🪖Dzień 358 (16 lutego 2023) – Kolejny atak rakietowy

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie: 

Po wczorajszych balonach, w nocy rosjanie wypuścili niespełna 40 rakiet na Ukrainę. Ich trzon to rakiety Ch-22, których Ukraina nie ma czym strącać (na razie) i one doleciały do celów. Nie wyrządziły jednak znaczących szkód ukraińskiemu systemowi energetycznemu i wiele wskazuje na to, że Ukraińcy podnoszą i sprawność i odporność swojej sieci. 

Między pierwszymi atakami rakietowymi rosjan niemal rok temu a aktualnymi jest różnica. Po pierwsze rosjanie nie wypuszczają już 150-160 rakiet jak w pierwszych dniach wojny, a pod drugie większość z rakiet udaje się już Ukraińcom strącać. Poziom ich skuteczności obronnych będzie rósł i jeśli ktokolwiek miał wątpliwości to dzisiejsza wizyta izraelskiego szefa MSZ powinna je rozwiać. Wprawdzie Cohen nie powiedział nic o systemach zwalczania rakiet (a tu Izrael ma unikalne doświadczenie), ani nawet nie wypowiedział słów “rosja” czy “wojna”, to jednak jego wizyta jest sygnałem dającym nadzieję na zmianę kierunku działań Izraela. Nawet jednak bez jego pomocy Ukraińcy są na progu otrzymania kolejnych systemów obrony przeciwlotniczej, który przyda się nie tylko na rosyjskiej rakiety, ale i na samoloty. Bo (jak dziś potwierdza Medusa) rosjanie szykują co mają po to by znowu spróbować zdominować niebo nad Ukrainą. 

Linia frontu bez zmian

👍 Dobre wieści:
⚆ Norwegia zatwierdziła pięcioletni pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 7,2 miliardów dolarów – szef Biura Prezydenta Ukrainy, Jermak.

⚆ Parlament Słowacji uznał rosyjski reżim za terrorystyczny, a rosję za państwowo-sponsora terroryzmu.

⚆ Za 3-6 miesięcy Izrael zapewni Ukrainie system ostrzegania ludności cywilnej o zagrożeniu lotniczym – powiedział szef MSZ Cohen. 

⚆ Dziś z niewoli wróciło 100 ukraińskich żołnierzy i 1 cywil (wice-burmistrz Enerhodaru), 94 z nich to obrońcy Mariupola.

⚆ Francja wysyła na Ukrainę pierwszą partię 14-kołowych pojazdów opancerzonych z działem AMX-10RC — ukraińskie załogi ukończyły szkolenie na tych pojazdach.

🌻+690 (140 460)

👎 Z gorszych wieści: 
⚆ Trudna sytuacja pod Bachmutem

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Pod Kreminną trwają walki w lasach.

⚆ Okolice Bachmutu – Ciężkie walki na perferjach północnych. Na pozostałych punktach walk ataki rosjan zostały odparte. Pod Iwaniwskim rosjan nieco wyparto

⚆ Marijinka, Awdijewka – cięższe walki pod Newelskim i Perwomajskim.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Nieco spokojniej pod Wuhłedarem, na pozostałym odcinku ten sam scenariusz co zwykle.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód czernihowski, sumski i charkowski
💥Ostrzał: Nocny atak rakietowy na cele infrastrukturalne Ukrainy. rosjanie mieli wystrzelić 36 rakiet, 16 zostało zestrzelonych (Ukraińcy nie mają czym jeszcze zestrzelić rosyjskich Ch-22). rakiety uderzyły w niesprecyzowane cele na zachodzi Ukrainy, północy, w obwodzie dniepro-pietrowskim i kirowohorodzkim. Ataki nie spowodowały zaburzeń w dostawach energii.
Ostrzał Charkowa i innych miejscowości wokół miasta.
😼 Uderzenia w punkty koncentracji rosjan w obwodzie chersońskim. Na Krymie zniszczono rosyjską wyrzutnię S300 lub S400 (Armiańsk).
🛡Odnotowano duże transporty rosjan z Mariupola do Berediańska (głównie ciężarówki z piechotą)
⚡️ W ukraińskim systemie elektroenergetycznym pojawiła się pewna rezerwa mocy, czwartek był piątym dniem z rzędu bez przerw w dostawie prądu.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński uważa, że ​​rosyjska ofensywa na wschodzie Ukrainy już się rozpoczęła. Wykluczył też zrzeczenie się przez Ukrainę jakiegokolwiek terytorium w ewentualnym porozumieniu pokojowym z rosją.

⚆ Izraelski minister spraw zagranicznych Eli Kohen złożył niezapowiedzianą wizytę w Kijowie, aby spotkać się z Zełeńskim. Zapowiedział, że Izrael zamierza poprzeć proponowaną formułę pokojową.

⚆ Ukraina znacjonalizowała przedsiębiorstwa rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski o wartości 10 mld hrywien.

⚆ rosja przygotowuje się i spróbuje przeprowadzić zmasowany atak rakietowy w dniach 23-24 lutego, ale Ukraina jest na to gotowa – powiedział sekretarz RBNiO Daniłow.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy żąda od „Financial Times” niezwłocznego przeprowadzenia dochodzenia redakcyjnego w sprawie okoliczności pojawienia się materiałów noszących znamiona dezinformacji w interesie rosji. Jest to artykuł z 6 lutego zatytułowany „Premier Mołdawii wzywa do zwiększenia pomocy UE w celu ograniczenia przemytu broni z Ukrainy”. Rzecznik MSZ Nikołenko podkreślił, że podane w artykule cytaty z Hawrylicy nie odpowiadają nagłówkowi, a autor artykułu nie przedstawia też żadnych dowodów na przemyt broni.

⚆ Ambasada Izraela w Kijowie wznowiła pracę, – Minister Spraw Zagranicznych Izraela.

⚆ Na Ukrainie rosjanie chcą zrobić dwa państwa według wersji koreańskiej, taki plan przedstawił putinowi Medwedczuk, – sekretarz RBNiO Daniłow. „rosja stoi teraz przed zadaniem stworzenia tzw. wersji koreańskiej. Już na Kremlu zdali sobie sprawę, że nie mogą całkowicie zawładnąć naszym krajem i teraz zrobią plan „B”, kiedy stworzą tzw. „drugą Ukrainę”. Medwedczuk przyniósł tam ten szalony plan. Medwedczuk uważa się za profesjonalistę na Ukrainie, ale nim nie jest, jest po prostu zdrajcą”.

⚆ Kijów stopniowo przywraca działanie transportu elektrycznego. Od 16 lutego w stolicy wznowi kursowanie 31 linii trolejbusowych i 13 linii tramwajowych.

⚆ Rosyjskie wojsko zdecydowało się na masowe użycie lotnictwa na Ukrainie, – „Meduza” powołując się na źródło zbliżone do Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. „Wcześniej lotnictwo było chronione, prawie nie wlatywało w strefę działań ukraińskiej obrony powietrznej. Postanowiliśmy teraz zmienić taktykę” – mówi rozmówca publikacji. Oczekuje, że w ramach nowej taktyki lotnictwo poniesie duże straty, ale nadal będzie sprawiać problemy Siłom Zbrojnym. Wcześniej przedstawiciele zachodniego wywiadu informowali, że rosja wycofuje lotnictwo do granic Ukrainy. Według Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii rosja straciła na Ukrainie od początku wojny 130 samolotów wojskowych; jednocześnie ma około 1500 samolotów z załogami.

🌍Świat:

⚆ Parlament Europejski przyjął rezolucję w pierwszą rocznicę inwazji na pełną skalę na Federację Rosyjską: potępia działania Kremla i wzywa Ukrainę do udzielenia wszelkiej niezbędnej pomocy, w tym myśliwców.

⚆ Wywiad brytyjski uważa, że rosyjskie siły zbrojne i kosmiczne wciąż dysponują wystarczająco dużą liczbą samolotów, ale jest mało prawdopodobne, aby rosja zdecydowała się z tego powodu radykalnie rozszerzyć swoją kampanię powietrzną.

⚆ Administracja Bidena jest nadal przekonana, że ​​powrót Krymu do Ukrainy jest dla putina „czerwoną linią” i grozi to poważną eskalacją — ale jednocześnie nie odmawiają Ukrainie prawa do odzyskania półwyspu.

⚆ Wojna rosji z Ukrainą zakończy się przy stole negocjacyjnym i żadna ze stron nie osiągnie swoich celów militarnych — generał USA Mark Milley w rozmowie z FT.

⚆ “Ukraina będzie w stanie wyprzeć rosyjskie wojsko ze wszystkich okupowanych terytoriów w 2023 roku, ale tak naprawdę wymaga to upadku armii rosyjskiej.” Poinformował o tym przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów generał Mark Milley.

⚆ 61% obywateli UE uważa, że ​​wojna zakończy się na korzyść Ukrainy – wynika z badania eupinions. Najwięcej wierzących w zwycięstwo Ukrainy jest w Polsce – 81%. Najbardziej sceptyczni są obywatele Włoch, ale i tam ponad połowa obywateli wierzy w zwycięstwo Ukrainy – 51%. Ogólnoeuropejskie badanie wykazało również, że 68% respondentów uważa inwazję na Ukrainę za atak na całą Europę.

⚆ Słowacja od kilku tygodni blokuje transport i naprawę niemieckich haubic z Ukrainy, powołując się na nierozwiązane kwestie prawne dotyczące ceł importowych — Business Insider. W zaistniałej sytuacji musiał interweniować Scholz – w rozmowie telefonicznej Premier Heger zapewnił kanclerz Niemiec, że problem zostanie szybko rozwiązany.

⚆ Komisja Europejska zrezygnowała z planów nałożenia sankcji na rosyjski sektor jądrowy lub jego przedstawicieli w kolejnym pakiecie — Politico.

⚆ USA wraz ze swoimi partnerami w G7 przygotowują nowy, zakrojony na szeroką skalę pakiet sankcji, który ma zostać ogłoszony przed rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę – podsekretarz stanu Nuland.

⚆ Deputowani parlamentu Mołdawii zatwierdzili nowy rząd na czele z premierem Dorinem Rechanem. Reprezentujący zespół Rechan zauważył, że do końca roku rząd ma jasne zadanie otwarcia negocjacji w sprawie przystąpienia do UE i przyspieszenia zmian niezbędnych do tego, by Mołdawia stała się pełnoprawnym członkiem bloku.

⚆ Estonia zaproponowała krajom UE zainwestowanie 4 mld euro w zakup amunicji dla Ukrainy.

⚆ Na Łotwie zezwolono na przekazywanie samochodów skonfiskowanych pijanym kierowcom na potrzeby ukraińskiego wojska.

⚆ Szwecja przekazała łodzie do budowania przepraw wodnych Ukrainie. Po rozłożeniu te przeprawy pontonowe mają 8 metrów długości. „Mogą być wykorzystane do przywrócenia połączeń transportowych na wyzwolonych terytoriach” – czytamy w oświadczeniu. Szwecja przekazała 6 kompletów.

⚆ Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie większość broni z magazynów w Izraelu – powiedział przewodniczący komisji Knesetu.

💩rosja i białoruś:

⚆ Szefowa działu finansowego Ministerstwa Obrony Zachodniego Okręgu Wojskowego została znaleziona martwa w Petersburgu.

⚆ Łukaszenko powiedział, że armia białoruska dołączy do armii rosyjskiej w wojnie tylko w przypadku bezpośredniego ataku na Białoruś.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Pierwsze chwile po wyjściu z rosyjskiej niewoli

⚆ Ukraiński “Pion” w Bachmucie

⚆ Jak bardzo źle rosjanom idzie szturmowanie Wuhłedaru (dość brutalne)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *