W stolicy Włoch odbyła się tegoroczna edycja Ukrainian Recovery Conference (URC 2025) – najważniejszego międzynarodowego wydarzenia poświęconego odbudowie Ukrainy. Wśród niemal 100 delegacji rządowych, 40 organizacji międzynarodowych i 2000 firm z całego świata, obecna była również Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), reprezentowana przez wiceprezesa zarządu PGZ S.A., pana Jana Grabowskiego.
Wspólny wysiłek na rzecz odbudowy Ukrainy
Konferencja została zorganizowana w oparciu o tzw. Zasady z Lugano, obejmując kluczowe wymiary odbudowy: gospodarczy, społeczny, lokalny, europejski i biznesowy. URC 2025 zgromadziła przedstawicieli rządów, samorządów, sektora prywatnego, organizacji międzynarodowych oraz społeczeństwa obywatelskiego.
Polska delegacja liczyła około 150 osób, w tym przedstawicieli rządu, biznesu i instytucji wspierających rozwój Ukrainy. Polska Grupa Zbrojeniowa podkreśliła gotowość do zaangażowania się w działania na rzecz odbudowy naszego wschodniego sąsiada.
– Potencjał produkcyjny i portfolio produktowe Polskiej Grupy Zbrojeniowej pozwala na aktywne zaangażowanie się w odbudowę Ukrainy. Obok produkcji zbrojeniowej, w spółkach Grupy powstają pojazdy, maszyny i urządzenia, które mogą być z powodzeniem wykorzystane w usuwaniu zniszczeń infrastruktury – zaznaczył Jan Grabowski, wiceprezes zarządu PGZ S.A.
Inżynieryjne wsparcie i sprzęt odbudowy
PGZ zaprezentowała szeroką ofertę produktów, które mogą zostać wykorzystane zarówno w działaniach obronnych, jak i w odbudowie cywilnej infrastruktury Ukrainy:
- Ciężki Pojazd Ewakuacji i Ratownictwa Technicznego Hardun – produkcji Rosomak S.A.
- Spycharko-ładowarki SŁ34 i koparko-ładowarki UMI 9.50 – HSW S.A.
- Składane mosty inżynieryjne – OBRUM
- Nowoczesne systemy łączności – WZŁ-1
- Wsparcie w naprawach czołgów PT-91, produkcja armatohaubic Krab oraz moździerzy M120 RAK
- Nowe wersje karabinków GROT – Fabryka Broni „Łucznik” Radom
Wsparcie dla Ukrainy od pierwszego dnia wojny
Od początku rosyjskiej agresji Polska Grupa Zbrojeniowa, we współpracy z Rządem RP, aktywnie wspiera Ukrainę w wymiarze logistycznym i zbrojeniowym. Wśród działań PGZ znalazły się m.in.:
- Dostawy sprzętu i amunicji
- Serwis przekazanego uzbrojenia
- Utworzenie hubu serwisowego dla czołgów Leopard
- Wsparcie w obsłudze armatohaubic Krab
- Szkolenie ukraińskich załóg
- Zaangażowanie spółek takich jak Nitro-Chem S.A. (Bydgoszcz) i Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.
Gotowość do dalszej współpracy
PGZ podkreśla, że pozostaje gotowa do dalszej współpracy na rzecz bezpieczeństwa, stabilności i odbudowy Ukrainy. W ramach międzynarodowej koalicji partnerów, Grupa jest w stanie zaoferować zarówno wsparcie inżynieryjne, jak i zbrojeniowe – kluczowe dla skutecznej odbudowy kraju po wojnie.