Dzień 277 (27 listopada 2022, 23:00) – Sztuka przetrwania

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Na froncie Ukraińcy czekają na mróz tam gdzie aktualnie jest masa wody. To stwarza dla nich dodatkowe ryzyka w postaci chorób czy odmrożeń. Mróz poprawi chociaż ich możliwości przemieszczania się. Ukraińcy zapewne mają plan od tego uzależniony. Oszczędniej działają HIMARSami i dalekobieżną artylerią. rosjanie mają plan na obronę (nadal budują wzmocnienia) ale widać i niesłabnącą determinację w przełamaniu ukraińskiej obrony w kilku krytycznych punktach na froncie: Bachmut, Marijinka, Pawliwka. Idą w tym kierunku kolejne fale posiłków.

Tymczasem największe obawy są o kolejne ataki rakietowe rosjan na infrastrukturę krytyczną. Po poprzednim ataku Ukraina dopiero dziś w pełni wraca do “normalności” (która i tak zakłada czasowe odłączenia prądu). Usunięcie skutków kolejnego ataku może być trudniejsze. Tym bardziej, że wedle niektórych opinii z rosji, celem kolejnych mogą być inne krytyczne obszary funkcjonowania kraju jak na przykład system bankowy czy telekomunikacyjny.

Zarówno Ci na froncie jak i w miastach szykują się na swoje wojny – obie są o przeżyciu i niezwyciężeniu. Tymczasem dobrze widzieć, że świat wspiera Ukrainę i wyraźne sygnały idą z (nadal istotnych w UE) Niemiec. Tym bardziej, że wedle New York Times z 30 krajów NATO aż 20 nie widzi już możliwości wysyłania dalej broni Ukrainie.

Zmiana w niemieckiej narracji – coś musiało zadziać się w Niemczech, bo od tygodnia widzimy zmianę narracji i więcej komunikacji o wsparciu Ukrainy. Wsparcie Niemiec nie należało do małych, ale to w jaki sposób się ono odbywało zaważyło o zbudowaniu wizerunku “ociągających się”. Ostatnie wypowiedzi Scholza w końcu są takie jakie powinny być od początku. Widać “odwyk” od błękitnego paliwa przez Nord Stream zadziałał. Chciałoby się powiedzieć to samo o Węgrzech po dzisiejszej wypowiedzi Orbana, ale może poczekajmy na czyny.

👍 Dobre wieści:
⚆ 87 310 (+650) 🌻

⚆ Niemcy poinformowały o przekazaniu Ukrainie dwóch dodatkowych ciągników-cystern Oshkosh oraz 53 pojazdów opancerzonych dla straży granicznej. Poinformowano również, że przygotowywanych jest do przeniesienia 14 maszyn gąsienicowych ze zdalnym sterowaniem.

⚆ Wielka Brytania oficjalnie potwierdziła, że przekazała Ukrainie pociski powietrze-ziemia Brimstone 2. W porównaniu z poprzednią wersją Brimstone 2 otrzymał ulepszoną głowicę naprowadzającą, konstrukcję modułową, ulepszony płatowiec i zaktualizowane oprogramowanie. Zwiększyło to zasięg lotu do 60 km.

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Szef frakcji „Sługa Narodu” David Arahamiya po raz kolejny podkreślił, że przyszły tydzień może być trudny i zaznaczył, że przygotowują się do tego władze, wojsko i służby ratunkowe

⚆ Stoltenberg ponownie wspomniał o potencjalnych negocjacjach z rosją.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijanka, Awdijewka, Wołnowacha)
Potwierdzono uderzenie w punkt koncentracji rosjan w Swatowym dwa dni temu. Miało tam zginąć lub zostać rannych do 70 rosyjskich żołnierzy. rosjanie próbowali kontratakować koło Makijiwki i Tern.

Pod Bachmutem w nocy rosjanie próbowali zaskoczyć Ukraińców atakując od północnego wschodu. Atak ten odparto, ale w ciągu dnia miały mieć miejsce kolejne.

Opróćz tego walki w rejonie Opytnego, Bachmuckiego i Jakowliwki.

rosjanie próbują mocniej napierać w rejonie Awdijewki. Dziś szturmowali Wodjane, Newelskie i Pierwomajskie.

Nadal gorąco koło Marijinki.

rosjanie ponownie ostrzelali Donbas. Uderzenia były koło hotelu Wiktoria i koło Donbas Areny.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
Brytyjski wywiad poinformował, że w rejonie Pawłówki i Wuhłedaru w obwodzie donieckim ciężkie walki toczą się bez znaczącego ruchu frontu i jest mało prawdopodobne, aby Federacja rosyjska dokonała tam przełomu operacyjnego.

Linia frontu bez zmian.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥
Alarm powietrzny trwał prawie 9 godzin w obwodzie dniepropietrowskim, przez całą noc ostrzeliwany był obwód nikopolski. W hromadzie Czerwonohryhoriwskiej zniszczone zostały domy i gazociąg

Rano wojska rosyjskie uderzyły też w Krzywy Róg – trafiono w obiekt infrastruktury transportowej. rosjanie uderzyli też w gospodarstwo rolne na przedmieściach Zaporoża – ranne zostały zwierzęta

Ostrzelane Kurachowe w obwodzie donieckim.

Ostrzelany Cherson

🔥
☢️Wiele wskazuje na to, że rosyjscy najeźdźcy mogą przygotowywać się do opuszczenia elektrowni jądrowej Zaporizhzhya – prezes PKW „Energoatom” Kotin.

Rezerwy paliwa jądrowego wystarczą Ukrainie na dwa lata – mówi prezes Energoatomu. „Współpracujemy z Westinghouse nad stworzeniem własnej linii do produkcji paliw w oparciu o ich technologię. Produkujemy już głowice i trzonki wkładów paliwowych, które posiadają licencję amerykańskiej firmy. Oznacza to, że połowę wyprodukujemy sami, a drugą połowę dostarczy Westinghouse” – dodał.

😼W ciągu tygodnia Ukraińcy zniszczyli 11 rosyjskich składów amunicji, 6 baz i bazę paliwową. Główne punkty ataku znajdują się na lewym brzegu Dniepru.
⚡️Deficyt energetyczny Ukrainy spadł poniżej 20%. Od rana 27 listopada producenci energii elektrycznej pokrywają prawie 80% potrzeb konsumpcyjnych, z czego infrastruktura krytyczna odpowiada tylko za około 10% — Ukrenergo.

W Kijowie „prawie całkowicie” przywrócono pracę elektryczności, wodociągów, ogrzewania i komunikacji. „Większość mieszkańców miasta ma nie tylko elektryczność, ale także brak wyłączeń awaryjnych” – powiedział Kliczko.

W Kijowie zainstalowano ponad 430 punktów grzewczych, a kolejne sto zostanie rozmieszczonych „przy sytuacji nadzwyczajnej” – powiedział mer miasta Kliczko.

Pracę tych punktów zapewnia około 500 generatorów. Można tam naładować telefon, na terenie obiektu jest zapas wody pitnej – mówi Kliczko.

Od dzisiejszego wieczora w opustoszałym Chersoniu dostawy energii elektrycznej zostały już przywrócone dla 17% gospodarstw domowych. Prąd częściowo wrócił do dzielnic Tawrijska, Siewierna, Szumenska, Żytłosełyszcze, a także do domów w pobliżu dworca kolejowego.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Podoliak: „Patriot” i „eskalacja” są nie do pogodzenia i nie można ich wymieniać w tym samym kontekście, odpowiedziała Niemcom Kancelaria Prezydenta. Polska zaproponowała rozmieszczenie na Ukrainie systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot. Niemieccy partnerzy nie wyrazili jeszcze zgody Polski na taką propozycję.

⚆ Ukraińcy solidnie wzięli się za kontrolę cerkwi prawosławnej moskiewskiego patriarchatu. SBU prowadzi kontrwywiadowczą kontrolę na terenie administracji diecezjalnej i budynku kultu miejscowej diecezji UPC (MP) w Iwano-Frankiwsku.

⚆ rosja planuje przerzucić część swoich ugrupowań z Białorusi na okupowane terytoria Ukrainy – dane Sztabu Generalnego Ukrainy.

⚆ W okupowanym Mariupolu wojska rosyjskie rozpoczęły wyburzanie budynków w historycznym centrum miasta. Jak mówią ukraińskie władze, robią to w celu ukrycia skutków swoich bombardowań.

⚆ Ukraińskie służby donoszą, że firmy zachodnie nadal pod przykrywką sprzedają rosji komponenty do obsługi systemu GLONASS (odpowiednik GPS). Komponenty są używane do produkcji rakiet Kalibr, Iskander, Kindżał.

🌍Świat:

⚆ Sekretarz generalny NATO Stoltenberg uważa, że ​​im więcej militarnych sukcesów odniesie Ukraina, tym silniejsza będzie jej pozycja w przyszłych negocjacjach.

⚆ Kanclerz Niemiec Scholz uważa, że ​​na tym etapie zwycięstwo rosji w wojnie z Ukrainą jest niezwykle mało prawdopodobne. Zaznaczył też, że Berlin będzie wspierał Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne – „pomocą finansową, humanitarną i dostawą broni”.

⚆ Ministrowie sprawiedliwości krajów G7 zbiorą się po raz pierwszy w historii na spotkaniu, którego głównym tematem będzie śledztwo w sprawie zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie i pociągnięcie winnych do odpowiedzialności – powiedział niemiecki minister sprawiedliwości Marko Buschmann.

⚆ Węgierski premier Orbán powiedział, że trzeba zadbać o to, by Ukraina pozostała suwerennym państwem, aby rosja nie mogła stanowić zagrożenia dla Europy.

⚆ rosyjskie samoloty transportowe latają do Chin 10 razy w tygodniu, być może po „pomoc wojskową”, – Defence Express.

⚆ Według danych ONZ z powodu wojny 7,9 mln Ukraińców zmuszonych jest szukać schronienia za granicą. Polska przyjęła największą liczbę uchodźców z Ukrainy – ponad 1,5 mln osób. W Niemczech zarejestrowanych jest prawie 1,03 mln ukraińskich uchodźców. We Włoszech – 173 tys., w Hiszpanii – 154 tys., we Francji – ok. 119 tys. uchodźców z Ukrainy. Czechy przyjęły też wielu Ukraińców w stosunku do liczby mieszkańców (ok. 10,7 mln osób), czyli ok. 463 tys.

⚆ 20 krajów członkowskich NATO z 30 wyczerpało swoje możliwości wysłania broni na Ukrainę – New York Times w odniesieniu do urzędników sojuszu Jednocześnie niektóre kraje (Francja, Niemcy, Włochy i Holandia) mogą nadal przekazywać więcej broni.

⚆ Boris Johnson dalej pomaga Ukrainie Były premier Wielkiej Brytanii odwiedził magazyn leków z sieci szpitali, który wysłał już do Chersonia 12 ciężarówek z pomocą humanitarną. Sam Johnson pomagał wolontariuszom, pracował jako ładowacz i kierowca ciężarówki.

💩rosja i białoruś:

⚆ Część rosyjskiego miasta Szebekino, położonego w obwodzie biełgorodzkim w pobliżu granicy z Ukrainą, została pozbawiona prądu i wody – lokalne władze poinformowały, że stało się to w wyniku ostrzału.

⚆ Angarsk, obwód irkucki. Płonie rafineria ropy naftowej.

⚆ Helikopter spadł pod Twerem w rosji, są ofiary.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Arcydzieło Kazachów na rzece

⚆ Happy „bjorzdej” na froncie

⚆ Jacy powinni być rosyjscy mężczyźni wedle rosyjskiej propagandystki margerity simonian


💧Źródła z których korzystam:

  • Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnykov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
  • Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
  • Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
  • Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
  • Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
  • Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов , Illia Pnomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych
  • przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
🏝- doniesienia z Krymu
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu.
Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

1 thought on “Dzień 277 (27 listopada 2022, 23:00) – Sztuka przetrwania

  1. Za LA (wiadomo o kogo chodzi, tłumaczenie) „Zakończył się 40 tydzień aktywnych walk – aktualne dane o stratach wojska w DNR (donieccy terrorysci). Źródłem jest jej rzecznik. Łącznie od początku aktywnej fazy działań bojowych – 3954 zabitych i 16494 rannych. Łączne straty w tym okresie wyniosły 20 448. Według MilitaryBalance 2022, liczba wojskowych w DNR na początku 2022 roku wynosiła około 20 000 f/w. Dziś łączne straty wynoszą około 102% przedwojennej siły. Od początku aktywnych działań bojowych średnie dzienne straty są następujące: straty bezzwrotne – 14,1 na dobę; straty sanitarne – 58,9 na dobę; straty całkowite – 73 na dobę.” Praktycznie kadrowi i najlepsi bojownicy donieckich terrorystów zostali wyeliminowani w 100%. Można się spodziewać podobnych straty w ługanskiej. Przy czym są to straty oficjalne, nieoficjalne mogą być znacznie wyższe, zresztą nawet te nic nie mówią o wziętych do niewoli, dezerterach itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *