Saudyjczycy podbijają rynek energii wiatrowej w Uzbekistanie i Kazachstanie

Ekonomia i Geopolityka
Udostępnij artykuł

Jeśli chodzi o energetykę wiatrową w Azji Centralnej, prym wiodą firmy z Zatoki Perskiej. Oba kraje wyznaczyły sobie ambitne cele w zakresie energii odnawialnej na rok 2030 i kolejne dekady.

Firma ACWA Power z siedzibą w Rijadzie, zajmująca się zieloną energią, pojawiła się w dwóch krajach regionu w związku z ich wysiłkami w tworzeniu podstaw dla dużych projektów, które mają nadejść.

W Uzbekistanie prezydent Szawkat Mirzijojew podpisał 5 marca dekret o budowie dwóch elektrowni wiatrowych (WPP) – oba projekty są realizowane przez ACWA Power. Jedna elektrownia wiatrowa o mocy 500 megawatów, wraz z powiązanymi liniami energetycznymi, zostanie zbudowana w autonomicznej republice Karakałpakstanu. Kolejna elektrownia o mocy 300 MW ma powstać w regionie Buchary. Umowa podpisana przez ACWA Power i rząd Uzbekistanu w listopadzie przewiduje inwestycje o wartości ponad miliarda dolarów.

ACWA Power zobowiązała się do sprzedaży energii elektrycznej wyprodukowanej w elektrowniach do uzbeckiej sieci krajowej przez okres 25 lat. Biuro Mirzijojewa oświadczyło w listopadzie, że ACWA Power realizuje obecnie projekty o łącznej wartości 7,5 miliarda dolarów. Firma realizuje coś więcej niż tylko wiatr. W marcu 2020 r. podpisała umowę z Uzbekistanem o zainwestowaniu 1,2 mld USD w rozwój, budowę i eksploatację 1500-megawatowej elektrowni gazowo-parowej w regionie Syrdaryo. ACWA Power twierdzi, że korzyścią płynącą z tej elektrowni będzie to, że jej konstrukcja umożliwi wytwarzanie dwukrotnie większej ilości energii z gazu niż ma to miejsce w istniejących zakładach wytwarzania energii elektrycznej.

W sąsiednim Kazachstanie prezydent Kasym-Żomart Tokajew spotkał się 7 marca z ministrem energetyki Arabii Saudyjskiej Abdulazizem Al Saudem. Spotkanie zaowocowało porozumieniem w sprawie realizacji projektu budowy elektrowni wiatrowej o mocy 1 gigawata w południowo-wschodniej części kraju, w regionie Żetysu.

Prace tam również zostaną wykonane przez ACWA Power. Prezes i założyciel firmy, Mohammad Abunayyan, był obecny w Astanie, aby porozmawiać o roli ACWA Power w tym projekcie i innych inicjatywach związanych z zieloną energią w Kazachstanie. Wszystko to wynika ze zobowiązania obu krajów do radykalnego zwiększenia ilości energii elektrycznej produkowanej z odnawialnych źródeł energii.

Deklarowanym celem Uzbekistanu jest zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w całkowitej produkcji energii elektrycznej do 25 procent do 2030 roku. W 2022 roku odsetek ten wynosił 10 procent. Plan na najbliższą dekadę zakłada instalację elektrowni słonecznych o łącznej mocy 5 000 megawatów oraz elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 3 000 megawatów. Jeśli chodzi o słońce, większość biegów jest wykonywana przez ACWA Power i jej rówieśnika Masdar z Abu Zabi.

Program Kazachstanu w zakresie odnawialnych źródeł energii jest na papierze skromniejszy niż program Uzbekistanu w perspektywie krótkoterminowej. Zgodnie z obecnymi planami do 2030 r. co najmniej 15 proc. całej wytwarzanej energii elektrycznej musi pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Ambitniejszym celem jest, aby do 2050 r. udział ten osiągnął co najmniej 50 procent.


Udostępnij artykuł
Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *