Wojna i pokój, postęp i ekologia. 79. Zgromadzenie Generalne ONZ – cz.1

Globalne Południe
Udostępnij artykuł

We wtorek odbył się pierwszy dzień spotkania Organizacji Narodów Zjednoczonych, na którym głowy państw członkowskich państw członkowskich przedstawiają swoje wizje i perspektywy. Jak można było się tego spodziewać, dominującym tematem jest wojna na Ukrainie i Bliskim Wschodzie, ale również przemiany klimatyczne czy rola ONZ i RB ONZ. UWAGA – bardzo długi tekst, zaleca się szukanie poszczególnych państw przez ctrl+f

Mowy otwierające. Sekretarz Generalny Guterrez i Przewodniczący Yang z Kamerunu.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterrez, który od 2022 powtórzył frazę “potrzebujemy pokojowego rozwiązania” setki, jeśli nie tysiące razy, rozpoczął od nakreślenia problemów z jakimi mierzy się obecnie glob:

Poziom bezkarności na świecie jest politycznie nie do obrony i moralnie nie do przyjęcia. Coraz więcej rządów i innych podmiotów czuje się uprawnionych do otrzymania karty „wyjdź z więzienia”.

Rozpoczął przemowę od wspomnienia trzech kluczowych konfliktów: na Ukrainie, na Bliskim Wschodzie i w Sudanie. Szczególnie pochylił się nad tym drugim i trzecim. Wspomniał, że Strefa Gazy stała się  “nieustannym koszmarem” i ”zginęło w niej 200 naszych (ONZ) pracowników, często z rodzinami” a “Liban stoi nad skrajem przepaści”, wzywając państwa świata do dążenia do jak najszybszego i jak najbardziej kompleksowego rozwiązania dwupaństwowego. Co do Sudanu, to podkreślił “powszechne gwałty i napaści na tle seksualnym” oraz “gwałtowny wzrost zagrożenia terrorystycznego w Sahelu”.

Szczególnie ważnym (chociaż nie nowatorskim) punktem otwarcia obrad było wezwanie przez Sekretarza Guterreza do zwiększenia liczby stałych członków Rady Bezpieczeństwa (RB) – gdzie, przypomnę, stałe członkostwo wraz z prawem weta przysługuje Francji, USA, Wielkiej Brytanii, Chinom i Rosji. Miałoby ono włączyć do tego grona jakiś format reprezentacji Afryki. Chociaż jednoznacznego  kandydata na to stanowisko brak, to zdaje się, że krok ten w obecnej dynamice wydarzeń można rozważać jako realistyczny.

Wspomniał także o rosnących nierównościach gospodarczych, braku równouprawnienia kobiet (na drastyczny przykład wskazując ich dramatyczną sytuację w Afganistanie) oraz potrzebie współpracy w miejsce podziałów międzynarodowych, nieuchronnie dzielących świat na zwalczające się obozy.

Po Antonio Guterrezie głos zabrał wybrany w czerwcu na Przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego (ZO) Filemon Yang, były premier Kamerunu.  „W tym roku nie można przecenić pilności naszego zadania” – podkreślił na początku dodając, że na zaledwie pięć lat przed terminem osiągnięto mniej niż 18 procent Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs). Podobnie jak przedmówca zwrócił uwagę na wydarzenia w Izraelu i Palestynie jako rażący przykład pogardy do życia ludzkiego i prawa międzynarodowego, w tym prawa humanitarnego. Przy tej okazji wskazał rozwiązanie dwupaństwowe jako jedyną możliwość rozwiązania konfliktu, gwarantującego godność obu stronom.

Zwrócił uwagę na zróżnicowanie dynamiki rozwoju różnych części świata, sprawiające, że ubogie regiony są albo dystansowane, albo uzależniane i de facto eksploatowane przez bogatsze kraje. Wskazał na forum ONZ jako podstawowe narzędzie walki z tym stanem rzeczywistości poprzez współpracę wolnych narodów ponad podziałami. Zauważył, że to szczególnie ważne w epoce systemu bankowego opartego o kredyt, kryzysu klimatycznego i bezprecedensowego przyspieszenia postępu technologicznego.

Sesja poranna

Prezydent Luiz Inácio Lula da Silva – Brazylia

Prezydent Brazylii skrytykował brak międzynarodowej reakcji na globalne kryzysy, w tym wojny, zmiany klimatyczne i nierówności ekonomiczne. Potępił inwazję na Ukrainę oraz konflikty w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu, podkreślając konieczność dialogu i prawa międzynarodowego. Powiedział, że “to, co zaczęło się jako akcja terrorystyczna fanatyków przeciwko niewinnym cywilom izraelskim, stało się zbiorową karą dla całego narodu palestyńskiego”, wskazując na ponad 40 tysięcy ofiar po stronie Gazańczyków. Równocześnie mówił o tym, że świat nie może zapomnieć o trwających wojnach domowych w Sudanie i Jemenie.

Mówiąc, że Brazylia nie toleruje jakichkolwiek przestępstw, skarżył się na niesprawiedliwość. Jako jedno z “najczystszych” państw świata (z 90% energii elektrycznej uzyskiwanej ze źródeł odnawialnych), boryka się z najbardziej tragicznymi katastrofami klimatycznymi: gigantycznymi pożarami Amazonii i największymi od 80 lat powodziami.

Dodał, że kiedy najbogatsi miliarderzy w ostatnich latach niemal podwoili swoje majątki, to 60% ludzkości zubożało a ponad 9% — 733 miliony ludzi — cierpi na niedożywienie. Przestrzegł jednocześnie, że że ani „fałszywi patrioci i izolacjoniści”, ani „ultraliberalne eksperymenty” nie pomogą rozwiązać tego problemu. Podobnie jak Guterrez zaapelował o “zaprzestanie wykluczania Ameryki Południowej i Afryki ze stałego członkostwa w RB”.

Prezydent Joseph Biden – Zjednoczone Stany Ameryki

Prezydent USA wygłosił swoje czwarte i ostatnie przemówienie przed ZO ONZ jako prezydent. Podkreślił historyczne lekcje, takie jak zmiana relacji między USA i Wietnamem z wrogich w przyjazne. Skrytykował inwazję Rosji na Ukrainę i wezwał do dalszego i coraz szerszego wsparcia dla Ukrainy, podkreślając, że “sojusz NATO oraz 50 innych państw” stoi niezachwianie w jej obronie.

Sporo miejsca przeznaczył kwestiom swojego promowania pokoju na Bliskim Wschodzie. Jak zauważył, USA współpracują z państwami regionu, zwłaszcza Egiptem i Katarem, w celu osiągnięcia przedstawionego przez USA i zatwierdzonego przez RB planu zawieszenia broni w Gazie. Zobowiązał także swój kraj do takiego zarządzania konkurencją z Chinami, by ta nie przerodziła się w konflikt, zaznaczając jednocześnie, że USA nie pozwolą na militarny i gospodarczy przymus wobec państw Azji Wschodniej.

