🪖Dzień 312 (1 stycznia 2023, 22:30) – Życzenie

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dla Ukraińców pięknie podsumował poprzedni rok sam Zełeński – bez koloryzowania, ale rzeczowo i motywująco. Ukraina wchodzi w 2023 rok tragicznie doświadczona wojną na wszelkich poziomach życia, ale wchodzi też silna duchem, odważna, niezłomna. Lata potrwa odbudowa skutków tej wojny, ale na wiele dłużej Ukraina stanie się symbolem zatrzymania rosji dla świata. Na długo (oby na zawsze) pozostanie w Ukraińcach poczucie wspólnoty, integralności kulturowej i silna tożsamość. Ukraińcy ostatecznie pokazali, że nie są “mniejszymi” rosjanami a pełnoprawnym, dumnym narodem, który rozumie istotę walki o wolność. 2022 był rokiem oporu Ukrainy przed rosyjską inwazją a głęboko wierzę, że 2023 będzie rokiem jej zwycięstwa. I to jest też moje życzenie na ten rok.

Dziękuję za wszystkie życzenia. Zdrowia, miłości i nadziei!

👍 Dobre wieści:
⚆ W Niemczech rozpoczęła się produkcja kołowych dział samobieżnych Boxer RCH-155 dla Ukrainy, — Nicholas Drummond, doradca producenta KMW. Produkcja takich instalacji nazywana jest rewolucyjną. Wieża jest zainstalowana z działa samobieżnego Pzh2000, a podwozie z transportera opancerzonego Boxer. Dzięki takiej konstrukcji maszyna ma dużą mobilność i siłę bojową.

🌻106 720 (+760) – Grudzień był rekordowym miesiącem strat dla rosjan

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe-Kreminna – brak informacji

⚆ Bachmut – krytycznie w Opytnym.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał w obwodzie chersońskim, zaporoskim – ranni w Mikołajowie i Chersoniu.
😼 Uderzenie w koszary rosyjskie w Makijiwce koło Doniecka. W koszarach miało znajdować się do 600 mobilizowanych, rosjanie piszą o 300 ofiarach.
🛸 rosjanie chwilę po północy Nowego Roku przypuścili kolejny atak. Łącznie w całej Ukrainie Obrona Powietrzna zniszczyła w noworoczną noc 45 dronów kamikadze. Nad Kijowem zniszczono 32 cele powietrzne. Wieczorem rosjanie ponownie wypuścili Shahedy.
🏝rosjanie od 31 grudnia 2022 r. do 6 stycznia 2023 r. zamknęli wjazd i wyjazd z miejscowości Heniczesk (obwód chersoński), dodatkowo zabraniając mieszkańcom pobliskich miejscowości wyjazdu.
🏝Eksplozje w Heniczesku
⚡️W obwodzie kijowskim w wyniku nocnego ataku dronów Shahed doszło do uszkodzenia obiektu infrastrukturalnego – poinformował Kułeba
⚡️W Chersonie są problemy z prądem po nocnych atakach.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Alarm przeciwlotniczy wybrzmiał w 2022 roku w Ukrainie około 14 870 razy. Najczęściej syreny wyły w Charkowie.

⚆ Podczas noworocznych ataków Rosja po raz pierwszy użyła okrętów z pociskami manewrującymi bazującymi na Morzu Kaspijskim, Nataliya Gumenyuk. Może to wskazywać na problemy z logistyką w regionie Morza Czarnego.

⚆ Federacji Rosyjskiej pozostały rakiety tylko na dwa masowe uderzenia na Ukrainę – powiedział szef Głównego Zarządu Wywiadu Kyryło Budanow.

⚆ Kijowska policja zatrzymała mężczyznę, który odpalił fajerwerki w sylwestra w dzielnicy Podole — grozi mu do 5 lat więzienia.

⚆ W wyniku ostrzału rakietowego wroga 31 grudnia budynek kampusu wystawowego Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki został poważnie uszkodzony.

⚆ Duchowni rosyjskiego patriarachtu nie zostali wpuszczeni do dwóch cerkwi Ławry Peczerskiej, ponieważ nie przedłużono im umowy dzierżawy.

🌍Świat:

⚆ Wielka Brytania wstrzymała 1 stycznia cały import rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego.

⚆ Macron powiedział w swoim orędziu noworocznym, że Francja będzie nadal pomagać Ukrainie „niezawodnie” i „aż do samego zwycięstwa”.

⚆ Putin cierpi na chroniczne bóle i był leczony na raka w czasie inwazji – wywiad duński. Różne media donosiły wcześniej, że Putin cierpi z powodu skutków upadku z konia w 2000 roku. Później doniesiono, że w ciągu ostatnich kilku lat był kontuzjowany podczas zajęć judo i hokeja.

💩rosja i białoruś:

⚆ Na Placu CZerwonym w moskwie wstrzymano ruch. Na ulice wyszedł OMON. Podobnie jest w innych rosyjskich miastach.

⚆ W Rostowskiej Elektrowni Jądrowej doszło do eksplozji transformatora bloku energetycznego, podają rosyjskie media.

⚆ Wybuchy i pożar w Omsku (wczoraj)

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Jak Ukraińcy witali Nowy Rok ze swoich domów.

⚆ Noworoczne orędzie Zełeńskiego

Na yt można z napisami

⚆ Ruiny koszar rosyjskich w Makijiwce (donieczczyzna) w której miało przebywać do 600 mobilizowanych rosjan.

⚆ Zniszczenie Szacheda pod Kijowem z pozycji operatora niemieckiego Geparda


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *