Kazachstan i plany eksportu ropy przez Kaukaz Południowy

Ekonomia i Geopolityka
Udostępnij artykuł

Kazachstan ma nadzieję dostarczyć do 1,5 mln ton ropy w 2023 roku w ramach rosnących wysiłków na rzecz znalezienia szlaków eksportowych z pominięciem Rosji. Premier Alikhan Smaiłow powiedział dziennikarzom 10 listopada, że rząd oczekuje, że roczne dostawy rurociągiem Baku-Tbilisi-Ceyhan osiągną z czasem 6-6,5 mln ton.

Obecnie ponad dwie trzecie eksportu ropy naftowej z Kazachstanu jest zazwyczaj wysyłane do Europy przez Rosję. Jednak ostatnio duży nacisk położono na rozwój przepustowości tego, co zostało nazwane Środkowym Korytarzem – czyli Morza Kaspijskiego i szeregu krajów obejmujących Azerbejdżan, Gruzję i Turcję.

Smaiłow powiedział, że strategia dywersyfikacji szlaku eksportowego Kazachstanu opiera się na wykorzystaniu tankowców z portu Aktau do dostarczania ropy do rurociągu Baku-Tbilisi – Supsa, który ma swój koniec na wybrzeżu Morza Czarnego w Gruzji, oraz pociągów kursujących wzdłuż linii kolejowej Baku-Batumi, a także pociągów jadących z bogatego w ropę regionu Atyrau do Uzbekistanu i Chin. „Obecnie trwają prace we wszystkich tych obszarach w celu rozszerzenia i zwiększenia potencjału eksportu ropy” – powiedział Smaiłow.

Przemieszczanie całej tej ropy będzie wymagało inwestycji w transport. Tengizchevroil, największy producent ropy naftowej w Kazachstanie, który rozwija złoże Tengiz w regionie Atyrau, podwoił liczbę cystern kolejowych do dyspozycji i już rozpoczął pilotażowe dostawy koleją w kierunku Gruzji i Uzbekistanu.

Ilość ropy przemieszczanej alternatywnymi szlakami jest jednak nadal niewielka w ujęciu względnym. W ubiegłym roku Kazachstan wysłał 54 miliony ton ropy do Europy trasą Caspian Pipeline Consortium, która przecina Rosję przez setki kilometrów, zanim trafi do czarnomorskiego portu Noworosyjsk. Większość z pozostałych 86 milionów ton wyprodukowanych przez Kazachstan trafiła do Chin.

Prezydent Kassym-Żomart Tokajew jest jednak optymistą co do długoterminowej perspektywy. Przemawiając 7 listopada, powiedział, że ilość ropy transportowanej szlakiem transkaspijskim przez dwa kazachstańskie porty, Aktau i Kuryk, ostatecznie wzrośnie do 20 milionów ton rocznie. Nie sprecyzował ram czasowych, w których cel ten zostanie osiągnięty.

Kwestia logistyki jest paląca, gdyż Kazachstan zamierza zwiększyć wydobycie ropy. Kazachstan planuje zwiększyć roczną produkcję do 100 milionów ton do 2025roku, głównie poprzez zwiększenie mocy produkcyjnych w Tengizchevroil i polu Kaszagan.


Udostępnij artykuł
Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *