🪖Dzień 347 (5 lutego 2023, 23:00) – Krytycznie wokół Bachmutu

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

rosjanie odnotowują kolejne postępy pod Bachmutem – nie są duże, ale ich suma z ostatnich tygodni mocno skomplikowała sytuację sił ukraińskich w i wokół Bachmutu. Czy rosjanie mają jakieś słabe strony, których wykorzystanie mogłoby odwrócić bieg tych walk na korzyść Ukrainy? Ponoszą olbrzymie straty, ale nadal napierają masą ludzi i artylerii. To się w najbliższym czasie nie zmieni. Ukraińcy otrzymują dużo wsparcia wojskowego, ale pozwala ono głównie zaspokoić bieżące potrzeby frontowe. Jedyne co zatem mogą zrobić to “kroić salami” i oddawać ziemię za jak najwyższą dla rosjan cenę. W innym wariancie musieliby rzucić do walki posiłki, które jak sądzę, szykują do innych celów.
Chciałoby się mieć nadzieję, że Bachmut nie podzieli losu Siewierodoniecka, Łysyczańska, Sołedaru, ale patrząc na mapę trudno o aż taki optymizm.

Na zdjęciu: 21-letni Denys pochodzi z Winnicy. Sześć miesięcy temu wstąpił w szeregi Królewskiej Brygady – w ramach mobilizacji. Teraz wraz ze swoim oddziałem powstrzymuje atak wroga w kierunku Bachmutu.

👍 Dobre wieści:
⚆ ​​Ukraińskie wojsko pojechało uczyć się pracy z systemami przeciwlotniczymi/pro SAMP/T-Mamba — dowódca Sił Powietrznych, generał broni Ołeszczuk.

⚆ Litwini zebrali ponad 6 mln euro na radary dla ukraińskiej obrony powietrznej. „Nie widać oznak zmęczenia. Będziemy stać z Ukrainą aż do zwycięstwa” – szef MSZ Litwy.

⚆ „Przekazujemy bomby GLSDB, które pozwolą Ukrainie strzelać na większe odległości i odzyskać swoje terytoria” – rzecznik prasowy Pentagonu w odpowiedzi na pytanie, czy Ukrainie uda się odzyskać Krym.

🌻+700 (131 290)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Bardzo pogarsza się sytuacja wokół Bachmutu.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – ataki rosjan w kierunku Torskie, Makijiwki i Zaricznego

⚆ Okolice Bachmutu – walki trwają, trudna sytuacja w Bachmucie, gdzie rosjanie są już w sektorze mieszkalnym miasta. Pod Krasną Horą rosjanie mają kontrolę nad trasą zaopatrującą Bachmut od północy. rosjanie mają też postępy na południowy zachód od miasta.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian

Animacja pokazująca postępy rosjan pod Bachmutem i Kreminną od 1 stycznia do dziś.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Sytuacja bez większych zmian od wczoraj.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: sumski, czernihowski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: atak rakietowy na Charków za pomocą rakiet S-300


😼 Uderzenie w punkt koncentracji rosjan w okolicy Melitopolu, w Nowej Kachowce,
🏝Na Krymie rosjanie szukają ludzi do budowy umocnień.
⚡️W Kijowie zwiększono czas trwania planowanych przerw w dostawach prądu w niektórych regionach miasta.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Ukraińskie siły specjalne działają poza granicami Ukrainy i uderzają w rosję na jej terytorium — The Guardian
Gazeta podaje, że rozmawiała z trzema ukraińskimi siłami specjalnymi – 23-letnim Tarasem, 21-letnim Władysławem i ich dowódcą, 39-letnim Oleksijem. Zaznacza się, że są członkami batalionu „Bractwo”. Ich praca „rozciąga się od porywania wysokich rangą urzędników Kremla po niszczenie kluczowej infrastruktury wojskowej i zestrzeliwanie wrogich samolotów na terytorium rosji”. Jeden z bojowników, Władysław, mówi, że mówi się o tym publicznie, żeby putin i okupanci wiedzieli, że „ukraińskim bojownikom bardzo łatwo jest przekroczyć granicę rosyjską”. The Guardian dodaje, że „ze względu na ich nieoficjalny status ich opowieści nie mogły zostać niezależnie zweryfikowane, ale są przekonujące i wiarygodne oraz niezwykłe w swojej odwadze”.

⚆ Dzieci z Kreminnej deportowane przez rasistów wróciły na Ukrainę. Dwoje kolejnych dzieci nielegalnie wywiezionych na terytorium państwa agresora wróciło na Ukrainę. Trzynastoletnią i piętnastoletnią dziewczynką zajęła się i zabrała do domu starsza siostra. Rodzina jest obecnie na Wołyniu. Dwie młodsze siostry, które wraz z matką mieszkały w Kreminnej obwodu łuhańskiego w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zostały deportowane do Rjazania. W rosji zmarła matka, a dzieci trafiły do sierocińca.Starsza siostra dziewcząt, której udało się uciec wraz z rodziną na Wołyń, zwróciła się do Ministerstwa Reintegracji. Wszyscy razem przeszli przez proces od zarejestrowania opieki nad dziewczynkami do ich powrotu do Ojczyzny. Dzięki wspólnej pracy Ministerstwa Reintegracji i Państwowej Służby Granicznej Ukrainy dzieci wróciły na Ukrainę.

⚆ Minister obrony Reznikow opowiada się za częściową otwartością zamówień obronnych na wzór systemu Prozorro i proponuje utworzenie Wojskowego Prozorro. Zapowiedział też, że w ramach MON powstanie publiczna rada antykorupcyjna, która pozwoli ministerstwu na otrzymywanie od opinii publicznej ekspertyz

⚆ Dalsze zmiany w ukraińskim rządzie. Szef frakcji „Sługa Narodu” Arakhamia powiedział, że Reznikow jest brany pod uwagę na stanowisko ministra przemysłu strategicznego „w celu wzmocnienia współpracy wojskowo-przemysłowej”. Kirill Budanov ma zostać mianowany ministrem obrony. Chcą utrzymania na stanowisku ministra sprawiedliwości Denysa Maluski.

⚆ Minister obrony Reznikow oświadczył, że Siły Zbrojne spodziewają się ewentualnych ofensyw ze strony rosji do symbolicznej daty 24 lutego, ale zaapelował, by ufać wyłącznie oficjalnym informacjom.

⚆ Partnerzy dostarczą Ukrainie samoloty, pytanie tylko jakie – minister obrony Reznikow. Według niego Ukraina może otrzymać zarówno F-16, jak i inne samoloty.

⚆ Zełeński wprowadziłw życie decyzję w sprawie sankcji wobec rosyjskiego przemysłu jądrowego — na liście znalazło się 200 podmiotów prawnych. Wśród nich są Rosatom, jego spółki zależne, szereg instytutów i ośrodków badawczych, fabryk, a także rosyjska JSC „Organizacja operacyjna elektrowni jądrowej Zaporoże”.

⚆ Co najmniej pięć krajów planuje wykorzystać „Dija” jako podstawę do tworzenia własnych aplikacji cyfrowych – może to przynieść „duże pieniądze” do budżetu państwa – powiedział szef Ministerstwa Cyfryzacji Fiodorow

⚆ Doradca szefa biura prezydenta Podolak nazwał fikcją informację o rzekomej obietnicy putina, że ​​nie zabije Zełeńskiego, a szef MSZ Kuleba nazwał prezydenta Federacji Rosyjskiej kłamcą.

🌍Świat:

⚆ Według wywiadu brytyjskiego w ciągu ostatniego tygodnia siły rosyjskie skomplikowały sytuację sił ukraińskich w Bachmucie. „Trasy M03 i H32 – dwie główne drogi dojazdowe do miasta dla ukraińskich obrońców – są teraz prawdopodobnie bezpośrednio zagrożone ogniem w wyniku niedawnych postępów sił rosyjskich. W tym tygodniu wagnerowcy zajęli kolejną drogę łączącą Bachmutu z Siwierskiem. Chociaż dostępnych jest wiele alternatywnych międzynarodowych tras zaopatrzenia, Bachmut jest coraz bardziej odizolowany” – informuje wywiad

⚆ Ukraina przygotowuje się do nowej rosyjskiej ofensywy, – Financial Times. Dziennikarze twierdzą, że Kijów otrzymał „bardzo wiarygodne dane wywiadowcze” o zamiarach rosji rozpoczęcia nowej ofensywy, do ataku może dojść w ciągu 10 dni.Według publikacji najbardziej prawdopodobnym miejscem nowego etapu ofensywy będzie zachodnia część obwodu ługańskiego w rejonie miast Kreminna i Łyman oraz południowa część obwodu donieckiego, gdzie Federacja Rosyjska od kilku tygodni gromadzi wojska.

⚆ Iran i rosja planują zbudować w Federacji Rosyjskiej fabrykę do produkcji ulepszonych Shahedów, która mogłaby dostarczyć ponad 6 tysięcy dronów kamikadze na wojnę na Ukrainie — WSJ

💩rosja i białoruś:

⚆ Brak doniesień

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Ukraińska “Wierzba”

⚆ Medyczna ewakuacja pod Bachmutem

⚆ Lecą HARMy

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *