Zakładając, że publicznie dostępne dane są względnie precyzyjne, to SZRP przyjęły na stan 6 sztuk POST-3MD/Lena-MD (modernizacja stacji przyjętych na uzbrojenie w latach 80.), 6 nowych stacji MSR-W. Oba powyższe typy to urządzenia do wykrywania pracy źródeł emisji radarów, radiowysokościomierzy etc z samolotów i innych latadeł. Podobne zadania choć w większym zakresie mogą realizować systemy rodziny Breń-2/Breń-R (okrętowy)/Srokosz (kontenerowy); Gunica M/S (PRP-25S, PRP-25M) w ilościach… no powiedzmy aptekarskich. Są też jako prawdziwe rodzynki pojedyńcze zakupy którymi, skoro SZRP się nie chwaliły, to nie będziemy ich w tym wyręczać. O urządzeniach zakłóceń lotniczych srl w postaci Jadwiga które SZRP dumnie jeszcze kilka lat temu prezentowały spuszczam zasłonę milczenia. I tu pytanie takie mam. Czego jeszcze trzeba by do cywilnych decydentów dotarło, że ciągle restrukturyzacje i redukcje w tym obszarze oraz symboliczne zakupy to nie jest przepis na sukces? Ile jeszcze żołnierze WRE mają odbijać się od ściany braku zrozumienia? I poruszyłem tu tylko malutki wycinek problemu (będzie zainteresowanie kontynuacją?).
Tak chwała MarWojRP bo na tle skromnych środków starają stworzyć dość spójny i kompletny system, ale na tle potrzeb całych SZRP to IMHO jest dalece nie wystarczające.
Każda próba dyskusji o WRE kończy się hasłem „tajne”… Jasne, że szczegóły techniczne dotyczące tego sprzętu nie powinny się znajdować w obiegu publicznym ale na Boga nie uprawnia to do zamykania rozmowy, że czy organizacja jak i ilość sprzętu jest wystarczająca w stosunku do potrzeb i wyzwań!
IMHO wyrwanie co niektórych ze strefy komfortu „ale o tym nie wolno rozmawiać” jest więcej niż wskazane, bo obudzimy się z ręką w …
Ciąg dalszy nastąpi (?)
Jak ktoś ma ochotę wesprzeć moją pisaninę to
Tomasz Leśnik
Od bardzo dawna (co potwierdzają siwe włosy i zakola) interesujący się problematyką bezpieczeństwa narodowego, sił zbrojnych, militariów. Maruda zadający niewygodne pytania. Aktywny uczestnik polskiego „mil-netu”. Od niedawna obecny także na Twitterze – profil @PEmeryt – Hobby: historia, II RP, gitara i muzyka także w „ciężkiej” odmianie.