Prezydent Recep Tayyip Erdogan – Turcja

Erdogan podjął bardziej ostry ton niż przedmówcy. Skrytykował ONZ za niezdolność do działania w obliczu masakry w Strefie Gazy, gdzie, jak podkreślił, zginęło ponad 41 000 Palestyńczyków, w tym wiele kobiet i dzieci. Potępił Izrael za przemoc wobec Palestyńczyków, oskarżając go o prowadzenie ludobójstwa, i wezwał RB do natychmiastowej reakcji:


Tak jak Hitler został powstrzymany przez sojusz ludzkości 70 lat temu, tak Netanjahu i jego sieć morderców muszą zostać powstrzymani przez sojusz ludzkości!

Ponadto poruszył kwestie innych konfliktów, w tym w Syrii, Iraku i Ukrainie, podkreślając konieczność działań dyplomatycznych i dialogu w celu osiągnięcia trwałego pokoju. Co do tej ostatniej, to podkreślił, że “wciąż jesteśmy daleko od osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju”. Na zakończenie wspomniał także o postępach w procesie pokojowym między Armenią i Azerbejdżanem oraz zaakcentował “tureckie prawa do północy i zachodu wyspy Cypr”.

Król Abdullah II – Jordania

Również król jordański skrytykował ONZ za niezdolność do ochrony cywilów w Strefie Gazy, gdzie “ izraelski rząd zabił więcej dzieci, więcej dziennikarzy, więcej pracowników pomocy humanitarnej i więcej personelu medycznego niż jakakolwiek inna wojna w niedawnej przeszłości”. Zwrócił uwagę na łamanie praw człowieka i lekceważenie orzeczeń Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, podkreślając, że światowe instytucje są coraz bardziej podważane. Wskazał na potrzebę stworzenia mechanizmu ochrony Palestyńczyków i przypomniał, że brak globalnej odpowiedzialności prowadzi do normalizacji przemocy.

Król zauważył, że Izrael, odrzucając Arabską Inicjatywę Pokojową, wielokrotnie wybierał konfrontację zamiast pokoju, co doprowadziło do eskalacji konfliktu. Podkreślił, że wojna w Gazie zmusiła świat do ponownego przyjrzenia się Izraelowi, który teraz “coraz bardziej postrzegany oczami jego ofiar”. Zaznaczył, że obecne status quo okupacji Palestyny jest nie do utrzymania, a Izrael nie może istnieć jednocześnie jako demokracja i państwo brutalnej wojskowej okupacji.

Wezwał do zakończenia wojny, uwolnienia zakładników i zapewnienia niezakłóconego dostępu pomocy humanitarnej do Gazy. Na koniec zacytował swojego ojca:

Modlę się, aby społeczność narodów miała odwagę, by decydować mądrze i bez lęku i działać z pilną determinacją, której wymaga ten kryzys i nasze sumienie

Prezydent César Bernardo Arévalo de León – Gwatemala

De Leon podkreślił, że demokracja w jego kraju nie mogłaby zaistnieć bez poparcia dla niej wśród  narodu Gwatemali, który uwalnia się od dziedzictwa autorytaryzmu, korupcji i wykluczenia. Również wezwał do reformy RB ONZ, podkreślając, że prawo weta nie powinno blokować działań na rzecz pokoju.

W kwestii migracji, prezydent Arévalo zaznaczył, że Gwatemala staje się krajem tranzytowym i powrotnym, zobowiązując się do godnego traktowania wszystkich migrantów. Przykładem tego jest przyjęcie 135 Nikaraguańczyków, którzy zostali zwolnieni z więzienia w swoim kraju. Jego kraj wprowadza istotne zmiany w opiece nad migrantami, dążąc do tego, by migracja była opcją, a nie koniecznością.

Prezydent poruszył również kwestie sporu terytorialnego z Belize, który Gwatemala zobowiązała się rozwiązać przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości. Wyraził nadzieję, że “proces ten doprowadzi do sprawiedliwego i ostatecznego rozwiązania, respektującego prawa i godność obu krajów”. W kwestii kryzysu klimatycznego Arévalo podkreślił, że zmiany klimatu zagrażają życiu i gospodarkom, wzywając najpotężniejsze kraje do podjęcia odpowiedzialności i działania. Zaznaczył, że Gwatemala zmienia się, promując pokój, solidarność i prawa człowieka, jednocześnie zobowiązując się do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs).

Prezydent Viola Amherd – Szwajcaria

Prezydent Amherd przypomniała, że Szwajcaria dołączyła do ONZ z wiarą w odpowiedzialność i solidarność na arenie międzynarodowej. W obliczu globalnych napięć i nowych konfliktów, podkreśliła, że Organizacja odgrywa kluczową rolę w rozwiązywaniu wyzwań, a jej kraj aktywnie działa na rzecz pokoju, m.in. organizując konferencję ws. Ukrainy. Zwróciła uwagę na 75. rocznicę Konwencji Genewskich, wskazując na naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego w miejscach takich jak Birma, Ukraina i Bliski Wschód, dodając, że jej kraj dąży do uchwalenia rezolucji o zawieszeniu broni w Strefie Gazy i Sudanie.

Prezydent Szwajcarii poruszyła także kwestie zmian klimatycznych i utraty bioróżnorodności, które zagrażają coraz większej liczbie ludzi. Wezwała do odważnych działań w tych obszarach i zwróciła uwagę na problem dezinformacji, która podważa wolność słowa i destabilizuje państwa. Podkreśliła jednocześnie, że wolność słowa i wolność mediów są kluczowe, wzywając do lepszego rozróżniania między wolnością opinii a manipulacją faktami.

Jak powiedziała, Szwajcaria jest oddana demokratycznym debatom na wszystkich poziomach, co może stanowić wzór do naśladowania dla innych państw. Podkreśliła, że Pakt na rzecz przyszłości i Agenda 2030 są kluczowymi narzędziami, które muszą zostać szybko wdrożone, aby stawić czoła globalnym wyzwaniom. Na zakończenie wezwała do wzmocnienia ONZ jako forum współpracy międzynarodowej, od której zależy przyszłość globalnej stabilności.

Prezydent Gustavo Petro Urrego – Kolumbia

Prezydent Kolumbii wezwał ludzkość do działania na rzecz globalnego pokoju i socjalizmu, podkreślając, że dzisiejsza władza opiera się na zdolności niszczenia, a nie ochrony życia. Krytykuje międzynarodowy system, w którym głosy apelujące o ochronę życia, jak w przypadku Strefy Gazy, są ignorowane:

Najbogatszy %, potężna globalna oligarchia, pozwala na zrzucanie bomb w Palestynie, Libanie i Sudanie, i nakłada blokady ekonomiczne na kraje takie jak Kuba i Wenezuela, które odmawiają poddania się ich władzy

 Podkreślił, że wolny rynek nie jest prawdziwą wolnością, ale prowadzi do zniszczenia życia. Ostrzegł, że ludzkość stoi przed wyborem między życiem a chciwością, i wezwał do podjęcia działań na rzecz ocalenia planety. Zapowiedział, że “tak jak kiedyś robotnicy świata zjednoczyli się pod czerwoną flagą, tak dziś ludzkość musi zjednoczyć się pod flagą wszystkich kolorów, aby bronić życia”. Warto odnotować, że wskazał na Chiny jako inspirację dla krajów, które nie wierzą, że można osiągnąć sukces gospodarczy sprzeciwiając się jednocześnie kapitalizmowi, by chwilę potem dodać, że od Jezusa nauczył się współczucia i miłosierdzia.

Prezydent nawołuje do globalnej rewolucji, gdzie ludzie zjednoczą się, by walczyć o życie przeciwko siłom oligarchii. Jak wierzy, że ludzkość musi działać wspólnie pod flagą życia, aby stworzyć nową globalną demokrację i zapobiec wyginięciu. Wskazał na potrzebę socjalizmu opartego na wzajemnej pomocy, zamiast rządów, które nie reagują na kryzysy, i apelował o zjednoczenie ludzi w walce o przyszłość.

Emir, Szejk Tamim bin Hamad Al Thani – Katar

Emir Kataru ostro skrytykował izraelską agresję w Strefie Gazy, nazywając ją „najbardziej barbarzyńską” i porównując do ludobójstwa. Stwierdził, że użycie zaawansowanej broni przeciwko oblężonym cywilom nie może być dłużej usprawiedliwiane prawem do obrony i że okupacja przybrała formę apartheidu, a prawo Palestyńczyków do samostanowienia nie jest przysługą, lecz ich podstawowym prawem. Również potępił fakt, że RB ONZ nie wdrożyła rezolucji o zawieszeniu broni ani nie przyznała Palestynie pełnego członkostwa w ONZ.

Pochwalił z drugiej strony wysiłki mediacyjne Kataru, Egiptu i USA, które doprowadziły do krótkiego zawieszenia broni w końcówce 2023 roku oraz uwolnienia więźniów. Podkreślił, że Katar będzie kontynuować starania o trwałe zawieszenie broni oraz uznanie praw Palestyńczyków, w tym utworzenie niepodległego państwa z Jerozolimą Wschodnią jako stolicą. Wyraził również zaniepokojenie eskalacją wojny Izraela z Libanem, sytuacją w Jemenie, oraz wskazał na konieczność zakończenia konfliktu w Syrii na warunkach zgodnych z rezolucją ONZ i DeklaracjąGenewską.

Emir wezwał także do zakończenia konfliktu w Sudanie, poparł proces polityczny w Libii i wyraził nadzieję na dialog w tych krajach. W kontekście wojny między Rosją a Ukrainą, Szejk Tamim wezwał wszystkie strony do poszanowania Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego, oraz do znalezienia pokojowego rozwiązania tego konfliktu, aby zakończyć ludzkie cierpienie i jego globalne reperkusje.

Prezydent Cyril Ramaphosa – Republika Południowej Afryki

Prezydent RPA przypomniał o historycznej walce swojego kraju z apartheidem, podkreślając, że demokracja i równość są owocem globalnej solidarności. Zwrócił przy tym uwagę na sytuację Palestyńczykówi wezwał do zapobiegania apartheidowi w Izraelu i ludobójstwu w Strefie Gazy, apelując o natychmiastowe zawieszenie broni i utworzenie państwa palestyńskiego:

My, mieszkańcy RPA, wiemy, jak wygląda apartheid […] nie będziemy milczeć i patrzeć, jak apartheid jest stosowany wobec innych

Podkreślił również potrzebę pokoju w Afryce, w szczególności w DR Konga, Sudanie i Saharze Zachodniej, oraz zakończenia wojny na Ukrainie. Jako kolejny wezwał do reformy RB ONZ, argumentując, że Afryka i jej 1,4 miliarda ludzi są wykluczone z kluczowych struktur decyzyjnych. Zaznaczył, że jest gotowa odegrać większą rolę w globalnym bezpieczeństwie i wezwał do ściślejszej współpracy między ONZ a Unią Afrykańską w rozwiązywaniu konfliktów na kontynencie.

Wyraził również obawy związane z rozprzestrzenianiem się M-pox i wezwał do globalnej mobilizacji zapasów szczepionek. W kontekście gospodarki zwrócił uwagę na potencjał Afrykańskiej Kontynentalnej Strefy Wolnego Handlu w przyspieszeniu wzrostu i industrializacji Afryki. Potwierdził też zaangażowanie RPA w redukcję emisji, ale zaznaczył, że kraje uprzemysłowione nie spełniają swoich zobowiązań. W 2025 roku RPA obejmie przewodnictwo w G20 i będzie orędować za interesami Afryki i Globalnego Południa.

President Mohamed Muizzu – Malediwy

Prezydent Malediwów podkreślił, że ludzkość stoi w obliczu kryzysu klimatycznego, w znacznej mierze wywołanego przez ludzi. Przedstawił wizję Malediwów jako rozwiniętego kraju do 2040 roku, przypominając, że choć niegdyś był to jeden z najbiedniejszych krajów, to osiągnęły status o wyższym średnim dochodzie. Plan rozwoju jego kraju obejmuje równość szans, szczególne wsparcie dla kobiet i młodzieży oraz zapewnienie odpowiedniego mieszklanictwa dla wszystkich obywateli.

Muizzu podkreślił potrzebę wsparcia międzynarodowego w sektorze turystyki, który jest kluczowy dla gospodarki Malediwów, a także wezwał do lepszego przewidywania i radzenia sobie z zagrożeniami, takimi jak konflikty zbrojne, terroryzm, zmiana klimatu i degradacja oceanów. Skrytykował światowych liderów za brak działań w realizacji SDG.

Potępił przy okazji Izrael za „ludobójstwo w Gazie”, wzywając do pociągnięcia tego kraju do odpowiedzialności za naruszenia prawa międzynarodowego i do uznania niepodległego państwa palestyńskiego. W ten sposób wzmocnił swój przekaz, o przekonaniu bogatych państw o byciu ponad prawem i obowiązkami dotyczącymi globalnej wspólnoty.

W kontekście transformacji gospodarczej Malediwów zaapelował do bogatych krajów, by przy okazji rozwoju, spełniały swoje zobowiązania klimatyczne, szczególnie w zakresie adaptacji międzynarodowych zobowiązań.

Prezydent Emomali Rahmon – Tadżykistan

Prezydent Rahmon podkreślił znaczenie środków politycznych i dyplomatycznych w rozwiązywaniu konfliktów oraz wyraził poparcie dla Agendy 2030, wskazując na trudności w finansowaniu SDG, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Zaznaczył, że międzynarodowe systemy finansowe muszą lepiej odpowiadać na potrzeby tych krajów.

Podkreślając znaczenie Szczytu Przyszłości i przyjętego Paktu, Rahmon zauważył, że miliony cywilów na świecie są narażone na niebezpieczeństwa, i wezwał społeczność międzynarodową do walki z terroryzmem, radykalizmem, cyberprzestępczością i przemytem broni. Wyraził zaniepokojenie wzrostem islamofobii i wezwał do działań na rzecz rozwiązania kryzysu palestyńskiego zgodnie z rezolucjami ONZ. Zwrócił również uwagę na potrzebę pomocy mieszkańcom Afganistanu, by zapobiec kryzysowi humanitarnemu.

Rahmon podkreślił wpływ zmian klimatycznych na Tadżykistan, szczególnie w kontekście topnienia lodowców, które stanowią główne źródło wody pitnej w regionie. Tadżykistan wraz z Francją przedstawiły inicjatywę ogłoszenia lat 2025–2034 dekadą działań na rzecz nauk kriosferycznych. Wspomniał też o strategiach adaptacyjnych i konieczności rozwoju zielonej gospodarki, w tym energii odnawialnej.

Prezydent Gitanas Nausėda – Litwa

Prezydent Litwy zwrócił uwagę na rosyjską inwazję na Ukrainę, określając ją jako najniebezpieczniejsze zagrożenie dla współczesnego świata. Nausėda ostrzegł, że Rosja dąży do powrotu ery imperialnych podbojów i kolonialnej dominacji, a Ukraina walczy o przyszłość wszystkich krajów wierzących w zasady Karty Narodów Zjednoczonych.

Wezwał do większego wsparcia dla Ukrainy oraz do ograniczenia rosyjskich zdolności prowadzenia wojny. Skrytykował Rosję za nadużywanie prawa weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, co, jak powiedział, podważa wiarygodność całego systemu ONZ. Wezwał także inne kraje, takie jak Białoruś, Iran, Korea Północna i Chiny, do zaprzestania wsparcia militarnego dla Rosji. Podkreślił, że “istnieje tylko jedna droga do wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju — ukraińska formuła pokoju”, a Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za swoje zbrodnie i zapłacić reparacje. Przypomniał, że prezydent Władimir Putin jest już objęty nakazem aresztowania wydanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny za swoje zbrodnie.

Nausėda w inny sposób niż poprzedni mówcy podkreślił konieczność reformy RB ONZ, twierdząc, że nie ma miejsca dla Rosji w instytucji, której celem jest utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Wezwał społeczność międzynarodową do zjednoczenia w obronie suwerenności narodów oraz praw człowieka, podkreślając, że ONZ musi odegrać kluczową rolę nie tylko na Ukrainie, ale także na Bliskim Wschodzie, w Sahelu, Rogu Afryki i regionie Indo-Pacyfiku.

Prezydent Julius Maada Bio – Sierra Leone

Prezydent Sierra Leone wspominając brutalną wojnę domową, podkreślił, że pokój w jego kraju został osiągnięty dzięki dialogowi oraz wsparciu organizacji międzynarodowych, takich jak ONZ i ECOWAS. Odwołując się do swojego doświadczenia, zaznaczył, że Sierra Leone promuje poszanowanie prawa międzynarodowego, ochronę ludności cywilnej i znaczenie dialogu, a pokój musi być osiągany poprzez inkluzywny proces polityczny, rozwój gospodarczy i poszanowanie praw człowieka. Wezwał do zawieszenia broni w Strefie Gazy, Sudanie, DR Konga i na Ukrainie oraz do wsparcia afrykańskich inicjatyw pokojowych.

Bio również skrytykował RB ONZ za brak reformy i jej nieadekwatność w obliczu współczesnych wyzwań, podkreślając, że Afryka musi otrzymać dwa stałe miejsca z prawem weta. Zwrócił uwagę na historyczne niesprawiedliwości, które spowodowały marginalizację kontynentu, i podkreślił, że reprezentacja Afryki jest niezbędna do sprostania globalnym wyzwaniom: 

głos Afryki musi być wysłuchany, a jej żądania sprawiedliwości i równości muszą zostać spełnione

Przedstawił wobec tego również plan rozwoju na lata 2024-2030, który kładzie nacisk na edukację, opiekę zdrowotną i rolnictwo. Jak zauważył, w  2023 wprowadzono ustawę o równości płci, a w 2024 zakazano małżeństw dzieci, co wspiera aspiracje kobiet i dziewcząt do bardziej inkluzywnego społeczeństwa. Prezydent zapowiedział przewodnictwo Sierra Leone w inicjatywie “Freetown Treaty” dotyczącego ochrony ofiar przemocy seksualnej. Na zakończenie przypomniał, że podziały doprowadzą do zniszczenia ludzkości.

Prezydent Aleksandar Vučić – Serbia

Prezydent Serbii wyraził swoje zaniepokojenie rosnącymi globalnymi napięciami, konfliktami i geopolitycznymi wyzwaniami. Podkreślił zaangażowanie Serbii w przestrzeganie zasad Karty Narodów Zjednoczonych oraz prawa międzynarodowego, wzywając do przywrócenia wiary w pokój. Odniósł się do cierpienia ludzi w konfliktach na Bliskim Wschodzie i Ukrainie, ostrzegając przed ryzykiem katastrofy wojny nuklearnej, cytując słowa amerykańskiego prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedy’ego:

ludzkość musi położyć kres wojnie, albo wojna położy kres ludzkości

Jako następny wyraził poparcie dla zwiększenia reprezentacji Afryki w RB ONZ.

Następnie podkreślił hipokryzję międzynarodową, zwłaszcza wobec integralności terytorialnej Serbii i Kosowa. Wspomniał o bombardowaniach NATO i podwójnych standardach stosowanych wobec Serbii. Zauważył, że chociaż wielu twierdzi, iż agresja na Ukrainę podważyła prawo międzynarodowe, podobne naruszenia miały miejsce wcześniej w przypadku Serbii, kiedy nie przestrzegano rezolucji RB ONZ dotyczącej integralności terytorialnej kraju. Vučić sprzeciwił się odłączeniu Kosowa, oskarżając “potężne kraje” o narzucanie Serbii tego rozwiązania.

Serbia, jak podkreślił, dąży do członkostwa w Unii Europejskiej i rozwinięcia w najsilniejszą gospodarkę na Bałkanach, jednak nie uznaje niepodległości Kosowa, będąc wierna zasadom Karty ONZ i prawa międzynarodowego. Zobowiązał się do kontynuowania dialogu pokojowego, jednocześnie podkreślając, że Serbia nie pójdzie na kompromis w kwestii swojej suwerenności.

Prezydent João Manuel Gonçalves Lourenço – Angola

Prezydent Angoli wyraził zaniepokojenie próbami podważania roli ONZ w rozwiązywaniu globalnych problemów. Podkreślił zaangażowanie swojego kraju w rozwiązania konfliktów w Afryce, szczególnie w DR Konga, gdzie osiągnięto zawieszenie broni w ramach procesu pokojowego w Luandzie. Zwrócił też uwagę na dramatyczne skutki trwającej wojny w Sudanie oraz wyraził zaniepokojenie sytuacją na Ukrainie, wskazując na brak militarnego rozwiązania i negatywne globalne reperkusje.

Odnosząc się do Strefy Gazy, prezydent potępił rozlew krwi, podkreślając prawo Izraela do ochrony swoich obywateli, ale także odpowiedzialność za zapobieganie ludobójstwu i agresji wobec Palestyńczyków. Wezwał społeczność międzynarodową do pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności za śmierć tysięcy osób na tym terytorium i wyraził obawy przed eskalacją konfliktu:

Nie można dłużej pozwalać, aby w ciągu zaledwie 11 miesięcy, na małym terytorium bez możliwości ucieczki, zginęło prawie 43 000 osób, a sprawcy nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności

Na koniec prezydent omówił Narodowy Plan Rozwoju Angoli, który koncentruje się na dywersyfikacji gospodarki, redukcji długu publicznego, oraz inwestycjach w zdrowie i edukację. Angola zainwestuje również w infrastrukturę, w tym systemy przesyłu wody i rozwój Korytarza Lobito, transnarodowego projektu transportowego, który ma wspierać handel minerałami i produktami rolnymi z Angoli, Zambii i DR Konga, zapewniając tym samym rozwój całego regionu.

Sesja popołudniowa

Prezydent Mohamed Ould Cheikh El Ghazouani – Mauretania

Prezydent Mauretanii wyraził zaniepokojenie, że globalne wydarzenia, w tym obecne kryzysy, osłabiły zdolność realizacji Agendy 2030, szczególnie w Afryce. Kontynent zmaga się z ubóstwem, bezrobociem, terroryzmem, konfliktami zbrojnymi oraz skutkami zmian klimatycznych. Wezwał poprawy systemu pomocy rozwojowej, podkreślając, że współpraca międzynarodowa jest kluczowa dla wzrostu gospodarczego Afryki.

Wysoko ocenił działania swojego kraju na rzecz promowania praworządności, walki z korupcją oraz ochrony praw człowieka, szczególnie kobiet i dzieci. Jak mówił, Mauretania walczy również z niewolnictwem i handlem ludźmi, a jej reformy edukacyjne i system zabezpieczeń społecznych mają na celu wspieranie najuboższych i zapewnienie dostępu do usług publicznych.

W kwestiach zmian klimatycznych powiedział, że Mauretania zmniejszyła emisję CO2 o 7% i promuje energię odnawialną oraz rozwój zielonego wodoru. Jako kolejny podkreślił, że zwłaszcza kraje uprzemysłowione muszą dotrzymać swoich zobowiązań klimatycznych z porozumienia paryskiego.

Na koniec potępił izraelską agresję wobec Palestyńczyków, wzywając do zakończenia wojny i utworzenia niepodległego państwa palestyńskiego ze stolicą w Jerozolimie Wschodniej. Podkreślił także potrzebę zakończenia izraelskich ataków na Liban i wyraził wsparcie dla suwerenności Libii oraz dialogu w Sudanie w celu zakończenia konfliktu i cierpienia ludności.

Prezydent Sadyr Zhaparov – Kirgistan

Prezydent Kirgistanu  zwrócił uwagę na rosnące globalne wydatki wojskowe, które kontrastują z brakiem zasobów w biedniejszych państwach, potrzebnych do ich rozwoju i przetrwania:

Byłoby o wiele lepiej, gdyby pieniądze wydane na wojnę, zniszczenie i śmierć zostały przekierowane na tworzenie lub rozwiązywanie globalnych wyzwań dla dobra całej ludzkości

Wzywał do większej współpracy między krajami bogatymi a potrzebującymi, a także przekazywania nowoczesnych technologii, aby umożliwić rozwój gospodarek krajów rozwijających się i zwiększyć ich niezależność.

Wezwał do wprowadzenia „mechanizmu wymiany długu na zieloną gospodarkę” i wsparcia projektów zrównoważonego rozwoju. Dla potwierdzenia zaangażowania w tym zakresie, dodał, że Kirgistan rozwija energię wodną, zrównoważone rolnictwo i ekoturystykę, buduje „zielone” miasta oraz współpracuje z sąsiadami w budowie infrastruktury energetycznej i transportowej. Projekty te mają na celu osiągnięcie zerowych emisji netto i rozwój gospodarczy.

Prezydent zwrócił również uwagę na ochronę irbisa, symbolu Kirgistanu, i zapowiedział wniosek o ustanowienie „Międzynarodowego Dnia Irbisa”. Na zakończenie przypomniał o trudnych warunkach życia w regionach górskich, takich jak niedobory wody, ubóstwo i brak podstawowych usług, podkreślając potrzebę międzynarodowej współpracy i solidarności.

Prezydent Javier Gerardo Milei – Argentyna:

Prezydent Argentyny na wstępie zaznaczył, że nie jest politykiem, ale libertariańskim ekonomistą, a jego przemówienie przed ZO ONZ ma na celu ostrzeżenie przed niebezpieczeństwami związanymi z obecnym kierunkiem organizacji. Podkreślił, że ONZ powstała po dwóch wojnach światowych i miała na celu zapewnienie pokoju i równości dla wszystkich ludzi. Jednak zdaniem Milei, organizacja zaczęła odchodzić od swoich pierwotnych celów, rozrastając się i narzucając państwom swoją ideologię.

Milei skrytykował Agendę 2030, twierdząc, że narusza ona prawo do życia i wolności, narzucając ponadnarodowy rząd, który nie odpowiada zasadom Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Zarzucił ONZ wspieranie ograniczeń wolności, takich jak restrykcje wprowadzone podczas pandemii COVID-19, oraz politykę, która zakłóca procesy gospodarcze i ogranicza rozwój państw. Wyraził sprzeciw wobec polityki zerowej emisji oraz prób ingerencji w to, co kraje powinny jeść.

Milei podkreślił, że Argentyna przechodzi głęboką zmianę i stawia na obronę wolności, ograniczenie rządu oraz wolny handel. Zdecydowanie sprzeciwił się Paktowi na rzecz Przyszłości i wezwał inne narody do wsparcia jego stanowiska. Na koniec zadeklarował, że Argentyna porzuci politykę neutralności i będzie bronić wolności, kończąc swoje wystąpienie słowami: „Niech żyje wolność. Do cholery. Dziękuję”.

Prezydent Nayib Aramando Bukele – Salwador:

Bukele, podkreślił, że 5 lat po jego pierwszym przemówieniu przed ZO ONZ, Salwador stał się krajem o silnym międzynarodowym głosie. Wspomniał o trudnej przeszłości swojego narodu, naznaczonej wojną domową i fałszywym pokojem, który przyniósł więcej ofiar niż sama wojna, ale podkreślił, że Salwador wreszcie odrodził się. Przyciąga turystów, cieszy się bezpieczeństwem, a wielu Salwadorczyków, którzy wcześniej emigrowało, teraz wraca do ojczyzny. Kiedyś uważany za światową stolicę zabójstw, dziś jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na globie.

Bukele zauważył, że świat w tym samym czasie “staje się coraz bardziej niebezpieczny, podzielony i pozbawiony nadziei”. Wskazując na miasta opanowane przez handlarzy narkotyków i gangi oraz obywateli Zachodu aresztowanych za posty w mediach społecznościowych, ostrzegł przed nadchodzącym kryzysem. Podkreślił, że

choć jako najmniejszy kraj kontynentu, Salwador nie może zmienić świata, może stać się schronieniem przed nadchodzącą burzą.

Bukele podkreślił, że Salwador “nie tyle uwięził tysiące przestępców, co uwolnił miliony obywateli”. Podkreślił, że jego kraj ceni wolność słowa i promuje innowacje w różnych dziedzinach, takich jak technologia, energia, medycyna, sztuka i kultura. Na koniec zaprosił każdego, kto chce przyczynić się do tej wizji, aby dołączył do narodu salwadorskiego.

Prezydent Masoud Pezeshkian – Iran

Prezydent Iranu podkreślił, że globalny pokój i bezpieczeństwo nie zostaną osiągnięte, dopóki nie będą przestrzegane prawa każdego człowieka w sposób uczciwy. Zwrócił uwagę,  że jego celem jako prezydenta jest umocnienie polityki zagranicznej kraju w nowej erze. Stanowczo skrytykował działania Izraela w Strefie Gazy, potępiając ludobójstwo i wzywając społeczność międzynarodową do zatrzymania agresji oraz ustanowienia zawieszenia broni, także w Libanie. Wskazał, że jedynym rozwiązaniem konfliktu jest samostanowienie narodu palestyńskiego.

Prezydent podkreślił, że Iran nigdy nie rozpoczął wojny, nie okupował żadnego obcego terytorium i nie dążył do zasobów innych krajów. Podkreślił, że Republika Islamska chce pokoju i dialogu, a nie wojny czy konfliktów, wskazując na konieczność zakończenia potępionych przez nią działań wojennych na Ukrainie poprzez rozmowy, które są jedyną drogą do rozwiązania kryzysów.

Pezeshkian wspomniał także o historycznym Wspólnym Kompleksowym Planie Działań (JCPOA) o irańskim atomie z 2015 roku, krytykując jednostronne wycofanie się USA z tego porozumienia. Zapewnił, że jest gotowy do współpracy a sankcje nałożone na Iran nazwał destrukcyjnymi i nieludzkimi, dodając, że niektóre z nich naruszają prawa człowieka i stanowią zbrodnię przeciwko ludzkości. Mimo to, jak mówił, Iran nadal staje się silniejszy i bardziej zdeterminowany.

Prezydent Alar Karis – Estonia

Prezydent Karis, wyraził na wstępie pragnienie życia w świecie pokoju, gdzie suwerenne narody nie są kolonizowane, sztuczna inteligencja (SI) służy ludzkości, a ludzie nie są uciskani ze względu na płeć, rasę, narodowość czy poglądy. Zauważył jednak, że prawa polityczne i swobody obywatelskie maleją w większej liczbie krajów niż się poprawiają, co stanowi zagrożenie dla pokoju i wolności. Jak powiedział:

Szczęśliwe dziecko to obraz, który powinien wyznaczać moralny kompas społeczności międzynarodowej

Podobnie do swojego odpowiednika z Gwatemali, podkreślił konieczność reformy RB ONZ, wzywając do ograniczenia prawa weta, szczególnie w sprawach zapobiegania masowym okrucieństwom. Potępił działania Rosji na Ukrainie oraz wsparcie militarne dla niej ze strony Iranu i Korei Północnej. Podkreślił, że Rosja jest agresorem, a Ukraina ofiarą, wyrażając sprzeciw wobec neutralnych wezwań do dialogu. Tak jak prezydent Litwy, wezwał do zaakceptowania 10-punktowej formuły pokojowej Ukrainy.

Prezydent Gabriel Boric – Chile

Prezydent Chile przypomniał, że rok 2025 będzie 80. rocznicą powstania ONZ, podkreślając jako kolejny konieczność reformy RB. Wskazał, że obecna struktura nie odpowiada współczesnym realiom i zasugerował włączenie takich krajów jak Brazylia, Indie oraz co najmniej jednego przedstawiciela Afryki. Zwrócił uwagę, że brak adaptacji instytucji międzynarodowych, takich jak ONZ, grozi ich upadkiem, podobnie jak miało to miejsce z Ligą Narodów.

Boric skrytykował podwójne standardy, które często stosuje się w kwestiach praw człowieka tak by potępić “wroga” i odwrócić wzrok od zbrodni “sojusznika”:

palestyński nastolatek zamordowany w Strefie Gazy, wenezuelscy pracownicy zmuszeni do opuszczenia ojczyzny, ukraińskie dziecko uprowadzone przez Federację Rosyjską, uciszona opozycja w Nikaragui i kobiety wyrzucone ze szkoły w Afganistanie są przede wszystkim istotami ludzkimi

Podkreślił, że odmawia wyboru między terrorem Hamasu a ludobójstwem Izraela i wybiera człowieczeństwo. Potępił również agresję Rosji na Ukrainę, podkreślając, że ONZ musi działać, aby zakończyć ten konflikt i wzmocnić prawo międzynarodowe, chroniąc tych, którzy są ofiarami przemocy.

Ostrzegł na koniec przed niekontrolowanym rozwojem SI, który może pogłębiać istniejące uprzedzenia i prowadzić do „cyfrowej eksterminacji kultur niehegemonicznych”. Zwrócił uwagę na konieczność wprowadzenia etycznych regulacji dotyczących SI, aby uniknąć takich zagrożeń. 

Prezydent Edgars Rinkēvičs – Łotwa

Prezydent Łotwy wyraził obawy dotyczące przyszłości, podkreślając, że międzynarodowa społeczność nie może pozwolić na wybiórcze stosowanie norm. Przypomniał, że trwająca już trzeci rok wojna agresywna Rosji przeciwko Ukrainie jest poważnym zagrożeniem dla światowego bezpieczeństwa i wezwał do natychmiastowego wycofania rosyjskich wojsk z Ukrainy. Zaproponował utworzenie specjalnego Trybunału do ścigania odpowiedzialnych za rosyjskie zbrodnie.

Odniósł się także do kryzysu na Bliskim Wschodzie, wzywając do natychmiastowego zawieszenia broni, uwolnienia zakładników oraz zapewnienia dostępu humanitarnego. Potępił ataki terrorystyczne na Izrael, jednocześnie podkreślając prawo tego kraju do samoobrony, zgodnie z prawem międzynarodowym. Podkreślił potrzebę ożywienia procesu politycznego, który uwzględni aspiracje zarówno Izraelczyków, jak i Palestyńczyków.

Zwrócił też uwagę na postępy w realizacji SDG w Łotwie, która osiągnęła już 63 procent swoich założeń, podkreślając przy tym rolę współpracy z kobietami, młodzieżą oraz sektorem pozarządowym.

Był dziesiątym mówcą, który podkreślił konieczność reformy RB ONZ. Nalegał na zwiększenie liczby jej stałych członków i włączenie krajów afrykańskich do tego gremium. Zwrócił uwagę na potrzebę bardziej inkluzywnego i sprawiedliwego podejmowania decyzji, a także na zniesienie prawa weta dla państw, które same są stronami konfliktów.

Prezydent Santiago Peña Palacios – Paragwaj

Prezydent Palacios podkreślił, że świat stoi przed wieloma wyzwaniami, a nie cała społeczność międzynarodowa buduje lepszą przyszłość. Wzywając do eliminacji prawa weta w RB, zaznaczył, że instytucje mające na celu utrzymanie pokoju nie spełniły swoich celów, co pokazuje liczba konfliktów na całym świecie. Paragwaj, mając doświadczenie z wojną na wyniszczenie, wyraził solidarność z Ukrainą i poparcie dla jej suwerenności oraz wezwał do dyplomatycznych rozwiązań w globalnych konfliktach.

Podkreślił, że Paragwaj wyraźnie stanął po stronie Izraela po atakach Hamasu w październiku 2023 roku, potępiając wszelkie próby zrównania Izraela z terrorystyczną organizacją Hamas. Jednocześnie wezwał do pilnych działań humanitarnych i zakończenia przemocy. Prezydent wyraził także obawy dotyczące sytuacji na Haiti, gdzie spirala przemocy gangów pozostaje nierozwiązana przez mechanizmy międzynarodowe. Potępił również reżim w Wenezueli za prześladowania polityczne i brak szacunku dla woli narodu.

Na koniec przedstawił dwa ważne programy rządowe: „Zero Hunger in Schools”, mający na celu eliminację głodu wśród dzieci, oraz program mieszkaniowy „Che Roga Pora” i dodał, że jego kraj jest liderem w produkcji czystej, odnawialnej energii wodnej. Podsumowując, wyraził wiarę w przyszłość ludzkości, przywołując słowa Williama Faulknera:

Ludzkość nie tylko przetrwa: ona zwycięży

Prezydent Lam To – Wietnam

Prezydent Wietnamu, zwrócił uwagę na globalne wyzwania związane z rosnącą konkurencją między mocarstwami, zmianami klimatycznymi oraz rosnącymi wydatkami na obronę. Jak zauważył, biedne kraje coraz bardziej pozostają w tyle, a wiele celów SDG nie zostanie osiągniętych do 2030 roku. Zwrócił uwagę na konieczność wzmocnienia międzynarodowej współpracy i przestrzegania prawa międzynarodowego, wzywając wszystkie państwa, zwłaszcza mocarstwa, do odpowiedzialnego działania.

Zaznaczył, że wizja Wietnamu zakłada przestrzeganie Karty Narodów Zjednoczonych i rozwój oparty na równości oraz sprawiedliwym podziale zasobów. Szczególną uwagę jego zdaniem należy poświęcić krajom rozwijającym się, m.in. poprzez preferencyjne pożyczki, transfer technologii i umorzenie długów.

Prezydent podkreślił również potrzebę reformowania międzynarodowych instytucji, w tym ONZ, aby zapewnić lepszą reprezentację i efektywność. Zaapelował o zniesienie sankcji na Kubę i wyraził zobowiązanie Wietnamu do współpracy na rzecz pokoju, stabilności i zrównoważonego rozwoju dla wszystkich narodów.

Prezydent Andrzej Duda – Polska

Nasz prezydent przypomniał o tragicznych doświadczeniach Polski podczas II wojny światowej, co uczyniło jego kraj silnym zwolennikiem pokoju. Podkreślił, że wojna Rosji z Ukrainą destabilizuje region i stanowi globalne zagrożenie. Wezwał do powstrzymania tej agresji, by nie tworzyć precedensu dla innych.

Wspomniał o konieczności zgodności działań Izraela z prawem międzynarodowym oraz poparł rozwiązanie dwupaństwowe, które jego zdaniem nie grozi interesom Izraela. Duda wyraził dodatkowo zaniepokojenie kryzysem humanitarnym w Jemenie i mówiąc, że “Polacy doskonale rozumieją perspektywę krajów, które doświadczyły kolonializmu” zapewnił o nieustającym wsparciu kraju dla państw Afryki. Przypomniał o historycznych doświadczeniach Polski z totalitaryzmem, które ukształtowały jej zaangażowanie w promowanie praw człowieka.

Wyraził zaniepokojenie tempem postępu w drodze do realizacji Agendy 2030. Ponadto zasygnalizował gotowość Polski do rozmów o reformie ONZ, w tym RB, by skuteczniej reagować na współczesne wyzwania i wspierać zrównoważony rozwój.

Suwerenny Książe Albert II – Monako

Albert II przypomniał o fundamentalnej roli ONZ, której założyciele wierzyli w zbiorową odpowiedzialność za globalny pokój i bezpieczeństwo. Podkreślił tym samym konieczność odpowiedzialności za naruszenia prawa międzynarodowego oraz potrzebę zwalczania ubóstwa i zrównoważonego rozwoju. Zaznaczył, że osiągnięcie równości płci jest kluczowe, a najpoważniejszym długoterminowym wyzwaniem jest kryzys klimatyczny. 

Jak powiedział, Monako wspiera inicjatywy ochrony środowiska, takie jak Porozumienie Paryskie i porozumienia o ochronie oceanów i wezwał do przyjęcia globalnego porozumienia o zanieczyszczeniu plastikiem. Podkreślił również potrzebę regulacji dotyczących SI, aby zapobiec jej negatywnemu wykorzystaniu, np. w zorganizowanej przestępczości czy terroryzmie.

Albert II również zaapelował o reformę RB ONZ, aby lepiej odpowiadała na współczesne wyzwania. Zaznaczył, że świat ma odpowiednie narzędzia do walki z kryzysami, a jedność i wytrwałość mogą prowadzić do trwałych rozwiązań i globalnego pokoju.

Prezydent David Ranibok Adeang – Nauru

Prezydent Nauru podkreślił znaczenie odpowiedzialnego zarządzania zasobami morskimi i wezwał do szybkiego działania w zakresie eksploracji głębokiego dna morskiego zgodnie z międzynarodowymi regulacjami. Zaznaczył, że równy dostęp do usług bankowych to kwestia suwerenności dla Nauru. Wyraził także zaniepokojenie zagrożeniami klimatycznymi, wzywając społeczność międzynarodową do współpracy.

Prezydent apelował o reformę RB ONZ, by “lepiej odzwierciedlała geopolityczne realia tego stulecia, zauważając uzasadnione obawy dotyczące reprezentacji, skuteczności i zdolności Rady do rozwiązywania współczesnych problemów”. Wyraził wsparcie dla Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Paliw Kopalnych i wyraził rozczarowanie usunięciem Działania 21 z Paktu dla Przyszłości, które miało dotyczyć kryzysów klimatycznych. 

Wezwał kraje rozwinięte do uznania odpowiedzialności za emisje i wsparcia finansowego oraz technologicznego dla krajów rozwijających się. Zaapelował do ONZ o wzmocnienie multilateralizmu i ochronę bezbronnych, by sprostać globalnym wyzwaniom i wypełnić misję założycielskąOrganizacji.

Wiceprezydent Kashim Shettima – Nigeria

Wiceprezydent Shettima na początku podkreślił kruchość demokracji w Sahelu, gdzie wojskowe zamachy stanu i brak rozwoju zagrażają stabilności. Apelował o międzynarodowe wsparcie dla rządów demokratycznych oraz o rozwiązania w walce z terroryzmem. W odniesieniu do” rozdzierającej serce sytuacji w Strefie Gazy i innych terytoriach palestyńskich” opowiedział się za rozwiązaniem dwupaństwowym i jako kolejny wezwał do reformy RB ONZ celem nadania Afryce stałego miejsca.

Zwrócił następnie uwagę na potrzebę reformy międzynarodowej architektury finansowej, szczególnie w kontekście walki z korupcją i nielegalnymi przepływami finansowymi. Podkreślił konieczność stworzenia bardziej sprawiedliwego systemu podatkowego i uznał gaz ziemny za kluczowy w rozwiązywaniu wyzwań energetycznych Afryki.

Na koniec skupił się na technologiach. Przy okazji prac nad SI, ONZ jego zdaniem powinna pracować nad wyeliminowaniem barier dla gospodarki cyfrowej w Afryce, takich jak wysokie koszty usług internetowych i prawa własności intelektualnej. Zauważył, że doświadczenie Nigerii jest takie, że „nowe technologie, gdy nie są odpowiednio regulowane, mogą ułatwiać zorganizowaną przestępczość, brutalny ekstremizm i handel ludźmi.”

Książe Koronny Salman ibn Hamad Al Khalifa – Bahrajn

Premier i Książe Koronny Bahrajnu, podkreślił, że świat stoi w obliczu coraz bardziej złożonych wyzwań, takich jak rewolucyjne technologie, zmiany klimatyczne i problemy zdrowotne, które wymagają skoordynowanych globalnych działań. Wskazał, że systemy podtrzymujące międzynarodowy porządek są pod presją, a ONZ musi się zreformować, aby skutecznie odpowiadać na współczesne zagrożenia.

Al Khalifa wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy i utworzenia niepodległego państwa palestyńskiego, aby zapobiec eskalacji konfliktu. Wezwał społeczność międzynarodową do zwołania międzynarodowej konferencji pokojowej na temat Bliskiego Wschodu i wzywa wszystkie narody do przyłączenia się do tej inicjatywy. Podkreślił, że wojna na Ukrainie i napięcia w regionie Morza Południowochińskiego zagrażają globalnemu porządkowi i ograniczają szanse na przyszły wzrost.

Na koniec oznajmił, że Bahrajn pozostaje oddany multilateralizmowi i wierzy w siłę partnerstwa w różnych obszarach, w tym wschodzących technologii.

Premier Giorgia Meloni – Włochy

Premier Meloni podkreśliła destabilizujące świat skutki agresji Rosji na Ukrainę, które mają wpływ na demokratyczne systemy i geopolitykę. Przyczynia się ona jak domino do ponownego rozpalenia innych punktów zapalnych, powiedziała.

Zwróciła ponadto uwagę na wyzwania związane z rozwojem SI, która może pogłębiać nierówności. W ramach swojej prezydencji w G7, jej zdaniem Włochy będą dążyły do stworzenia globalnych zasad zarządzania SI, które łączą innowacje z ochroną praw, pracy i demokracji.

Meloni podkreśliła zaangażowanie Włoch w Afryce, gdzie prowadzone są projekty wspierające lokalny rozwój, takie jak uprawa pustynnych terenów w Algierii i budowa zakładu biopaliw w Kenii. Podkreśliła również walkę z handlem ludźmi i zaproponowała globalną inicjatywę przeciwko tym praktykom, zwłaszcza w odniesieniu do nielegalnej migracji i handlu narkotykami.

Meloni zaznaczyła, że ONZ potrzebuje reformy, która będzie bardziej reprezentatywna, a prawo międzynarodowe będzie musiało być przestrzegane przez wszystkie państwa, w tym stałych członków RB. Na koniec ponownie wyraziła poparcie dla Ukrainy i wsparcie dla Izraela w walce z zagrożeniami, przy jednoczesnym zastrzeżeniu, że musi on przestrzegać międzynarodowych norm.

Szef Rządu Aziz Akhannouch – Maroko

Aziz Akhanouch z Maroka wyraził na wstępie pełne poparcie dla inicjatyw ONZ dotyczących zmian klimatycznych i multilateralizmu. Podkreślił potrzebę wsparcia krajów afrykańskich, które są najbardziej dotknięte skutkami zmian klimatycznych, mimo że ich wkład w te zmiany był minimalny. Wezwał do reformy międzynarodowej architektury finansowej, by umożliwić krajom rozwijającym się dostęp do elastycznego finansowania, które pomoże im budować swoje gospodarki.

Podkreślił zaangażowanie Maroka w walkę z terroryzmem i promowanie sprawiedliwości społecznej, m.in. poprzez Inicjatywę Atlantycką, która ma na celu integrację regionu Sahelu i wspieranie pokoju oraz rozwoju. Maroko współpracuje z Nigerią, aby wspomagać rozwój w Afryce, a także promuje pokojowe rozwiązania konfliktów, w tym w regionie Sahary Marokańskiej, wspierając działania ONZ w tej sprawie.

Odnosząc się do sytuacji na Bliskim Wschodzie, wyraził zaniepokojenie eskalacją konfliktu na terytoriach palestyńskich oraz podkreślił potrzebę osiągnięcia trwałego pokoju w Strefie Gazy. Wyraził solidarność z Libanem i poparcie dla reform ONZ, które jego zdaniem są konieczne, aby organizacja mogła skutecznie reagować na współczesne wyzwania.

Premier Alexander de Croo – Belgia

Premier Belgii, Alexander De Croo na samym początku podkreślił poparcie Belgii dla Izraela w kwestii prawa do obrony, ale zaznaczył, że “dziesięciolecia odczłowieczania wroga doprowadziły do ​​błędnego koła przemocy, w wyniku czego w ciągu niecałego roku zginęło ponad 40 000 osób” i dodał, że Belgia nigdy nie zaprzestała wspierania UNRWA

W odniesieniu do wojny na Ukrainie, premier skrytykował prezydenta Rosji Władimira Putina za niszczące skutki działań wojennych:

jego szaleństwo nadal ma niszczycielskie konsekwencje dla narodu ukraińskiego

 Jak powiedział Belgia przekazała Ukrainie pomoc o wartości 1,7 miliarda euro, a także zapewni energię elektryczną na zimę i sprzęt wojskowy. Zapowiedział, że Belgijskie Siły Powietrzne przekażą Ukrainie co najmniej 30 myśliwców w najbliższych latach.

De Croo zwrócił uwagę na globalne sukcesy w walce z kryzysami, takimi jak różnorodność biologiczna i odpowiedź na kryzysy zdrowotne. Wezwał do ponownego zaangażowania się w wartości Karty Narodów Zjednoczonych, rządy prawa i poszanowanie praw człowieka, jako podstawy dla nowego, bardziej zjednoczonego świata.


Udostępnij artykuł
Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *