🪖Podsumowanie lipca

Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ Krótko:

Trochę to zajęło, ale zebrałem dla Was najważniejsze informacje z lipca. Jest tego bardzo, bardzo dużo a i tak nie wszystko udało mi się zebrać (np. nie zliczyłem ostrzałów artyleryjskich i przygranicznych). Dla ułatwienia skrót najważniejszych informacji prezentuję poniżej w punktach wraz z komentarzem.

W trakcie przerwy uzbierało się na zrzutce 1500zł, które przekazałem na zakup systemów łączności dla  brygady Azow. Aktualnie na zrzutce uzbierało się 500zł i bardzo chciałbym zebrać na stację zasilania Eco Flow, która pozwoli zapewnić prąd walczącym w okopach ukraińskim żołnierzom. Taka podstawowa stacja to okolice 2500zł, ale taka preferowana kosztuje już około 3600zł. Link do zrzutki.

🎯 Najważniejsze wydarzenia lipca: 

  1. Ogólnie to trwa wykańczanie rosji tak by nie przekroczyć progu wojny totalnej.  Trudno określić czy po stronie sojuszników Ukrainy widzimy brak woli działań bardziej radykalnych, strach czy po prostu brak innej opcji na wykończenie rosyjskiego imperializmu. Istotne jest to, że wojna wykańcza oba kraje. rosja z racji skali pada wolniej. Ukraina ma duże zniszczenia i widać zmęczenie (chociażby w sondażach). 
  2. Kondycja Ukrainy – w porównaniu do stanu z początku roku na pewno poprawiło się zaopatrzenie ze strony USA. Pozostałe są ok, ale głównie na poziomie deklaracji. Ukraińcy w końcu też lepiej radzą sobie z pozyskiwaniem nowych żołnierzy. Wedle sztabu są w stanie zmobilizować 30 000 żołnierzy tj. 2 razy więcej niż w maju. Olbrzymim wyzwaniem jest sytuacja energetyczna. Lipiec był trudnym miesiącem ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na prąd oraz na wyłączenia części bloków energetycznych z powodu planowanych remontów. 
  3. Lipiec był czasem zawieruchy politycznej. Zamach na Trumpa, wyjście Bidena z wyborów, wyniki wyborów we Francji i UK, Orban na czele UE powodowały niepewność co do dalszej kontynuacji wspierania Ukrainy. W tym czasie pojawiło się wiele śladów prób destabilizacji sytuacji społecznej w Europie, które potencjalnie mogą wskazywać na rosję.
  4. F-16 – pierwsze 6 sztuk tych wyczekiwanych myśliwców dotarło do Ukrainy ostatniego dnia lipca. To mało a sam temat rozrósł się medialnie do poziomu w którym w zasadzie trudno mówić o powadze. Nie mniej – te samoloty, gdy dotrą już wszystkie i zasiądą w nich ukraińscy piloci zrobią różnicę na polu walki.
  5. “Misja pokojowa” Orbana – po tournee Kijów>Moskwa>Pekin Orban dostał solidne cięgi od UE i krajów NATO. Zdarzyła się jednak rzecz ciekawa – Ukraina wstrzymała transport rosyjskiej ropy rurociągiem “Przyjaźń”, którym biegnie ropa dla Słowacji i Węgier. Oba kraje wyraziły oburzenie a Węgry po nieudanych groźbach zapowiedziały złagodzenie ruchu wizowego dla rosjan i białorusinów.
  6. Ochmatdyt – atak na ukraińskich, onkologiczny szpital dziecięcy wzbudził nową falę oburzenia i solidarności (ale nie tak dużą). Strona ukraińska umiejętnie punktowała po tym ataku Orbana i premiera Indii (za spotkania z putinem) i jednocześnie domagała się zniesienia limitów na użycie amerykańskiej broni na terenie rosji (aktualnie mają ograniczenie do uderzeń do 160km w obwodach przygranicznych). rosyjski pocisk Ch-101, który uderzył w Ochmatdyt, oparty jest na zachodnich komponentach, co wskazuje na sukces Kremla w obchodzeniu sankcji, twierdzą eksperci i ukraińscy urzędnicy.
  7. NATO – “nieuniknione członkostwo” Ukrainy zostało ogłoszone 10 lipca na długowyczekiwanym szczycie w Waszyngtonie.  Niestety trudno określić co się za nim kryje poza otwarciem biura NATO w Kijowie. Bardziej wygląda to na próbę zamrożenia kwestii członkostwa Ukrainy tak by jej jeszcze nie wpuszczać ale i nie odmawiać. Dla większości Ukraińców NATO stanowi nadzieję na długotrwały pokój.
  8. „Powolna pomoc dla Ukrainy nie powstrzymała rosji przed eskalacją, ona jedynie zapewniła, że ​​ten straszliwy konflikt będzie trwał dłużej i będzie bardziej krwawy” – powiedział Lider Republikanów w Senacie USA Mitch McConnell. I ponownie – patrząc na liczbę doniesień o pomocy militarnej można odnieść wrażenie, że Ukrainie niczego nie powinno brakować ale tak nie jest. Po pierwsze od zapowiedzi do dostawy jest podwójnie daleko (część się nie odbywa, reszta przychodzi po długich miesiącach), po drugie różne typy broni mają swoje ograniczenia, a po trzecie to nadal nie jest wolumen potrzebny Ukrainie do uzbrojenia nowych jednostek.
  9. Ukraińskie uderzenia w infrastrukturę naftową rosji miały duży wpływ na gospodarkę rosji. Moce produkcyjne rosji zmniejszyły się conajmniej o 17%. To dużo i w bolesnym dla rosji punkcie bo tych rafinerii nie naprawia się tak łatwo i szybko. To powoduje szereg reperkusji w produkcji sprzętu i jego przemieszczaniu. Razem z sankcjami dochodzimy do punktu w którym rosjanie wyciagają z magazynów najstarsze typy czołgów a ich drony zaczynają pracować na śmiciowej częstotliwości 433Mhz (na tym działają bramy garażowe i to świadczy o braku czipów z lepszymi częstotliwościami).
  10. Kondycja Ukrainy – Energetyka Sytuacja z dostępnością energii elektrycznej uspokoi się w sierpniu po planowych remontach bloków elektrowni jądrowych i zmianie warunków pogodowych. 
  11. Bilans sił – tu się nic nie zmieniło. Niewielkie postępy terenowe rosjan kosztują ich bardzo dużo. Aktualnie rosja jest w stanie wysyłać co miesiąc na front około 30 000 rekrutów. Ma jednak niewystarczającą liczbę amunicji artyleryjskiej i sprzętu ciężkiego by powiększyć zakres działań wojennych. Wedle ekspertów NATO rosja może prowadzić wojnę na aktualnym poziomie (przy zbliżonym wsparciu z Iranu i Korei Pn) przez kolejne 3-4 lata. 
  12. Chiny – to największa niewiadomo tej makabrycznej układanki. Z jednej strony Chiny potrzebują USA i Europy, z drugiej stabilna rosja z tanimi surowcami jest ważnym komponentem polityczno-gospodarczej układanki. Chiny mają olbrzymi wpływ na rosję, ale zakończenie wojny przez nią rozpętaną nie może zostać zakończone pod dyktando krajów europejskich i USA. 

Co może wydarzyć się w sierpniu?

Najbardziej prawdopodobne:

Trudno oczekiwać niespodzianek w sierpniu. Być może zobaczymy w akcji pierwsze F-16, ale raczej będzie to wsparcie w strącaniu rakiet, niż bezpośredni udział w działaniach frontowych. Ukraińcy raczej pozostaną przy aktualnej taktyce, która kończy się dużymi stratami rosjan przy jednoczesnym powolnym oddawaniu terytorium. Ukraińskie drony nadal będą próbowały sparaliżować rosyjskie rafinerie i lotniska. Nie będzie też spokojnie na Krymie oraz będą podejmowane próby uderzenia w kolejne rosyjskie okręty pozostające w bazie w Noworosyjsku. Na politycznym firmamencie również nie powinno być rewolucji. Europa jest już po wyborach i będzie zmagać się nadal z Orbanem i Fico, którzy będą kraść cenną uwagę i umizgiwać w kierunku rosji. Europa będzie bacznie obserwować wyniki walki o prezydenturę w USA. Podobnie Chiny, które będą wyczekiwać w pozycji pozornie neutralnej i szukać okazji na wzmocnienie siebie.

Prawdopodobne:

⚆ Ukraińcy wyprą rosjan z okolic Charkowa, ale na pozostałych odcinkach nie uda im się przejąć inicjatywy.

⚆ rosja przedstawi kolejne warunki rozpoczęcia rozmów pokojowych, które będą stawiały warunki nie do zaakceptowania przez Ukrainę.

Do gry wkroczą ukraińskie rakiety, które bez ograniczeń stron trzecich będą mogły efektywnie uderzać w cele w głębi rosji.

Mało prawdopodobne:

⚆ Ukraińcy uruchomią działania kontrofensywne na zachodnim odcinku zaporoskim.

⚆ USA zniosą ograniczenia zasięgu dla dostarczanej przez nich broni średniego zasięgu

Wojna:

🚀 Ataki powietrzne ukraińskie:

  • 1 lipca – Krym oraz elementy infrastruktury energetycznej w obwodzie biełgorodzkim.
  • 4 lipca – uderzenie w rosyjską fabrykę prochu w Tambowie.
  • 6 lipca – uderzenia w bazy paliwowe rosjan w kraju krasnodarskim i w jeszcze jednej lokalizacji
  • 7 lipca – silne uderzenie w skład amunicji rosjan w obwodzie woroneskim, eksplozje w okolicach Melitopola.
  • 9 lipca – atak na bazę paliwową w obwodzie wołgogradzkim i rostowskim
  • 12 lipca – eksplozje w Mariupolu
  • 16 lipca – W obwodzie kurskim w rosji płonęła fabryka sprzętu niskiego napięcia, rzekomo po ataku ukraińskich dronów
  • 18 lipca – Drony SBU w nocy uderzyły w bazę straży przybrzeżnej okupantów nad jeziorem Donuzlav na Krymie. W wyniku połączonego ataku dronów morskich i powietrznych trafiono kwaterę główną ze stanowiskiem dowodzenia, magazynem amunicji i sprzętu, podstacją elektryczną, obiektami technicznymi i stanowiskami ogniowymi wroga
  • 2 lipca – Tomilino pod Moskwą. W wyniku pożaru zostały uszkodzone dwa helikoptery rosyjskie – szturmowy Mi-28 i wielozadaniowy Ka-226.
  • 22 lipca – W nocy i nad ranem nad Tuapse na Terytorium Krasnodarskim Federacji rosyjskiej, doszło do kilku głośnych eksplozji na terenie rafinerii – lokalne władze zgłosiły atak 8 dronów. Odłamki jednego z nich spadły na teren rafinerii.
  • 23 lipca – Siły Morskie Ukrainy wraz z innymi jednostkami Sił Obronnych spowodowały znaczne uszkodzenia wrogiego promu „Sławianin” w porcie „Kawkaz”. Według doniesień okupanci przewozili tym promem wagony kolejowe, pojazdy silnikowe i kontenery do celów wojskowych. „Sławianin” to trzeci i ostatni prom kolejowy, jaki Federacja rosyjska posiadała w tym regionie.
  • 24 lipca – W wyniku działań dywersyjnych na terytorium rosji uszkodzone zostały trzy śmigłowce rosyjskie.
  • 26 lipca – W nocy na czasowo okupowanym Krymie doszło do eksplozji – w szczególności w Nowofedoriwce, w rejonie Okuniwki oraz w Symferopolu. Miejscowi mieszkańcy zgłosili pożar na lotnisku „Saki” w Nowofedoriwce, tam też słychać było detonację amunicji.
  • 27 lipca – Drony ukraińskiego wywiadu zaatakowały rafinerię ropy naftowej i trzy lotniska wojskowe Federacji rosyjskiej. Tego samego dnia zaatakowano lotnisko wojskowe w mieście Engels w obwodzie saratowskim, „Diagilewo” w obwodzie riazańskim i lotnisko wojskowe „Olenia” w obwodzie murmańskim. W wyniku ataku dronów kamikaze ucierpiała także rafineria ropy naftowej w Riazaniu. Ukraiński dron miał uszkodzić rosyjski bombowiec Tu-22M3 [potem Budanow doprecyzował, że były to dwa bombowce]. Lotnisko znajdowało się 1800km od granicy Ukrainy.
  • 28 lipca – Siły ukraińskie uderzyły w skład ropy „Polyova” w obwodzie kurskim – Sztab Generalny.  Z informacji wywiadu wynika, że ​​w rejonie, w którym znajdował się obiekt, działała obrona przeciwlotnicza wroga.  Odnotowano potężne eksplozje i pożar, prawdopodobnie obejmujący pojemniki z produktami naftowymi.
  • 29 lipca – W nocy w kilku rosyjskich obwodach doszło do eksplozji, spalono podstacje we wsiach obwodów Biełgorod i Oriol. Rano rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w 5 regionach Federacji rosyjskiej zestrzelono 39 dronów. Ukraiński poinformował również o zniszczeniu 4 obiektów infrastruktury energetycznej zasilających rosyjskie zakłady produkcyjne i kolej.
  • 30 lipca – W nocy 30 lipca Siły Zbrojne Ukrainy uderzyły w rosyjski skład ropy naftowej „Centrum Logistyczne nr 43” we wsi Wozy w obwodzie kurskim — w wyniku uderzenia w obiekcie wybuchł pożar, Poinformował Sztab Generalny.

