Wojska specjalne w Polsce

Historia
Udostępnij artykuł

Przy okazji prezentacji Zespołu Bojowego C Jednostki Wojskowej Formoza, który stacjonować ma w Dziwnowie. Jak przekonywał minister ” powstanie zespołu jest odpowiedzią na współczesne zagrożenia militarne i niemilitarne związane z funkcjonowaniem infrastruktury krytycznej (gazoport w Świnoujściu oraz gazociąg Baltic Pipe).”

Po krótkim wstępie przejdźmy do historii Wojsk Specjalnych w Polsce. Skupię się tu głownie na sytuacji obecnej i wyjaśnieniu skąd tak rozwinięty rodzaj wojsk.

Wojska specjalne w Polsce obecnie to efekt zobowiązania z 2006 roku ze szczytu NATO w Rydze, którym było pełnienie od 2011 roli państwa ramowego w operacjach specjalnych Organizacji Sojuszu Północno- Atlantyckiego.

Efektem było powołanie 24 maja2007 roku nowego rodzaju sił zbrojnych – Wojsk Specjalnych. W skład tego rodzaju początkowo weszły Jednostka Wojskowa Komandosów (istniejąca od lat 60 XX w.), Jednostka Wojskowa „Formoza” (istniejąca od lat 70 XX w.) oraz Jednostka Wojskowa GROM (istniejąca od lat 90 XX w.). W późniejszych latach utworzono nowe jednostki które włączono – Jednostka Wojskowa NIL im. gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” (2009), Jednostka Wojskowa Agat (2011) oraz 7 Eskadra Działań specjalnych (2011, podporządkowana dowodzeniem, formalnie jednostka Sił Powietrznych). 7 EDS zajmuje się transportem powietrznym oraz wsparciem ogniowym Wojsk Specjalnych.

Zobowiązanie pozostania państwem ramowym w operacjach specjalnych, spełnione zostało podczas ćwiczeń certyfikacyjnych w 2014 roku. Ich kryptonimem był „Noble Sword-14”. Wtedy też sztab dowodzący ćwiczeniami składał się głównie z polskich specjalistów a jego zadaniem było dowodzenie 1700 żołnierzami z 15 krajów członkowskich. Polska pozytywnie przeszła certyfikację i jako 7 kraj w NATO uzyskała status państwa ramowego w za-
kresie przeprowadzania sojuszniczych operacji specjalnych,

Polskie Wojska Specjalne cieszą się dużą międzynarodową renomą. Poza współdziałaniem z sojusznikami podczas ćwiczeń i operacji, komponenty WS brały również udział w operacji w Afganistanie – GROM, JWK oraz Formoza. Operowały one kryptonimami – Task Force 49 i Taks Force 50.

Na koniec ciekawostka. Żołnierze GROM eskortowali ukraińskich polityków podczas rozmów pokojowych w lutym 2022 roku. Zabezpieczali również wizytę prezydenta Dudy w Kijowie.


Udostępnij artykuł
Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *