🪖Dzień 323 (12 stycznia 2023, 21:30) – Nadal Sołedar

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Pojawiło się wstrząsające wideo w którym rosyjski żołnierz (najprawdopodobniej w ukraińskim mundurze, to częste wśród wagnerowców) zachodzi dwóch ukraińskich żołnierzy od tyłu i każe im się poddać. Ci mówią, że “my swoi”. Po odebraniu im broni rosjanin rozstrzeliwuje ich. Piszę o tym nie dlatego, że brutalność rosjan przebiła jakiekolwiek granice (bo to zadziało się dość dawno), ale aby pokazać, że taktyka rosjan od dawna bazuje na pewnym podstępie i łamaniu prawa. To samo było z “zielonymi ludzikami” na Krymie 8 lat temu. Autorem tych tzw. “hybrydowych” koncepcji jest nikt inny jak gierasimow. O ile sama wczorajsza zmiana dowództwa świadczy o tym, że ktoś musiał ponieść konsekwencje błędów na froncie, to sam gierasimow (mimo wyrazu twarzy) do głupich w wojennych grach nie należy i teraz ma więcej władzy. Nie można zapomnieć też o 200 tysiącach rosjan z wrześniowej mobilizacji. Pisałem wcześniej, że może i mobilizowani przyjadą w niekompletnych czołgach, niekompletnym ekwipunku, będą marzli, ale jednak staną na przeciwko ukraińskich obrońców. O tym nie można zapominać chcąc wygrać wojnę a nie tylko bitwę. Z tego też powodu ukraińska taktyka “Salami” wydawała się jedyną rozsądną – wyczerpywać siły rosjan z jak najmniejszymi stratami własnymi.

Jak na razie Ukraińcom udało się skoncentrować niemal wszystkie główne siły ofensywne rosjan pod Bachmutem. Co dalej? Czy Ukraińcy wycofają się? Wzmocnią obronę? Pokuszą się o odbicie? Szykują zasadzkę? Mają jakiś plan? Jest wiele sygnałów dla każdego z tych scenariuszy, jest masa szumu i zamieszania informacyjnego (również generowanego bardzo intensywnie przez pro-rosyjskie boty). Myślę, że nikt nie zna odpowiedzi i zadawanie ich sobie z pozycji widza jest o tyle naturalne i łatwe co i nieco niesprawiedliwe wobec walczących tam Ludzi. Wszyscy czekamy, aż los wojny na pozostałych odcinkach frontu będzie sprzyjać ponownie niebiesko-żółtym, ale teraz trzeba poczekać, zaufać dowódcom, modlić się/trzymać kciuki. Pamiętajcie – Ukraińcy na tym etapie walczą z masą a nie o km2.

Linia frontu bez oficjalnych zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Brak

🌻+430 (113 390)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Satelita zarejestrował system obrony powietrznej S-300/400, przeciwlotniczy system rakietowy Pancyr i inny sprzęt na białoruskim lotnisku wojskowym Zyabrivka w obwodzie homelskim, niedaleko granicy z Ukrainą.

⚆ Trudna sytuacja w Sołedarze

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Ukraińcy są już w lasach pod Kreminną (około 2km od zabudowań).

⚆ Sołedar – tu jest masa sprzecznych informacji. Z jednej strony dowodowe wideo od rosjan wskazują, że mają pod kontrolą niemal całe miasto (i twierdzą, że walki w mieście już ustały i działa tylko artyleria). Z drugiej – są oświadczenia Ukraińców, zdjęcia satelitarne, które wskazują, że zachodnia część miasta jest pod kontrolą Ukrainy i że dziś udało się część tego rejonu odbić.

⚆ Okolice Bachmutu – Bachmut, Opytne, Kliszczijiwka – trwają ciężkie walki. Są doniesienia z rana, że rosjanie mieli zdobyć Opytne i pojawić się na południowych krańcach Bachmutu, ale przeczą temu inne doniesienia mówiące, że linia frontu się tu nie zmieniła.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak informacji

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Nocny ostrzał Zaporoża, Nikopol, obwód chersoński,
🛸Ataki powietrzne: Zniszczony rosyjski SU-25 i jeden dron zwiadowczy,
😼Eksplozje w obwodzie biełgorodzkim. Ostrzał punktów koncentracji rosjan w Melitopolu i w obwodzie berediańskim.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Jednostki broniące Soledara i Bachmuta zostaną zaopatrzone w amunicję i wszystko, co niezbędne, szybko i bez zakłóceń – Zełeński

⚆ Sztab Generalny Ukrainy: w niedalekiej przyszłości wojska rosyjskie mogą próbować opanować cały obwód doniecki, a następnie zintensyfikować ofensywę w celu zajęcia lewobrzeżnej części obwodu zaporoskiego.

⚆ rosja przygotowuje się do powtórzenia masowego, mieszanego ataku na Ukrainę przy użyciu irańskich rakiet i dronów w najbliższej przyszłości, powiedziała Humeniuk, rzeczniczka centrum prasowego Południowych Sił Obronnych.

⚆ Kongres Sędziów wybrał wszystkich 8 członków Naczelnej Rady Sądownictwa zgodnie z limitem ze środowiska sędziowskiego. Pozwoli to na przywrócenie pracy organu samorządu sędziowskiego, odblokowanie szeregu procesów w sądownictwie związanych z pracą sądów i sprawami kadrowymi, a także kontynuację realizacji zadań związanych z reformą sądownictwa. Na te nominacje czekali w Kijowie ambasadorowie krajów G7. Rozpoczęcie prac PDO to ważny krok w reformie sądownictwa Ukrainy na drodze do integracji europejskiej

⚆ Najbliższe miesiące wojny będą bardzo ważne, obie strony przygotowują się do decydującej bitwy – powiedział sekretarz RBNiO Daniłow.

⚆ Częste zmiany personalne w kierownictwie sił okupacyjnych wskazują na problemy w kierowaniu wojskami rosyjskimi — Ukraiński Sztab Generalny

⚆ Do Ukrainy wrócili bojownicy „Batalionu Monako” (prześmiewcze określenie Ukraińców na bogatych uciekinierów) oraz deputowani ludowi z zdelegalizowanej partii: Wadym Stolar i Ihor Abramowicz, którzy mieszkali na Lazurowym Wybrzeżu od początku wojny – Ukraińska Prawda. Również rozmówcy UP donoszą, że z dużym prawdopodobieństwem obaj mogą zostać pozbawieni mandatów poselskich już 13 stycznia.

⚆ Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej popiera demontaż tzw. świątyni rosyjskiego patriarchatu w pobliżu ruin cerkwi dziesięcinnej (najstarsza murowana cerkiew w Kijowie, która nie zachowała się do dzisiejszych czasów) – rozprawa w tej sprawie wyznaczona jest na 18 stycznia.

⚆ Agenci kontrwywiadu SBU zdemaskowali rosyjskiego agenta, który szpiegował ukraińskie pozycje obrony powietrznej w obwodzie czerkaskim. Agent okazał się pracownikiem placówki medycznej, a na początku inwazji został zwerbowany przez przedstawiciela rosyjskich służb specjalnych.

🌍Świat:

⚆ Berlin powinien zezwolić na dostawy czołgów Leopard na Ukrainę przez inne kraje – zapowiedział minister gospodarki i wicekanclerz RFN Robert Habek. „Istnieje różnica między podejmowaniem decyzji za siebie a uniemożliwianiem innym podejmowania decyzji. W związku z tym Niemcy nie powinny stać na drodze, gdy inne kraje zdecydują się wesprzeć Ukrainę, niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą Niemcy” – powiedział.

⚆ Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht po raz pierwszy zezwoliła na dostawę na Ukrainę niemieckich czołgów Leopard 2.

„W czasach, w których żyjemy, dana jest nam dobra rada – dostosować się do danej sytuacji” – powiedziała w odpowiedzi na pytanie o ewentualną dostawę czołgów na Ukrainę

⚆ W Brukseli przyspieszono prace nad dziesiątym pakietem sankcji wobec rosji – państwa członkowskie chcą przyjąć nowy pakiet przed planowanym na początek lutego szczytem Ukraina-UE w Kijowie.

⚆ Japonia przeznaczyła 95 milionów dolarów na przywrócenie infrastruktury krytycznej Ukrainy, — Ministerstwo Rozwoju Społeczności, Terytoriów i Infrastruktury.

⚆ Hiszpania przyjmie 225 ukraińskich żołnierzy na podstawowe szkolenie i szkolenie z obsługi systemów obrony powietrznej systemu Hawk, — CNN.

⚆ Brak amunicji uniemożliwi federacji rosyjskiej kontynuację ofensywy we wschodniej Ukrainie, a dodatkowa mobilizacja prawdopodobnie nie będzie miała decydującego wpływu na wojnę, jeśli rosja nie rozwiąże swoich problemów z zaopatrzeniem – ISW.

⚆ Ukraina prosiła, by w najnowszych pakietach unijnych sankcji nie karać Białorusi na równi z Federacją rosyjską – informuje korespondent „Radia Wolność” Rikard Jozwiak. Tę informację zdementowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych – rzecznik MSZ Nikołenko

⚆ Były szef brytyjskiego Sztabu Generalnego: Londyn powinien dostarczyć do 50 czołgów Challenger, aby „naprawdę zmienić sytuację” na Ukrainie.

⚆ Komisja Europejska popiera zamiar Estonii rozpoczęcia konfiskaty rosyjskich aktywów finansowych, nie czekając na inne kraje UE, – przedstawiciel Komisji Europejskiej Wiegand.

⚆ W Polsce zatrzymano rosyjskiego biznesmena – zbierał dane o żołnierzach NATO. Obywatel rosji, który mieszkał w kraju od wielu lat iw 2009 roku otrzymał status rezydenta długoterminowego UE, został zatrzymany w Polsce pod zarzutem szpiegostwa. Podejrzany był właścicielem kilku firm i zajmował się transportem transgranicznym – powiedział wiceminister-koordynator służb specjalnych Stanisław Żaryń.

💩rosja i białoruś:

⚆ Rano na jednej z moskiewskich stacji rzecznych zapalił się trzypoziomowy holownik „Adler”.

⚆ Wedle doniesień rosyjskiego sztabu, rosjanom udało się już zniszczyć kilka transporterów Bradley (których Ukraina jeszcze oficjalnie nie dostała). 🤡

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Walki pod Bachmutem z wagnerowcami

⚆ Walki pod Sołedarem (z dziś)

⚆ Porównanie zdjęć Sołedaru z sierpnia 2022 i stycznia 2023 (Maxar)

⚆ Na to nikt nie jest na froncie przygotowany

⚆ Reportaż z Bachmutu

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *