WarNewsPL

🪖Dzień 516 – 542 (24 lipca – 19 sierpnia 2023)

Udostępnij artykuł

Zbiorcze podsumowanie najważniejszych wydarzeń z okresu przerwy w podsumowywaniu codziennym.

516 (24 lipca)

  1. rosja: Uderzenia dronami w centrum biznesowe w Moskwie (dwa uderzenia). Udane, mimo obecności rosyjskich systemów Pancyr około 300m od miejsca ataku.
  2. rosja: putin oświadcza, że udział rosji w ugodzie zbożowej był podyktowany względami humanitarnymi (głód w Afryce) a ugoda została wykorzystana do celów biznesowych przez kraje zachodnie.
  3. Ukraina: rosyjskiej uderzenia rakietowe w punkty przechowywania zboża. Atak miał miejsce blisko granicy z Rumunią.
  4. Ukraina: Uderzenia w składy amunicji z Dżankoj.
  5. rosja i białoruś: wzmacniana jest retoryka o zagrożeniu dla Polski  budowanym przez grupę wagnera przebywającą na terytorium rosji.
  6. Ukraina: informacje o kolejnych aferach korupcyjnych wykrytych przez NABU. Są również informacje o aresztowaniach zdrajców, którzy współpracowali z rosjanami na terenach okupowanych.
  7. rosja: odnotowano przerzut rosyjskich kolumn wojskowych przez Berediańsk
  8. Prasa zachodnia udowadnia wsparcie Chin dla rosji w postaci umożliwienia importu technologii podwójnego użytku – szczególnie w zakresie budowy dronów.
  9. Hiszpania dostarcza Ukrainie 4 Leopardy 2 i 10 sztuk transporterów M-113.
  10. Ukraina: Reznikow twierdzi, że ukraińska ofensywa wprawdzie ma opóźnienia ale idzie wedle planu.

517 (25 lipca)

  1. USA ogłosiły kolejny pakiet pomocy o wartości 400 mln dolarów. W nim głównie amunicja do HIMARS, NASAMS i Patriot, pociski 155 mm, ponad 30 BMP Stryker oraz nano-drony Black Hornet. Sprzęt zostanie dostarczony bezpośrednio z amerykańskich magazynów wojskowych.
  2. rosja ostrzeliwuje obiekty związane z infrastrukturą zbożową 
  3. Siły ukraińskie wypierają rosjan z okolic Andrijiwki pod Bachmutem. 
  4. Mołdawia: Pojawiają się oskarżenia o prowadzenie podsłuchów przez pracowników rosyjskiej ambasady. Na dachu ambasady odnotowano kilkanaście nowych anten nasłuchowych.
  5. Media: O planie przewrotu prigożyna putin wiedział na 2-3 dni wcześniej, jednak w momencie rozpoczęcia działań przez prigożyna nie podjął żadnej decyzji przez większość dnia.
  6. Ukraina publikuje zestawienie informacji o skutkach ugody zbożowej dementując oskarżenia putina.
  7. Komisja europejska przeznacza 1,5 mld euro na wsparcie Ukrainy.
  8. Kułeba oświadcza, że jest nieakceptowalnym ograniczenie importu ukraińskiego zboża przez niektóre państwa po 15 września. Określa to jako grę na korzyść putina.
  9. Nawalny określa girkina jako więźnia politycznego.
  10. Ukraińskie media donoszą, że w sumie rosjanie wywieźli ponad 20 tysięcy dzieci ukraińskich i ich los jest nieznany. Ukrainie udało się odzyskać jedynie 383 z nich.
  11. Kolejny ukraiński deputowany podaje się do dymisji po tym jak udowodniono mu wyjazd wypoczynkowy na Melediwy.
  12. Bild publikuje doniesienia o krytyce ukraińskiej ofensywy przez armię niemiecką. Główne zarzuty to zbytnie rozproszenie i brak koordynacji sił oraz wysyłanie do szturmów żołnierzy bez zachodniego przeszkolenia. Przedstawiciel Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) w opozycji do rządu Scholza, były generał Bundeswehry Roderich Kiesewetter oświadczył, że odrzuca krytykę Sił Zbrojnych i zarzuca zachodnim partnerom niewystarczającą i przedwczesną pomoc dla Ukrainy.
  13. Wywiad USA informuje o postępach w budowie fabryki dronów Shahed w rosji i negatywnym wpływie rozpoczęcia ich produkcji.
  14. Kolejne 244 mln dolarów na wsparcie humanitarne dla Ukrainy.
  15. Zełeński otrzymuje wyniki kontroli komisji wojskowych. Nie są one optymistyczne.

518 (26 lipca)

  1. Ruchy rosyjskiej floty czarnomorskiej po zerwaniu ugody zbożowej mogą zaostrzyć konflikt na Morzu Czarnym wedle brytyjskiego wywiadu.
  2. Mołdawia wydala 60 rosyjskich dyplomatów. Obsada rosyjskiej ambasady spada z 84 do 25.
  3. Dostawy F-16 można zaplanować dopiero po zamknięciu planu szkoleń ukraińskich pilotów.
  4. Komitet olimpijski ni wysłał zaproszeń na Olimpiadę 2024 rosji i białorusi.
  5. Drugie posiedzenie formatu Ukraina-NATO.
  6. Kolejne dementi niemieckiej krytyki ukraińskiej ofensywy – tym razem z ust niemieckiego ambasadora w Kijowie.
  7. Ukraina odpiera kolejny atak rakietowy – zniszczono 36 rakiet, ale nie podano sumarycznej liczby rakiet wystrzelonych przez rosję.
  8. Włoski senat uznaje Hołodomor 1932-1933 jako ludobójstwo narodu ukraińskiego.

519 (27 lipca)

  1. Brytyjczycy oświadczają, że nie mają uwag do tego jak przebiega ukraińska ofensywa i że przebiega ona zgodnie z planami ustalonymi między Ukrainą, USA i UK.
  2. Po fali skandali Ukraina zabrania deputowanym i urzędnikom wyjazdów za granicę.
  3. Ukraina przedłuża stan wojenny do 15 listopada 2023
  4. Ukraińska szermierz Olga Harlan została zdyskwalifikowana z mistrzostw świata w szermierce za to, że nie podała ręki rosjance Annie Smirnowej. Harlan pokonała Smirnovę wynikiem 15:7, ale po meczu obie zawodniczki musiały sobie „pogratulować” uściskiem dłoni – stosowną zasadę określa regulamin Międzynarodowej Federacji Szermierczej. Harlan wyciągnęła broń do przodu, proponując „zderzenie” szablami zamiast uścisku dłoni — Smirnova odmówiła. rosjanka pozostała na torze przez godzinę, protestując przeciwko decyzji Harlana i domagając się jej dyskwalifikacji za „okazanie braku szacunku”
  5. Ukraina przygotowuje się do kolejnego sezonu zimowego i zabezpiecza infrastrukturę krytyczną (energetyka i ogrzewanie).
  6. Komisja Europejska nie ma środków na pokrycie dodatkowych kosztów transportu tranzytu produktów rolnych z Ukrainy po tym, jak rosja wycofała się z Czarnomorskiego Porozumienia Zbożowego i zaczęła ostrzeliwać porty — Reuters
  7. Chiny dostarczają rosji technologię wojskową i technologii podwójnego zastosowania do użytku na Ukrainie – raport amerykańskiego Biura Dyrektora Wywiadu Narodowego.
  8. Ukraina odzyskuje Staromajorskie.
  9. Zełeński odwiedza Odesę.
  10. Protesty Gruzinów w Batumi przeciwko rosyjskim turystom.

520 (28 lipca)

  1. Niemcy ogłosiły nową partię pomocy wojskowej dla Ukrainy, która obejmuje sześć samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard i ponad 15 000 sztuk amunicji do nich. Nowy pakiet pomocy obejmuje również ponad 2600 pocisków dymnych 155 mm, 10 gąsienicowych pojazdów terenowych Bandvagn 206, 20 rozpoznawczych UAV RQ-35 Heidrun i 13 dronów rozpoznawczych Vector.
  2. Unia Afrykańska wzywa do natychmiastowego przywrócenia ukraińskiego porozumienia zbożowego, powiedział prezydent Komorów Azali Assoumani, który stoi na czele zrzeszającej 55 krajów Unii Afrykańskiej.
  3. 78% Ukraińców uważa, że ​​wszyscy obywatele rosji są odpowiedzialni za agresję militarną rosji na Ukrainę – sondaż Międzynarodowego Centrum Zwycięstwa Ukrainy (ICUV)
  4. Niemiecki koncern Rheinmetall planuje utworzenie na Ukrainie centrum naprawy czołgów Leopard i innego sprzętu wojskowego – poinformował dyrektor generalny Armin Papperger.
  5. Eksplozje w rosyjskim Taganrogu
  6. NATO planuje budowę centrum naprawczo-logistycznego w Rzeszowie, w Polsce, które ze względu na swoje strategiczne położenie stało się ważnym węzłem transportowym pomocy dla Ukrainy – The Globe and Mail
  7. Dnipro – uderzenie rosyjskiej rakiety w wieżowiec i budynek SBU. Brak ofiar. Oba budynki były niemal puste.
  8. Wstrzymano dyskwalifikację Olgi Harlan.
  9. Eksplozja rosyjskiego magazynu amunicji na Krymie (Kozacza Buchta)

521 (29 lipca)

  1. Wojska ukraińskie mają mieć postępy pod Bachmutem a pod Berediańskiem mają być około 10km od głównych rosyjskich linii obrony. Ukraińcy wzmogli ataki w kierunku Orichowa i Robotyne.
  2. Na spotkaniu przywódców krajów afrykańskich z Władimirem putinem, poświęconym wojnie na Ukrainie, prezydent Republiki Południowej Afryki Cyryl Ramaphosa wezwał rosyjskiego dyktatora do przywrócenia Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego.
  3. Rocznica zamachu na ukraińskich jeńców w Ołeniwce. Prokuratura Generalna nadal nie ma danych na temat dokładnej liczby zabitych i rannych, ponieważ Ukraina nie ma jeszcze dostępu do tego terytorium w celu przeprowadzenia śledztwa. Media rosyjskie twierdziły, że było co najmniej 53 zabitych.
  4. Międzynarodowa federacja szermiercza postanowiła anulować zapis o obowiązkowym podawaniu dłoni po walkach.
  5. Zełeński odwiedził żołnierzy koło Bachmutu.
  6. Odwiedziny przedstawicieli UNESCO w Odesie (by zweryfikować poziom zniszczeń w zabytkowym centrum miasta).
  7. Ataki ukraińskie na linie kolejowe łączące półwysep krymski z lądem (Czonhar). Eksplozje w Mariupolu.
  8. rosyjski atak rakietowy na Zaporoże.
  9. Przy okazji zmianu herbu na pomniku “Ojczyzny” rozważana jest zmiana nazwy pomnika na „Matka Ukraina”.

522 (30 lipca)

  1. Ponowne uderzenie dronami w moskiewskie centrum biznesowe (są z nim ulokowane również biura ministerstw).
  2. Pentagon zakupi terminale Starlink, których Elon Musk nie będzie mógł odłączać wedle własnej woli – co zdarzało się rok temu podczas ukraińskiej ofensywy w obwodzie chersońskim.
  3. Trzeci atak rosjan na Wyspę Węży w tym miesiącu.
  4. rosjanie w elektrowni atomowej w Enerhodarze zakończyli przejście piątego bloku energetycznego w tryb „zimnego wyłączenia” i przenieśli czwarty blok w tryb „gorącego wyłączenia”, informuje MAEA. Zaznacza się, że zmiana stanu reaktora została przeprowadzona w celu przeprowadzenia prac konserwacyjnych na piątym bloku energetycznym, co jest możliwe tylko w trybie zimnego wyłączenia
  5. Atak na Sumy – 2 ofiary.
  6. Start prac nad demontażem godła ZSRR na pomniku “Ojczyzna” w Kijowie.
  7. Zełeński zakwestionował lokalne inwestycje np. w wymianę kostki brukowej. Stwierdził, że na pierwszym planie powinna być obronność i wojsko. “Kostką brukową rosjan nie wygonimy”.
  8. „Ukraina staje się silniejsza. Wojna stopniowo wraca na terytorium rosji – do jej symbolicznych centrów i baz wojskowych, a to jest proces nieunikniony, naturalny i absolutnie sprawiedliwy” – Zełeński.
  9. Ukraina rozpoczyna negocjacje z USA w sprawie gwarancji bezpieczeństwa – Jermak. Według niego gwarancje te będą obowiązywać do momentu uzyskania przez Ukrainę członkostwa w NATO. Yermak podkreślił, że Ukraina już pracuje nad dwustronnymi umowami z partnerami
  10. Eksplozje w rosyjskim Taganrogu.

523 (31 lipca)

  1. Ukraina odzyskała niemal 15km2 w ciągu minionego tygodnia.
  2. Dziennikarze CNN odwiedzili tajną bazę, w której testowane są ukraińskie drony morskie. Źródła potwierdziły CNN, że morskie drony brały udział w dwóch niedawnych atakach: na Most Krymski w lipcu tego roku i w porcie w Sewastopolu w październiku ubiegłego roku
  3. rosyjskie rakiety spadły na Krzywy Róg. 6 ofiar.
  4. W Gruzji ponownie protestowała ludność przeciwko turystom z rosji, którzy przypłynęli do Batumi.
  5. Nie potwierdzono wersji sabotażu dotyczącego katastrofy śmigłowca w Browarach obwodu kijowskiego, w trakcie której zginęło kierownictwo MSW, wnioski z dochodzenia zostaną ogłoszone w najbliższym czasie – Prokurator Generalny Kostin.
  6. Ukraina i Chorwacja porozumiały się w sprawie eksportu ukraińskiego zboża przez chorwackie porty nad Dunajem i Morzem Adriatyckim, powiedział minister spraw zagranicznych Kułeba podczas wizyty ministra spraw zagranicznych Chorwacji Gordana Grlica-Radmana.
  7. 1,25 mld dolarów dla Ukrainy od darczyńców Banku Światowego.
  8. Parlament Mołdawii ratyfikował umowę między Ukrainą a Mołdawią o budowie mostu przez Dniestr, który połączy mołdawską przygraniczną wieś Koseut z ukraińskim miastem Jampił. Zgodnie z projektem rząd Ukrainy sfinansuje projekt techniczny mostu, w tym budowę mostu i niezbędnej infrastruktury na swoim terytorium, a rząd Mołdawii – na swoim.

524 (1 sierpnia)

  1. Kolejne uderzenie ukraińskich dron na centrum Moskwy.
  2. Nocne ataki na Charków, w ciągu dnia kolejne ostrzały Chersona (te są niemal codziennie).
  3. Izraelski statek Ams1 zignorował rosyjską „blokadę” Morza Czarnego i wpłynął do ukraińskiego ujścia Dunaju, za izraelskim statkiem płyną jeszcze dwa – z Grecji i Turcji/Gruzji.
  4. USA zawarły umowy z Bułgarią i Koreą Południową w sprawie dostaw amunicji 155 mm na Ukrainę — FT
  5. Słowacja przekazała Ukrainie pierwsze dwa działa samobieżne Zuzana 2, których produkcja jest współfinansowana przez Danię, Norwegię i Niemcy – poinformował o tym premier Słowacji Ludovit Odor
  6. Eksplozje w Sewastopolu.
  7. Naruszenie polskiej granicy powietrznej przez dwa białoruskie śmigłowce.
  8. Tarcia polsko-ukraińskie na poziomie dyplomatycznym. Zaczęło się od krytyki ukraińskiej dotyczącej blokady importu ukraińskiego zboża do Polski. Polska zareagowała na to słowami kwestionującymi wdzięczność Ukrainy za wsparcie jakiego udziela Polska.

525 (2 sierpnia)

  1. Nocny atak na Kijów zestrzelono wszystki Shahedy (10+). W sumie zniszczono 23 drony. Większość nad Kijowem i Odesą. W Odesie byłī zniszczenia infrastruktury niezbędnej do transportu zboża oraz zboże przygotowane do transportu do Afryki, Chin i Izraela.
  2. Zełeński stwierdził, że Ukraina wysoko sobie ceni historyczne wsparcie Polski i nie pozwoli, by „żadne momenty polityczne” popsuły stosunki między narodami ukraińskim i polskim.
  3. Kolejna (trzecia) próba spalenia komisji wojskowej w Petersburgu.
  4. Pod Andrijewką Ukraińcy odepchnęli rosjan dalej na wschód.
  5. Krym: Eksplozje koło lotniska wojskowego w Gwardijsku.
  6. Erdogan i putin uzgodnili wizytę rosyjskiego prezydenta w Turcji, a także omówili „porozumienie zbożowe” – poinformowało biuro prezydenta Turcji.
  7. Ministerstwo Obrony rosji twierdzi, że Ukraina próbowała zaatakować bezzałogową łodzią morską rosyjski statek eskortujący cywilny transport morski na Morzu Czarnym. Stało się to, jak zapewnia resort, w południowo-zachodniej części morza, a ukraińska łódź została rzekomo zniszczona.
  8. Ambasadorowie G7 określili wymagania dotyczące odbudowy i integracji. Ukraina ma powołać jak najszybciej szefa komisji ds. korupcji, przywrócić jawność oświadczeń majątkowych osób publicznych, wzmocnić inne instytucje antykorupcyjne.
  9. Odnotowano, że w rosji było conajmniej 28 prób podpalenia komisariatów wojskowych między 29 lipca a 2 sierpnia.
https://warnewspl.com/wp-content/uploads/2023/08/11-2.mp4
Atak na rosyjski statek handlowy na wodach terytorialnych Ukrainy.

526 (3 sierpnia)

  1. Zniszczono 15 Shahedów i 7 dronów obserwacyjnych.
  2. Wyjaśniono przebieg i przyczyny katastrofy ukraińskiego śmigłowca w Browarach. Ze względu na trudne warunki pogodowe śmigłowiec był zmuszony lecieć na bardzo małej wysokości, która jest nawet niższa niż wysokość budynków na trasie. Dowódca załogi zauważył przeszkodę – wieżowiec i zaczął wykonywać manewr przelotu, ale gwałtownie wzniósł się, stracił orientację w przestrzeni i w trakcie wykonywania manewru, z powodu braku niezbędnych umiejętności, zderzył się z ziemią
  3. Polska rozmieściła helikoptery bojowe przy granicy z białorusią.
  4. rosja ostrzeliwuje Ukrainę pociskami manewrującymi Ch-55, które Kijów przekazał Moskwie w ramach porozumienia między Radą Ministrów a rządem rosyjskim w 1999 roku w zamian za spłatę długów za zużyty rosyjski gaz. Zgodnie z tym dokumentem Kijów przekazał Moskwie osiem ciężkich bombowców Tu-160 i trzy ciężkie bombowce Tu-95MS oraz 575 pocisków manewrujących Ch-55. W tym celu rosja zrekompensowała Ukrainie dług za rosyjski gaz w wysokości 275 mln hrywien.

527 (4 sierpnia)

  1. Nocny atak na flotę rosyjską i bazę w Noworosyjsku. Ukraińcom udało się uszkodzić duży, rosyjski okręt desantowy.
  2. Eksplozje w Teodozji na Krymie.
  3. W Polsce zaczęły się aresztowania rosyjskich agentów i likwidacja siatki.
  4. Jehor Smirnow, komisarz wojskowy z miasta Jużny w obwodzie odeskim, został wysłany na front po tym, jak na portalach społecznościowych pojawiły się doniesienia o jego wzbogaceniu się.
  5. Kontynuacja odwołań i nowych afer korupcyjnych w Ukrainie.
  6. Bułgaria uchwaliła przekazanie 100 BWP.
  7. Zapowiedziano spotkanie negocjacyjne w Arabii Saudyjskiej z udziałem Chin.
  8. W ciągu ostatniego tygodnia Niemcy przekazały Ukrainie dwa czołgi rozminowujące WISENT 1 i 11 pługów przeciwminowych do czołgów T-72 – poinformował portal niemieckiego rządu. Wśród pomocy wojskowej znajduje się również pięć mobilnych kompleksów rozpoznawczych SurveilSPIRE, trzy drony rozpoznawcze Vector, pięć mobilnych kompleksów antenowo-wieżowych i dziewięć pojazdów straży granicznej. Ponadto Berlin zaktualizował listę planowanej pomocy. Wśród nich jest 40 BMP Marder, sześć kolejnych opancerzonych pojazdów naprawczych i ewakuacyjnych Bergepanzer 2, siedem zdalnych kompleksów do rozminowywania, pięć kompleksów SurveilSPIRE i 18 000 PPK.
  9. Doniesienia o przerwaniu głównych linii obrony na froncie południowym przez siły ukraińskie.
https://warnewspl.com/wp-content/uploads/2023/08/IMG_4622-2.mp4

528 (5 sierpnia)

  1. W wyniku ataku dronów morskich wieczorem 4 sierpnia w Cieśninie Kerczeńskiej uszkodzony został rosyjski chemikaliowiec „SIG”. Tankowiec ten dostarczał paliwo lotnicze z Krymu do Syrii. Atak miał miejsce na wodach terytorialnych Ukrainy.
  2. Ustalono pierwszą grupę ukraińskich pilotów, którzy wezmą udział w szkoleniu na amerykańskich myśliwcach F-16
  3. Litwa przekaże wyrzutnie NASAMS na Ukrainę
  4. Ukraina ogłosiła wody czarnomorskich portów Federacji rosyjskiej strefą zagrożenia militarnego
  5. Start szczytu w Arabii Saudyjskiej dotyczącej ukraińskiej formuły pokojowej.
  6. Uderzenia rosyjskich rakiet w okolicach Zaporoża i w obwodzie chmielnickim.

529 (6 sierpnia)

  1. W nocy Ukraińcy zniszczyli 30 rosyjskich rakiet i 27 Shahedów.
  2. Na szczycie w Arabii Saudyjskiej uczestnicy zgodzili się na podstawy porozumienia pokojowego. Wspólnym elementem jest oświadczenie, „że poszanowanie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy powinno być podstawą każdego porozumienia pokojowego, a także nadrzędności Karty Narodów Zjednoczonych”. Zdecydowano także o utworzeniu grup roboczych nad kluczowymi tematami 10 punktów „formuły pokoju” zaproponowanej przez Kijów
  3. rosjanie zamykają podmoskiewskie lotnisko “Wnukowo” po zaobserwowaniu nieznanych dronów.
  4. Kolejne uderzenie w most czonharski i most w Heniczesku łączący półwysep krymski z Ukrainą oraz w gazociąg koło Heniczeska.
  5. Nasilenie rosyjskich ataków w okolicach Kupjańska.

530 (7 sierpnia)

  1. Dalsze ostrzały w Chersonie
  2. Ukraina odzyskała 22 jeńców.
  3. Niemiecki rząd odmawia dostaw rakiet dalekiego zasięgu Taurus na Ukrainę z powodu obaw, że Kijów mógłby ich użyć do uderzenia na terytorium rosji, a także dlatego, że Bundeswehra ma tylko 150 pocisków gotowych do rozmieszczenia
  4. Od początku inwazji Federacji rosyjskiej na Ukrainę na pełną skalę, Stany Zjednoczone przeznaczyły Kijowowi łącznie ponad 66 miliardów dolarów na pomoc – to więcej, niż USA udzielają w formie pomocy jakimkolwiek inny kraj, pisze WP
  5. Na spotkaniu w Arabii Saudyjskiej uczestniczące państwa nie osiągnęły porozumienia we wszystkich punktach „formuły pokojowej” prezydenta Zełenskiego, dialog w kontrowersyjnych kwestiach trwa – powiedział szef OP Jermak.
  6. Zniszczony rosyjski Ka-52 pod Robotyne.
  7. rosyjski atak rakietowy na Pokrowsk. 7 ofiar.
  8. Pierwsza partia czołgów Abrams, które Stany Zjednoczone dostarczają Ukrainie, została zatwierdzona do wysyłki w weekend, a czołgi dotrą na Ukrainę wczesną jesienią — CNN
  9. Ministerstwo Gospodarki Niemiec poinformowało o rozszerzeniu programu państwowych gwarancji inwestycyjnych dla niemieckich firm decydujących się na inwestycje na Ukrainie.

531 (8 sierpnia)

  1. W Moskwie pokazano nowe podręczniki do historii, w których rozdziały zostały całkowicie przepisane począwszy od lat 70. XX wieku, a także dodano nowy – o wojnie na Ukrainie, którą tradycyjnie nazywa się „specjalną operacją wojskową”.
  2. Kolejne doniesienia o walce z korupcją w Ukrainie i odwoływaniu deputowanych i urzędników. 
  3. Nienazwany kraj kupił 50 czołgów Leopard 1 z Belgii dla Ukrainy — belgijska publikacja Business AM

532 (9 sierpnia)

  1. Biden zatwierdził szkolenie ukraińskiego wojska na amerykańskich myśliwcach F-16. Pentagon podkreślił, że procesem szkolenia kierują Dania i Holandia
  2. Burmistrz stolicy Federacji rosyjskiej Serhij Sobianin powiedział, że w nocy 9 sierpnia rosyjskie siły obrony powietrznej rzekomo zestrzeliły dwa drony na obrzeżach Moskwy
  3. Siły ukraińskie prawdopodobnie przeprowadziły ograniczony desant przez rzekę Dniepr i wylądowały na wschodnim brzegu obwodu chersońskiego. Obecnie nie jest jasne, czy ukraińskie wojsko zdołało zdobyć przyczółek na lewym brzegu rzeki.
  4. Kolejny zbity rosyjski helikopter.
  5. Eksplozja w fabryce w Podmoskowju. Conajmniej 8 osób zginęło.
  6. Niemcy przekazują dwie dodatkowe wyrzutnie systemów Patriot.
  7. Atak na Zaporoże. 3 ofiary.

533 (10 sierpnia)

  1. Zniszczono 7 Shahedów
  2. Pożar w Demodijewie w rosji.
  3. Zarządzono ewakuację 37 miejscowości koło Kupjańska.
  4. Niemiecki rząd może wkrótce podjąć decyzję o przekazaniu Ukrainie pocisków manewrujących dalekiego zasięgu Taurus, zdolnych do rażenia celów na odległość do 500 km – podaje niemiecka publikacja t-online powołując się na źródła
  5. Kolejne uderzenie rosyjskie na Zaporoże.

534 (11 sierpnia)

  1. rosja wystrzeliła “Kindżały” z MIG-31. Poleciały na Kijów i Chmielnicki. Jedną udało się zbić.
  2. Niemiecki rząd bada możliwość dostarczenia Ukrainie w najbliższych miesiącach pocisków manewrujących dalekiego zasięgu Taurus z magazynów Bundeswehry — Spiegel.  Jak podaje niemiecka publikacja, obecnie trwają w tej sprawie tajne negocjacje z przedstawicielami przemysłu obronnego, gdyż Scholz chce wprowadzić w pociskach modyfikacje techniczne, aby uniemożliwić Kijowowi uderzenie na terytorium rosji
  3. rosyjski atak na Iwano-Frankiwsk
  4. Pod przewodnictwem Zełeńskiego odbyło się posiedzenie RBNiO, na którym rozpatrzono kwestię sprawdzenia komitetów wojskowych i wydano zalecenia naczelnemu dowódcy Załużnemu mianowania nowych oficerów bojowych na stanowiska komitetów wojskowych. 
  5. Deputowani niemieckiego Bundestagu wzywają rząd do jak najszybszego dostarczenia Ukrainie pocisków manewrujących dalekiego zasięgu Taurus. Mimo to niemiecki rząd poinformował, że obecnie nie trwają przygotowania do przekazania Ukrainie rakiet manewrujących Taurus – informuje Bild, powołując się na źródła.
  6. łukaszenka powiedział, że Białoruś nadal będzie zabierać ukraińskie dzieci z Donbasu, mimo grożącej odpowiedzialności karnej za to.

535 (12 sierpnia)

  1. Instytut Studiów nad Wojną (ISW) odnotował znaczące taktycznie sukcesy Sił Obronnych w zachodniej części obwodu zaporoskiego. Nagrania i geolokalizacja pokazują, że siły ukraińskie wkroczyły do ​​Urożajne wzdłuż granicy obwodów donieckiego i zaporoskiego.
  2. Ministerstwo Obrony rosji poinformowało o ataku na Krym rzekomo 20 dronów. Ukraina poinformowała o skutecznym uderzeniu w rosyjską bazę koło Eupatorii.
  3. Kolejny oficer Federacji rosyjskiej zbiegł na Litwę, chodzi o porucznika Iwana Korolowa, który zwrócił się do krajów UE o azyl polityczny.
  4. Zniszczono 3 Shahedy.
  5. Eksplozje w Berediańsku.
  6. W Odesie otwarto kilka oficjalnych kąpielisk.
  7. Eksplozje na moście krymskim.
  8. W rosji rozbił się SU-30.
  9. Grecja przystąpiła do deklaracji G7 w sprawie „gwarancji bezpieczeństwa” dla Ukrainy. W sumie Grecja została 14. krajem, który przystąpił do deklaracji poparcia dla Ukrainy, będącej dokumentem ramowym dla przyszłych „gwarancji bezpieczeństwa”.
  10. Na Wyspie Węży postawiono nowy znak graniczny Ukrainy.
  11. Eksplozje w Sewastopolu.
  12. Odnotowano, że zbite ostatni Shahedy zostały już wyprodukowane w rosji.
https://warnewspl.com/wp-content/uploads/2023/08/470caf63a41af038374e8.mp4

536 (13 sierpnia)

  1. Biuro prokuratora generalnego Ukrainy opublikowało informację o śmierci w sumie 500 dzieci od początku rosyjskiej inwazji.
  2. Pożar w obwodzie moskiewskim.
  3. rosyjska interwencja na turecki okręt na Morzu Czarnym. rosjanie mieli wejść na pokład jednostki i po sprawdzeniu ją opuścić. Później informacja ta została zdementowana – turecka załoga odmówiła rosjanom i zignorowała groźby. Finalnie zdjęcia pokazały jednak interwencję rosjan z użyciem helikoptera.
  4. Eksplozja w Mariupolu (rosyjska baza)
  5. Eksplozje w Melitopolu.
  6. Scholz odrzucił oskarżenia o niezdecydowanie w sprawie dostaw Taurusa. Kanclerz potwierdził doniesienia, że ​​rozważana jest też kwestia technicznego ograniczenia zasięgu rakiety, ale nie chce nikogo w tej sprawie poganiać. Według niego większość obywateli uważa za słuszne, że nie na każde zapotrzebowanie na dostawy odpowiada się od razu „tak”.

537 (14 sierpnia)

  1. Nocny, trzykrotny atak na Odesę.
  2. Ukraińska obrona zlikwidowała 8 rakiet i 15 Shahedów.
  3. Zbity rosyjski helikopter.
  4. Ukraina odzyskała kolejne 3km2 w ciągu tygodnia.
  5. Kurs dolara w rosji przekracza 100 rubli.
  6. Ukraina otrzyma z Norwegii systemy antydronowe CORTEX Typhon C-UAS – poinformowała norweska firma Kongsberg Defence&Aerospace.
  7. W trakcie wizyty w Kijowie niemiecki minister finansów Christian Lindner opowiedział się za zaopatrzeniem Ukrainy w rakiety dalekiego zasięgu Taurus, o ile przybliżą ukraińskie zwycięstwo.
  8. Zełeński oświadczył, że z powodu niskiej jakości pracy wojskowych komisji lekarskich powstaje wiele problemów, dlatego odpowiednia decyzja zostanie podjęta.

538 (15 sierpnia)

  1. Do eksplozji doszło na polu naftowym w regionie Tiumeń w rosji – według wstępnych danych zginęły co najmniej 2 osoby, a 5 zostało rannych.
  2. Atak rakietowy na Lwów. Brak ofiar. W Łucku zaś zginęły 3 osoby.
  3. Ukraińska obrona przechwyciła 16 rosyjskich rakiet.
  4. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Rada Dyrektorów Banku Centralnego Federacji rosyjskiej postanowiła podnieść główną stopę procentową o 3,5 punktu procentowego, z 8,5% do 12% rocznie.
  5. Prezydent RP Andrzej Duda uczcił pamięć żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej poległych w walkach z Armią Czerwoną na cmentarzu prawosławnym w Warszawie. W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedmieściach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej, zwana „Cudem nad Wisłą”. Żołnierze Ukraińskiej Republiki Ludowej wraz z polskimi żołnierzami zadali Armii Czerwonej druzgocącą klęskę. Bitwa ta zadecydowała o zachowaniu niepodległości Polski i powstrzymała rozprzestrzenianie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.
  6. Sekretarz RBNiO Ołeksij Daniłow zapewnia, że ​​partnerzy międzynarodowi nie skłaniają Ukrainy do „pokojowych negocjacji” z agresorem – rosją
  7. Macedonia Północna została piętnastym krajem, który przystąpił do deklaracji przywódców G7 w sprawie zobowiązań bezpieczeństwa wobec Ukrainy, powiedział Zełeński.
  8. Wicepremier – minister ds. reintegracji Federacji rosyjskiej Iryna Wereszczuk powiedziała, że ​​wojna z rosją będzie trwała długo i nie zakończy się ani do końca tego roku, ani do wiosny przyszłego roku, jak niektórzy mają nadzieję.

539 (16 sierpnia)

  1. Ukraina potwierdziła wyzwolenie miejscowości Urożajne w obwodzie donieckim.
  2. surowikina wypuszczono z aresztu i odsunięto od pracy. Jest w areszcie domowym.
  3. 57-letni generał pułkownik Giennadij Żidko, który w maju-lipcu 2022 r. dowodził wszystkimi grupami okupacyjnymi na Ukrainie, zmarł w Moskwie.
  4. Rząd bułgarski postanowił przyłączyć się do deklaracji państw G7 o udzieleniu Ukrainie długoterminowych zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa.
https://warnewspl.com/wp-content/uploads/2023/08/1-1.mp4
Urożajne

540 (17 sierpnia)

  1. Zbito dwa rosyjskie helikoptery Ka-52.
  2. W nadchodzącej jesieni i zimie Ukraina nie będzie w stanie chronić swojego nieba za pomocą amerykańskich myśliwców F-16 – powiedział rzecznik Sił Powietrznych Ihnat
  3. Administracja Bidena zdementowała informację, że toczą się rozmowy o ewentualnym przyznaniu Ukrainie członkostwa w NATO w przypadku zrzeczenia się części jej terytoriów na rzecz Federacji rosyjskiej
  4. Estonia, Litwa i Łotwa przystąpiły do ​​przyjętej na marginesie szczytu NATO w Wilnie deklaracji G7 w sprawie wsparcia dla Ukrainy, która roboczo nazywana jest też deklaracją o „gwarancjach bezpieczeństwa”
  5. rosjanie próbują odbić Urożajne
  6. Niemiecki rząd zapowiedział w minionym tygodniu kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy, która obejmowała w szczególności dwie wyrzutnie IRIS-T SLS.
  7. Szwedzki parlament zatwierdził przekazanie Ukrainie nowego pakietu pomocowego o łącznym koszcie 270 mln euro — obejmuje on amunicję i części zamienne, ciężarówki i sprzęt do rozminowywania
  8. Ukraina nie spełni do października wszystkich siedmiu kryteriów Komisji Europejskiej, ale negocjacje akcesyjne i tak się rozpoczną – powiedziała wicepremier ds. integracji europejskiej Olga Stefaniszyna
  9. Zełeński wcielił w życie decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony o odwołaniu wszystkich regionalnych komitetów wojskowych – zostaną zastąpieni przez oficerów bojowych, którzy przejdą kontrolę SBU
  10. Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o zawarciu trzech kontraktów o wartości ponad 90 milionów funtów (115 milionów dolarów) na dostawę sprzętu obrony powietrznej na Ukrainę. Największy kontrakt na 56 mln funtów podpisano z norweską firmą zbrojeniową Kongsberg. Przewiduje zapewnienie systemów zwalczania UAV.
  11. Ukraiński NAZK uznał chińską grupę Alibaba (właścicel Aliexpress) jako sponsora wojny. Firma wspiera nie tylko sprzedaż produktów podwójnego przeznaczenia do rosji, ale handluje ukradzioną z Ukrainy miedzią oraz cenzuruje ukraińskie treści.

541 (18 sierpnia)

  1. Kolejne uderzenie ukraińskiego drona w centrum biznesowe Moskwy.
  2. USA oficjalnie zatwierdziły wysłanie amerykańskich myśliwców F-16 z Danii i Holandii na Ukrainę po zakończeniu szkolenia ukraińskich pilotów – Reuters powołuje się na amerykańskiego urzędnika.
  3. Wywiad USA uważa, że ​​siły zbrojne nie osiągną kluczowego celu ofensywy – WP. Według źródeł publikacji, według amerykańskiego wywiadu, Ukrainie nie uda się dotrzeć do Melitopola. Tym samym, jeśli prognoza się sprawdzi, Ukraina nie spełni głównego celu ofensywy — odcięcia rosyjskiego korytarza lądowego z okupowanym Krymem. Ukraińskie dowództwo postanowiło zmniejszyć straty na polu walki i przejść na taktykę posuwania się naprzód małymi oddziałami, wbrew oczekiwaniom zachodnich sojuszników. Doprowadziło to do tego, że latem Ukraina osiągała tylko stopniowe sukcesy w różnych obszarach frontu – czytamy w artykule.
  4. Ewakuacja w moskiewskim centrum biznesowym przed rzekomym atakiem ukraińskiego drona. Ataku nie było.
  5. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy próbują zaostrzyć sankcje wobec rosji w Turcji, która rozszerzyła handel z rosją w czasie wojny na Ukrainie — WSJ.

542 (19 sierpnia)

  1. W nocy zbito 15 z 17 Shahedów
  2. rosjanie donoszą o strąceniu ukraińskiej rakiety nad Krymem.
  3. putin miał odwiedzić sztab w rostowie nad Donem.
  4. kolejny rosyjski atak na obwód chmielnicki
  5. Szef SBU ujawnił szczegóły pierwszego ataku na most krymski. Pierwsze uderzenie na moście krymskim miało miejsce rankiem 8 października 2022 roku, dzień po 70. urodzinach Władimira putina. Wykorzystano do tego ciężarówkę z materiałami wybuchowymi owiniętymi w folię. Maljuk powiedział, że SBU obliczyła grubość warstwy folii, wystarczającą do ukrycia przed skanerami celnymi metalowych cylindrów-rdzeni pompowanych mieszanką heksanu. „Rolki” zajęły cały kontener – ich łączna waga w ekwiwalencie trotylu odpowiadała 21 tonom lub 42 rosyjskim „hipersonicznym” pociskom Kindżał. Drugi atak na most został przeprowadzony przez Ukrainę w nocy 17 lipca 2023 r. przy użyciu dronów powierzchniowych, operację nazwano, podobnie jak drony, „Sea Baby”.
  6. Wizyta Zełeńskiego w Szwecji
  7. rosyjskie uderzenie w Czernihów. 7 ofiar. W budynku teatru miał miejsce pokaz dronów i targi producentów dronów.
  8. Ukraińcy mieli przedostać się przez pole minowe pod Tokmakiem i dojść do linii obrony miasta.
  9. Ukraińscy piloci rozpoczęli szkolenie na myśliwcach F-16 — Reznikow. Według niego w szkoleniu oprócz pilotów bierze udział pewna liczba inżynierów i techników. „Minimalny okres przygotowań to 6 miesięcy” – dodał minister obrony Ukrainy.
https://warnewspl.com/wp-content/uploads/2023/08/IMG_4760.mp4
Dron, którym Ukraińcy mieli uderzyć w most krymski (w drugim ataku)

Udostępnij artykuł
Exit mobile version