🪖Dzień 340 (29 stycznia 2023, 23:30) – Błahodatne

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś krótko. rosjanie ostrzelali Charków i Cherson – są ofiary. rosjanie przejęli też wieś pod Krasną Horą i to utrudni obronę tej drugiej. Jeśli chodzi o świat to mamy kontynuację eksplozji w Iranie.

Linia frontu ze zmianą na korzyść rosjan pod Krasną Horą.

👍 Dobre wieści:

⚆ W Wielkiej Brytanii rozpoczęło się szkolenie ukraińskich żołnierzy, którzy będą wchodzić w skład załóg czołgów Challenger 2 – Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii.

⚆ Niemcy dostarczą dla ukraińskiego wywiadu 105 dronów Vector. Zamówienie sfinansuje rząd niemiecki. Niemcy przekażą też Ukrainie 78 ciągników do ciężkiego sprzętu. Głównym przeznaczeniem ciągników wojskowych jest transport czołgów, rozmieszczanie i ewakuacja transporterów opancerzonych, dział samobieżnych i innych ciężkich pojazdów.

🌻+650 (126 160)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ rosjanie zajęli Błahodatne (na wschód od Sołedaru)

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Brak doniesień

⚆ Okolice Bachmutu – Niestety rosjanie przejęli Błahodatne, na północ od Krasnej Hory i na zachód od Sołedaru. To utrudni obronę Krasnej Hory a to do niej dochodzi jedna z tras zaopatrujących Bachmut od północy. Na południe od Bachmutu rosjanie póki co zostali zatrzymani na kierunku na Iwaniwskie (to trasa Bachmut <> Konstantyniwka)

Sytuację ilustruje mapka:

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ rosjanie nie przestają szturmować Wuhłedaru, ale sytuacja jest pod kontrolą sił ukraińskich.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód czernihowski, sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Wielokrotny ostrzał Chersona (3 ofiary), wieczorem ostrzał Charkowa – są ofiary

Ostrzał portu w Chersonie spowodował wyciek ropy naftowej z jednego ze statków. Ostrzelany Nikopol


😼 W ciągu tygodnia siły ukraińskie zniszczyły rosjanom 4 składy amunicji i 10 baz/sztabów. W Melitopolu został uszkodzony ważny most służący do przerzucania sprzętu w okupowanej części obwodu zaporoskiego (Melitopol <> Tokmak).

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Minister obrony Reznikow powiedział, że po otrzymaniu czołgów od sojuszników Ukraina ma nadzieję otrzymać myśliwce i rakiety dalekiego zasięgu, które mogą „zmienić reguły gry” w wojnie z rosją. Powiedział też, że ma nadzieję na kolejne dwa tygodnie negocjacji w sprawie myśliwców dla Ukrainy.

⚆ Zełeński napisał list do prezydenta Francji Macrona w sprawie ewentualnego dopuszczenia rosyjskich sportowców na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu. „Przygotowując się do igrzysk olimpijskich w Paryżu, musimy mieć pewność, że rosja nie będzie mogła wykorzystać ani tej, ani żadnej innej międzynarodowej imprezy sportowej do propagowania agresji czy swojego państwowego szowinizmu” – powiedział prezydent.

⚆ Dmytro Pawliczko, znany ukraiński poeta, działacz społeczny i polityczny, Bohater Ukrainy, zmarł w wieku 94 lat.

⚆ Przedstawiciele rządów USA i Ukrainy dyskutowali o mechanizmach i procedurach przejrzystości i rozliczalności wykorzystania środków i pomocy, jaką otrzymuje Ukraina na odbudowę i powojenną odbudowę – wicepremier – minister rozwoju społeczności Kubrakow.

⚆ Ukraina otrzyma Wisent 1 MC do przebijania się przez pola minowe. Wisent 1 bazuje na Leopardzie 1 i może pełnić różne role. Żadna z firm nie ujawnia, ile jednostek sprzętu zostanie nam przekazanych.

🌍Świat:

⚆ Decyzja o radykalnym zwiększeniu pomocy wojskowej dla Ukrainy wynika z obaw niektórych zachodnich stolic, że czas może działać na korzyść rosji — The Wall Street Journal. Jak podaje publikacja, troska ta pokazuje, że okno możliwości dla Ukrainy nie jest nieograniczone i potrzebuje ona w najbliższej przyszłości potężnej zachodniej broni, aby wzmocnić impet, jaki osiągnęła podczas ubiegłorocznej kontrofensywy. Jednocześnie część urzędników jest zaniepokojona tym, na ile realistyczny jest główny cel formułowany przez zwolenników zwiększonego wsparcia militarnego — szybkie zakończenie konfliktu. Zachodnie stolice też nie bardzo wierzą, że putin kiedykolwiek rozważy perspektywę zakończenia konfliktu bez podporządkowania sobie Ukrainy – pisze Wall Street Journal.

⚆ Prezydent elekt Czech Petr Pavel potwierdził, że przyjedzie na Ukrainę wraz ze swoją słowacką koleżanką Zuzaną Czaputovą wiosną 2023 roku. Petr Pavel złoży przysięgę i zostanie prezydentem Republiki Czeskiej 9 marca, zastępując Milosa Zemana, który pełnił tę funkcję przez dwie kadencje – dziesięć lat

⚆ Premier Estonii Kaia Kallas skrytykowała decyzję Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o dopuszczeniu obywateli rosji i Białorusi do udziału w Igrzyskach Olimpijskich w 2024 roku pod neutralną flagą. „Czas zwiększyć izolację, a nie ulegać rosji” – napisał Kallas na Twitterze.

⚆ Scholz twierdzi, że w tej chwili nawet nie pojawia się kwestia ewentualnego dostarczenia myśliwców na Ukrainę i przestrzega przed „podwyższaniem stawki”. „Kanclerz Niemiec, który poważnie traktuje przysięgę, musi zrobić wszystko, aby wojna rosji z Ukrainą nie przerodziła się w wojnę między rosją a NATO” – powiedział Scholz, dodając, że „nie pozwoli na taką eskalację”.

⚆ Ministerstwo Obrony Iranu poinformowało o „nieudanym ataku” dronów na jeden z kompleksów produkcyjnych departamentu w mieście Isfahan. Agencja twierdzi, że rzekomo uszkodzony został „dach warsztatu”, a atak „nie doprowadził do ofiar w ludziach i awarii sprzętu”.

⚆ Personel wojskowy armii rosyjskiej prawdopodobnie zastąpi wyczerpane siły najemników z PKW Wagnera w celu zintensyfikowania ataku na Bachmuta, są przekonani analitycy Instytutu Studiów nad Wojną.

⚆ W Iranie znowu coś się dzieje. Irańskie media donoszą o eksplozjach w mieście Mehabad. Są też informacje, że Siły Powietrzne przeprowadziły naloty na 6 pojazdów IRGC w pobliżu miasta Abu Kamal na granicy Iraku i Syrii.

⚆ Polska rozpoczęła remontowanie uszkodzonego sprzętu wojsk ukraińskich. (EDIT: informacja na bazie reportażu Wall Street Journal, link. Baza remontowa zaczęła działać dużo wcześniej).

💩rosja i białoruś:

⚆ Brak informacji

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Ostrzał rejonu berysławskiego przez rosjan amunicją zapalającą

⚆ Ch-101 zbita 26 stycznia w obwodzie winnickim

⚆ Udawali…

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *