🪖Dzień 295 (15 grudnia 2022) – 84km

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Trwa etap pozycyjny wojny. Dziś przynajmniej taką jej wizję przestawił generał Załużnyj w wywiadzie dla zachodniej prasy. Tezy w nim zawarte są mocne, ale i ukierunkowane na zachodniego odbiorcę. Ukraina ponownie prosi o broń i to o większym zasięgu niż dotychczas. Te 84km to odległość od frontu do Melitopola – miasta, które tkwi w sercu okupowanej przez rosjan południowej części Ukrainy. Pisałem kilkakrotnie, że to teren trudny do ofensywy a i Ukraińcy nie mają już przewagi w postaci HIMARSów do których rosjanie zaadoptowali część swojej logistyki. HIMARSy nadal będą działać, ale nie będzie to tak skuteczne jak dotąd. Dlatego Ukraina szuka czegoś nowego, innej broni lub metody dzięki której osłabi rosjan na froncie na tyle by wedrzeć się mocno poza linię frontu i odebrać swoje ziemie. Oczywiście nadal będziemy słyszeć o uderzeniach w rosyjskie magazyny amunicji, koszary czy punkty dowodzenia, bo nie wszystko rosjanie mogą trzymać ponad 40km od frontu, jednak to nie przyniesie oczekiwanego dużego osłabienia rosjan. Dlatego na ten moment wydaje się, że nadal musimy uzbroić się w cierpliwość.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Parlament Europejski przegłosował rezolucję uznającą Hołodomor z lat 1932-1933 za ludobójstwo narodu ukraińskiego.

⚆ Stany Zjednoczone planują przekazać Ukrainie zestawy „inteligentnych bomb”, — The Washington Post. Według wysokich rangą urzędników amerykańskich zaznajomionych z tą sprawą, ukraińskie wojsko może używać „inteligentnych bomb” do uderzania w rosyjskie pozycje wojskowe z dużą dokładnością.

⚆ Batalion co miesiąc. USA rozszerzają zakres ukraińskiego szkolenia wojskowego w Niemczech, – NYT. Rozszerzone szkolenie pozwoli amerykańskim instruktorom szkolić co miesiąc jeden ukraiński batalion, czyli około 600 do 800 żołnierzy. Teraz Amerykanie szkolą 300 żołnierzy miesięcznie.

⚆ Zaktualizowany pakiet pomocy wojskowej od Niemiec zawiera: pociski dla IRIS-T; 2 jednostki BREM Bergepanzer 2; 30 000 pocisków do granatników 40 mm; 5000 amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm; 4 karetki; 18 ciężarówek 8X8 ze specjalnym systemem załadunku.

👎 Z gorszych wieści: 
⚆ Możliwe, że Białoruś przygotowuje się do wojny z Ukrainą, – Sztab Generalny Ukrainy

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe-Kreminna – trwają głównie mniejsze ataki/kontrataki z obu stron. W ciągu ostatnich kilku dni Ukraińcy mieli przesunąć front o 1,5km w kierunku miejscowości Dibrowa.

⚆ W Bachmucie miała miejsce rotacja. Kilka dni temu rosjanom udało się (przez zmianę taktyki ataków) zadać dość dużych strat kilku jednostkom ukraińskim. Nowe jednostki ustabilizowały sytuację, ale nadal jest ona trudna w mieście i wokół niego.

⚆ Awdijewka – bez zmian, w Marijince sytuacja trudna i dochodzą sprzeczne informacje odnośnie tego kto kontroluje większą część miasta (ruin).

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ tu ponownie – nic nowego

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ponowne uderzenia w Cherson (16 w ciągu doby), ponowne uderzenia w Charków, 
😼 Wybuch w dwóch hotelach okupowanego miasta Żelazny Port. W pierwszym chodzi o willę „Nemo” w drugim o „Solemar”.


W hotelach mieściło się kierownictwo jednostek rosyjskich. Wczoraj w Skadowsku i we wsi Lazurne na okupowanym terytorium obwodu chersońskiego doszło do eksplozji.

😼 Wysadzony duży skład amunicji w Irmino/Kadijewka na terenie obwodu łuhańskiego

(Wait for it!)


🏝rosjanie szykują się do obrony Krymu i budują umocnienia


⚡️W systemie energetycznym Ukrainy pozostaje nadal duży deficyt energetyczny.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ “rosjanie szkolą 200 000 żołnierzy. Nie mam wątpliwości, że znowu pojadą do Kijowa – powiedział Załużny w rozmowie z The Economist. „rosyjska mobilizacja zadziałała. To nieprawda, że jest im tak źle, że ci ludzie nie będą walczyć. Będą walczyć. Król każe im iść, a oni pójdą. Może nie są tak dobrze wyposażeni, ale stanowią dla nas zagrożenie. Według naszych szacunków mają rezerwę na 1,2-1,5 mln osób”.

Kilka najważniejszych punktów z wywiadu.
– rosjanie przystosowali się do Himarsów i przenieśli na odległości poza naszym zasięgiem, nie mamy nic dalekiego zasięgu. 
– współczynnik efektywności ukraińskiego systemu obrony powietrznej wynosi 0,76. Ze 100 pocisków 24 trafiły w cel. „A co dwie rakiety robią z elektrownią? Potem nie pracuje przez 2 lata”
– aby dostać się na Krym, musimy pokonać 84 km. do Melitopola. Stamtąd pełna kontrola nad korytarzem lądowym 
– „Ufam moim generałom, ale od początku wojny zwolniłem ich dziesięciu, inny zastrzelił się”

⚆ Kijów otrzymał od rządu USA specjalny sprzęt i generatory do pracy w kotłowniach i stacjach ciepłowniczych w stolicy, powiedział burmistrz Witalij Kliczko. W ramach programu międzynarodowej pomocy technicznej USAID, Projekt Bezpieczeństwa Energetycznego dostarczył bezpłatnie KP „Kyivteploenergo” 4 koparki i ponad 130 generatorów. Ponadto, przy pomocy projektu USAID Energy Security Project, w tym roku wymieniono 11 km sieci ciepłowniczych uszkodzonych w wyniku ataków rakietowych.

⚆ Federacja rosyjska chce wcielić robotników-migrantów do wojska, – Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Obecnie w rosji jest około 6 mln takich osób, z czego zdecydowana większość pochodzi z Uzbekistanu (około 50%) i Tadżykistanu (30%).

🌍Świat:

⚆ UE zgodziła się na dziewiąty pakiet sankcji wobec Federacji rosyjskiej w związku z wojną na Ukrainie. Łatwo nie było bo kraje bałtyckie i Polska blokowału przyjęcie nowego pakietu unijnych sankcji wobec Federacji rosyjskiej, ponieważ niektóre kraje zaproponowały ich złagodzenie pod pretekstem zapewnienia eksportu żywności – tłumaczył szef MSZ Litwy Landsbergis

⚆ Kanada wznowiła sankcje na turbiny gazowe dla Nord Stream — Minister Spraw Zagranicznych Kanady Melanie Joly.

⚆ Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace powiedział, że Ukrainie potrzebne są pociski o dużym zasięgu i nie wyklucza dostarczenia Siłom Zbrojnym Ukrainy pocisku manewrującego Storm Shadow o zasięgu 560 km.

⚆ Eksplozja w warszawskiej komendzie polskiej policji. Komendant Główny Jarosław Szymczyk jest ranny, – polskie zasoby medialne. Prezent, który szef polskiej policji otrzymał podczas niedawnej wizyty na Ukrainie, eksplodował w komendzie policji w Warszawie, lekko raniąc Komendanta Głównego i pracownika cywilnego – informuje Associated Press.

⚆ Zełeński zaapelował do UE o przyspieszenie oceny realizacji przez Ukrainę zaleceń otrzymanych w procesie uzyskiwania statusu kraju kandydującego, aby przejść do kolejnego etapu – negocjacji akcesyjnych

⚆ Bośnia i Hercegowina oficjalnie otrzymała status kandydata do członkostwa w UE

⚆ Mimo sankcji rosja kupowała od zachodnich firm komponenty do dronów Orlan – wynika ze śledztwa. Produkująca drony rosyjska firma Special Technology Center nadal otrzymuje zachodnie komponenty do drona Orlan-10: pośrednicy w Stanach Zjednoczonych, Chinach i rosji pomagają jej obejść ograniczenia. Według brytyjskiego Royal Joint Defence Research Institute (RUSI), między styczniem a październikiem, objęty sankcjami STC nabył za pośrednictwem pośredników zachodnie komponenty o wartości ponad 25 milionów dolarów

💩rosja i białoruś:

⚆ Duma Państwowa Federacji rosyjskiej zatwierdziła w pierwszym czytaniu projekt ustawy znoszącej odpowiedzialność karną za działania armii rosyjskiej na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy, jeżeli zostały one popełnione w celu „ochrony interesów rosji”.

⚆ Eksplozja i pożar w Angarsku w obwodzie irkuckim w rosji. To jedna z największych rafinerii w rosji i drugi pożar w niej w ciągu ostatnich 3 tygodni.

⚆ W rosji rośnie liczba zapytań do wyszukiwarki internetowej ze zwrotem „jak się poddać”. Taka fraza została zadana ponad 66 tysięcy razy w „Yandex” w ciągu tygodnia. Poinformował o tym kanał Verstka Telegram.

⚆ Roskosmos i Irańska Agencja Kosmiczna podpisały memorandum o rozszerzeniu współpracy w branży kosmicznej. Ma ona obejmować „szerokie spektrum” interakcji między dwoma krajami, w tym produkcję satelitów i rozwój odpowiedniej infrastruktury.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Ukraiński MIG-29 wystrzeliwuje amerykańskie rakiety HARM (AGM-88)

⚆ rosyjska dostawa sprzętu dla Ukrainy (Msta-S)

⚆ Film z walk na obrzeżach Bachmutu

⚆ Film z walk w Marijince

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *