Rosyjskie firmy zasypały Kazachstan prośbami o obejście sankcji

Ekonomia i Geopolityka
Udostępnij artykuł

Rosyjskie firmy w ostatnich tygodniach zasypały swoich partnerów z Kazachstanu prośbami o pomoc w imporcie niezbędnych towarów w celu obejścia sankcji, pisze agencja Reuters. Mówimy o dostawie różnych produktów – od telefonów, elektroniki, metali ziem rzadkich po materiały do kart bankowych.

W ostatnich tygodniach rosyjskie firmy zasypały swoich kazachskich partnerów nowymi prośbami o pomoc w obejściu zachodnich sankcji i imporcie rozpaczliwie potrzebnych towarów.

Agencja podaje, że zaobserwowano wzrost rosyjskich próśb o eksport towarów takich jak łożyska i części lotnicze po metale rzadkie przez granicę lądową Kazachstanu z Rosją. Wzrost wynika z faktu, że Turcja wstrzymała objęty sankcjami tranzyt do Rosji. Inni wskazują na nowe zachodnie sankcje.

Agencja informuje, że jeden z kazaskich biznesmenów powiedział, że zaoferowano mu 1 milion dolarów za pomoc w transporcie metali rzadkich z Australii. Rosjanie mają bardzo długą listę zakupów, która obejmuje urządzenia przemysłowe, łożyska kolejowe, zaawansowaną elektronikę, sprzęt radiowy, turbiny, części do samolotów, surowce, a nawet materiały do kart bankowych. Niektóre rosyjskie firmy zaproponowały ustanowienie długoterminowych partnerstw w zakresie dostaw towarów objętych sankcjami.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wezwał kraje Azji Środkowej do poparcia sankcji podczas wizyty w regionie i obiecał pomóc im w radzeniu sobie ze skutkami ubocznymi. Jednak wszystkie rządy państw regionu podkreślają, że niewiele mogą zrobić, aby powstrzymać handlowców przed reeksportem towarów do Rosji. Rząd w Astanie podkreślał wielokrotnie, że nie będzie stwarzał swoją polityką możliwości obchodzenia sankcji przez Rosję.

Rosja pozostaje największym partnerem handlowym Kazachstanu. Eksport Kazachstanu do Rosji wzrósł w ubiegłym roku o jedną czwartą do 8,8 mld USD. Według oficjalnych statystyk eksport łożysk podwoił się do sumy 111 milionów dolarów. Eksport rur z tworzyw sztucznych, dla niektórych typów, z których Rosja miała problemy z produkcją lub dostawą, wzrósł ponad trzykrotnie w ubiegłym roku i wyniósł 12 milionów dolarów. Kazachstan zwiększył import komputerów z krajów europejskich i Tajwanu, choć nie jest jasne, ile z nich zostało następnie ponownie wyeksportowanych do Rosji.

Unia Europejska planuje odwołać się do krajów, które gwałtownie zwiększyły import zaawansowanych europejskich technologii i innych towarów, które Rosja może wykorzystać do celów wojskowych na Ukrainie. Możemy mówić o Turcji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kazachstanie i innych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej.


Udostępnij artykuł
Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *