Kinburn

Dzień 279 (29 listopada 2022, 22:45) – Dużo ważnych deklaracji po szczycie NATO

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie: 

Dziś padło dużo optymistycznych deklaracji państw zachodnich i USA odnośnie dalszego wsparcia Ukrainy (aczkolwiek Węgry jak zwykle). Coś co było nie do pomyślenia na początku konfliktu (systemy obrony przeciwlotniczej) jest rzeczywistością a w rozmowach głośniej mówi się o samolotach. 

Nie można też ignorować drugiej strony. rosjanie też nie próżnują. Wprawdzie Shahedy niemal nie latają nad Ukrainą, a dziwne przypadki zniszczyły conajmniej dwa punkty produkcji irańskich dronów to niepokoją kursy rosyjskich samolotów transportowych do Chin. Być może to element domniemanej ugody w ramach której Chiny przekonały rosję do niestosowania arsenału nuklearnego na Ukrainie w zamian za wsparcie w “klasycznym” sprzęcie wojskowym. A może widzimy też coś bardziej niepokojącego?

Na terenie Ukrainy toczy się wojna między demokratycznym światem a autokratycznymi imperiami. Myślę, że jeśli przeczytamy sobie to zdanie na głos to uświadomimy sobie z jak głębokiego letargu budzi się właśnie Europa i NATO (poza ekipą Orbana). 

O ironio – Ukraina, która jako jeden z niewielu krajów na świecie otrzymała gwarancje bezpieczeństwa z obu stron byłej żelaznej kurtyny, staje się dziś polem bitwy między dwoma biegunami naszej cywilizacji.

Na froncie nadal najbardziej intensywnym odcinkiem frontowym jest Bachmut i Awdijewka. Wokół Bachmutu trudno już znaleźć słowa, które pokazywałyby dalszy wzrost intensywności działań wojennych. Od kilku dni systematycznie zwiększa się liczba atakujących rosjan.

P.S. Jutrzejsze podsumowanie może pojawić się z opóźnieniem.

👍 Dobre wieści:
⚆ Stany Zjednoczone rozważają wysłanie systemu obrony przeciwrakietowej Patriot na Ukrainę w celu wsparcia środków obrony powietrznej przed rosyjskimi atakami — wysoki urzędnik Pentagonu. Te informacje potwierdził również Stoltenberg.

⚆ Pierwszy batalion sił zbrojnych Ukrainy szkolący się w ramach unijnej misji wsparcia wojskowego otrzymał dziś certyfikację. Celem misji UE na terenie państw Wspólnoty jest zapewnienie szkolenia indywidualnego, zbiorowego i specjalistycznego żołnierzom – napisał Sztab Generalny WP.

⚆ Słowacja przekazała Ukrainie ostatnie z 30 bojowych wozów piechoty (BWP-1), które Bratysława latem obiecała dostarczyć Kijowowi – poinformował minister obrony Słowacji. W zamian za darowiznę Słowacja otrzyma od Niemiec 15 czołgów Leopard 2A4.

⚆ Niemcy przekażą Ukrainie 14 estońskich dronów wojskowych — bezzałogowych pojazdów naziemnych THeMIS. Pierwsza partia siedmiu dronów posłuży do ewakuacji rannych z pola walki, druga partia zostanie przystosowana do rozminowywania.

⚆ Francja przekazała Ukrainie kolejny, czwarty system wyrzutni rakiet dalekiego zasięgu LRU – broń dotarła już na Ukrainę, powiedział minister obrony Reznikow. LRU to odpowiednik HIMARS. Francja przeznaczy również Ukrainie dodatkowe 100 mln euro, które trafią do ogólnego funduszu budżetu państwa, Ministerstwa Finansów. „Pozwolą one na dalsze utrzymanie sprawności administracji państwowej, a także na zapewnienie priorytetowych wydatków budżetu państwa w warunkach walki z agresorem”.

⚆ Niemcy dostarczą Ukrainie 350 generatorów i 56 mln euro na przywrócenie systemu energetycznego.

⚆ Szwedzki rząd powinien zezwolić na sprzedaż na Ukrainę szwedzkich myśliwców SAAB JAS 39 Gripen, którymi zainteresowana jest strona ukraińska – szwedzki poseł Magnus Jacobsson. Zaznacza, że mimo panujących w kraju przepisów, które nie zezwalają na sprzedaż broni państwu wojującemu, Szwecja powinna znaleźć taką możliwość, bo „my już dostarczamy sprzęt Ukrainie”. 

⚆ rosji kończy się amunicja i prosi Iran o rakiety – powiedział sekretarz generalny NATO Stoltenberg. „Wiemy, że rosji kończy się amunicja i dlatego zwrócili się również do Iranu, aby zdobyć więcej”.

👎 Z gorszych wieści: 
⚆ Grupa” Wagnera” zaczęło werbować rebeliantów z Republiki Środkowoafrykańskiej, aby mogli walczyć na Ukrainie i w Mali. Niektórzy z nowych rekrutów zostali skazani za gwałt i morderstwo, a niektórzy to terroryści, którzy kontrolowali terytoria Republiki Środkowoafrykańskiej podczas wojny domowej.

⚆ Abonament na Starlkinki na Ukrainie podrożał z $60 do $75.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
Wedle Ukraińców trwa stabilne posuwanie się naprzód wokół Swatowego.

Trwają bardzo intensywne walki wokół Bachmutu. rosjanie zintensyfikowali nie tylko swoje działania na froncie ale i wysiłki dezinformacyjne dotyczące sytuacji w tym regionie. 

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
Uderzenia Ukraińców w punkty koncentracji rosjan w Tokmaku, Basaniu i Połohah. Podobno duże straty rosjan w ludziach i sprzęcie. Miało to mieć miejsce dwa dni temu.

Poza tym – bez zmian

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Dziś pojawiły się alarmy lotnicze niemal we wszystkich regionach Ukrainy ale równie szybko je odwołano.
rosjanie ostrzelali Cherson, Dnipro, Słowiańsk, Kupiańsk oraz miejscowości przygraniczne w obwodzie sumskim, czernihowskim i charkowskim. Odnotowano, że rosjanie wystrzeliwali rakiety z Iłowajska oraz miejscowości w obwodzie biełgorodzkim.

🛸Wczoraj potwierdzono zniszczenie rosyjskiego bombowca Su-24M (koło Łysyczańska) i samolotu szturmowego SU-25 (koło Bachmutu)
🏝W Sewastopolu odnotowano transporty betonowych bloków przeciwczołgowych.
😼Ukraińskie rakiety spadły na punkty koncentracji rosjan w Skadowsku, Haniczesku (koło Krymu). Walki na mierzei Kinburn trwają.

⚡️Obciążenie przerwami w dostawie prądu można rozłożyć równomiernie na wszystkich odbiorców tak, aby w domach świeciło się światło przynajmniej przez 5-6 godzin dziennie – premier Szmyhal.

41% Chersona ma już prąd.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ W wyniku masowych rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę zniszczone zostały wszystkie duże elektrownie cieplne i elektrownie wodne – powiedział szef Ukrenergo Wołodymyr Kudrycki.

⚆ Kuleba powiedział na spotkaniu szczytu NATO w Bukareszcie, że kluczowy apel do partnerów dotyczył tempa dostarczania pomocy Ukrainie, a także pilnej potrzeby sprzętu do naprawy systemu elektroenergetycznego i jednocześnie sprzętu przeciwlotniczego

⚆ Na obrzeżach Chersona we wsi Prawdyne odkryto nowy masowy grób osób zabitych przez rosyjskie wojsko. Ciała znaleziono ze związanymi rękami i zasłoniętymi oczami. Wszyscy zostali postrzeleni w głowę z bliskiej odległości.

⚆ Ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kyslytsia uważa, że ​​Ukraina może uchwalić ustawę, która nazwie rosję Moskowią. Moskowia to historyczna nazwa Federacji rosyjskiej, pojawiająca się na mapach z XVI wieku. Na Ukrainie Moskwę nazywano także Moskowią. rosja (gr. Россия) to grecko-bizantyjska nazwa Rusi, która stała się zapożyczoną nazwą Moskowii.

⚆ Służby ukraińskie zatrzymały zastępcę burmistrza Chersoniu z ekipy zdrajcy Saldo, który podczas czasowej okupacji miasta pracował dla wroga – poinformowano go o podejrzeniu kolaboracji. Według źródeł dziennikarskich chodzi o Wołodymyra Pepela. Grozi mu do 12 lat więzienia.

⚆ Radni Lwowskiej Rady Obwodowej podjęli decyzję o zakazie działalności Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej (moskiewskiego patriarchatu) na terenie Obwodu Lwowskiego. Należy zauważyć, że posłowie zaapelowali do Rady Najwyższej o wprowadzenie odpowiednich zmian legislacyjnych.

⚆ Ukraińska delegacja na czele z generałem dywizji Sił Zbrojnych przybyła do Izraela, aby uzgodnić utworzenie systemu ostrzegania przed pociskami rakietowymi – poinformował dziennikarz izraelskiej firmy telewizyjnej „Keshet” Moriah Wahlberg.

⚆ Zatrzymano kolejnych zdrajców pomagających rosjanom w ostrzałach na Zaporożu.

⚆ Ukraina rozważa możliwość deportacji wszystkich obywateli rosyjskich po wyzwoleniu Krymu, a po wyjeździe ich dalsza możliwość powrotu zostanie rozstrzygnięta zgodnie z ustawodawstwem, każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. W stosunku do mieszkańców Krymu, którzy zostali zmuszeni do uzyskania paszportów Federacji rosyjskiej, nie będą stosowane środki odpowiedzialności prawnej. O tym mówi Tamila Taszewa, przedstawicielka prezydenta w Autonomicznej Republice Krymu.

⚆ Rząd negocjuje zakup dużej liczby kompleksów Starlink i bada możliwość ich importu bez cła i VAT, – Szmyhal.

🌍Świat:

⚆ Państwa NATO będą nadal wzmacniać polityczne i praktyczne wsparcie dla Ukrainy oraz będą pomagać w obronie przed atakami rakietowymi – oświadczyli ministrowie po spotkaniu w Bukareszcie. Ministrowie podkreślili też, że Federacja rosyjska ponosi pełną odpowiedzialność za tę wojnę, rażące naruszenie prawa międzynarodowego i zasad Karty Narodów Zjednoczonych.

⚆ Łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rynkevičs zaapelował na marginesie spotkania ministrów NATO o zezwolenie Ukrainie na atak na obiekty wojskowe na terytorium Federacji rosyjskiej, ponieważ chroni ona swoją infrastrukturę krytyczną.

⚆ USA przekażą Ukrainie 53 miliony dolarów wsparcia na pilny zakup sprzętu do przywrócenia systemu energetycznego — Departament Stanu. „Ten pakiet będzie obejmował transformatory rozdzielcze, wyłączniki automatyczne, urządzenia przeciwprzepięciowe, odłączniki, pojazdy i inny krytyczny sprzęt” – powiedział rząd stanowy.

⚆ USA mogą uznać PKW „Wagnera” Jewgienija Prigożyna za zagraniczną organizację terrorystyczną – Bloomberg. Takie posunięcie pozwoliłoby Stanom Zjednoczonym na wszczęcie postępowań karnych przeciwko grupie i jej członkom, a także przejęcie jej aktywów na całym świecie. Ostateczna decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta – podkreślali rozmówcy publikacji. Biały Dom i Departament Stanu nie skomentowały tych informacji

⚆ MSZ Ukrainy potwierdziło, że na wniosek Węgier zablokowano pełny udział ministra spraw zagranicznych Dmytra Kuleby w oficjalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Bukareszcie.

⚆ Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier nie widzi możliwości negocjacji w sprawie ewentualnego zawieszenia broni. „Zawieszenie broni będzie teraz oznaczać, że rosja zachowa okupowane terytorium. A wraz z nim sankcjonowane będą naruszenia granic, lekceważenie prawa międzynarodowego i zawłaszczanie ziemi” – powiedział.

⚆ Minister spraw zagranicznych Węgier Szijarto potwierdził, że Budapeszt blokuje udział Kijowa w oficjalnych posiedzeniach Komisji Ukraina-NATO do czasu rozstrzygnięcia kwestii praw mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu.

⚆ MAEA wzmocni swoją obecność we wszystkich ukraińskich elektrowniach jądrowych, aby chronić infrastrukturę energetyczną Ukrainy – powiedział dyrektor generalny Grossi po spotkaniu z szefem MSZ Kulebą.

⚆ Europa importuje rekordową ilość rosyjskiego gazu morskiego, co świadczy o tym, że region nie całkowicie uniezależnił się od rosyjskich zasobów energetycznych, mimo że przepływ przez rurociągi prawie ustał — Financial Times.

⚆ Szef MSZ Kuleba stwierdził w przeddzień spotkania ministrów NATO, że państwa Sojuszu pilnie potrzebują zwiększenia produkcji uzbrojenia. Jeśli tak się nie stanie, ostrzegł, „nie możemy wygrać”.

⚆ Brytyjski wywiad twierdzi, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy siły rosyjskie w dużej mierze zaprzestały rozmieszczania batalionowych grup taktycznych (BTG) na Ukrainie, ponieważ wykazały się pewnymi niedociągnięciami podczas intensywnych działań bojowych. W szczególności przydzielona liczba piechoty bojowej okazała się niewystarczająca, a zdecentralizowane rozmieszczenie artylerii nie pozwalało na wykorzystanie przewagi w ilości dział

💩rosja i białoruś:

⚆ W obwodzie kurskim pojawiły sie problemy z dostawami energii elektrycznej.

⚆ Duża eksplozja w Czelabińsku

⚆ łukaszenka żegna się z ministrem spraw zagranicznych Makeyem, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Jeden z najbardziej prozachodnich sojuszników łukaszenki zmarł dzień po tym, jak pojawiły się doniesienia, że putin chciał wyeliminować łukaszenkę i przejąć kontrolę nad białoruską armią. Niepokojących ale i prawdopodobnych doniesień o zastraszaniu łukaszenki jest więcej.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Siewierodonieck – krótki przejazd przez miasto

⚆ “Zmienić koło i będzie ok” czyli skutki uderzenia rosyjskim “Lancetem”

⚆ Boimy się Hagi czyli kapka z rosyjskiej propagandy

⚆ Babcia z Czornobajiwki


_______________________________________

💧Źródła z których korzystam: 
– Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnykov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
– Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, 
– Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
– Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
– Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
– Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов , Illia Pnomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych
– przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
🏝- doniesienia z Krymu
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu.
Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *