Site icon WarNewsPL

Szczegóły egipskiego planu dla Strefy Gazy

Udostępnij artykuł
FacebookXInstagram

Miesiąc temu prezydent USA Donald Trump przedstawił kontrowersyjny plan „Riwiery Bliskiego Wschodu”, który wzywał do przesiedlenia Palestyńczyków z enklawy i odbudowy jej infrastruktury pod auspicjami amerykańskimi. Wczoraj w Kairze prezydent Egiptu Abdel Fattah el-Sisi przedstawił kontrpropozycję w ramach której rewitalizacja zdewastowanego obszaru miała by się odbyć bez przymusowych wysiedleń, a suwerenem w Strefie Gazy na nowo miała by zostać obwieszczona Autonomia Palestyńska po 17 latach od jej wypędzenia przez organizacje dżihadystyczne.

Dlaczego to jest ważne: Plan zatwierdzony podczas Ligi Państw Arabskich w Kairze kontrastuje z pomysłami Trumpa ochoczo powtarzanymi przez izraelskich polityków. Koncepcja Egiptu zawiera kompleksowy opis działań, które należy podjąć w ramach przywracania Strefy Gazy do życia, wraz z kosztami ich wdrożenia wraz z precyzyjnym harmonogramem. Największym problemem wizji Sisiego jest pominięcie kwestii rozbrojenia Hamasu, a także mglisty plan polityczny, mający na celu przywrócenie władzy AP nad Palestyńczykami w Gazie.

Co zawiera egipski plan:

W liczbach:

Kto będzie administrował Strefą Gazy?

Reakcje:

  1. Hamas – wyraził poparcie dla planu odbudowy i zgodził się na rząd technokratów, lecz niepewność budzi jego stanowisko wobec powrotu Autonomii Palestyńskiej, a choć może zaakceptować rezygnację z zarządzania Gazą, kategorycznie sprzeciwia się rozbrojeniu – kwestii, której egipski plan zatwierdzony przez Ligę Arabską nie uwzględnia.
  2. Izrael – odrzucił z miejsca egipską propozycję. Izraelscy urzędnicy powiedzieli Reutersowi, że „jeśli Hamas ma zostać rozbrojony, to musi się to stać natychmiast. Żadna inna opcja nie będzie akceptowalna”. W oświadczeniu MSZ Izraela wskazane jest, że „Egipski plan nie uwzględnia realiów sytuacji”, a także krytykuje angażowanie w zarządzanie Gazą Autonomii Palestyńskiej oraz organizacji UNRWA instytucjach, które: „wykazywały się korupcją, wspieraniem terroryzmu i niezdolnością do rozwiązania problemu”. Zaznaczono z całą stanowczością, że „Hamas nie może pozostać u władzy” w Strefie Gazy po zakończeniu konfliktu.
  3. USA – skrytykowały egipski plan ustami Rzecznika RBN Białego Domu, Briana Hughesa jako„nie uwzględniający rzeczywistości, w której Gaza nie nadaje się dziś do zamieszkania, a jej mieszkańcy nie mogą żyć w warunkach, gdzie wszędzie są ruiny i niewybuchy”. Podkreślono natomiast, że prezydent USA z „zadowoleniem przyjmuje wkład naszych arabskich partnerów w regionie”, a amerykańska administracja oczekuje dalszych rozmów na ten temat z państwami arabskimi”,  co sugeruje otwartą drogę do dalszych negocjacji, zwłaszcza w kwestii obecności Hamasu w Gazie. Wydaje się, że Amerykanie nie wierzą w proces polityczny mgliście opisany w planie Sisiego przekazania władzy rządowi technokratów, co rzecznik subtelnie podkreślił mówiąc, że Prezydent Trump „stoi na stanowisku, że Gaza powinna zostać odbudowana bez Hamasu”.
  4. Autonomia Palestyńska – przyjęła z zadowoleniem plan egipski.  Prezydent Palestyny Mahmoud Abbas wyraził poparcie dla egipskiego planu odbudowy Gazy i wezwał Trumpa do wsparcia rozwiązania bez przesiedleń, deklarując na szczycie Ligi Arabskiej gotowość do przeprowadzenia wyborów oraz podkreślając, że Autonomia Palestyńska jest jedyną legalną władzą na terytoriach palestyńskich. Premier AP Mohammed Mustafa powiedział, że fundusz odbudowy miałby być finansowany przez społeczność międzynarodową i nadzorowany przez instytucje, takie jak Bank Światowy.
  5. Państwa arabskie –Zjednoczone Emiraty Arabskie forsują stanowisko natychmiastowego rozbrojenia Hamasu, podczas gdy inne państwa arabskie preferują bardziej stopniowe podejście. Arabia Saudyjska dostrzega obecność zbrojną Hamasu jako główną przeszkodę dla realizacji jakiegokolwiek planu, biorąc pod uwagę sprzeciw USA i Izraela. Saudyjski minister spraw zagranicznych poparł tymczasowe zawieszenie broni oraz większą rolę Autonomii Palestyńskiej w zarządzaniu Gazą, pod warunkiem międzynarodowych gwarancji stabilności. Król Jordanii Abd Allah II wezwał do odrzucenia wysiedleń i odbudowy Gazy zgodnie z określonym harmonogramem, a także do opracowania jasnej wizji przyszłego zarządzania Strefą i jej powiązań z Zachodnim Brzegiem.

Opinia ekspertów:

Kluczowe wnioski:


Udostępnij artykuł
Exit mobile version