💨 Obrona nieba:

  • 1 lipca: 2 Iskandery poleciały na Kijów
  • 3 lipca – silny ostrzał Dnipra
  • 5 lipca – zestrzelone 32/32 Shahedy
  • 6 lipca – zestrzelono 24/27 Shahedów
  • 7 lipca – zestrzelone 13/13 Shahedów i 1 Iskander-M oraz rosyjski SU-25
  • 3 i 6 lipca rosjanie donosili o zniszczeniu ukraińskich systemów Patriot i samolotów. Ukraińska strona oświadczyła, że rosjanie zniszczyli makiety.
  • 8 lipca (nocny atak)  – Zniszczone 3/4 rakiet Ch-101.  rosjanie zaatakowali też dwiema rakietami Iskander-M.
  • 8 lipca (przed południem) – atak 38 rakietami z czego zbito 30. Ostrzelany Kijów a w nim największy szpital onkologiczny dla dzieci “Ochmatdyt”, jeszcze jeden szpital, fabryka amunicji Artem. W Krzywym Rogu atak pochłonął 10 ofiar. W sumie zginęło 38 osób a około 170 zostało rannych.
  • 10 lipca – ukraińska obrona zniszczyła 14/20 Shahedów. rosjanie użyli też 5 rakiet, którymi zaatakowała infrastrukturę portową w Odesie.
  • 11 lipca – Zestrzelone 6/6 Shahedów i 0/2 Iskandery-M
  • 14 lipca – Zestrzelone 2 rosyjskie rakiety Ch-59/69
  • 18 lipca – Zniszczone 16/16 Shahedów i 2/? rakiety Ch-59/69
  • 19 lipca – Zniszczony Iskander koło Odesy oraz strącony Su-25
  • 21 lipca – Zniszczone 35/39 Shahedów oraz 0/ 3 Iskanderów-M i 0/2 rakiet Ch-59/69
  • 23 lipca – Zniszczone 7/8 Shahedów oraz 0/1 rakiet Ch-69, strącono też kolejnego rosyjskiego SU-25
  • 24 lipca – Zniszczone 17/23 Shahedów i kilka dronów obserwacyjnych rosjan
  • 25 lipca – Zniszczone 25/38 Shahedów. 3 przeleciały do Rumunii.
  • 26 lipca – Zniszczone 20/22 Shahedy i 0/1 rakietę Iskander-M
  • 27 lipca – Zniszczono 4/4 Shahedy, 1/1 rakietę Ch-59/69 i kilka innych rosyjskich dronów
  • 28 lipca – Zniszczone 7/8 Shahedów i 1/1 rakietę Ch-59
  • 29 lipca – Zniszczono 9/10 Shahedów i 1/1 rakietę Ch-59/69 
  • 31 lipca – Zniszczono 89/89 Shahedów i 1/1 rakietę Ch-59. 30 dronów strącono nad Kijowem. Był to największy atak dronami Shahed od początku 2024 roku.

◉ Inne:

⚆ rosjanie w trakcie lipca zdobyli 0,03% ukraińskich ziem tj. około 300km kwadratowych.

⚆ 13 lipca: ISW: Wojsko ukraińskie prowadzi kontrataki na określonych obszarach frontu. Oddziały ukraińskie starają się przejąć inicjatywę taktyczną, przeprowadzając ograniczone kontrataki na określonych obszarach frontu. I będą w stanie kontratakować, w zależności od przybycia zachodniej pomocy.

⚆ Zachodni i amerykańscy urzędnicy szacują, że siły ukraińskie przez najbliższe sześć miesięcy pozostaną w defensywie i dopiero w 2025 roku będą mogły rozpocząć zakrojoną na szeroką skalę operację kontrofensywną.

⚆ 15 lipca: rosja zaczęła zrzucać na Ukrainę 3-tonowe bomby szybujące (KAB). rosjanie powiedzieli, że rzekomo zrzucili FAB-3000 „w miejscu stacjonowania Sił Zbrojnych”.

⚆ W lipcu odnotowano kilka przelotów Shahedów przez terytorium białorusi. Wedle doniesień przeloty te nie były konsultowane z władzami białorusi. 

⚆ 27 lipca: rosjanie naciskają na wszystkich frontach, aby uniemożliwić Ukrainie przejęcie inicjatywy – ISW. Analizując zmianę zadań centralnego zgrupowania wojsk rosyjskich w obwodzie donieckim, eksperci zwracają uwagę, że rosjanie starają się wywrzeć presję na całym froncie, aby uniemożliwić Ukrainie przejęcie inicjatywy na polu bitwy.

1️⃣ Odcinek charkowski:

Wowczańsk – tu generalnie jest pat. rosjanie dążą do postępów techniką spalonej ziemi. Na miasto i pozycje sił ukraińskich spada dużo bomb, a po nich rosjanie próbują szturmów. W lipcu te szturmy rosyjskie nieco osłabły, ale bombardowania trwają. Ukraińcom udało się odbić kawałek ziemi koło wsi Hłybokie. rosjanie nie zdobyli niczego nowego.

2️⃣ Odcinek kupiański:

rosjanie zdobyli wieś Piszczane (większe kółko na mapie) oraz mieli postępy w okolicy Makijiwki (mniejsze kółko)

3️⃣ Odcinek Kreminna – Czasiw Jar:

postępy rosjan w okolicach Tern (ten teren już kilka razy w tym roku przechodził z rąk do rąk)

postępy rosjan pod Czasiw Jarem (w okolicach kanału ponownie rosjanie stosowali technikę spalonej ziemi). Postępy rosjan również na północ od Sołedaru w kierunku Siwerska.

4️⃣ Odcinek doniecki:

Tu mamy 4 punkty w których rosjanie odnotowali największe postępy:

  • 5 lipca – udany szturm rosjan na ukraińskie pozycje pod Toreckiem (zrobione w trakcie fatalnie zaplanowanej rotacji) – pierwsze kółko od góry na mapie
  • 5 lipca – utrata pozycji przez Ukraińców we wsi Niu Jork. To samo co pod Toreckiem – drugie kółko od góry na mapie
  • 20 lipca – utrata wsi Progres (największe kółko na mapie). To nadal konsekwencje słabo przygotowanych linii obronnych po utracie Awdijiwki. To fragment frontu na którym rosjanie mają największe sukcesy. Od 20 lipca ich obszar kontroli wokół wsi Progres powiększył się. 25 lipca w nocy żołnierzom 31. oddzielnej brygady zmechanizowanej udało się uciec z okrążenia rosyjskich okupantów na północ od wsi Progres w obwodzie donieckim – podało źródło wojskowo-analityczne DeepState.
  • Ostatni obszar to okolice Krasnohoriwki – tu obszar kontroli rosjan powiększył się nieznacznie

5️⃣ Odcinek zaporoski:

Tu mamy dwa punkty zapalne i w nich nieznaczne postępy rosjan. Pierwszy od lewej to Robotyne. Obszar wyłomu ponownie się pomniejszył. Drugie kółko na mapie to Urożajne – wieś, którą Ukraińcy musieli opuścić ze względu na jej całkowite zniszczenie i brak możliwości prowadzenia obrony. Dość enigmatyczne komunikaty nadchodziły z Krynek – niby Ukraińców tam ma nie być (bo wieś to ruina), ale mają być w okolicy i kontrolować okolice brzegowe.

6️⃣ Morze Czarne:

Ukraińcy kilkakrotnie próbowali zapolować na rosyjskie okręty dronami morskimi i conajmniej dwukrotnie udało im się coś trafić. Ponadto regularnie atakowane były rosyjskie bazy, składy, punkty dowodzenia i lotniska. W efekcie rosjanie przenieśli ostatnie okręty floty czarnomorskiej z Symferopola do Noworosyjska.

🌻 Straty rosjan:

  • żołnierze  -35 680 (w czerwcu 35 030)
  • systemy artyleryjskie  – 1 520 (w czerwcu -1 415)
  • czołgi  – 300 (w czerwcu -359)
  • pojazdy opancerzone  – 653 ( w czerwcu -603)
  • okręty  brak (-1 w czerwcu)
  • samoloty -3 (-3 w czerwcu)
  • helikoptery 0 (0 w czerwcu)
  • rakiety -74 (w czerwcu -103)
  • systemy przeciwlotnicze – 33 (w czerwcu -59)

W lipcu pojawiły się różne szacunki odnośnie szacunkowej liczby strat bezpowrotnych armii rosyjskiej. Wedle The Economist (na podstawie dokumentów Departamentu Obrony USA) wynoszą one między 462 tys. a 728 tys. Medusa twierdzi, że śmierć poniosło conajmniej 120 tys. rosjan (na podstawie danych białego wywiadu). Z kolei szef brytyjskiego sztabu obrony Tony Radakin twierdzi, że od początku inwazji na Ukrainę rosja straciła 550 tys. żołnierzy. Chodzi o żołnierzy zmarłych i wyłączonych z walki z powodu odniesionych ran

🎗️Wsparcie militarne:

2 lipca: Holandia wkrótce rozpocznie dostawy na Ukrainę pierwszego z 24 obiecanych myśliwców F-16, powiedziała Minister Obrony kraju Kaisa Ollongren

2 lipca: NATO przygotowuje szereg działań mających na celu utrzymanie i wzmocnienie długoterminowego wsparcia dla Ukrainy w kontekście rosnącego poparcia dla europejskich sił prawicowych oraz możliwości wygrania wyborów przez Trumpa – w szczególności planuje wysłać wysokiego rangą urzędnika w Kijowie i utworzenie w Niemczech nowego dowództwa, które miałoby koordynować pomoc wojskową i szkolenie wojsk ukraińskich – pisze WSJ

2 lipca: Szef Pentagonu Austin podczas spotkania z Ministrem Obrony Ukrainy Umerowem zapowiedział przekazanie Ukrainie pomocy wojskowej o wartości 2,3 miliarda dolarów. Pomoc obejmie broń przeciwpancerną, myśliwce przechwytujące i amunicję do systemów obrony powietrznej Patriot i innych systemów obrony powietrznej. 

3 lipca: Bloomberg: Chiny i rosja opracowują drona podobnego do Shaheda. Urzędnicy nie zidentyfikowali opracowywanego drona, ale chińskie strony internetowe dotyczące obronności i kilka mediów doniosły, że Chiny opracowują drona do ataku kamikaze o nazwie Sunflower 200, który wygląda podobnie do irańskiego drona Shahed 136.

3 lipca: Pentagon kupi dla Ukrainy rakiety przechwytujące dla systemów Patriot i NASAMS za 2,2 miliarda dolarów. Agencja przypomniała, że ​​administracja Bidena planuje przyspieszyć dostawy tej broni, zmieniając kolejność przyszłych dostaw na Ukrainę w ramach programu „Zagraniczna sprzedaż sprzętu wojskowego”.

5 lipca: Trzeci system obrony powietrznej Patriot z Niemiec przybył już na Ukrainę. [potwierdzono to dopiero 21 lipca]

5 lipca:  Łotwa przygotowała kolejną partię pomocy dla Ukrainy w wysokości 2500 dronów, która będzie dostarczana stopniowo w lipcu w ramach „koalicji dronów” kierowanej przez Łotwę.

6 lipca: Ukraina otrzymała od Estonii systemy rakiet przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Mistral i rakiety. Mistral to nowoczesny przeciwlotniczy system rakietowy przeznaczony do ataku na helikoptery i samoloty, opracowany we Francji. Jest dostępny zarówno w wersji przenośnej (MANPADS), jak i do użytku na platformach startowych pojazdów, statków i helikopterów.

7 lipca: Nowy brytyjski sekretarz obrony John Healy obiecał zwiększenie wsparcia dla Ukrainy podczas wizyty w Odesie [niecałe 48 godzin po nominacji].  Healy zapowiedział także, że Wielka Brytania zapewni Ukrainie nowy pakiet wsparcia, który obejmuje:

▫️ ćwierć miliona amunicji kalibru 50

▫️ 90 rakiet przeciwpancernych Brimstone

▫️ 50 małych łodzi wojskowych do wspierania operacji rzecznych i przybrzeżnych

▫️ 40 maszyn do rozminowywania

▫️ 10 dział artyleryjskich AS-90

▫️ 61 buldożerów do budowy pozycji obronnych

▫️ Wsparcie dla wcześniej przekazanych AS-90, w tym 32 nowe lufy i krytyczne części zamienne, które pomogą Ukrainie wyprodukować 60 000 dodatkowych nabojów 155 mm. 

John Healy poinstruował także urzędników rządowych, aby zapewnili przyspieszenie obiecanego w kwietniu pakietu pomocy wojskowej i dostarczenie go Ukrainie w całości w ciągu najbliższych 100 dni

10 lipca: Biden na otwarciu szczytu NATO w Waszyngtonie zapowiedział dostarczenie Ukrainie nowych systemów Patriot. W uroczystym przemówieniu prezydent USA podkreślił, że ta decyzja ma charakter „historyczny”. „Stany Zjednoczone, Niemcy, Holandia, Rumunia i Włochy dostarczą Ukrainie pięć dodatkowych strategicznych systemów obrony powietrznej, a w nadchodzących miesiącach USA dostarczą Ukrainie kilkadziesiąt dodatkowych taktycznych systemów obrony powietrznej” – powiedział. Warto jednak zauważyć: 4 z 5 zapowiadanych przez Bidena „nowych” systemów były już znane, a jeden z nich, niemiecki, został już przyjęty do służby w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Na tej podstawie zapowiedź Bidena zasadniczo odnosi się do dostawy kolejnego nowego systemu Patriot, który zostanie przydzielony przez same USA, oraz znacznej liczby systemów krótszego zasięgu.

10 lipca: Według danych, którymi dysponuje NATO, rosja nie przygotowuje się na możliwość ataku na państwa członkowskie Sojuszu – powiedział Stoltenberg. Według niego Federacja rosyjska nie będzie miała okazji do takiego ataku w tym samym czasie, co wojna na Ukrainie.

10 lipca: Kraje NATO przekażą ponad 7 milionów dolarów na wsparcie kobiet w siłach zbrojnych, oznajmił sekretarz stanu USA Blinken na przyjęciu po okrągłym stole NATO „Kobiety, pokój, bezpieczeństwo”.

10 lipca: ​Włochy przygotowują się do realizacji zobowiązania do przeznaczenia w przyszłym roku 1,7 miliarda dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy – Corriere della Sera. Według raportu jest to udział Włoch w łącznej kwocie 40 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy, o której dyskutuje NATO.

10 lipca: Norweski rząd podjął decyzję o przeniesieniu na Ukrainę sześciu myśliwców F-16, z których pierwszy powinien przybyć w 2024 roku. Premier Norwegii Jonas Haar Støre zauważył, że w połączeniu z systemami obrony powietrznej będzie to znaczący wkład w obronę Ukrainy przed atakami powietrznymi.

10 lipca: Holandia przeznaczy kolejne 300 mln euro na uzbrojenie dla „ukraińskiego” F-16. Dodatkowe fundusze uzupełnią kwotę 150 mln euro przyznaną już przez Holandię na wyposażenie samolotów F-16, które trafią na Ukrainę, i zostaną wykorzystane na zakup sprzętu bezpośrednio od przemysłu.

10 lipca: Polski minister obrony oświadczył, że Polska nie będzie strącać rosyjskich rakiet lecących blisko polskiej granicy bez odpowiednich decyzji po stronie NATO.

10 lipca: Decyzja szczytu NATO: pełne członkostwo Ukrainy stało się “nieodwracalne”.  W decyzji szczytu odrębny blok poświęcono stosunkom politycznym z Ukrainą, przy czym decyzja ta jest bardziej ambitna niż ubiegłoroczna deklaracja wileńska. Kluczową różnicą jest szczegółowe stwierdzenie, że pełne członkostwo Ukrainy w NATO nie ma alternatywy.  [decyzje NATO są przyjmowane tylko wtedy, gdy żadne państwo nie sprzeciwia się któremuś z ich brzmień]. 

10 lipca: Szczyt NATO uzgodnił plan finansowania obronności Ukrainy na rok 2025. Potwierdzamy naszą determinację we wsparciu Ukrainy w budowaniu siły zdolnej do pokonania rosyjskiej agresji już dziś i odstraszenia jej w przyszłości. W tym celu zamierzamy zapewnić w przyszłym roku minimalne finansowanie bazowe w wysokości 40 miliardów euro”.

– głosi decyzja, którą państwa członkowskie NATO przyjęły w drodze konsensusu. Ponadto Sojusz zobowiązał się do długoterminowej pomocy Siłom Zbrojnym, a nie tylko wsparcia w roku 2025, w celu „zapewnienia Ukrainie stabilnego poziomu pomocy w zakresie bezpieczeństwa, z uwzględnieniem potrzeb Ukrainy, procedur budżetowych państwa oraz dwustronnych umów o bezpieczeństwie”. które członkowie Sojuszu zawarli z Ukrainą”

11 lipca: Na szczycie przywódcy NATO stwierdzili, że Chiny wspierają gospodarkę wojskową rosji i nie może to pozostać bez konsekwencji dla jej interesów i reputacji. „Chiny stały się zdecydowanym sąsiadem rosyjskiej wojny z Ukrainą”,  – stwierdził Stoltenberg. Chiny dostarczają rosji sprzęt podwójnego zastosowania, mikroelektronikę i wiele innych narzędzi, które pozwalają rosji budować rakiety, bomby, samoloty i broń, których rosjanie używają do ataków na Ukrainę – zauważył Sekretarz Generalny.

11 lipca: Kanada ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości ponad 350 mln dolarów. 

11 lipca: Litwa ogłosiła, że ​​wysłała na Ukrainę nową partię pomocy wojskowej, która obejmowała sprzęt przeciwdronowy, naboje 5,56×45 mm i składane łóżka. W tym roku Litwa udzieliła już Ukrainie pomocy wojskowej w wysokości około 115 mln euro.

11 lipca: Szef MSZ Szwecji Björström zapowiedział gotowość swojego kraju do przekazania w przyszłości na Ukrainę myśliwców Gripen. Według niego Sztokholm wstrzymał wcześniej dostawy samolotów do Kijowa, ponieważ posiadanie dwóch myśliwców jednocześnie – F-16 i Gripen – „to za dużo”. Dodał, że są to złożone systemy, bo nie chodzi tylko o zdobycie samolotów i wyszkolenie pilotów, a wdrożenie dwóch z nich jednocześnie byłoby zbyt trudne.

11 lipca: Norwegia przeznacza dodatkowy 1 miliard NOK (około 94 miliony dolarów) na systemy obrony powietrznej dla Ukrainy.

11 lipca:  Biden zapowiedział przydzielenie Ukrainie kolejnego pakietu amerykańskiej pomocy wojskowej. To ósmy pakiet zatwierdzony przez Bidena od końca kwietnia, kiedy Kongres USA zatwierdził dodatkowe finansowanie pomocy wojskowej dla Kijowa. Choć amerykański prezydent nie podał szczegółów, agencja AR, powołując się na dwóch amerykańskich urzędników, podała, że ​​paczka była warta 225 mln dolarów. Zawiera kompleks rakiet przeciwlotniczych Patriot, którego przekazanie Stany Zjednoczone potwierdziły wcześniej. Zostanie on przeniesiony z magazynów armii amerykańskiej, aby przyspieszyć jego rozmieszczenie na Ukrainie.

11 lipca: Grupa Międzynarodowy Fundusz na rzecz Ukrainy (IFU), zrzeszająca sojuszników Kijowa na czele z Wielką Brytanią, podpisała umowę na zakup amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy na kwotę 300 mln funtów (ponad 387 mln dolarów). Szacuje się, że ładunek będzie zawierał do 120 000 amunicji artyleryjskiej kal. 152 mm.

12 lipca: Rząd Australii zamierza przekazać Ukrainie kolejne 250 milionów dolarów wsparcia wojskowego – to największa pomoc tego kraju od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Pakiet obejmuje rakiety kierowane i przeciwlotnicze, broń przeciwpancerną, amunicję i partię butów.

12 lipca:  Waszyngtonie, na szczycie NATO, przywódcy Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, 21 innych państw NATO, a także UE i Japonii podpisali „Ukraine Compact” – wielostronny dokument zawierający zobowiązania do wsparcia Ukrainy. Dokument ma na celu „przyspieszenie wspólnych wysiłków na rzecz zaspokojenia kompleksowych potrzeb Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa”. W nim państwa sygnatariusze zobowiązują się do wypełnienia swoich zobowiązań wynikających z dwustronnych traktatów bezpieczeństwa, a mianowicie:

(1) Wspieranie pilnych potrzeb Ukrainy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa

(2) Przyspieszenie wysiłków na rzecz rozbudowy Sił Zbrojnych

(3) W przypadku przyszłego ataku rosji na Ukrainę po zakończeniu obecnych działań wojennych należy szybko i wspólnie spotkać się na najwyższym szczeblu w celu ustalenia kroków mających na celu wsparcie Ukrainy

12 lipca: Ukraina spodziewa się otrzymać od zachodnich partnerów tego lata 6 samolotów F-16, a do końca roku łącznie do 20 samolotów, pisze Bloomberg. Według źródeł agencji proces wysyłania samolotów na Ukrainę jest obecnie skomplikowany ze względu na pytania dotyczące części zamiennych oraz barierę językową pomiędzy ukraińskimi pilotami a ich zagranicznymi instruktorami. Osoby pracujące nad tą kwestią obawiają się również, że na Ukrainie brakuje pasów startowych, a te, które istnieją, są podatne na rosyjskie ataki.

13 lipca: Ukraina będzie otrzymywać z Czech nawet 100 000 pocisków miesięcznie. Prezydent Czech Petr Pavel opowiedział o szczegółach dostaw pocisków artyleryjskich na Ukrainę w ramach czeskiej inicjatywy. Minister obrony Yana Czernochowa wyjaśniła, że ​​jest to około 50 tys. sztuk amunicji, a zadaniem jest dostarczenie w tym roku na Ukrainę 500 tys. amunicji. Kwota ta jest obecnie zabezpieczona finansowo. Jednocześnie pierwsza część ze 180 tys. sztuk amunicji finansowana jest ze składki niemieckiej. Pavel stwierdził, że w lipcu-sierpniu na Ukrainę powinno dotrzeć kolejne 50 tys. amunicji, a od września do końca roku miesięcznie będzie dostarczanych od 80 do 100 tys.

14 lipca: Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Ihor Żołkwa zapewnił, że Ukraina nie „zrezygnowała” ze szwedzkich myśliwców Gripen na rzecz szybszego rozwoju F-16 i że trwają negocjacje w ich sprawie.

15 lipca: Sekretarz generalny NATO Stoltenberg dał do zrozumienia, że ​​nie popiera pomysłu zestrzelenia przez Polskę rakiet nad Ukrainą. „Polityka NATO pozostaje niezmieniona – nie będziemy uczestniczyć w tym konflikcie. Nie staniemy się częścią konfliktu” – zauważył.

15 lipca: Szczyt NATO podjął decyzję o zwiększeniu obecności Sojuszu na Ukrainie, w szczególności o powołaniu specjalnego przedstawiciela Sekretarza Generalnego w Kijowie – Europejska Prawda. Sojusznicy prowadzą obecnie negocjacje, kto przejmie władzę. Według kilku źródeł EuroPravdy europejscy członkowie NATO upierają się, że nie powinien to być Amerykanin, aby zrównoważyć wpływy Stanów Zjednoczonych. Zasadniczo zmieni się także obecność NATO w Kijowie – zarówno pod względem liczby, jak i poziomu. Nowej strukturze NATO w Kijowie powierzono zadanie osiągnięcia gotowości Ukrainy do akcesji, w szczególności w zakresie wdrażania reform sektora bezpieczeństwa i obrony. „To prawdopodobnie główna pozytywna wiadomość. Bo jeśli machina biurokratyczna zacznie pracować nad tym, aby Ukraina została członkiem NATO, to ten zamiar nie jest tylko na poziomie polityków i oni rzeczywiście planują go wdrożyć” – podsumowuje artykuł.

15 lipca: Hiszpania wysłała na Ukrainę nową partię pomocy wojskowej, w tym 10 naprawionych czołgów Leopard 2A4.

15 lipca: Stany Zjednoczone nadal obawiają się rozprzestrzenienia wojny poza Ukrainę, jeśli chodzi o zezwolenie na ataki rakietowe dalekiego zasięgu ATACMS na terytorium rosji, powiedział rzecznik Pentagonu Pat Ryder.

16 lipca: Rządy Ukrainy i Czech podpisały na wspólnym spotkaniu w Pradze dwie umowy o wspólnej produkcji broni, poinformował Szmyhal. Według premiera pierwsza umowa dotyczy budowy nowej fabryki amunicji na Ukrainie, druga – produkcji karabinów szturmowych przez Grupę Colt CZ. Ponadto Czechy przeszkolą w tym roku 1700 ukraińskich żołnierzy „Mówimy tu o długotrwałym szkoleniu ukraińskiej armii. W tym roku będzie to 1700 osób. Ogólna liczba przeszkolonych przez nas osób to 6000” – powiedział czeski premier.

16 lipca: Ministerstwo Obrony Rumunii zdementowało propagandowe informacje, rzekomo w zeszłym tygodniu w przestrzeni powietrznej obwodu odeskiego zauważono myśliwce F-16 startujące z rumuńskich lotnisk.

17 lipca: Grecja zamierza wycofać ze służby 32 stare myśliwce F-16 Block-30 i wysłać je do USA na modernizację, po czym zostaną przetransportowane do Kijowa – Al Jazeera powołuje się na źródła.

17 lipca: Niemiecki rząd zatwierdził budżet na 2025 rok z dwukrotnie większą pomocą dla Ukrainy — 4 miliardami euro zamiast 8 miliardów, które były w budżecie na 2024 rok. Bundestag rozpocznie rozpatrywanie projektu we wrześniu, a 8 listopada ma zatwierdzić budżet uzupełniający na 2024 rok, a 29 listopada budżet na 2025 rok. Do tego czasu mogą wprowadzać zmiany.

17 lipca: Stoltenberg ogłosił mianowanie Patricka Turnera na stanowisko wyższego przedstawiciela NATO na Ukrainie. Turner rozpocznie swoje obowiązki w Kijowie we wrześniu 2024 r. Będzie kierował przedstawicielstwem Sojuszu na Ukrainie, „pełnił funkcję koordynatora interakcji NATO z władzami ukraińskimi w Kijowie” oraz „koordynował wysiłki NATO oraz zapewniał Sojuszowi oceny i porady dotyczące sytuacji na Ukrainie”. Wcześniej Turner pracował jako zastępca sekretarza generalnego ds. operacji, polityki obronnej i planowania oraz zajmował szereg wysokich stanowisk w brytyjskiej służbie cywilnej.

17 lipca: Zachodni analitycy podają, że rosja zdekonserwowała broń zgromadzoną w czasach sowieckich, ale aż 70% starych czołgów „nie ruszyło się”, a inne “pomylili” i zostały uznane za nowe – The Economist. rosjanie usuwają także lufy artyleryjskie ze starego sprzętu i instalują je na haubicach samobieżnych. Jeśli tak się stanie, w 2025 roku Federacja rosyjska osiągnie „krytyczny punkt wyczerpania”.

18 lipca: Francja przygotowuje nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, który obejmie w szczególności 128 wozów opancerzonych VAB, 18 haubic samobieżnych Caesar i 24 czołgi lekkie — France Info

19 lipca: Prezydent Zełeński powiedział, że polski rząd podjął decyzję, która przyspieszy zakup przez Ukrainę myśliwców F-16. Zełeński nie sprecyzował, czego dotyczyła ta decyzja, a polski rząd nie ogłosił niczego publicznie.

21 lipca:  Stany Zjednoczone mają trudności ze zwiększeniem produkcji rakiet Patriot – Reuters. Japoński koncern Mitsubishi Heavy Industries (MHI) produkuje już około 30 rakiet rocznie i może zwiększyć tę liczbę do 60, podają dwaj urzędnicy japońskiego rządu i dwa źródła branżowe. Stany Zjednoczone mają nadzieję jak najszybciej zwiększyć produkcję na całym świecie z około 500 sztuk rocznie do ponad 750 sztuk rocznie na całym świecie. Zwiększenie rocznej produkcji rakiet Patriot w Japonii do ponad 60 sztuk będzie wymagało od MHI zwiększenia wydajności, zauważył Reuters. W związku z tym MHI lub Stany Zjednoczone będą musiały znaleźć pieniądze na budowę nowej fabryki rakiet, co może kosztować co najmniej dziesiątki milionów dolarów, podało jedno ze źródeł japońskiego rządu.

22 lipca: Węgry po raz kolejny zablokowały finansowanie z funduszu UE, który pomaga Ukrainie w dostarczaniu broni. Według Borrella na posiedzeniu Rady Spraw Zagranicznych UE ministrowie dyskutowali o konieczności zwiększenia wsparcia dla Ukrainy, zwłaszcza w świetle ostatnich rosyjskich ataków na szpitale.

22 lipca: Łotwa ogłosiła, że ​​przygotowała partię ponad 500 dronów do wysyłki na Ukrainę

22 lipca: Czechy zostały 16. członkiem „koalicji dronów” dla Ukrainy. „Każdy kraj będący członkiem koalicji może wnieść znaczący wkład w wysiłki Ukrainy, a także wesprzeć rozwój krajowego przemysłu”.  – skomentował Minister Obrony Łotwy Spruds

22 lipca: Ukraina może otrzymać od Bułgarii swoje zapasy amunicji, które uznano za nadwyżki, a także innego sprzętu wojskowego, jeśli dostawy te zostaną zrekompensowane przez państwa sojusznicze. Bułgarski minister obrony Zaprjanow zauważył, że bułgarski rząd musi jeszcze podjąć decyzję w sprawie pomocy wojskowej dla Ukrainy, a następnie skoordynować ją z sojusznikami i Kijowem oraz zapewnić logistykę

23 lipca: Zełeński: Jesteśmy coraz bliżej użycia naszych rakiet. Zełeński podkreślił, że Ukraina powinna ostatecznie osiągnąć „maksymalną niezależność w samoobronie”. Prezydent uważa, że ​​takie państwa zawsze znajdują skutecznych sojuszników i łatwiej realizują swoje interesy.

24 lipca: Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej przygotowuje się do uruchomienia drugiej inicjatywy zaopatrzenia Ukrainy w amunicję artyleryjską na rok 2025, w której wezmą udział czescy producenci. Projekt o roboczej nazwie „Inicjatywa-2025” obejmie początkowo pięć firm zbrojeniowych Republiki Czeskiej, które ze środków europejskich darczyńców będą produkować pociski dla Ukrainy.

25 lipca: Hiszpania ogłosiła transfer systemu obrony powietrznej Hawk na Ukrainę. Minister obrony Robles poinformował Umerowa, że ​​dostawa baterii przeciwlotniczej planowana jest na wrzesień br.

25 lipca: Ukraina otrzyma do końca lata 14 czołgów Leopard 2A4 z Danii i Holandii – podało Ministerstwo Obrony Holandii.

26 lipca: rosja wystrzeliwuje nad Ukrainą drony wykonane ze sklejki, które mają ustalić, gdzie znajduje się system rakiet przeciwlotniczych. Według przedstawiciela GUR Czerniaka nie przewożą materiałów wybuchowych, latają w grupach i są bardzo podobni do „Shahedy”. Nowe drony Federacji rosyjskiej będą prawdopodobnie kosztować zaledwie 10 000 dolarów za sztukę, co czyni je znacznie tańszymi w produkcji niż rakiety przeciwlotnicze. Ponadto drony te mogą latać na wysokości 1 kilometra – poza zasięgiem broni strzeleckiej.

29 lipca: Stany Zjednoczone przeznaczają dla Ukrainy pakiet pomocy wojskowej o wartości 200 milionów dolarów. Według Kirby’ego pakiet pomocowy obejmował sprzęt obrony powietrznej, amunicję artyleryjską HIMARS, pociski moździerzowe i rakiety przeciwpancerne Javelin. Pakiet ten rozdzielany jest w ramach mechanizmu uprawnień Prezydenta Stanów Zjednoczonych do ograniczania, czyli transferu broni bezpośrednio z magazynów Armii Stanów Zjednoczonych

29 lipca: Niemcy wraz z Danią przekazały Ukrainie 8 czołgów Leopard 1A5. Według zestawienia Ukraina otrzymała z Niemiec 58 czołgów Leopard 1A5, podczas gdy wcześniej było ich 50. Kijów otrzymał także 21 tys. amunicji do samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard oraz dwa opancerzone wozy naprawczo-ewakuacyjne Bergepanzer 2 wraz z częściami zamiennymi. Na liście znalazło się 10 dronów naziemnych, 10 naziemnych radarów obserwacyjnych, prawie 25 tys. hełmów bojowych i szpital polowy.

30 lipca: USA zgodziły się na wyposażenie myśliwców F-16, które Ukraina otrzyma od swoich europejskich sojuszników, w rakiety amerykańskiej produkcji – WSJ. Należą do nich w szczególności rakiety powietrze-ziemia AGM-88 HARM, amunicja JDAM zwiększonego zasięgu, która zamienia bomby niekierowane w „inteligentną” broń, oraz małogabarytowa amunicja o wysokiej precyzji GLSDB. USA dostarczą także rakiety powietrze-powietrze średniego zasięgu AMRAAM i rakiety powietrze-powietrze krótkiego zasięgu AIM-9X.

31 lipca: Na Ukrainę dotarła pierwsza partia myśliwców F-16 — Bloomberg. Źródła agencji podały, że zachodni sojusznicy obiecali dostarczyć pierwsze F-16 do końca lipca i dotrzymali tego terminu. Według nich liczba samolotów jest „niewielka”.

🌍 Świat:

Od 1 lipca przewodnictwo w Radzie UE na kolejne sześć miesięcy przeszło z Belgii na Węgry – jest to już jej drugie przewodnictwo w tym organie. Od stycznia przewodnictwo przejmie Polska. Prezydencja węgierska określiła swoje siedem priorytetów jako zwiększenie konkurencyjności gospodarki UE, wzmocnienie polityki obronnej, wyznaczenie kierunku „polityki spójności” (wyrównywanie rozwoju różnych krajów UE), promowanie polityki „zorientowanej na rolników” w dziedzinie rolnictwa, odpowiadając na „wyzwania demograficzne” i zapewniając „spójną i opartą na zasługach politykę ekspansji”

2 lipca: Media: Polska chce ograniczyć wpływy Białorusi z tranzytu z Chin do UE. W Warszawie podjęto decyzję o wprowadzeniu bardzo szczegółowej kontroli na dużym terminalu celnym na granicy z Białorusią. Według polskich dyplomatów powinien to być niezwykle wyraźny krok wobec Mińska. Jak nieoficjalnie dowiedziało się RMF FM, kilka dni temu kanałami dyplomatycznymi do Mińska przesłano sygnał, że Polska nie będzie już tolerować presji migracyjnej na swojej granicy, a także zatrzymania polskiego dziennikarza i działacza społecznego Poczobuta.

3 lipca: Kanclerz Niemiec Scholz oświadczył, że Berlin nie poprze takiego zawieszenia broni, którego celem będzie kapitulacja Ukrainy. Scholz nazwał propozycję putina dziwną. Właściciel Kremla oświadczył, że będzie gotowy na zawieszenie broni, „jeśli Ukraina również zgodzi się na dalsze aneksje”. Zdaniem kanclerza pokazuje to, „jak cynicznie myślą tam ludzie i że rosyjski przywódca nie ma zamiaru kończyć swojej agresywnej wojny”. putin mówi o rozmowach pokojowych tylko po to, by kontynuować wojnę. „Nie pozwolimy na to” – zapewnia Scholz.

5 lipca: Laburzyści wygrali wybory w UK. Kilka dni po wyborze nowy szef brytyjskiego rządu Keir Starmer potwierdził, że Ukraina może używać brytyjskich rakiet Storm Shadow do uderzania w cele wojskowe na terytorium rosji. Informację tę jednak zdementowano 12 lipca. 

5 lipca: Wizyta Orbana w Moskwie i spotkanie z putinem. Wizyta odbywała się w ramach dwustronnych stosunków między rosją a Wegrami, jednak rosyjskie media zapowiedziały i przedstawiły wizytę Orbana jako przedstawiciela UE. Orban powiedział, że po wyjazdach do Moskwy i Kijowa zrozumiał, że stanowiska obu stron w sprawie wojny napastniczej rozpętanej przez Federację rosyjską „są bardzo od siebie odległe”.

5 lipca: Stoltenberg o rozmowach pokojowych z Federacją rosyjską: Nie można dopuścić do Mińska-3. Sekretarza Generalnego NATO zapytano, czy przywódcy Sojuszu są na tyle zdeterminowani, aby oprzeć się naciskom, aby popchnąć Ukrainę do negocjacji w sprawie rezygnacji ze swojego terytorium i żądać rezygnacji z członkostwa w NATO jako warunku wstępnego zawieszenia broni. „Przywódcy Sojuszu są zdeterminowani i silni, co zostanie jasno wyrażone na szczycie NATO, gdzie spodziewam się silnego pakietu pomocowego dla Ukrainy. Dzięki nowym szkoleniom i pomocy ze strony Sojuszu na rzecz Ukrainy, dowództwu NATO na Ukrainie, zobowiązaniom finansowym, dodatkowym zapowiedzi zwiększonego wsparcia wojskowego, dwustronne umowy o bezpieczeństwie…”,  – podkreślił Stoltenberg. Zauważył, że to Kijów powinien decydować, jakie warunki są dopuszczalne dla rozmów pokojowych i ewentualnego rozwiązania osiągniętego w drodze negocjacji, ponieważ Ukraina jest suwerennym, niezależnym państwem.

7 lipca: W drugiej turze wyborów we Francji na pierwszym miejscu jest sojusz sił lewicowych „Front Ludowy”, a na trzecim prawicowy populistyczna „Unia Narodowa”. 

8 lipca: wizyta Orbana w Pekinie

8 lipca: Zełeński przybył do Warszawy i spotkał się z polskim premierem Tuskiem. Ukraina podpisała porozumienie o bezpieczeństwie z Polską. Porozumienie o bezpieczeństwie między Ukrainą a Polską obejmuje porozumienie o utworzeniu Legionu Ukraińskiego, jednostki, w której obywatele Ukrainy w Europie będą mogli przejść szkolenie na terytorium Polski, aby wstąpić w szeregi Sił Obronnych Ukrainy.

9 lipca: Publikacje indyjskie, powołując się na źródła, podają, że po spotkaniu premiera Modiego z putinem rosja podjęła decyzję o zwolnieniu wszystkich Hindusów, którzy zostali oszukańczo werbowani przez okupantów do wojny na Ukrainie.

10 lipca:  Bezpłatny roaming dla Ukraińców w UE został przedłużony o rok – podała Komisja Europejska.

11 lipca: Do udziału w Legionie Ukraińskim w Polsce  zgłosiło się już kilka tysięcy osób – Sikorski. 

Dodał, że Polska zajmie się szkoleniem i wyposażaniem, tak aby później ochotnicy byli wysyłani na Ukrainę jako jednostka, ale z prawem powrotu do Polski po zakończeniu rotacji.

11 lipca:  Chiny były oburzone decyzją szczytu NATO w Waszyngtonie, który nazwał Pekin decydującą siłą przyczyniającą się do wojny rosji z Ukrainą. Rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Lin Jian powiedział, że Sojusz oczernia jego kraj „sfabrykowaną dezinformacją”. Oficjalny Pekin nalegał również, aby NATO trzymało się z dala od regionu Azji i Pacyfiku, twierdząc, że wysiłki sojuszu na rzecz wzmocnienia więzi wojskowych z sąsiadami Chin podważają interesy kraju, a także pokój i stabilność w regionie.

11 lipca: Polska, Francja, Niemcy i Włochy podpisały protokół w sprawie zamiarów opracowania rakiety manewrującej o zasięgu ponad 500 kilometrów

12 lipca: Orban spotkał się z Trumpem. „Spotkanie z prezydentem Trumpem w sprawie pokoju. Dobra wiadomość jest taka, że ​​on to zrobi!” – powiedział Orbán.

12 lipca: Zachodnie służby specjalne ujawniły opracowane przez rosję plany zabójstw, podpaleń i innych sabotaży w Europie przeciwko firmom i osobom związanym ze wsparciem ukraińskiej armii, w tym dyrektorowi generalnemu Rheinmetall Arminowi Pappergerowi – AP

14 lipca: Zamach na Trumpa. 

15 lipca: Premier Estonii Kaia Kallas, która ma objąć stanowisko szefa dyplomacji UE, złożyła rezygnację na ręce prezydenta Alara Karisa. Kallas będzie nadal pełnić funkcję premiera do czasu objęcia urzędu przez nowy rząd.

15 lipca: Litewska firma Ignitis Gamyba przekazuje na Ukrainę sprzęt z trzeciej elektrociepłowni w Wilnie, który pomoże odbudować zniszczoną przez rosję infrastrukturę energetyczną

16 lipca: Po „misji pokojowej” Orban napisał list do szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela, w którym proponuje przywrócenie stosunków dyplomatycznych z Federacją rosyjską — Bild. Również 63 eurodeputowanych zażądało, aby przywódcy UE pozbawili Węgry prawa do głosowania w związku z wizytami Orbána w rosji i Chinach — Politico.

16 lipca: Reuters: Michel odpowiada na list Orbána w sprawie „misji pokojowej”. Szef Rady Europejskiej Michel powiedział premierowi Węgier, że nie ma mandatu UE do negocjowania wojny na Ukrainie. Odrzucił także twierdzenie Orbána, że ​​UE prowadzi wobec Ukrainy politykę „prowojenną”. Michel podkreślił, że „żadna dyskusja na temat Ukrainy nie może odbyć się bez Ukrainy” i zauważył, że UE „konsekwentnie dążyła do stworzenia szerokiego międzynarodowego wsparcia dla wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju”.

16 lipca:  Indie wezwały ambasadora Ukrainy, aby omówić słowa Zełenskiego w sprawie spotkania premiera Modiego z putinem w rosji. W zeszłym tygodniu Zełenski skrytykował spotkanie Modiego z putinem, nazywając je „niszczycielskim ciosem dla wysiłków pokojowych”. „To smutne patrzeć, jak przywódca największej demokracji świata ściska w Moskwie najsłynniejszego przestępcę świata” – powiedział prezydent.

16 lipca: Komisja Europejska stwierdziła, że ​​prawnie nie może pozbawić Węgier przewodnictwa w Radzie UE, ale może ją zbojkotować. Yurova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. Wartości i Przejrzystości, podkreśliła, że ​​pomimo swoich działań Orbán nie będzie w stanie wyrządzić szkód w UE

16 lipca: Łotwa przeznaczy 100 tys. euro na wsparcie ukraińskich placówek medycznych. Ponadto Ministerstwo Zdrowia Łotwy we współpracy z ukraińskimi kolegami i ambasadami zbiera informacje o pilnym zapotrzebowaniu na leki, wyroby medyczne i sprzęt, a także pracuje nad zorganizowaniem kolejnej partii darowizn dla ukraińskich zakładów opieki zdrowotnej

16 lipca: Szef MSZ Węgier spotkał się z Ławrowem w USA: rozmawiali o Ukrainie. rosyjskie ministerstwo poinformowało, że spotkanie odbyło się „na marginesie” forum politycznego wysokiego szczebla ds. zrównoważonego rozwoju. Według rosyjskiego MSZ Siyarto i Ławrow omówili „postęp w realizacji porozumień” osiągniętych 5 lipca w Moskwie przez putina i premiera Węgier Orbana. Jak podaje rosyjski wywiad, podczas spotkania szef węgierskiej dyplomacji rozmawiał z Ławrowem o Ukrainie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji rosyjskiej dodało także, że „mimo niezwykle trudnej sytuacji międzynarodowej” interakcje między Węgrami a rosją w dalszym ciągu „stopniowo się rozwijają”.

17 lipca: Zdecydowana większość Polaków sytuację na Ukrainie uważa za zagrażającą dla Polski. W Polsce 70% respondentów uważa obecną sytuację na Ukrainie za zagrożenie dla suwerenności i niepodległości kraju, a 30% określiło je jako nieistotne lub nieobecne. Jednocześnie Szef Sztabu Generalnego WP gen. Kukula stwierdził, że Polska powinna przygotować swoją armię do konfliktu na pełną skalę.

18 lipca: Turcja, Rumunia i Bułgaria rozpoczęły wspólne działania przeciwminowe na Morzu Czarnym by poprawić bezpieczeństwo transportu morskiego.

18 lipca: Ursula von der Leyen została ponownie wybrana na szefową Komisji Europejskiej. Za jej nominacją głosowało 401 posłów, przy 284 przeciw.

18 lipca: Wielka Brytania nałożyła sankcje na 11 tankowców przewożących rosyjską ropę. Rząd wyjaśnił, że sankcje nałożono na statki uczestniczące w działaniach, których celem lub konsekwencją jest destabilizacja, podważanie lub zagrożenie integralności terytorialnej, suwerenności lub niepodległości Ukrainy.

18 lipca: Szwecja przekaże Ukrainie 13 generatorów diesla. Generatory będą mogły dostarczać energię elektryczną do szpitali lub zostać wykorzystane w systemie elektroenergetycznym, aby lepiej radzić sobie z przerwami.

18 lipca:  Słowacja i Węgry ogłosiły, że zaprzestały odbioru ropy od rosyjskiego „Łukoilu” po zaostrzeniu wobec niego ukraińskich sankcji. Obydwa kraje oświadczyły, że w dalszym ciągu otrzymują ropę od innych rosyjskich dostawców, ale nie od Łukoilu

19 lipca: Unia Europejska przyznała „Ukrenergo” dotację w wysokości 100 mln euro. W ramach przyznanych środków planuje się: 

▪️modernizacja stacji wysokiego napięcia w zachodnich obwodach Ukrainy oraz rozwój połączeń międzypaństwowych łączących Ukrainę z systemem energetycznym Europy kontynentalnej;

▪️naprawa i renowacja urządzeń zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku ostrzału rosyjskiego w stacjach wysokiego napięcia, a także zakup i dostawa nowego sprzętu;

▪️działania wzmacniające ochronę fizyczną podstacji „Ukrenergo”.

21 lipca: Joe Biden ogłosił rezygnację ze startu w wyborach prezydenckich. Na następczynię wskazano Kamallę Harris.

22 lipca: Szef MSZ Węgier Sijjarto powiedział, że Budapeszt rozpoczął konsultacje z UE po zawieszeniu tranzytu rosyjskiej ropy Lukoil przez Ukrainę. Według niego decyzja Ukrainy o wpisaniu Łukoilu na listę sankcyjną „fundamentalnie zagraża bezpieczeństwu dostaw energii na Węgry i Słowację”. „To niedopuszczalny krok ze strony Ukrainy… Taka decyzja stanowi jawne naruszenie Układu Stowarzyszeniowego” – uważa.

22 lipca: Europejski Bank Inwestycyjny wkrótce zatwierdzi pakiet wsparcia dla ukraińskiego sektora energetycznego o wartości 250 mln euro.

22 lipca: Szef polskiego MSZ zwrócił się do UE o zniesienie ograniczeń dotyczących ukraińskich ataków na rosję. Sikorski podkreślił, że spotkanie szefów spraw zagranicznych było pierwszym „po barbarzyńskim ataku na dziecięcy szpital onkologiczny” w Kijowie. „Poprosiłem kolegów ministrów o zniesienie krajowych ograniczeń użycia broni dalekiego zasięgu. Aby Ukraina mogła zapobiec takim atakom w przyszłości, uderzając w samoloty wystrzeliwujące rakiety manewrujące oraz w lotniska, z których startują”.  powiedział Sikorski. Według szefa polskiego MSZ działania te odpowiadają „samoobronie, która jest dozwolona na mocy prawa międzynarodowego”.

23 lipca: Minister spraw zagranicznych Węgier Sijarto powiedział, że zablokuje 6,5 miliarda euro płatności z Europejskiego Funduszu Pokoju w ramach rekompensaty za dostawy broni na Ukrainę do czasu rozwiązania problemu z tranzytem ropy Lukoil.

24 lipca: Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że „bez rozwiązania kwestii wołyńskiej nie będzie przystąpienia Ukrainy do UE”. Według niego Polska wspiera Ukrainę tak bardzo, jak to możliwe. Dodał jednak, że „nie wszystko jest idealne” w stosunkach między obydwoma krajami „ze względu na nierozwiązane kwestie historyczne”.

24 lipca: Ambasadorzy UE zatwierdzili transzę pomocy makrofinansowej dla Ukrainy w wysokości około 4,2 mld euro w ramach programu Ukraine Facility, mającej na celu wsparcie stabilności makrofinansowej Ukrainy i funkcjonowania jej administracji państwowej.

24 lipca: Prezydent Słowacji Peter Pellegrini ostro krytykuje Ukrainę za wstrzymanie tranzytu ropy Łukoil rurociągiem Przyjaźń i grozi reakcją na działania Kijowa. Z kolei minister obrony Słowacji Robert Kaliniak zauważył, że Kijów wstrzymując tranzyt rosyjskiej ropy „dużo ryzykuje”.

25 lipca: Próba uzyskania przez Węgry i Słowację wsparcia UE w sporze z Ukrainą dotyczącym tranzytu rosyjskiej ropy Łukoil nie powiodła się — FT. Jeden z dyplomatów powiedział gazecie, że Układ stowarzyszeniowy z Ukrainą zawiera klauzulę bezpieczeństwa, która teoretycznie pozwala na przerwanie dostaw rosyjskiej ropy.

25 lipca: UE oczekuje, że do października uda się osiągnąć porozumienie ramowe w sprawie rosyjskich rakiet dla Ukrainy o wartości 50 miliardów dolarów. W rozmowie z dziennikarzami na marginesie spotkania ministrów finansów i szefów banków centralnych krajów G20 w Rio de Janeiro unijny komisarz Gentiloni zauważył, że osiągnięto znaczny postęp w zakresie technicznych i prawnych aspektów kredytu dla Ukrainy.

25 lipca: Dowództwo Obrony Pólnocnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej przechwyciło w środę dwa rosyjskie i dwa chińskie bombowce lecące w pobliżu Alaski – podała stacja CNN. Według przedstawicieli resortu obrony USA by to pierwszy przypadek przechwycenia działających wspólnie samolotów rosji i Chin. Ministerstwa obrony w Moskwie i Pekinie odniosły się do sprawy. 

27 lipca: Po wypowiedziach Orbána Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski zaproponowało Węgrom opuszczenie UE i NATO. Wiceszef polskiego MSZ podkreślił, że w przeciwieństwie do Orbána jego kraj nie robi interesów z rosją po inwazji na Ukrainę na pełną skalę, „ponieważ był to atak zarówno na Polskę, jak i na Stany Zjednoczone, Unię Europejską i NATO .”

29 lipca: Premier Słowacji Fico spotkał się z Ambasadorem Ukrainy Kastranem i zagroził konsekwencjami, jeśli Kijów nie przywróci tranzytu rosyjskiej ropy Lukoil. „Jeśli w najbliższej przyszłości tranzyt rosyjskiej ropy przez Ukrainę nie zostanie przywrócony, Slovnaft nie będzie w dalszym ciągu dostarczać na Ukrainę oleju napędowego, który pokrywa jedną dziesiątą ukraińskiego zużycia” – powiedział.

30 lipca: Węgry uprościły warunki wjazdu dla obywateli rosji i Białorusi – Budapeszt objął obywateli tych krajów programem tzw. „karty krajowej”, która wydawana jest na 2 lata z możliwością przedłużenia dla osób chcących pracować na Węgrzech. 

30 lipca: Szef Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber wezwał do dyskusji na październikowym szczycie przywódców UE na temat decyzji Węgier o złagodzeniu ograniczeń wizowych dla rosjan i Białorusinów. Polityk ostrzegł, że nowy węgierski system wizowy może „stworzyć poważne luki w szpiegostwie i potencjalnie pozwolić dużej liczbie rosjan na wjazd na Węgry przy minimalnym nadzorze, stwarzając poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”.

31 lipca: Premier Szmyhal powiedział, że Ukraina nie zniesie sankcji wobec Łukoilu i że nie zagrażają one Słowacji. Zamiast tego, jak zauważył Shmyhal, zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego Słowacji jest „rosja, jej hybrydowa wojna energetyczna przeciwko narodowi słowackiemu, jej szantaż i ultimatum polityczne”. „Słowacja to nasz niezawodny partner, od którego nie spodziewamy się szantażu ani gróźb. Bo grożenie Ukrainie, która broni się przed agresorem, w imię dalszego czerpania przez państwo terrorystyczne swoich krwawych nadmiernych zysków jest wątpliwym sposobem” on dodał.

🇺🇦 Ukraina:

1 lipca Zełeński spotkał się z ponadpartyjną delegacją członków Kongresu USA. Ukraiński przywódca opowiedział kongresmenom o sytuacji na linii frontu i priorytetowych potrzebach sił obronnych. Omówili główne obszary dalszej pomocy amerykańskiej, w tym dodatkowe dla nich systemy obrony powietrznej i rakiety.

2 lipca – Orban po raz pierwszy odwiedza Kijów od czasu inwazji rosyjskiej. Celem było omówienie praw mniejszości węgierskiej w Ukrainie. Zełeński i Orban zgodzili się pracować nad porozumieniem, które usunie dwustronne problemy – poinformowali po spotkaniu. Wiadomo, że Orban proponował Zełeńskiemu zawieszenie broni.

2 lipca: Rząd przeznaczył prawie 6 miliardów na mieszkania dla weteranów.

3 lipca: Ukraina otrzymała od Międzynarodowego Funduszu Walutowego 2,2 miliarda dolarów

4 lipca: Zełeński powiedział, że sytuacja na froncie pozostaje trudna, ponieważ obiecana przez partnerów broń dociera bardzo powoli. „Mamy 14 (rezerwowych) brygad, które nie mają odpowiedniej broni, nad którą już głosowano, ogłaszano, mówiono, że paczki powinny dotrzeć, ale to idzie powoli” – powiedział prezydent

4 lipca: Zełeński powiedział, że na drugim Szczycie Pokojowym powinni być przedstawiciele rosji, ale prawdopodobnie nie będzie to putin, bo on boi się opuścić kraj. 

4 lipca: Funkcjonariusze zdemaskowali byłą szefową okręgowej organizacji Czerwonego Krzyża w Peczersku i jej wspólnika w defraudacji wielomilionowej pomocy humanitarnej, zestawów spożywczych, pościeli itp. – zostali poinformowani o podejrzeniu

5 lipca: Mołdawia jest gotowa zapewnić dostawy energii elektrycznej na Ukrainę. W oświadczeniu czytamy, że Mołdawia wyraziła gotowość dostarczania Ukrainie energii elektrycznej w ramach projektu gaz-elektryczność poprzez umieszczenie na jej terytorium elektrowni, wykorzystujących do tej wymiany gaz ziemny dostarczany przez Ukrainę.

7 lipca:  Szefowie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Obrony nowego rządu Holandii Kaspar Veldkamp i Rubens Breckelmans złożyli w niedzielę pierwszą wizytę zagraniczną na Ukrainie [po wyborze nowego rządu].

10 lipca:  Ukraina zawarła porozumienie o bezpieczeństwie z Luksemburgiem. Umowa składa się z dwudziestu rozdziałów. Luksemburg obiecał między innymi udzielenie Ukrainie pomocy wojskowej i wsparcia w ciągu dziesięciu lat obowiązywania porozumienia „z taką samą dynamiką”, jak od 2022 r. (w momencie podpisania porozumienia kraj przeznaczył od początku obowiązywania porozumienia 80 mln euro rok). Porozumienie umacnia także wiodącą rolę Luksemburga w koalicji na rzecz budowy potencjału informatycznego Ukrainy oraz jego zaangażowanie we wspieranie Kijowa w obszarach technologii satelitarnych, wywiadu i nadzoru.

10 lipca:  Były główny dowódca ukraińskiej armii – Waleryj Załużnyj rozpoczął pracę na stanowisku ambasadora Ukrainy w Londynie. 

10 lipca: Ponad 23 000 Ukraińców nielegalnie przedostało się do Mołdawii po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji.

11 lipca: Media: Ukraina chce odbyć drugi Szczyt Pokojowy z udziałem Federacji rosyjskiej przed wyborami w USA. Jednocześnie, jak zauważa Bloomberg, kilku urzędników zachodnich sojuszników stwierdziło, że każde spotkanie powinno być starannie zorganizowane, z jasno określonym celem i „kontrolowanymi oczekiwaniami”. Część amerykańskich urzędników nie jest jednak pewna, czy szczyt z Ukrainą i Federacją rosyjską dojdzie do skutku.

11 lipca: Minister obrony Umierow powiedział w USA, że Ukraina ma plan walki z rosyjską agresją, ale potrzeba więcej broni. „Jesteśmy w stanie i możemy wygrać. Mamy plan. I mówimy, że potrzebujemy więcej broni. Niezdecydowanie o daniu nam broni, niezdecydowanie o wydawaniu pozwoleń i znoszeniu zakazów – to zabiera czasu. Czas jest bardzo ważny, ale możemy i jesteśmy gotowi to zrobić” – powiedział

11 lipca:  Ukraina podpisała porozumienie o bezpieczeństwie z Rumunią.

13 lipca: Szef Głównego Zarządu Wywiadu Kyryło Budanow jest pewien, że w ciągu najbliższych miesięcy rosja podejmie próbę ataku na terytorium Ukrainy od północy.  „Widzicie, dla mnie to trochę anegdotyczna sytuacja. Bo kiedy wszyscy przez dwa lata krzyczeli, że teraz będzie atak z północy, to powiedzieliśmy wszystkim, że tak się nie stanie. Nic się nie stało. W momencie, gdy powiedzieliśmy że teraz nastąpi atak z północy, nagle — a może nie? To będzie! To już trwa”. Kilka dni później Budanow oświadczył Zełeńskiemu, że został (w tej wypowiedzi) niepoprawnie zrozumiany.

14 lipca: Zełeński zapowiedział trzy nowe porozumienia w sprawie bezpieczeństwa. „Teraz zespół pracuje nad nowymi dokumentami. Będą porozumienia z Czechami, Słowenią i po spotkaniu z premierem Irlandii postanowili także przygotować porozumienie”  – powiedział prezydent. W sumie Ukraina miała podpisane 23 porozumienia a 9 negocjuje.

15 lipca: 44% mieszkańców “tylnej części” Ukrainy uważa, że ​​nadszedł czas na rozpoczęcie oficjalnych rozmów pokojowych między Ukrainą a rosją, podczas gdy 35% jest przekonanych, że tak nie jest. Jednocześnie zdecydowana większość respondentów (84%) nie zgadza się z warunkami putina przedstawionymi przez niego w przededniu Szczytu Pokojowego.

15 lipca: ONZ przewiduje spadek populacji Ukrainy do 15 milionów w roku 2100. Skomentował to Oleksandr Gladun, zastępca dyrektora Instytutu Demografii. Życie zauważyło, że taka prognoza jest bardzo pesymistyczna. „Nie radziłbym traktować prognoz demograficznych ONZ jako prawdziwego wyroku w sprawie Ukrainy” – powiedział.

15 lipca: Zełeński powiedział, że aby całkowicie zamknąć niebo przed rosyjskimi atakami, Ukraina potrzebuje 25 systemów obrony powietrznej Patriot.

16 lipca: ​​SAP i NABU zdemaskowały prokuratorów wydziału Prokuratury Generalnej za przyjęcie 170 tys. dolarów łapówek za zamknięcie postępowania karnego, jeden z prokuratorów został zatrzymany.

16 lipca: Rada Najwyższa zlikwidowała zmianę czasu z zimowego na letni na Ukrainie – powiedział poseł Żelezniak. Pod koniec października Ukraina po raz ostatni przełączy się z rąk na czas zimowy. Dzień później Akademia Nauk Szkoły Wyższej zaapelowała do Prezydenta Zełenskiego o zawetowanie przyjętej dzień wcześniej przez Radę ustawy o zniesieniu czasu przejścia na czas letni.Prezes instytucji Oleksandr Nakonecznyj zauważa, że ​​w miesiącach letnich przestawianie zegarków praktykują wiodące kraje świata, zwłaszcza USA, Kanada, Wielka Brytania i kraje UE. Zamiast tego 

17 lipca: Ukraina, za pośrednictwem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, odzyskała kolejnych 95 obrońców z rosyjskiej niewoli, powiedział prezydent Zełeński. Wśród uwolnionych jest 49 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy, w tym uczestnicy „mostu powietrznego”, którzy ochotniczo przylecieli helikopterem do „Azowstalu”, 21 gwardzistów narodowych, 10 marynarzy wojskowych, siedmiu z Sił Zbrojnych, pięciu funkcjonariuszy straży granicznej, dwóch z Państwowej Specjalnej Służby Transportowej i jeden obrońca z obrony terytorialnej. Wielu żołnierzy boryka się z następstwami urazów i chorobami przewlekłymi, wymagającymi długotrwałego leczenia.

17 lipca: Państwowa Specjalna Służba Łączności zobowiązała ukraińskich operatorów komórkowych do zapewnienia 10 godzin pracy sieci bez prądu.

18 lipca: Zełeński przybył do Wielkiej Brytanii, aby wziąć udział w szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Prezydent zapowiedział spotkanie z królem i nowym premierem. Zaplanował także dwustronne spotkania z partnerami i podpisanie nowych umów o bezpieczeństwie.

18 lipca: Ukraina i Słowenia podpisały porozumienie o bezpieczeństwie. Umowa przewiduje, że Słowenia, która przekazała już Ukrainie 13 pakietów pomocy wojskowej, przez 10 lat utrzyma obecny poziom wsparcia dla Ukrainy, będzie przyczyniać się do szkolenia ukraińskiego wojska w ramach Misji UE EUMAM , a także będzie współpracować w poszukiwaniu źródeł finansowania projektów ukraińskiego przemysłu obronnego. Ponadto umowa mówi o pogłębieniu współpracy w obszarach bezpieczeństwa informacji i cyberbezpieczeństwa, walki z przestępczością zorganizowaną, wywiadu i kontrwywiadu, humanitarnego rozminowywania. 

18 lipca: Ukraina i Czechy podpisały porozumienie o bezpieczeństwie. Republika Czeska planuje w dalszym ciągu pomagać Ukrainie w pozyskiwaniu pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm i 122 mm przy wsparciu krajów partnerskich.  Ponadto umowa przewiduje wzmocnienie zdolności produkcyjnych amunicji na terytorium obu krajów oraz utworzenie wspólnych przedsiębiorstw. 

19 lipca: Zabójstwo Iryny Farion. Policja obwodu lwowskiego potwierdziła, że ​​nieznana osoba zastrzeliła osobę publiczną, ale nie podała jej nazwiska.  Jak poinformowała policja we Lwowie i na terenie obwodu, prowadzona jest specjalna akcja policyjna mająca na celu zatrzymanie przestępcy, w którą zaangażowani są pracownicy wszystkich służb i jednostek policji obwodu lwowskiego

20 lipca: Zełeński odbył rozmowę telefoniczną z kandydatem na prezydenta USA Trumpem – według prezydenta Ukrainy zgodzili się oni spotkać, aby omówić, jakie kroki „mogą sprawić, że pokój będzie sprawiedliwy i naprawdę trwały”. Trump również skomentował rozmowę. „Jestem wdzięczny prezydentowi Zełeńskiemu za rozmowę, ponieważ jako kolejny prezydent Stanów Zjednoczonych zaprowadzę pokój na świecie i położę kres wojnie, która pochłonęła tak wiele istnień ludzkich i zniszczyła niezliczoną ilość niewinnych rodzin. Obie strony będą mogły się zjednoczyć i wynegocjować porozumienie, które położy kres przemocy i utoruje drogę do dobrobytu”. – napisał w Truth Social.

21 lipca: Wołodymyr Zełeński udzielił wywiadu BBC. Główne tezy:

▫️ Prezydent zareagował na pomysł Donalda Trumpa, aby zakończyć wojnę w 24 godziny, mówiąc, że Ukraina nie zgodzi się na „po prostu zatrzymanie się i zapomnieć o wszystkim”. 

„Tak, to bardzo łatwy sposób, ale nigdy na to nie pójdziemy, nigdy. I nie ma ani jednej osoby na świecie, która mogłaby nas do tego zmusić”.

▫️ Podczas ofensywy w obwodzie charkowskim wojska rosyjskie straciły 20 tys. zabitych osób.

▫️ Nikt nie zgodzi się na wojnę, która będzie trwała kolejne 10 lat. 

Dziennikarz zapytał, czy Zełeński będzie nadal prezydentem, jeśli wojna na Ukrainie będzie trwała 10 lat, bo krytycy mogą stwierdzić, że w takim przypadku Ukraina nie jest demokracją.

„Jeśli wojna będzie się przeciągać, trzeba będzie znaleźć takie czy inne rozwiązanie. Jeszcze nie wiem jakie. To trudne, bo to są zmiany w Konstytucji Ukrainy”. Na pytanie, czy uda mu się dojść do momentu, w którym konieczne będzie przekazanie władzy komuś innemu, Zełeński odpowiedział twierdząco, ale dodał, że stanie się to „po wojnie”

22 lipca: Ukraina zgodziła się z Komitetem Właścicieli Euroobligacji w sprawie kompleksowej restrukturyzacji zagranicznego zadłużenia komercyjnego państwa. „Po miesiącach negocjacji i ciężkiej pracy z wierzycielami prywatnymi, MFW i wierzycielami oficjalnymi osiągnęliśmy porozumienie z Komitetem posiadaczy euroobligacji w sprawie kompleksowej restrukturyzacji naszego zewnętrznego publicznego długu handlowego” – powiedział Minister Finansów Serhij Marczenko. Transakcja pozwoli zaoszczędzić 11,4 miliarda dolarów na obsłudze zadłużenia w ciągu najbliższych 3 lat. Do 2033 r. oszczędności wyniosą 22,75 miliarda dolarów

23 lipca: 32% Ukraińców jest gotowych na ustępstwa terytorialne w imię jak najszybszego osiągnięcia pokoju, 55% jest temu przeciwne – wynika z badania KMIS. Z innego badania wynika, że większość Ukraińców za kategorycznie nie do przyjęcia uważa wersję porozumienia o zakończeniu wojny, na mocy której Ukraina musiałaby odłożyć w czasie akcesję do NATO i wyzwolenie terytoriów, a jednocześnie bardziej umiarkowane wersje porozumienia są łatwiej postrzegane przez obywateli – KMIS.

23 lipca: Sekretarz Komisji Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu Roman Kostenko powiedział, że w Siłach Zbrojnych służy już 3,8 tys. więźniów – liczba zawiera rannych i tych co zginęli. Według niego obecnie zapotrzebowanie na mobilizację wśród więźniów zmalało, gdyż główna część zmotywowanych osób weszła już do służby.

23 lipca: Ukraiński parlament ogłosił przerwę w obradach do 25 sierpnia. Nie jest to jednak przerwa wakacyjna. W tym czasie parlamentarzyści mają pracować nad projektami kolejnych ustaw – w tym o zakazania działalności rosyjskiej cerkwi prawosławnej na terenie Ukrainy.

24 lipca: Energetycy uruchomili po remoncie kolejny blok energetyczny elektrowni jądrowej, co zwiększy dostępną energię elektryczną w systemie – podało Ministerstwo Energii.

24 lipca: Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Sirski powiedział, że Ukraina ma plan zwrotu Krymu i że jest to misja wykonalna. „To realistyczne. Oczywiście jest to wielka tajemnica wojskowa” – dodał.

24 lipca: Szef MSZ Kułeba w Chinach przeprowadził rozmowy z Ministrem Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej Wang Yi, podczas których powiedział mu, że Ukraina jest gotowa do negocjacji z Federacją rosyjską, ale nie ma nie ma takiej gotowości po stronie rosyjskiej. Głównym tematem dyskusji było poszukiwanie sposobów powstrzymania rosyjskiej agresji i możliwa rola Chin w osiągnięciu pokoju.

26 lipca: Do rosyjskich rakiet i dronów wykorzystuje się części z ponad 20 krajów – Instytut Ekspertyz Sądowych.

27 lipca:  Ministerstwo Obrony Narodowej podało, że ponad 75% rannych żołnierzy wraca do służby po rehabilitacji.

28 lipca: Zełeński powiedział, że plan działań na rzecz osiągnięcia pokoju na Ukrainie będzie gotowy do końca listopada. Podkreślił, że nie może odpowiadać na wezwania do zawieszenia broni, dopóki rosja w dalszym ciągu okupuje terytorium Ukrainy. „Prezydent powiedział, że Kijów rozpocznie szczegółowe rozmowy z odpowiednimi krajami na temat integralności terytorialnej i innych kwestii. Powiedział, że do końca listopada stworzy plan działania na rzecz osiągnięcia pokoju”. 

31 lipca: Od maja Ukraina mobilizuje do armii do 30 000 ludzi miesięcznie — to dwa, trzy razy więcej niż zimą i mniej więcej tyle, ile co miesiąc wzywa Federacja rosyjska, pisze NYT, powołując się na anonimowych ekspertów wojskowych.

👹 rosja i spółka:

4 lipca:  ​​putin powiedział na posiedzeniu SCO Plus, że rosja może powrócić do tzw. „porozumień stambulskich” dotyczących pokoju między Federacją rosyjską a Ukrainą, choć niedawno ogłosił inne warunki negocjacji. Władca rosji uważa też, że „porozumienia stambulskie” będą odpowiadać Ukrainie, bo wydaje się, że je „zainicjowała”.

4 lipca: putin powiedział, że nie zawiesi walk na Ukrainie: pokój za pośrednictwem mediatorów i Rady mu nie odpowiada. Według niego „rosja nie może zgodzić się na zawieszenie broni z Ukrainą, gdyż nie jest pewna właściwych działań Kijowa”. putin twierdził również, że rzekomo istniały porozumienia w sprawie wycofania wojsk rosyjskich z Kijowa w 2022 roku, „jednak nie było żadnych kroków w odpowiedzi ze strony Ukrainy”. Przywódca Kremla nie sprecyzował, jakie kroki nie zostały podjęte.  Według putina po raz kolejny wydawało się, że ma do czynienia z oszustwem, ponieważ „wszystkie porozumienia (w związku z wycofaniem wojsk) osiągnięte w Stambule zostały wyrzucone do kosza”.

4 lipca: ​​putin o pomyśle Trumpa dotyczącym szybkiego zakończenia wojny: Popieramy go. putin powiedział, że nie znają konkretnych propozycji Trumpa dotyczących zakończenia wojny na Ukrainie, ale traktuje je „poważnie”. „Fakt, że pan Trump jako kandydat na prezydenta deklaruje, że jest gotowy i chce zatrzymać wojnę na Ukrainie, traktujemy to bardzo poważnie” – powiedział putin.

5 lipca: Podczas spotkania z Orbanem putin powtórzył wcześniejszą propozycję warunków zawieszenia broni.  „Prawdopodobnie wiecie o moim niedawnym przemówieniu do kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Moskwie. Przedstawia ono nasze stanowisko w sprawie możliwego pokojowego rozwiązania. I oczywiście jestem gotowy omówić z Państwem niuanse” – rosyjski przywódca powiedział. Na spotkaniu z kierownictwem MSZ putin powiedział, że wojska ukraińskie powinny wycofać się z całego terytorium czterech obwodów Ukrainy, a Kijów powinien zadeklarować, że nie ma planów wstąpienia do NATO

13 lipca: Oleksandr Łukaszenko powiedział, że napięcia na granicy z Ukrainą rzekomo zostały wyeliminowane, dlatego nakazuje wycofanie wojsk białoruskich. W sobotę Łukaszenka przybył na spotkanie w rejony w pobliżu granicy z Ukrainą. Stwierdził, że napięcie na granicy z Ukrainą zostało rzekomo wyeliminowane po znacznej eskalacji sytuacji jakiś czas temu, na którą strona białoruska „zmuszona była zareagować”.

14 lipca: rosja i Iran dążą do pogłębienia stosunków i współpracy – ISW. Nowo wybrany prezydent Iranu Masoud Pezeshkian opublikował w „Teheran Times” artykuł, w którym wychwala Chińską Republikę Ludową i rosję za wspieranie Iranu w „trudnych czasach”. Pezeshkian powiedział, że rosja jest „cennym strategicznym sojusznikiem i sąsiadem” Iranu i że jego rząd będzie nadal zaangażowany w rozszerzanie współpracy dwustronnej i wielostronnej z rosją oraz traktowanie jej priorytetowo. Dodał także, że Iran „pragnie pokoju” między rosją a Ukrainą i jest gotowy wspierać inicjatywy mające na celu osiągnięcie pokoju.

16 lipca: Władze obwodu biełgorodzkiego w rosji wprowadziły ograniczenia wjazdu do 14 miast i wsi przy granicy z Ukrainą z powodu „wyjątkowo trudnej sytuacji operacyjnej” – powiedział gubernator Wiaczesław Gładkow. Doniesienia o atakach rakietowych lub dronów na obwód biełgorodzki, który graniczy z ukraińskimi obwodami sumskim, charkowskim i ługańskim, stały się w ostatnich miesiącach częstym zjawiskiem.

24 lipca:  Rano w Moskwie wysadzono w powietrze Toyotę Land Cruiser należącą do zastępcy szefa centrum transmisyjnego radia wojskowej jednostki łączności satelitarnej Andrija Torgaszewa. Ze zgłoszenia wynika, że ​​do eksplozji doszło, gdy mężczyzna i kobieta wsiadali do zaparkowanego samochodu. Według wstępnych danych mężczyźnie oderwało stopy, kobieta ma rany od odłamków. Przewieziono ich do szpitala. Według kanału Baza Telegram w momencie eksplozji w samochodzie znajdował się inny Andrij Torgaszow, który jest także oficerem wojskowym Sił Zbrojnych Federacji rosyjskiej i służył w GRU Ministerstwa Obrony Federacji rosyjskiej. W publikacji podano, że w związku z tożsamością ofiary opracowywana jest wersja „związana z działaniami ukraińskich służb specjalnych i ich agentów”.

27 lipca: W minionym tygodniu w rosji zgłoszono dwa przypadki korupcji z udziałem przedstawicieli sektora obronnego, którzy uważani są za pozbawionych ochrony politycznej.

27 lipca: rosja podniosła swoje stopy procentowe do 18% (było 16%). Oficjalna inflacja w rosji wynosi 9,2%. Według grupy analitycznej Romir inflacja w rosji przekroczyła 30%.

28 lipca: putin powiedział, że w przypadku rozmieszczenia amerykańskich rakiet Tomahawk w Niemczech rosja zrezygnuje z „jednostronnego moratorium” na rozmieszczenie rakiet średniego i krótkiego zasięgu w Europie. putin powiedział także, że rosja prawie zakończyła prace nad „szeregiem systemów” średniego i krótkiego zasięgu, a Moskwa „podejmie lustrzane kroki w zakresie ich rozmieszczenia, biorąc pod uwagę działania Stanów Zjednoczonych, ich satelitów w Europie i na świecie”. innych regionach świata.”

30 lipca: W Jekaterynburgu w rosji wybuchł pożar w przedsiębiorstwie „NVO Automation”, produkującym systemy sterowania do rakiet kosmicznych.

31 lipca: Aby zachęcić większą liczbę rosjan do „ochotniczego” udziału w wojnie przeciwko Ukrainie, Władimir putin wydał we wtorek dekret. Na jego mocy rosyjski prezydent oferuje 1,9 mln rubli (według aktualnego kursu 86 tys. zł) „socjalnego wsparcia w formie jednorazowej wypłaty”. Pieniądze otrzyma każdy, kto podpisze roczny kontrakt z ministerstwem obrony na walkę. Co ciekawe, kwota zostanie wypłacona niezależnie od tego, jak długo żołnierz przeżyje podczas rocznej służby wojskowej w Ukrainie. Wypłata nastąpi prawdopodobnie wkrótce po rozmieszczeniu na froncie.

Bonus:

⚆ Odparty szturm rosjan w okolicach Kurachowe (30 lipca)

⚆ Precyzyjny zrzut

⚆ Drone Wars – poziom podstawowy

⚆ Dziesiątkowanie rosjan dronami pod Łymanem

⚆ Bo cierpliwym trzeba być


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *