Site icon WarNewsPL

Turkmenistan zyska na braku gazowej umowy Rosji z Chinami?

Udostępnij artykuł

Rosja i Chiny wydają się stać na krawędzi sporu o dostawy gazu dla Pekinu. W rezultacie Turkmenistan może być głównym beneficjentem zapotrzebowania Pekinu na więcej gazu ziemnego. Chiny mogą zwrócić się do Turkmenistanu o dodatkowe dostawy.

Jeszcze kilka miesięcy temu rosyjscy i chińscy urzędnicy mówili, że porozumienie w sprawie budowy nowego gazociągu łączącego oba kraje, nazwanego Siłą Syberii 2, jest nieuchronne. Teraz wydaje się, że plany te zostały zawieszone. Niedawna decyzja rządu Mongolii o nieuwzględnianiu finansowania budowy rurociągu w pięcioletnim planie gospodarczym jest powszechnie postrzegana jako wskaźnik, że Chiny analizują projekt rurociągu.

Siła Syberii 2 ma transportować do 50 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie z zachodniej Syberii do Chin przez Mongolię. Jego działanie zapewniłoby Rosji bardzo potrzebne dochody, które z trudem pokryją koszty wojny na Ukrainie. Chiny okazały się partnerem Rosji, pomagając Kremlowi przezwyciężyć sankcje nałożone przez Zachód. Jednak wstrzymanie projektu gazociągu sugeruje, że przyjaźń Pekinu ma granice, pomimo słynnej proklamacji chińskiego przywódcy Xi Jinpinga i jego rosyjskiego odpowiednika Władimira Putina, że ​​stosunki dwustronne „nie mają granic”.

Podczas gdy Chiny trzymają Rosję w zawieszeniu w kwestii współpracy energetycznej, zacieśniają więzi z Turkmenistanem. Grupa turkmeńskich studentów spędziła lato na kursie szkoleniowym na Uniwersytecie Naftowym w Pekinie. Nowy rurociąg łączący Chiny i Turkmenistan ma większy sens dla Pekinu. Po pierwsze, Chiny zachowałyby znacznie większy stopień kontroli nad takim rurociągiem zarówno w fazie budowy, jak i eksploatacji. Negocjacje z politycznym przywództwem Turkmenistanu są również łatwiejsze niż rosyjskim.

Jak dotąd w 2024 r. Turkmenistan wyprzedza Rosję w dostawach gazu do Chin pod względem przychodów. Raport opublikowany przez uzbecką agencję prasową Spot.uz podaje, że Turkmenistan był największym dostawcą gazu do Chin w okresie styczeń-lipiec, eksportując gaz o wartości 5,67 mld USD. Rosja była druga ze sprzedażą o wartości 4,69 mld USD. Kazachstan dostarczył również Chinom gaz o wartości ponad 730 mln USD w tym okresie.


Udostępnij artykuł
Exit mobile version