🪖Dzień 313 (2 stycznia 2023, 22:45) – Nocny nalot Shahedów oraz przebudzenie ukraińskiej artylerii

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Od kilku tygodniu licznik zabitych rosjan utrzymuje się na wysokim poziomie. To głównie “zasługa” Bachmutu, gdzie rosjan ginie masa. Grudzień był najbardziej “ofiarnym” miesiącem wojny i myślę, że styczeń i luty będą miały wyższe wskaźniki rosyjskich strat. Nowy Rok Ukraińcy rozpoczęli uderzeniami w punkty koncentracji rosjan i w rosyjskie składy amunicji. Od kilku dni jest (lub dociera do mediów) więcej tego typu akcji. Przypomina to nieco to co obserwowaliśmy w okresie od lipca do września, gdy ukraińskie HIMARSy regularnie zmniejszały rosyjski potencjał militarny. Makijewka była tego wyraźnym sukcesem wczoraj, a dziś uderzenie w duży skład amunicji w Swatowym. Tego typu uderzenia są możliwe przy dobrych danych wywiadowczych z satelitów więc na pewno istotną rolę miała tu pogoda, która na kilka dni odsłoniła niebo nad Ukrainą.

Również rosjanie zmienili sposób przeprowadzania ataków na miasta Ukrainy. Lata mniej rakiet a więcej irańskich Shahedów oraz celem nie są już obiekty infrastruktury a obiekty cywilne. Dobra wiadomość jest taka, że Ukraińcom idzie lepiej zbijanie jednych i drugich, aczkolwiek kilka dni z intensywnymi falami dronów na pewno osłabiają skuteczność ich obrony. To doprawdy dziwne, że rosjanie nadal zużywają cenne rakiety na cele cywilne. Po tylu miesiącach wojny powinni już wiedzieć, że nie ma to żadnego przełożenia na sytuację na froncie, a zamiast budzić strach – budzą wśród cywili wściekłość.

Co z tego wynika? Nic pewnego, ale śmiem twierdzić, że w miarę wydłużania się dnia i przecierania nieba będziemy widzieć więcej uderzeń ukraińskich na tyły rosjan i coraz mniej rosyjskich rakiet i dronów osiągających swoje cele. Strategia rosjan nie uległa żadnej adaptacji przez te miesiące. Ukraińska – czeka na lepszą pogodę.

Linia frontu z drobną zmianą. Ukraińcy przejęli kontrolę nad dużą wyspą na Dnieprze. rosjanie ewakuowali się z niej około 15 grudnia.

👍 Dobre wieści:
⚆ Amunicja do artylerii produkcji ukraińskiej już jest na froncie.

⚆ Zniszczono duży skład amunicji rosjan pod Swatowym i generalnie większa aktywność ukraińskiej artylerii dalekosiężnej.

🌻107 440 (+720)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe-Kreminna – tu brak doniesień oficjalnych. Nieoficjalnie Ukraińcom nie udał się atak koło Czerwonopopiwki.

⚆ Bachmut, Opytne, Kliszcziwka, Bachmuckie – tu zażarte walki trwają.

⚆ Awdijewka i Marijinka – bez zmian

⚆ Dociera więcej materiałów z uderzenia HIMARSami w punkt koncentracjirosjan w Makijewce. W budynkach szkoły miało przebywać około 600 żołnierzy rosyjskich, a wedle wstępnych szacunków ponad połowa miała zginąć lub zostać ranna. rosjanie informowali dziś o 63 ofiarach, ale wiadomo… rosyjski terrorysta igor girkin (striełkow) potwierdza masową zagładę rosyjskich żołnierzy w okupowanej Makijewce w obwodzie donieckim i mówi, że coś podobnego może się powtórzyć. „Zniszczony został również prawie cały sprzęt wojskowy, który stał w pobliżu budynku bez najmniejszego śladu kamuflażu” – dodał.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Nic nowego – głównie wymiana ognia artyleryjskiego.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny w obwodzie czernihowskim, sumskim i charkowskim
💥W obwodzie chersońskim intensywnie ostrzeliwany był Berysław i kilka innych miejscowości.
😼 Eksplozje w Swatowym, Berediańsku, Basani, Połohach, Tarasiwce, Tokmaku, Kachowce.
🛸Kolejny atak Shahedami w nocy. 40 z nich było nakierowanych na Kijów, 22 zostały zestrzelone nad samym miastem, 15 nad sąsiednimi obwodami, 3 nad obwodem kijowskim. Nie ma ofiar (Kliczko).
🛡Odnotowano siły ukraińskie na wyspie Wielki Potiomkin na Dnieprze pod Chersonem. Wyspa ma znajdować się od teraz pod kontrolą sił Ukrainy.


🏝Eksplozje w Sewastopolu, Symferopolu,
⚡️Mimo szkód spowodowanych rosyjskim atakiem na infrastrukturę energetyczną w nocy 2 stycznia sytuacja w systemie energetycznym jest w pełni opanowana — Ukrenergo.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Pojawiły się informacje, że rosja planuje długofalowy atak „Szakhedami” – mówi Zełenski w wieczornym przemówieniu. Prezydent poinformował, że od początku 2023 roku ukraińscy obrońcy zestrzelili ponad 80 wrogich dronów

⚆ Sondaże socjologiczne świadczą o uporczywej niechęci Ukraińców do ustępstw terytorialnych pomimo ciągłych ataków i terroru energetycznego Federacji rosyjskiej — 85% respondentów uważa ustępstwa terytorialne za niedopuszczalne.

⚆ rosja zaczęła zmieniać taktykę ostrzału Ukrainy, łącząc różne rodzaje broni – przedstawiciel ukraińskiego wywiadu Skibicki. Zaznaczył, że obecnie rosjanom brakuje pocisków balistycznych Iskander, zapas kalibrów dobiega końca, a liczba powietrznych pocisków manewrujących Ch-101 i Ch-555 spada. „Widzimy wpływ sankcji gospodarczych na Federację rosyjską. Próbują obejść sankcje, importować komponenty, ale nie jest to takie łatwe” – powiedział przedstawiciel GUR

⚆ Okupacyjny „gubernator” Sewastopola Michaił Rozwożajew wywiózł na Cypr cały swój majątek, w tym koty – informuje Centrum Narodowego Oporu

⚆ SBU zatrzymała rosyjskiego agenta w obwodzie lwowskim, który zbierał ważne dane wywiadowcze.

⚆ Dwa modułowe punkty zostały dostarczone do jednej z placówek służby zdrowia w Chersoniu. Przekazała je pozarządowa organizacja społeczna „STEP-IN”. Klinika wyposażona jest w niezbędne meble, klimatyzator, panel słoneczny, a także posiada przenośny aparat USG i inny sprzęt medyczny. Ten mobilny punkt jest przeznaczony do przyjmowania porodów. Mobilne Centrum Urazowe zaś wyposażone jest w przenośny aparat RTG oraz wszystko co niezbędne do zapewnienia opieki medycznej przy ostrych urazach narządu ruchu.

🌍Świat:

⚆ Kraje UE ograniczyły dostawy rosyjskiej ropy o 90% w 2022 roku — szef Przedstawicielstwa UE na Ukrainie.

⚆ Polski premier Morawiecki zapowiedział, że omówi ze swoim ukraińskim kolegą Denysem Szmyhalem kwestię „heroizacji” Stepana Bandery na oficjalnych stronach ukraińskich władz.

⚆ Nowo mianowany minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen powiedział, że Izrael zacznie „mniej mówić publicznie” o wojnie między rosją a Ukrainą. Poinformował też, że na wtorek ma zaplanowaną rozmowę z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem. Odmówił komentarza w sprawie dostarczania Ukrainie broni obronnej i powiedział, że Ukraina będzie nadal otrzymywać „znaczącą pomoc humanitarną”.

⚆ Niemcy nie planują samodzielnego wysyłania czołgów Leopard na Ukrainę, ponieważ odbywa się to w porozumieniu z innymi partnerami z NATO, – Spiegel. Jak wyjaśnił Michael Müller, członek Socjaldemokratycznej Partii Niemiec, transfer czołgów „pozostanie w linii polityki zagranicznej, aby nie było nieprzemyślanych samodzielnych wysiłków”.

⚆ Ukraina wyzwoli Krym do jesieni, jeśli Zachód nadal udzieli jej obiecanej pomocy i utrzyma sankcje wobec Federacji rosyjskiej – Generał Hodges

⚆ Ukraiński reżyser Wiktor Onysko („Storozowa zastawa”, „Zachar Berkut”, „Widana”) zginął na froncie.

💩rosja i białoruś:

⚆ Eksplozje w obwodzie briańskim (obiekt infrastruktury energetycznej) i Kursku.

⚆ rosyjskie siły obrony powietrznej rzekomo zestrzeliły drona zwiadowczego nad Woroneżem. Informują o tym rosyjskie media, powołując się na władze obwodu woroneskiego. W tej okolicy znajduje się lotnisko wojskowe Bałtimor.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Ukraińskie Piony w akcji

⚆ Polowanie z drona

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

5 thoughts on “🪖Dzień 313 (2 stycznia 2023, 22:45) – Nocny nalot Shahedów oraz przebudzenie ukraińskiej artylerii

  1. Dziękuję za komentarz. Pamiętam o satelitach wykupionych przez Prytułę w wakacje. Jednak wedle mojej wiedzy pogoda nadal ma wpływ na to ile widzą i co widzą. Iceeye daje tyle co światła w nocy gdy jedziemy samochodem. Możemy dzięki temu jechać ale to nie ta sama widoczność co w świetle dziennym.

 1. Tu Pan się myli, rozdzielczość tych prywatnych satelitów to 25 cm, nie wspomnę nawet tym czym dysponuje USA. Może tylko przypomnę że rozdzielczość 30 cm – zobrazowania w takiej rozdzielczości będą pozyskiwać dwie satelity, które zamówiła właśnie polska armia (to nie będzie SAR raczej) . Proszę poczytać o technologii SAR bo jest Pan w błędzie, tu nie ma nic wspólnego przykład jazdy samochodem i światła. Przyczyna jest prosta SAR jest niewrażliwy na chmury i porę dnia. Tu jest dobra nitka Jarka Wolskiego na ten temat. https://twitter.com/wolski_jaros/status/1550077912203812864

  1. Dziękuję za pilnowanie bym był na bieżąco. Znam i nitkę i wydaje mi się, że dość dobrze zgłębiłem SAR. Jeśli spojrzy Pan na zdjęcia nawet z nitki, którą Pan zacytował to to jest dokładnie obraz który określiłem mianem „nocnej jazdy samochodem”. Tak – widać bez względu na chmury i jest to rewelacyjna technologia w tym zakresie i na pewno użyteczna. Celem mojej wypowiedzi było wskazanie, że warunki pogodowe mają wpływ na jakość danych wywiadowczych. Nie na to czy zero-jedynkowo one są czy ich nie ma. Natomiast biję się w pierś, bo napisałem tylko o danych z satelitów, a to nie jedyne źródło danych wywiadowczych. Znaczenie mają też drony.

   1. Proszę się nie martwić, Gen. Waldemar Skrzypczak też powtarzał taki błędny stereotyp jak słuchałem jego wypowiedzi w „Układ otwarty – Igor Janke”. Nie każdy musi się na tym znać. Apropo dronów i kamer termowizyjnych to występuję problem o którym Pan wspomniał z samochodem, czyli we mgle, padającym śniegu czy deszczu taka kamera traci się około 50-80 % zasięgu. Jedynie technologia SAR daje radę w takich warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *