🪖Dzień 289 (9 grudnia 2022, 22:00) – Dwa pożary w rosji, lekka stabilizacja sieci energetycznej Ukrainy

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Z frontu mało doniesień. Więcej ze świata i rosji. Na świecie widać dalsze deklaracje wsparcia Ukrainy. W rosji pożary, ale też putin od kilku dni częściej wypowiada się o “specjalnej operacji” – niestety, w tym samym tonie. Tymczasem gospodarka rosji wchodzi w 2023 na ostrym wirażu, z deficytem i na bardzo niskich stawkach ropy. Przypomnę tylko, że gdy w marcu mowa była o pierwszych sankcjach, mówiono, że rosja finansowo zacznie to odczuwać dopiero pod koniec roku. Doczekaliśmy się, czas na pozostałe rzeczy na które czekamy.

Dzień 289 (9 grudnia 2022, 22:00) – Dwa pożary w rosji, lekka stabilizacja sieci energetycznej Ukrainy
⚆ Cena głównego gatunku rosyjskiej ropy „Ural”, która stanowi 60% eksportu, spadła do 43,72 USD za baryłkę, Bloomberg. W rezultacie kluczowy rosyjski produkt notowany jest na poziomach znacznie poniżej pułapu cenowego narzuconego przez kraje G7.

⚆ USA zamierzają przeznaczyć dodatkowe 275 mln dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy. W menu: amunicja do HIMARS; amunicja 155 mm; samochody HMMWV; środki obrony przeciwlotniczej; sprzęt do zwalczania dronów; generatory.

⚆ Norwegia przeznacza 1 miliard koron (100 milionów dolarów) na odbudowę ukraińskiej infrastruktury, poinformował norweski rząd.

🌻93 390 (+310)

Dzień 289 (9 grudnia 2022, 22:00) – Dwa pożary w rosji, lekka stabilizacja sieci energetycznej Ukrainy
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:


1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Trwają walki wzdłuż trasy 66 (Swatowe-Kreminna)

⚆ Pod Bachmutem – bez zmian, to nadal piekło na ziemi.

⚆ Ostrzelany Donieck

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Żadnych nowych doniesień.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzelana Hoła Prystań, Zaporoże, Charków. Pstrzał przygraniczny w obwodzie sumskim i charkowskim.


Ostrzelany szpital w Chersoniu, jednego dnia w regionie wystrzelono ponad 60 pocisków, 8 osób zostało rannych.

⚡️W Kijowie wprowadzono nowe harmonogramy wyłączeń – składają się one z trzech kategorii, które są oznaczone różnymi kolorami:

  • Biały kolor oznacza, że ​​jest światło iw tym czasie jego obecność jest gwarantowana.
  • Szary kolor oznacza, że ​​w tym czasie nie będzie światła.
  • Jasnoszary kolor oznacza, że ​​przerwy w dostawie energii elektrycznej są możliwe, jeśli zwiększy się nierównowaga w systemie elektroenergetycznym.
    Zaktualizowane rozkłady wkrótce będą obowiązywać w obwodach odeskim i dniepropietrowskim

⚡️Deficyt w systemie energetycznym utrzyma się zimą – powiedział szef Ukrenergo Kudrytskyi. Poinformował również, że obecnie trwa stopniowe przywracanie mocy wytwórczych w systemie elektroenergetycznym, a elektrownie sukcesywnie wznawiają pracę. „Myślę, że za kilka dni dojdziemy do granicy, kiedy będzie można wyraźnie obserwować planowane harmonogramy wyłączeń w regionach wprowadzonych przez Oblenergo” – podsumował Kudrycki.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ W białoruskich miastach Mozyrz, Homel i Mohylew jest więcej rosyjskich zmobilizowanych żołnierzy – informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

⚆ rosjanie wybierają do deportacji z Ukrainy tylko zdrowe dzieci, bo rosjanie zaczęli często zwracać adoptowane dzieci, u których stwierdzono choroby. Osoby, u których po kontroli stwierdzono problemy zdrowotne, pozostawia się na tymczasowo okupowanym terytorium.

🌍Świat:

⚆ USA nałożyły sankcje na oficjeli rządowych Federacji rosyjskiej i pracowników Kremla za łamanie praw człowieka na Ukrainie. Wielka Brytania nałożyła sankcje na 5 przedstawicieli rosyjskich sił bezpieczeństwa, winnych tortur, utrudniania zapobiegania przemocy i udziału w rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

⚆ Estonia wysłała do Ukrainy ładunek z generatorami i sprzętem elektrycznym – poinformował minister spraw zagranicznych Reinsalu. Według niego, 11 autobusów zmierza do Żytomierza, Charkowa, Buczy i Połtawy. Wcześniej premier Szmyhal powiedział, że Słowacja planuje dostarczyć Ukrainie 300 generatorów.

⚆ Stany Zjednoczone przygotowują nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 275 mln dolarów – podaje Reuters. Pakiet obejmuje nowe możliwości zwalczania dronów i wzmocnienia obrony przeciwlotniczej.

⚆ Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne i inne rosyjskie instytucje w związku z ich zaangażowaniem w nielegalny zakup dronów z Iranu i ich użycie w wojnie na Ukrainie.

⚆ Brytyjski premier Sunak obiecał podczas rozmowy z Zełenskim, że w najbliższych tygodniach na Ukrainę trafi nowy sprzęt obrony przeciwlotniczej.

⚆ rosja mogła wyczerpać zapasy kilkuset dronów Shahed i otrzymała uzupełnienie – podaje brytyjski wywiad.
Brytyjskie ministerstwo obrony zwraca uwagę, że Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o zestrzeleniu irańskich dronów 6 grudnia, a ostatni raz wcześniej 17 października.

⚆ Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall otrzymał zamówienie na dwa systemy przeciwlotnicze Skynex dla Ukrainy, dostawa systemów planowana jest na początek 2024 — Handelsblatt.

⚆ Premier Indii Modi odwołał swoje doroczne spotkanie z putinem po tym, jak zagroził użyciem broni nuklearnej w wojnie na Ukrainie — Bloomberg.

⚆ Obywatele Niemiec otrzymują listy jakoby z konsulatu Ukrainy w Düsseldorfie z propozycją wstąpienia do legionu cudzoziemskiego w Ukrainie z nagrodę pieniężną – powiedział rzecznik MSZ Nikolenko. „Te listy są fałszywe. Ukraiński urząd konsularny nie wysłał żadnych takich wiadomości. Konsulowie zaapelowali już do niemieckiej policji o przeprowadzenie śledztwa” – dodał.

⚆ Parlament Bułgarii zatwierdził projekt decyzji o udzieleniu Ukrainie pomocy wojskowej i wojskowo-technicznej. To po raz pierwszy.

⚆ Towarzystwo Języka Niemieckiego wybrało Zeitenwende (przetłumaczone jako „punkt zwrotny”) jako niemieckie słowo roku — Scholz użył go w kontekście wojny Federacji rosyjskiej z Ukrainą. „To słowo, które nie jest nowe i oznacza początek ery chrześcijańskiej, ale w szerszym znaczeniu także każde przejście do nowej ery, było aktywnie używane przez kanclerza Scholza” – wyjaśniło stowarzyszenie.

⚆ Ukraina zaatakowała 5 grudnia dwie rosyjskie bazy lotnicze przy użyciu zmodyfikowanych radzieckich dronów Tu-141 Stryż — Politico, powołując się na dwa poinformowane źródła. W publikacji podkreślono, że świadczy to o innowacyjności ukraińskiego przemysłu obronnego.

⚆ Ukraina ma broń do ataku na Moskwę, emerytowany generał armii australijskiej Mick Ryan w rozmowie z Forbesem. Dosłownie: „To wcale nie oznacza, że Ukraina zaatakuje Moskwę, ale możliwość ataku na miasto doprowadzi do kilku nieprzespanych nocy w stolicy rosji”.

💩rosja i białoruś:

⚆ W Moskwie doszło do ogromnego pożaru w centrum handlowym „MEGA Chimki”, jego powierzchnia sięgnęła 17 tysięcy metrów kwadratowych. metrów na miejscu słychać eksplozje. Wstępną przyczyną pożaru jest zwarcie lub podpalenie. Zginęła co najmniej jedna osoba – przypuszcza się, że to pracownik ochrony. Na zdjęciach widać szyld niemieckiej sieci OBI, a na nagraniach widoczne są eksplozje w dość równych odstępach.

⚆ rosja zainicjowała zwołanie 9 grudnia Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu omówienia dostaw broni na Ukrainę przez Zachód.

⚆ Płonęła fabryka opon w Barnauł w rosji. Obszar pożaru sięga około 1000 metrów kwadratowych.

⚆ rosja dostarczy Iranowi najbardziej zaawansowany sprzęt wojskowy, pisze NBC. Wcześniej irańskie źródła informowały, że trwa dyskusja na temat przekazania irańskiemu reżimowi samolotów Su-35.

⚆ Działacz i polityk, który w rosji próbował powiedzieć prawdę o masowej mordach w Buczy, został skazany na więzienie. Ilya Yashin, deputowany miejski Moskwy, otrzymał 8,5 roku za tzw. „rozpowszechnianie fejków o armii”. Po ogłoszeniu werdyktu powiedział sędzi, że ma bardzo dobre poczucie humoru, a zebranym na sali obiecał, że wyjdzie na wolność znacznie wcześniej, bo putin nie odsiedzi ośmiu lat.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Pierwszy film słoweńskiego czołgu M-55S na Ukrainie. Czołg M-55S to głęboka modernizacja radzieckiego T-55. Według otwartych danych Słowenia przekazała Ukrainie 28 takich maszyn.

⚆ Karaya czyli pilot, autor “krwawego selfie” opowiada jak to było

⚆ Jak tam idzie rosjanom pod Awdijewką

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *