🪖Dzień 291 (11 grudnia 2022) – W oczekiwaniu na mróz

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś bez dłuższych wywodów. Mamy wyjątkowo mało doniesień z frontów. Linia frontu bez zmian

👍 Dobre wieści:

⚆ Niemcy zobowiązały się do nowych dostaw broni Ukrainie – Ambasador Ukrainy w Niemczech Oleksiy Makeev

⚆ Szwedzki rząd zatwierdził dziewiąty pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Znajdą się w nim systemy obrony przeciwlotniczej, amunicja zimowa i inne.

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Nowy rosyjski dowódca „operacji specjalnej” Surowikin ustabilizował linię frontu i zdyscyplinował rosyjską armię. Jest „niebezpiecznym przeciwnikiem” dla Ukraińców – The Telegraph. Publikacja nazywa bezkrwawy odwrót z Chersoniu, który nie zamienił się w masakrę dla rosjan, jednym z jego osiągnięć. Autorzy uważają też, że to Surowikin przekonał putina do masowych ataków na ukraińską infrastrukturę, dlatego gazeta nazywa go „Generałem Armagedonem”. „Jest prawdopodobnie najbardziej kompetentnym dowódcą, jakiego rosja kiedykolwiek miała” — czytamy w publikacji. Dlatego putin będzie oczekiwał od Surowikina „większej agresji i większych sukcesów militarnych”.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Walki wokół Kreminnej i wzdłuż trasy 66

⚆ Ostrzał Doniecka nad ranem i w ciągu dnia

⚆ Bachmut, Marijinka, Adwijewka – bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Pojedynki artyleryjskie

⚆ Potyczki koło Pjatychatok i Konstantynówki

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥W Chersonie rosjanie ostrzelali obiekt infrastruktury energetycznej oraz samochód techników.


Ostrzał przygraniczny w obwodzie sumskim i charkowskim.
🏝Lotnisko Dżankoj stało się centrum logistycznym rosyjskiej armii na Krymie.Na lotnisku znajduje się ponad 50 śmigłowców i wiele wyposażonych miejsc dla przeciwlotniczych systemów rakietowych i obrony przeciwlotniczej. A także co najmniej trzy magazyny amunicji. Sądząc po zdjęciach satelitarnych, oprócz śmigłowców na lotnisku często lądują samoloty transportowe i samoloty szturmowe Su-25. Jednym słowem lotnisko wojskowe w pobliżu miasta Dżankoj na okupowanym Krymie stało się głównym węzłem logistycznym rosjan.

Eksplozja w okupowanej Teodozji. Wschodni Krym.

⚡️W Odesie przywrócono działanie wodociągów dla mieszkańców. Trwają prace nad przywróceniem elektryki. W Chersonie naprawiono około 90% sieci przesyłowej i miejskiej.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Prezydent Zełenski wprowadził w życie sankcje RBNiO wobec siedmiu osobistości kościelnych UCP (moskiewskiego patriarchatu).

⚆ Szmyhal: Ponadto 40% obiektów sieci wysokiego napięcia zostało uszkodzonych w różnym stopniu w trakcie ostatnich ataków rakietowych.

⚆ Irańskie drony kamikadze, których rosja używa w wojnie z Ukrainą, nie są wrażliwe na zimno, na ich użycie mogą wpływać tylko porywiste wiatry – powiedział rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Ignat.

⚆ Minister obrony Ołeksij Reznikow przewiduje, że Siły Zbrojne wznowią aktywne działania kontrofensywne, gdy grunt zamarznie i stanie się twardszy, co ułatwi transport sprzętu.

⚆ Na Ukrainie nie przywrócą całej struktury energetycznej zniszczonej przez ostrzał – mówi dyrektor wykonawczy DTEK Dmytro Saharuk. Powodem jest to, że nie wszystko było nowe i zmodernizowane. Zamiast tego DTEK zamierza skoncentrować się na tworzeniu nowych obiektów. Rekonwalescencja potrwa od roku do dwóch lat. A może więcej.

🌍Świat:

⚆ Kierownictwo rosji, w tym putin, powinno zostać pociągnięte do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i okrucieństwa na Ukrainie – powiedział szef brytyjskiego MSZ James Cleverley.

⚆ „Zatwierdzony przez putina budżet jest chyba zbyt optymistyczny w przewidywaniach dochodów i wydatków w 2023 roku. Można zatem przypuszczać, że konieczność zabezpieczenia kosztów prowadzenia wojny będzie wywierać presję na inne pozycje rosyjskiego budżetu” – czytamy w podsumowaniu opublikowanym w niedzielę przez Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii.

⚆ Neonazistowska paramilitarna grupa „Rusich”, która jest blisko związana z PKW „Vagner”, zwróciła się do swoich członków z prośbą o udzielenie informacji wywiadowczych na temat działań wojskowych na Łotwie, Litwie iw Estonii. Zachód martwi się, że rosjanie planują atak na kraje NATO – The Guardian.

⚆ Próba wyzwolenia Krymu może skłonić putina do użycia broni nuklearnej — The Washington Post. Zachód, wspierając Ukrainę, obawia się, że wtargnięcie wojsk ukraińskich na Krym może skłonić putina do radykalnych działań, potencjalnie nawet do użycia bomby atomowej. Część zachodnich urzędników ma nadzieję, że porozumienie o przekazaniu Krymu rosji może stać się podstawą dyplomatycznego zakończenia wojny. Ukraińcy odrzucają ten pomysł jako niebezpiecznie naiwny, podczas gdy rosjanie twierdzą, że nie zadowolą się czymś, co już do nich należy. WP uważa, że ​​odmowa wycofania się którejkolwiek ze stron grozi przekształceniem wojny w dziesięciolecia konfliktu, jak w Strefie Gazy czy w Górskim Karabachu

⚆ Sytuacja w Serbii i Kosowie znów jest napięta z powodu barykad na terytorium Kosowa.

⚆ Erdogan obiecał kontynuować pomoc humanitarną dla Ukrainy „w trudnych zimowych miesiącach”.

💩rosja i białoruś:

⚆ 5 grudnia putin podpisał ustawę o budżecie federalnym rosji, która ma skierować 9 bilionów rubli (143 mld dolarów), czyli ponad 30% wydatków na armię i inne struktury władzy, czyli znacznie więcej niż w poprzednich latach.

⚆ pieskow stwierdził, że stosunki między rosją a Zachodem osiągnęły etap konfrontacji i będziemy musieli dalej żyć w takich warunkach.

⚆ Kadyrow grozi mieszkańcom miasta Urus-Martan wysłaniem ich na wojnę na Ukrainę. Do miasta wysłano jednostki ochrony. Protesty w Urus-Martan rozpoczęły się po konflikcie między funkcjonariuszem policji drogowej a funkcjonariuszem SOBRivets.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Chwila z operatorami moździerzy pod Bachmutem

⚆ Ukraiński T-64 vs rosyjski T-73

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

1 thought on “🪖Dzień 291 (11 grudnia 2022) – W oczekiwaniu na mróz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *