🪖Dzień 356 (14 lutego 2023) – R9

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

54 kraje wspierające Ukrainę nie zadeklarowały oficjalnie przekazania jej samolotów bojowych. Temat żyje głównie poza zasięgiem mediów i tam go na razie zostawmy. Co jeszcze padło na dzisiejszym Ramstein?

  • Amerykanie, którzy od tygodni krytykowali Ukrainę za tracenie energii i cennych sił na obronę Bachmutu dziś diametralnie zmienili narrację mówiąc, że “będą dalej dostarczać Ukrainie wszystko czego potrzebuje do obrony” i że „obrona Bachmutu jest zrozumiała”.
  • Amerykanie dość wyraźnie jednak akcentują priorytet przygotowywania się przez Ukrainę do ofensywy wiosennej, która ma skoncentrować się na odbiciu ziem okupowanych. Jednocześnie stwierdzają, że dość trudno jest teraz stwierdzić, która strona wygra w tym przełomowym momencie wojny.
  • Oficjalnie nie usłyszeliśmy nowych deklaracji, ale mogły uciec dwie “znajome” dotyczące amunicji artyleryjskiej i broni przeciwlotniczej. Artylerii Ukraina zużywa potężne ilości i wiadomo, że kilka krajów specjalnie wznowiło lub rozwinęło produkcję amunicji artyleryjskiej by zapewnić dostawy. To bardzo dobrze. Druga deklaracja dotyczy obrony przeciwlotniczej. rosjanie od tygodni gromadzą nowe partie samolotów koło granic z Ukrainą. Na pewno będą ponownie próbowali zdobyć dominację w powietrzu. Ukraina nie odpędzi ich zachodnimi samolotami, ale podejrzewam, że dostaną coś równie dobrego do tego celu.
  • Lista krajów wspierających Ukrainę wydłuża się

Mamy zatem moment, w którym rosjanie są bliscy apogeum koncentracji swoich sił (piechota, ciężki sprzęt), wprowadzili do użycia balony z reflektorami radarowymi, koncentrują lotnictwo oraz prowadzą nowe ataki na odcinku łuhańskim i zaporoskim (Wuhłedar). Ukraińcy i ich sojusznicy głośno mówią zaś o przygotowaniach do wiosennej ofensywy. Co zatem będzie działo się od teraz do wiosny? To samo – mozolne obrona i drobne sukcesy rosjan. Nadal intryguje Bachmut i jego uparta obrona. Z jednej strony jest to zrozumiałe, z drugiej pozostaje pytanie o to jakim kosztem ta obrona się odbywa i czy nie zagrozi to wiosennej ofensywie Ukraińców.

Linia frontu bez zmian, aczkolwiek pod Sereriańskiem rosjanie podobno przesunęli się nieco (Swatowe-Kreminna).

👍 Dobre wieści:
⚆ Norwegia zdecydowała o przekazaniu Ukrainie ośmiu czołgów Leopard 2 i aż czterech czołgów specjalnego przeznaczenia.

⚆ Sojusznicy Ukrainy na wtorkowym spotkaniu przedstawią dodatkowe zobowiązania w zakresie zaopatrzenia Ukrainy w amunicję i sprzęt przeciwlotniczy.

⚆ Niemcy wznowiły produkcję amunicji do systemu przeciwlotniczego Gepard, którą przekazały Ukrainie.

⚆ Grecja dostarczyła Ukrainie amunicję i 20 pojazdów opancerzonych BMP-1 (wedle wcześniejszych deklaracji).

🌻+740 (139 080)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Trudna sytuacja wokół Bachmutu.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Pod Kreminną rośnie intensywność rosyjskich ataków.

⚆ Okolice Bachmutu – trudne walki w północnych rejonach miasta. Na zachód od Bachmutu – odbite ataki rosjan pod Iwaniwskim. Naajtrudniej pod Paraskewijewką

Ukraińscy bojownicy nie zamierzają poddać Bachmuta rosyjskim najeźdźcom, w mieście organizowana jest wielopoziomowa obrona – zastępca dowódcy batalionu Swoboda, porucznik Gwardii Narodowej Nazarenko.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Brak nowych informacji

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Pod Wuhłedarem spokojniej. Na pozostałych odcinkach frontu głównie potyczki i pojedynki artyleryjskie.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód czernihowski, sumski i charkowski
💥Ostrzał: Konstantyniwka, Kramatorsk, Cherson,
🛸Ponownie alarmy lotnicze wywyłane startem rosyjskich MIGów na Białorusi.
⚡️Dalsza stabilizacja ukraińskiego systemu energetycznego – od trzech dni niemal cała Ukraina nie ma deficytu energii. Ostatnio do pracy włączono naprawione elektrownie wodne.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ W przestrzeni powietrznej Ukrainy wykrywane są balony Federacji Rosyjskiej z narożnymi reflektorami. “Wróg używa takich obiektów latających do rozpoznania, odwrócenia uwagi naszej obrony przeciwlotniczej, jako fałszywego celu. Reflektory radarowe na nich to sposób na zwiększenie widoczności” – dodał Ihnat.

⚆ Gabinet Ministrów powołał bohatera Ukrainy, generała porucznika Ołeksandra Pawluka, na stanowisko pierwszego wiceministra obrony.

⚆ Sędzia Wira Mychajłenko została nowym szefem Najwyższego Sądu Antykorupcyjnego Ukrainy – odpowiednia decyzja została podjęta na walnym zgromadzeniu sędziów. Poprzednie kilka prób zakończyło się niepowodzeniem

⚆ Wojskowa Służba Prawa i Porządku prowadzi śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy Wojskowego Komisariatu, którzy brutalnie zatrzymali w centrum Odessy mężczyznę – jak twierdzą anonimowe kanały Telegramu, próbującego siłą dowieźć go do Wojskowego Komisariatu.

⚆ W wyniku trzęsienia ziemi w Turcji zginęło pięciu obywateli Ukrainy – powiedział rzecznik MSZ Nikołenko. Bilans ofiar przekroczył 40 000 ludzi.

⚆ Zaburzenia w pracy jednego z operatorów pocztowych Ukrainy – Nova Poshta.

⚆ Gabinet Ministrów Ukrainy podjął decyzję w sprawie uproszczonego importu do kraju uzbrojenia, w tym dronów, — Ministerstwo Cyfryzacji.

⚆ SBU zatrzymała w Słowiańsku rosyjskiego agenta, który zbierał informacje wywiadowcze dla rosjan i planował wstąpić w szeregi sił okupacyjnych.

🌍Świat:

⚆ Rosyjskie okręty wojenne Floty Północnej wyruszają w morze z taktyczną bronią nuklearną na pokładzie po raz pierwszy od zakończenia zimnej wojny 30 lat temu, poinformowały norweskie służby wywiadowcze w swoim rocznym raporcie.

⚆ Prezydent Andrzej Duda spotkał się z ukraińskimi żołnierzami, którzy w naszym kraju ćwiczą obsługę czołgów Leopard 2.

⚆ Inżynier pracujący przy produkcji rosyjskich bombowców w grudniu przekroczył granicę z USA, prosząc o azyl i oferując przekazanie Amerykanom wojskowych tajemnic — informuje portal Yahoo News

⚆ USA przygotowują pakiet pomocy gospodarczej dla Ukrainy w wysokości 10 miliardów dolarów, aby pomóc ukraińskiemu rządowi w dalszym funkcjonowaniu — Sky News.

⚆ rosja koncentruje lotnictwo w pobliżu granicy z Ukrainą, co wskazuje, że Moskwa przygotowuje się do użycia swoich samolotów i śmigłowców w wojnie do wsparcia ofensywy lądowej — FT w odniesieniu do zachodniego wywiadu

⚆ Stany Zjednoczone rozważają wysłanie na Ukrainę tysięcy przechwyconej broni i ponad miliona sztuk amunicji, które kiedyś były przeznaczone dla wspieranych przez Iran bojowników w Jemenie — The Wall Street Journal.

⚆ Komisja Europejska zaproponowała przyłączenie Ukrainy do unijnej strefy roamingowej. „Kiedy tak się stanie, ukraińscy turyści nie będą już musieli płacić dodatkowych opłat za korzystanie z telefonu komórkowego podczas podróży do UE, a podróżni z UE będą mieli takie same prawa podczas wizyty na Ukrainie” – czytamy w oświadczeniu komisji.

⚆ ​​​​​​​​​​Kraje NATO opracowują instrukcje na wypadek udziału państw Sojuszu w konflikcie o dużej intensywności w przypadku zastosowania artykułu 5 o wzajemnej obronie lub w przypadku działań zbrojnych poza zakresem tego artykułu — Bloomberg

⚆ Mołdawia tymczasowo zamknęła swoją przestrzeń powietrzną ze względów bezpieczeństwa – mołdawskie media donoszą, że przestrzeń powietrzna będzie zamknięta do godziny 16:00. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że na terytorium kraju miał wlecieć dron

⚆ W tureckim hotelu „Royal Seginus” doszło do bójki między zawodnikami ukraińskiego klubu piłkarskiego „Minaj” a przybyłym na spotkanie rosjanami z klubu „Shynyk”. Przyczyną konfliktu była uwaga rosjanina o niewłaściwym zachowaniu wobec personelu. „rosjanin był pijany i otwarcie niegrzeczny. rosjanin nie przeprosił i został po prostu pobity przez piłkarza Minaya. Następnie zawodnik rosyjski przyprowadził swoich kolegów z drużyny do konfrontacji z przedstawicielami Minaja. I ta rozmowa ponownie doprowadziła do bójki. Rano w hotelu ślady wczorajszej bitwy widać na twarzach rosjan” – powiedział dziennikarz piłkarski Bebeh.

⚆ „Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że do Polski z oficjalną wizytą przyjedzie Wołodymyr Zełenski. Jak twierdzą ukraińskie źródła, na które powołuje się dziennik, „kończą się przygotowania do niej”.

⚆ Holandia i Dania nie przekażą Ukrainie czołgów Leopard 2 – informuje niemiecki dziennik „Die Welt”. Oba kraje przeznaczyły w zamian środki finansowe na wyremontowanie 100 czołgów Leopard-1, pochodzacych z niemieckich magazynów. 

💩rosja i białoruś:

⚆ Dla putina w rosji do jego rezydencji zbudowano tajną kolej i sieć stacji – publikacja „Projekt”. Wcześniej okazało się, że rosyjski dyktator zaczął podróżować po kraju własnym pociągiem pancernym.

⚆ Zgodnie z życzeniem Władimira putina, rosyjskie szkoły prowadzą propagandowe lekcje mające na celu „podniesienie poziomu patriotyzmu u dzieci i zaszczepienie w nich poczucia słuszności obrony rosji”. Odwiedzający szkołę oficer pokazał uczniom drastyczne sceny egzekucji i w ten sposób nauczał o dyscyplinie.

⚆ Na Kazaniu pożar (zakład przetwórstwa gumy),

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Galeria – sprzęt dla Ukrainy od USA w niemieckim Bremerchafen

⚆ Trafiony rosyjski TOS

⚆ rosyjski SU-24M po randce z ukraińską rakietą

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *