🪖Dzień 334 (23 stycznia 2023, 22:25) – Czystki tu, czystki tam

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

W międzyczasie jak Europa próbuje “rozwikłać” kwestię Leopardów, w Ukrainie dzieje się duże trzęsienie ziemi w administracji państwowej. Już wczoraj zapowiadał je Zełeński, ale dziś padły pierwsze dymisje i “przejścia na emeryturę”. Wiele z tych nazwisk wylatuje z posad za sprawą dziennikarzy i ich śledztw.

Lecą też głowy w moskwie. Tu szojgu wprowadza nowych dowódców, a rola prigożina i wagnerowców miała spaść wobec braku zajęcia Bachmutu.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Walki o Kliszczijiwkę trwają i jest delikatna poprawa sytuacji Ukraińców.

⚆ Estoński rząd zatwierdził nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 113 mln euro. Tym samym łączna pomoc wojskowa dla Ukrainy wynosi ponad 1% PKB Estonii – ambasador Estonii w Ukrainie. Estonia przekazała Ukrainie wszystkie swoje haubice 155 mm: „Chcemy w ten sposób stworzyć precedens, aby inne kraje nie miały wymówek, dlaczego nie mogą dostarczyć Ukrainie broni niezbędnej do wygrania wojny”.

⚆ Amerykańskie Bradleye jadą już przez Polskę do Ukrainy

🌻+720 (121 480)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak doniesień

⚆ Okolice Bachmutu – Trwają intensywne walki w Kliszczijiwce, Opytnym i koło Błahodatnego. rosjanie bardzo próbują skoncentrować się na Krasnej Górze. Jest dużo ataków piechoty bez wsparcia sprzętu ciężkiego.

⚆ Marijinka, Awdijewka – tu sytuacja jak wczoraj

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Sytuacja bez zmian – nadal rosjanie próbują prowadzić szturm małymi ekipami z minimalnym wsparciem ciężkiego sprzętu.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Ostrzał Charkowa, Kupiańska i Dworicznej, ostrzelany Kramatorsk, Cherson, Antoniwka i kilka innych miejscowości na prawym brzegu Dniepru. Na odcinku donieckim ostrzelany Czasiw Jar.
🛸Dwa rosyjskie samoloty szturmowe Su-25, śmigłowiec szturmowy Ka-52, dwa pociski kierowane X-59 oraz taktyczny bezzałogowiec Orlan-10 zostały dziś zestrzelone przez ukraińskie siły powietrzne.
😼 Eksplozje w Biełgorodzie
🛡Siły obronne zniszczyły lekką łódź motorową rosjan. Stało się to podczas próby wysadzenia wrogiej grupy sabotażystów na jednej z tzw. Wysp Potiomkinowskich na Dnieprze.
🏝Eksplozje w Sewastopolu

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Najważniejsze z wieczornego przemówienia Zełeńskiego:
▪️zgodnie z decyzją Rady Bezpieczeństwa Narodowego urzędnikom zabrania się wyjeżdżania za granicę w „celach niepaństwowych” (np. zakaz wyjazdów na wakacje). Dotyczy to stróżów prawa, przedstawicieli ludu z wyboru, prokuratorów i wszystkich, którzy muszą pracować dla państwa iw państwie;
▪️sankcje zostały wprowadzone wobec 22 osób – obywateli rosji, którzy pod pozorem duchowości popierają politykę terroru i ludobójstwa; (sankcje dotyczą 21 przywódców i duchownych rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, w tym siostrzeńca Cyryla, Mychajło Gundiajewa. Sankcje wprowadzono także wobec jednego przedstawiciela chrześcijan wyznania ewangelicznego – zielonoświątkowców).
▪️ są decyzje personalne – niektóre dziś, niektóre będą jutro – dotyczące kierowników różnych szczebli w ministerstwach i innych strukturach administracji centralnej w regionach oraz w systemie egzekwowania prawa.

⚆ Według informacji Kyryło Tymoszenko napisał podanie o zwolnienie z OP. Zamiast Tymoszenko planują powołać Ołeksija Kulebę. Ponadto na emeryturę przejdą szefowie OVA w obwodach sumskim, dniepropietrowskim, zaporoskim i chersońskim.

⚆ rosja ma do 20% swoich przedwojennych zapasów pocisków o wysokiej precyzji – około 550 sztuk – więc łączy je z dronami kamikadze i modyfikuje pociski S-300 i S-400 do wystrzeliwania ziemia-powierzchnia – przedstawiciel GUR Skibicki.

⚆ Ministerstwo Cyfryzacji Ukrainy poinformowało o podpisaniu memorandum o współpracy z Finlandią, które zakłada: przebudowę i modernizację infrastruktury cyfrowej, przeciwdziałanie zagrożeniom cybernetycznym, rozwój innowacji i integracyjnych rozwiązań cyfrowych.

⚆ Wyższy sąd antykorupcyjny skonfiskował ukraiński majątek rosyjskiego miliardera, byłego szefa pionu inwestycyjnego państwowej spółki rostec Michaiła Szelkowa.

⚆ Wyższy sąd antykorupcyjny odrzucił wniosek o aresztowanie byłego szefa Naftohazu Andrija Kobolewa.

⚆ Minister obrony Reznikow odrzucił oskarżenie Ministerstwa Obrony o korupcję w przetargach, powiązał pojawienie się informacji o przetargach z „Ramsteinem” i zapowiedział, że osoba odpowiedzialna za wyciek zostanie ukarana. Minister zaznaczył, że „w zarzutach nie ma elementu faktycznego, poza manipulacjami”, więc za „najbardziej oczywisty cel” uważa próbę podważenia zaufania do MON.Reznikow obiecał „absolutną przejrzystość Ministerstwa Obrony dla funkcjonariuszy organów ścigania”, „usunąć wszystkie pytania”

⚆ NABU twierdzi, że prowadzi dochodzenie w sprawie rzekomych nadużyć ze strony Ministerstwa Obrony przy zakupie żywności dla wojska w ramach dochodzenia karnego, które rozpoczęło się jeszcze zanim zostało nagłośnione w mediach. Wskazuje się, że śledztwo sprawdza między innymi zakupy o wartości ponad 13 mld hrywien.

⚆ Ukraińska Prawda ujawniła wczoraj kolejną aferę dotyczącą majątków polityków partii “Sługa Narodu”. W związku z tym deputowany ludowy Pawło Halimon zostanie odwołany ze stanowiska zastępcy szefa frakcji „Sługa Narodu”, – szefa frakcji Arachamija. Dzień wcześniej okazało się, że latem ubiegłego roku Halimon kupił w Kijowie duży majątek o wartości ponad 10 mln hrywien, rejestrując go na inną osobę.

⚆ Szef frakcji „Sługa Narodu” Dawid Arachamija powiedział, że skorumpowani urzędnicy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności i zapowiedział, że „aktywne zmiany” odbędą się już tej wiosny.

⚆ SBU zatrzymała rosyjskiego agenta, który starał się o pracę w Sumskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

🌍Świat:

⚆ Szef Niemieckiego MON: wkrótce zapadnie decyzja w sprawie czołgów dla Ukrainy. „Nie chodzi tylko o dostarczenie lub niedostarczenie tych czołgów, ale rozważenie konsekwencji bezczynności i działania. Decyzja zostanie podjęta wkrótce. Ale zależy to od wielu czynników” – powiedział Pistorius.

⚆ Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau powiedział, że Warszawa wyśle do Berlina oficjalną prośbę o dostawę czołgów Leopard 2 na Ukrainę po utworzeniu odpowiedniej koalicji państw

⚆ Węgry postanowiły nie blokować decyzji UE o przekazaniu Ukrainie siódmej transzy 500 mln euro z Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju, która jest przeznaczona na pomoc wojskową.

⚆ Paczki z materiałami wybuchowymi, które otrzymała w szczególności ambasada Ukrainy w Hiszpanii, zostały wysłane przez skrajnie prawicowe ugrupowanie „Ruch Imperium rosyjskiego” na polecenie kuratorów z GRU – New York Times, powołując się na źródła wśród amerykańskich urzędników państwowych. Prawdopodobnym celem akcji było wysłanie sygnału, że rosja przy pomocy swoich agentów może organizować zamachy terrorystyczne w Europie i mścić się na krajach, które aktywnie pomagają Ukrainie.

⚆ UE planuje zorganizowanie szczytu w sprawie wojny na Ukrainie 22 lutego w Stambule z okazji rocznicy pełnej inwazji przez Federację rosyjską. Szef delegacji UE w Turcji Mayer-Landrut zaznaczył, że podczas wydarzenia będą omawiane „geopolityczne i gospodarcze konsekwencje” wojny.

⚆ Prezydent Turcji Erdoğan ostrzegł Szwecję, że nie powinna liczyć na poparcie dla wejścia do NATO po spaleniu Koranu w pobliżu ambasady Ankary w Sztokholmie.

⚆ UE zatwierdziła 500 mln euro pomocy wojskowej dla Ukrainy i 45 mln euro na misję szkoleniową — Reuters. To już siódma transza.

⚆ W Norwegii na zamkniętym posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony zostanie omówiony ewentualny transfer czołgów Leopard na Ukrainę — Dagbladet.

⚆ Estonia chce rozszerzyć kontrolowaną strefę morską w celu kontrolowania rosyjskich jednostek pływających – minister Urmas Reinsalu. Umożliwi to kontrolę naruszeń w strefie 24 mil od linii terytorialnej Estonii i kontrolę rosyjskich jednostek pływających.

⚆ MSZ Estonii: Ambasador rosji musi opuścić Estonię w tym samym czasie, co ambasador Estonii opuszcza Moskwę.

⚆ Turecka firma Baykar zakończyła testy drona myśliwskiego Kizilelma z ukraińskim silnikiem produkowanym przez Motor Sicz. Jego cechy: może przewozić 1500 kg ładunku; deklarowana prędkość maksymalna ~ 900 km/h; zasięg lotu ~ 930 km; wysokość robocza ~ 10 668 m; może pracować ~ 5 godzin w powietrzu. (📺 w materiale bonusowy)

💩rosja i białoruś:

⚆ ławrow mówi, że wojna między rosją a Zachodem nie jest już hybrydą, ale „prawie” (wojną) rzeczywistą

⚆ grupie wagnera pozostało tylko 10 000 z 50 000 więźniów rekrutowanych w rosyjskich koloniach na wojnę na Ukrainie, według BF „Siedząca rosja” – podał portal “Medusa”. „Wszyscy inni albo zostali zabici, albo 300, albo zniknęli, albo opuścili, albo się poddali.”

⚆ rosjanie rozpoczęli już instalowanie systemów obrony powietrznej w obwodzie nowogrodzkim — system obrony przeciwlotniczej, który będzie chronił putina i jego bliskich, został zauważony w pobliżu jego rezydencji we wsi Jaszczerowo w obwodzie wałdajskim.

⚆ szojgu zmienił kierownictwo okręgów wojskowych, – twierdzą rosyjskie media.

⚆ W roshal (obwód moskiewski) doszło do wybuchu w fabryce firmy „Moliren”. Miało dojść do wybuchu technologicznego pyłu aluminiowego. Powierzchnia pożaru wynosi 200 metrów kwadratowych. m. Jedna osoba została ranna.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Jesienna akcja ukraińskich chłopców z 92. brygady na kierunku swatowskim. Ukraiński żołnierz zbliża się do wrogiego czołgu i wysadza go ręcznym granatnikiem Mucha. Czołgowi nic to nie zrobii, ale rosjanie przestraszyli się, wstali i uciekli.

⚆ Bachmut

⚆ rosyjski atak pociskmi termobarycznymi TOS-1A na wieś Nowoseliwskie w obwodzie łuhańskim.

⚆ Kizilelma – nowy turecki dron

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

3 thoughts on “🪖Dzień 334 (23 stycznia 2023, 22:25) – Czystki tu, czystki tam

  1. ⚆ UE planuje zorganizowanie szczytu w sprawie wojny na Ukrainie 22 lutego w Stambule z okazji rocznicy pełnej inwazji NA(?) Federację rosyjską. Pomyłka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *