Holandii Mark Rütte. Rütte uczcił pamięć poległych obrońców Ukrainy pod murem pamiątkowym katedry św. Michała, potem miał spotkać się z Zełeńskim.

⚆ W swoim przemówieniu na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Zełeński zapewnił, że nie ma alternatywy dla członkostwa Ukrainy w UE i NATO.

⚆ Zełeński jest przekonany o realności zwycięstwa w ciągu roku: „Możemy to zrobić szybciej”. Prezydent podkreślił, że Ukraina nie pójdzie na ustępstwa podczas wypierania rosjan z terenów okupowanych od 2014 roku. „Nie ma alternatywy dla uwolnienia wszystkich, wszystkich miast Ukrainy spod rosyjskiej okupacji!” – podkreślił

⚆ Nikt nie naciska na Ukrainę w sprawie negocjacji z putinem, wszyscy widzą, że to nie ma sensu – szef MSZ Kuleba.

⚆ Ukraińcy zdementowali informację o rzekomamym zgromadzeniu przez rosjan 10 000 żołnierzy przy granicy z obwodem sumskim.

⚆ Informacje z terenów okupowanych. Obwód chersoński. Kachowka i Kalanczak. Od miejscowych. rosjanie metodycznie omijają mieszkańców okupowanych terytoriów. Odbierają ukraińskie paszporty i dokumenty mieszkaniowe pod pozorem konieczności ponownego wystawienia ich „zgodnie z rosyjskim ustawodawstwem” „Teraz po domach chodzą okupanci. Nie omijają ani jednego domu. Dwóch żołnierzy z automatami, oficer, rosyjski cywil i kolaboranci. Zabierają paszporty, dają kawałek papieru do podpisu, żeby otrzymać rosyjskie paszporty. Zabierają dokumenty ze sobą, aby mogli ponownie wystawić dokumenty w języku rosyjskim”. Przymusowe pozbawienie tożsamości narodowej jest jednym z przejawów zbrodni wojennych, za które rosjanie z pewnością spotkają się kiedyś z wyrokami międzynarodowego trybunału. Ale problem z paszportami jest znacznie głębszy. Zajęte w ten sposób dokumenty prawdopodobnie zostaną wykorzystane przez rasistów w operacjach specjalnych przeciwko Ukrainie

⚆ Dziennikarze rozmawiali z 10 kandydatami na stanowisko dyrektora NABU i odkryli powiązania niektórych z nich z Kancelarią Prezydenta, afery korupcyjne. A jeden z kandydatów, który prowadził sprawę przeciwko zastępcy szefa PO Olegowi Tatarowowi, został wykluczony z konkursu.

⚆ Aby pomóc w powrocie stu ukraińskich obrońców z niewoli rosyjskiej, strona ukraińska przekazała duchownego-współpracownika Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy, przedstawiciela GUR Jusow. Według źródła Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej chodzi o Mykołę Zirkę, opata Świętej Kazańskiej Parafii Eparchii Gorliwskiej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej we wsi Jarowa, gm. Lymańsk, obwód doniecki

⚆ Ukraiński sąd skazał zaocznie propagandystę Russia Today Antona Krasowskiego na 5 lat pozbawienia wolności z konfiskatą mienia za publiczne nawoływanie do ludobójstwa – nawoływał do topienia ukraińskich dzieci.

⚆ Auchan Ukraina stwierdził, że jest zszokowany śledztwem dziennikarzy w sprawie pomocy dla okupanta przez rosyjską filię „Auchan” i zażądał wyjaśnień od francuskiego biura.

⚆ Kolejny zespół instruktorów z Iranu przybył niedawno do tymczasowo okupowanego Łuhańska, aby szkolić rosyjskie wojsko w zakresie wykorzystania szturmowych bezzałogowych systemów powietrznych.

⚆ W okupowanym Melitopolu wykryto działanie dodatkowej wieży telefonii komórkowej zainstalowanej przez rosjan. Za jej pomocą rosyjskie służby specjalne mają możliwość podsłuchiwania rozmów telefonicznych abonentów operatorów GSM.

🌍Świat:

⚆ Sekretarz generalny NATO Stoltenberg, główny dyplomata UE Borrell i minister spraw zagranicznych Kuleba spotkają się 21 lutego w Brukseli „w celu wzmocnienia partnerstwa i współpracy na rzecz obrony Ukrainy i Europy”. Kuleba zaznaczył, że jest to pierwsze spotkanie przedstawicieli Ukrainy, NATO i UE w tak trójstronnym formacie.

⚆ rosjanie tracą około 2000 żołnierzy na mniej niż 100 metrów natarcia na ziemie ukraińskie, – Times

⚆ Scholz zaapelował do międzynarodowych partnerów uzbrojonych w czołgi typu zachodniego o wysłanie ich na Ukrainę.

⚆ Stany Zjednoczone proponują wysłanie obserwatorów do strefy walk na Ukrainie w celu monitorowania pomocy. Najwyżsi urzędnicy odpowiedzialni za nadzorowanie wykorzystania ponad 110 miliardów dolarów pomocy USA powiedzieli, że będą naciskać na wysłanie audytorów i śledczych bezpośrednio do strefy działań wojennych w celu wzmocnienia monitorowania. O tym stwierdzili inspektorzy generalni Pentagonu, Departamentu Stanu i Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego USA we wspólnym wywiadzie dla The Wall Street Journal.

⚆ Pięciu członków Izby Reprezentantów USA, kongresmani z Partii Republikańskiej i Demokratycznej naciskają na prezydenta Bidena, by wysłał na Ukrainę myśliwce F-16 — Politico.

⚆ Szpieg aresztowany w Niemczech miał przekazywać rosjanom współrzędne HIMARS — Spiegel dostarczony na Ukrainę do FSB. Rosyjskie służby specjalne próbowały również uzyskać dane o lokalizacji stanowisk artylerii i pozycji obrony przeciwlotniczej armii ukraińskiej za pośrednictwem pracownika Federalnej Służby Wywiadowczej. W nagrodę za swoje usługi pracownik otrzymał sześciocyfrową sumę pieniędzy, które znaleziono w jego posiadaniu podczas zatrzymania. Jednak według osób poufnych jest mało prawdopodobne, aby takie dane zostały przekazane.

⚆ Liczba rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w lutym, była pięciokrotnie większa niż wcześniej — może to wskazywać na ofensywę, jaką rosja rozpoczęła w Donbasie, pisze BBC.

⚆ Polska rozważa przekazanie Ukrainie swoich MiG-29 i dołączy do koalicji na rzecz dostarczenia Ukrainie myśliwców F-16, jeśli taka powstanie – Prezydent Duda.

⚆ Szef Pentagonu Austin zapowiedział gotowość Stanów Zjednoczonych do ochrony Łotwy, Litwy i Estonii w razie potrzeby – utrzymają one swoją obecność wojskową w regionie.

⚆ Xi Jinping planuje wygłosić pokojowe przemówienie w sprawie Ukrainy 24 lutego, w rocznicę inwazji na pełną skalę, powiedział włoski minister spraw zagranicznych Tajani. Według ministra, podczas wczorajszych negocjacji poinformował go o tym członek Biura Politycznego KC Komunistycznej Partii Chin Wang Yi (który w najbliższych dniach ma przybyć do Moskwy).

💩rosja i białoruś:

⚆ łukaszenka poleciał do moskwy na spotkanie z putinem – rosyjska publikacja „RIA Nowosti”. łukaszenka powiedział w komentarzu dla agencji „Belta”, że na spotkaniu w szczególności będą omawiane kwestie „obrony, bezpieczeństwa i wspólnych ugrupowań wojskowych w Białorusi”.

⚆ „Auchan” pod pozorem pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej dostarczała towary rosyjskiemu wojsku na okupowanych terytoriach Ukrainy, a także pomagała komisarzom wojskowym zmobilizować rekrutów – wspólne śledztwo The Insider, Le Monde i Bellingcat.

⚆ Doszło do eksplozji w zakładzie mechanicznym Czapajew w obwodzie samarskim Federacji Rosyjskiej, który produkuje detonatory i materiały wybuchowe.

⚆ W rosji w Magadanie płonie duży magazyn ze sprzętem cargo.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Zniszczenie rosyjskiego czołgu, który chował się w zabudowaniach kachowskiej elektrowni wodnej.

⚆ “Linia frontu bez zmian” w praktyce (polecam szczególnie od 1:07)

⚆ Galeria: Korepetycje z Patriotów

⚆ Zdzwiwiona rosjanka w niemieckim mieście


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *