🪖Dzień 300 (20 grudnia 2022, 23:30) – 300, ale…

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

🔦Czy widzisz te 232 uśmiechy? Na tyle latarek dla dzieci w Ukrainie zebraliście! Bardzo dziękuję i zapraszam do rozkręcania akcji z Uniters – Święta bez taty. Zima dopiero się zaczyna… 

✂️ W skrócie: 

Trudno podsumować te 300 dni. Mam wręcz wrażenie, że nikt nie ma na to siły i ochoty bo ten szmat czasu przepełniony jest cierpieniem, tragedią i rozpaczą. Trudno nawet to zmierzyć, bo żadna ze statystyk, ani nie daje poczucia skali tragedii, ani nie daje jakiegokolwiek szacunku kiedy ta wojna się skończy. Bo czy można powiedzieć, że Ukraina wygrywa patrząc na kadry ze zbombardowanych domów, pogrążonych w ciemności i zimnie miast, czy spoglądając na krzyże w lasach i na cmentarzach? Czy rosja przegrywa bo licznik zabitych kręci się jak szalony, a kolejne sankcje cofają ją gospodarczo o półwiecze? Czy świat może spać spokojnie wysyłając broń i pomoc Ukrainie jednocześnie zmagając się z inflacją i wzrostem cen energii? 
Ta wojna nie ma jeszcze zwycięzcy i nie wiadomo kiedy się zakończy. Ma jednak wygranych. Ukraina w krwi wykuwa swoją nową tożsamość i jedność, których brak przez lata nie pozwalał się jej rozwinąć. Polacy i Polska pokazali w godzinie próby swoje najlepsze i najpiękniejsze cechy – bezwarunkową i bezgraniczną solidarność oraz realną pomoc. Większość Europy, wyrwana brutalnie z ciepłej codzienności pokazały, że są wartości w Europie, które jednoczą. Przez mgłę tych 300 dni nie można o tym zapominać, a na właściwe podsumowania przyjdzie czas. Tak samo jak i na osądzenie winnych.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Przez cały przyszły rok Ukraina co miesiąc będzie otrzymywać potrzebną broń i amunicję – Reznikov. Amerykański kompleks wojskowo-przemysłowy już działa. Zamówienia zostały już złożone i to nie tylko w USA, ale także w Niemczech, Francji, Słowacji, Czechach, Rumunii i innych krajach. Na przyszły rok zawarłem już wiele kontraktów na dostawę dla nich niezbędnej broni i amunicji” – powiedział minister obrony

⚆ Stany Zjednoczone w nowym pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy przekażą sprzęt elektroniczny, który może zamienić niekierowaną amunicję powietrzną w „inteligentne bomby” z bardzo precyzyjnym naprowadzaniem – CNN. Mowa również (w niektórych doniesieniach) o systemach Patriot.

⚆ Finlandia przekaże Ukrainie kolejną transzę pomocy obronnej o wartości 28,8 mln Euro.

⚆ Wielka Brytania wysłała Ukrainie 900 generatorów i około 15 000 kompletów umundurowania zimowego.

⚆ Francja dostarczyła Ukrainie systemy obrony powietrznej Crotale, powiedział Emmanuel Macron francuskim kanałom telewizyjnym.

🌻99 230 (+430)

👎 Z gorszych wieści: 
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe-Kreminna – Ukraińcy nadal próbują pod Swatowym okrążyć jedną z miejscowości, która stoi im na drodze do Swatowego.

⚆ Jakowliwka nie jest w całości pod kontrolą rosjan – walki tam nadal trwają.

⚆ Bachmut, a szczególnie Kliszcziwka i Opytne są areną ciężkich walk. rosjan udało się nieco odsunąć od granic miasta.

⚆ Marijinka – tu trwają “przepychanki” obie strony kontrolują mniej więcej po połowie miejscowości

⚆ Awdijewka – bez zmian, ciężkie walki

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):

⚆ Trochę więcej skutecznej pracy artylerii ukraińskiej w okolicach Połohów, Wasyliwki i Kamjanki.

⚆ Poza tym – bez zmian

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzelany Cherson, eksplozja w Połtawie.

Skutki ostrzału w Chersonie


💥Ostrzał przygraniczny w obwodach czernihowskim, sumskim i charkowskim.
😼 Partyzanci mieli dziś działać w Melitopolu. Było też uderzenie w Czapłynkę i okolice Tokmaku.

⚡️Połowa Ukrainy nadal ma nieplanowane przerwy w dostawach energii. Deficyt jest duży, ale nie ujawniono jego wysokości. Połowa obwodu kijowskiego pozostaje bez prądu.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński planuje odwiedzić Waszyngton, aby przemówić do Kongresu w środę wieczorem — Axios, powołując się na źródła. To by oznaczało, że będzie też w Polsce. Będzie to jego pierwsza podróż zagraniczna od 24 lutego. (Ciekawe czy weźmie flagę, którą dziś dostał od żołnierzy w Bachmucie)

⚆ Zełeński odwiedził dziś Bachmut, gdzie spotkał się z żołnierzami i wręczył nagrody.

⚆ 300 czołgów, 700 BMP i 500 haubic, o których mówił Naczelny Wódz Załużny, są potrzebne do konkretnej operacji — potrzeba więcej sprzętu i uzbrojenia do całkowitej deokupacji ziem ukraińskich, powiedział minister obrony Reznikow

⚆ gen. D. Bondar (ten, który podarował nieszczęsny granatnik szefowi polskiej Policji) został zawieszony. Wszczęto również w tej sprawie postępowanie karne w Ukrainie.

⚆ Ukraina przygotowuje się do oficjalnych działań mających na celu udowodnienie nielegalnej obecności rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i rozpoczęcie procesu pozbawiania jej tego miejsca – powiedział szef MSZ Kuleba.

⚆ Ukraina w najbliższych miesiącach otrzyma ponad 10 tysięcy anten Starlink – poinformował minister transformacji cyfrowej Fiodorow. “Elon Musk zapewnił nas, że nadal będzie wspierał Ukrainę. Kiedy mieliśmy przerwy w dostawie prądu, napisałem do niego tego dnia wiadomość, a on zareagował natychmiast i podjął już pewne kroki. Rozumie sytuację” – powiedział minister.

⚆ rosja coraz częściej przekazuje zmobilizowanych ludzi, broń i sprzęt wojskowy, paliwo i smary oraz amunicję z regionów Dalekiego Wschodu — Sztab Generalny Sił Zbrojnych

⚆ 🤙Udział Białorusi w wojnie z Ukrainą pozostaje mało prawdopodobny – ISW na podstawie wyników spotkania obu dyktatorów.

🌍Świat:

⚆ Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak wezwał do ignorowania wszelkich wezwań Moskwy do zawieszenia broni, dopóki nie opuści okupowanych terytoriów na Ukrainie, – Sky News.

⚆ The Economist nazwał Ukrainę krajem roku 2022 za bohaterstwo narodu i opór wobec agresora. „Zwykle trudno jest wybrać kraj roku. Ale w tym roku, po raz pierwszy, odkąd zaczęliśmy to robić w 2013 roku, wybór jest oczywisty. Może to być tylko Ukraina” – czytamy w publikacji.

⚆ Kongres USA chce przeznaczyć 44,9 mld dolarów na pomoc nadzwyczajną dla Ukrainy i sojuszników z NATO — Reuters

⚆ rosyjscy wyżsi urzędnicy nadal nie mogą dojść do porozumienia, czy rozpocząć nową ofensywę przeciwko Ukrainie tej zimy — NYT w odniesieniu do urzędnika Departamentu Stanu USA

⚆ Budżet Ukrainy otrzymał od Stanów Zjednoczonych dotację w wysokości 2 miliardów dolarów — środki zostaną wykorzystane na wypłatę emerytur, opłacenie pracowników obrony cywilnej i opłacenie usług w ramach programu gwarancji medycznych.

⚆ Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Iranu Hosseinem Amirem-Abdullahianem i podkreślił konieczność natychmiastowego zaprzestania wsparcia militarnego dla rosji i wewnętrznych represji w Iranie.

⚆ Bank Światowy zatwierdził przeznaczenie 610 mln USD na pilne potrzeby Ukrainy.

⚆ Ukraina otrzymała od Holandii uprzywilejowaną pożyczkę w wysokości 200 mln euro.

💩rosja i białoruś:

🔥Pożarów ciąg dalszy – trzy przy granicy z Ukrainą i dwa w dalszych częściach rosji, które objęły elementy infrastruktury gazowej.

⚆ Na białorusi odnotowano ruch kilku kolumn czołgów w kierunku granicy z Ukrainą. rosja przenosi czołgi, ciężarówki i personel Sił Zbrojnych FR na południe z białoruskich poligonów w północnej i środkowej części kraju, gdzie stacjonowały – grupa obserwacyjna „Białoruski Gajun”

⚆ Ostatnio Ministerstwo Obrony Federacji rosyjskiej poinformowało, że szojgu sprawdził „wysunięte pozycje jednostek rosyjskich”. Okazało się jednak, że znajdował się kilkadziesiąt kilometrów od linii frontu — na północy Krymu

Po wyjeździe Zełenskiego do Bachmuta w sieci pojawiła się informacja, że ​​na froncie był też putin, ale dziennikarze śledczy zapewniają, że była to kwatera główna wojsk Południowego Okręgu Wojskowego w rostowie nad Donem. Ta sama kwatera główna, którą odwiedził też szojgu w listopadzie – wtedy też twierdzono, że minister przebywa w „specjalnej strefie operacyjnej”. (📺Zdjęcie porównawcze)

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Zełeński w Bachmucie

⚆ 3 wideo z Bachmutu

W Bachmucie pracuje nie tylko artyleria 😉
Bachmut – wnętrze jednego ze schronów
Sprzątanie (Bachmut)

⚆ Wieje na Wyspie Węży – wideo

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *