🪖Dzień 843-844 (15-16 czerwca 2024) – po szczycie

Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Szczyt pokojowy oficjalnie za nami i wydał on trzy oficjalne punkty: dotyczący energii jądrowej i elektrowni Zaporoże, bezpieczeństwa żywnościowego oraz na temat zwrotu jeńców. Te punkty (pełne tłumaczenie poniżej) podpisało 80 krajów i 4 organizacje ze 100 uczestników. Wśród krajów, które nie podpisały komunikatu, znajdują się Arabia Saudyjska, Tajlandia, Indie, Meksyk, Republika Południowej Afryki, Brazylia i Zjednoczone Emiraty Arabskie. O dziwo – Węgry podpisały. No ale trudno też te punkty zakwestionować. To czego nie widać natomiast to sankcje – czyli co te kraje są gotowe zrobić jeśli ze strony rosji kroków w tych 3 kierunkach nie będzie.

W komunikacie końcowym nie ma nic o granicach czy innych elementach formuły pokojowej Zełeńskiego. Według szwajcarskiego rządu celem szczytu było „zainicjowanie procesu pokojowego, stworzenie atmosfery zaufania i zarysowanie pomysłów na kolejne kroki w kierunku takiego procesu”. Wszyscy obecni mieli możliwość wyrażenia swojej wizji sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie. Program Szczytu Pokojowego to również sesje plenarne i dyskusje nad trzema punktami „formuły pokojowej” – bezpieczeństwem nuklearnym, bezpieczeństwem żywnościowym i wymiarem humanitarnym.

Wydaje się zatem, że szczyt się udał. Poszczególne Państwa wypowiedziały się (wybrane cytaty poniżej), powstało wspólne stanowisko w trzech zapowiadanych obszarach, które Szwajcarzy przedstawią teraz rosji. Należy je traktować jako trzy wstępne warunki dla rosji po to by mogła ona pokazać chęć do dalszych rozmów.

Przy okazji warto zajrzeć do treści pierwszego porozumienia nad którym pracowała rosja i Ukraina w marcu i kwietniu 2022. Jego treść ujawnił NYT.

Na samym froncie jest drobny sukces Ukraińców pod Kreminną i koło Bachmutu, ale są i postępy rosjan na odcinku donieckim. W tym jeden dość groźny – rosjanie są 7km od dość ważnej trasy zaopatrzeniowej.

Pełne tłumaczenie punktów z oficjalnego komunikatu:

 1. Wszelkie wykorzystanie energii jądrowej i instalacji jądrowych musi być bezpieczne, solidnie strzeżone i nie szkodzić środowisku. Ukraińskie elektrownie i instalacje jądrowe, w szczególności Elektrownia Jądrowa Zaporoże, muszą działać bezpiecznie i pod pełną suwerenną kontrolą Ukrainy oraz zgodnie z zasadami MAEA i pod jej nadzorem.
 2. Globalne bezpieczeństwo żywnościowe zależy od nieprzerwanej produkcji i dostaw produktów spożywczych. W tym względzie niezwykle ważna jest bezpłatna, pełna i bezpieczna żegluga handlowa, a także dostęp do portów morskich na Morzu Czarnym i Azowskim.
 3. Wszyscy jeńcy wojenni muszą zostać zwolnieni w drodze całkowitej wymiany. Wszystkie deportowane i nielegalnie przesiedlone ukraińskie dzieci oraz wszyscy inni nielegalnie przetrzymywani ukraińscy cywile muszą zostać zawróceni na Ukrainę

Cytaty:
„My, świat zachodni, jesteśmy idiotami, aż wstyd się przyznać bo wobec rosji popełniamy stale ten sam błąd oczekując innych rezultatów” – mówił na Forum Bezpieczeństwa Morza Czarnego Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu RP, o reakcji na rosyjską agresję.

Abyśmy na drugim szczycie pokojowym mogli odnotować prawdziwy koniec wojny , musimy uzgodnić wspólny plan działania i przekazać go Federacji rosyjskiej. Nie ma tu teraz Federacji rosyjskiej. Gdyby zależało im na pokoju, nie byłoby wojny” – Zełeński.

„Panie Zełeński, proszę przyjechać do Włoch, jesteśmy gotowi wysłać Ukrainie nowy pakiet pomocy zbrojnej” – powiedział wicepremier Włoch.

“Jeśli rosja nie zgodzi się z przedstawionymi jej klauzulami pokojowymi, zmusimy ją do poddania się” – premier Włoch Meloni.

“putin nie boi się NATO, ukrywa ekspansję Sojuszu, aby usprawiedliwić swoje agresywne działania i wojny agresywne” – Kurt Volker

“Ukraina rozpoczyna proces pokojowy z pozycji siły. Dużo silniejsza niż była 3 tygodnie temu” – prezydent Finlandii.

“Chorwacji chodzi o pokój , w którym ofiary nie będą musiały się poddawać i oddawać własnego terytorium agresorowi – Premierowi Chorwacji.

“Natychmiastowe zawieszenie broni bez poważnych negocjacji po prostu legitymizuje zajęcie przez rosję ukraińskiej ziemi i doprowadzi do nowego zamrożonego konfliktu” – Scholz.

Przedstawiciel Arabii Saudyjskiej na szczycie wezwał Ukrainę i Federację rosyjską do „trudnych kompromisów” w celu zakończenia wojny.

“Jak najwięcej państw powinno wywrzeć presję na Moskwę, aby zgodziła się na prawdziwy proces pokojowy. Zachód nie może tego zrobić sam ” – kanclerz Austrii.

„Wszyscy jesteśmy zaangażowani w budowanie trwałego pokoju. Jednak, jak już powiedziano, taki pokój nie może oznaczać kapitulacji Ukrainy. Dlatego warunkiem pokoju jest pomoc Ukrainie w odparciu agresji” – powiedział francuski prezydent Macron.

„rosja pozostaje imperium kolonialnym, które nigdy nie przeszło drogi dekolonizacji, nie było w stanie uporać się z demonami swojej przeszłości. W tej części świata, którą reprezentuję, rosja często nazywana jest więzieniem narodów” – Prezydent RP Andrzej Duda.

„Mamy szczególny obowiązek wspierać rozwiązanie wojny na Ukrainie, aby ustanowić sprawiedliwy i trwały pokój. Przybywszy tu dzisiaj, wzięliśmy na siebie tę odpowiedzialność” – premier Danii Mette Frederiksen.

W szóstej edycji “Pomaganie za czytanie” zbieram na 3 drony FPV z noktowizją i systemem zrzutu. Koszt jednego to 3500zł a 3 sztuki to 10500zł. Aktualnie mam od Was 60%. Dziękuję!

Przypominam, że od 18 czerwca (wtorek) nastąpi przerwa w podsumowaniach.

🏹 Sytuacja wojenna:

1️⃣ Front:

Odcinek charkowski: Jednostki Federacji rosyjskiej miały zostać zablokowane w Zakładzie Kruszyw w Wowczańsku.

Odcinek kupiański:
Ukraińcy wyparli rosjan z części lasów serebriańskich (obszar 1x2km). Na tym odcinku działa “Azow”, który niedawno otrzymał zgodę od USA na zaopatrywanie ich w zachodnią broń.

Odcinek doniecki:
Ukraińcy nieco wyparli rosjan pod Kliszczijiwką (okolice Bachmutu).
rosjanie mieli postępy pod Kałyniwką, Nowopokrowskim i Jasnobrodiwką. rosjanie mają też zagrażać trasie z Kostiantyniwki do Pokrowska (T0-504), która jest również wykorzystywana do zaopatrzenia jednostek w Czasiw Jarze. rosjan dzieli od niej 7km.

2️⃣ Naloty:

⚆ Brak

3️⃣ Ostrzały:
⚆ Wczoraj: Ostrzały w 9 obwodach a w nich ostrzelanych 61 miejscowości i 87 obiektów infrastruktury

⚆ Przedwczoraj: Ostrzały w 11 obwodach a w nich ostrzelanych 84 miejscowości i 185 obiektów infrastruktury

🌻Straty rosjan
Wczoraj: -1160 (526 310), -58 systemów artyleryjskich
Przedwczoraj: -1090, -37 systemów artyleryjskich, -20 czołgów

😼Bawełna:

⚆ Saratow – magazyn gazu

⚆ rostow nad Donem

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Pociski zakupione spoza Unii Europejskiej w ramach inicjatywy zapoczątkowanej przez Czechy już docierają na Ukrainę. Komentując postępy czeskiej „inicjatywy rakietowej”, czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipawski powiedział, że „w tych dniach na Ukrainę docierają pierwsze dostawy amunicji”, a w 2024 r. Praga będzie mogła zakupić i stale dostarczać „znaczną ilość amunicji”.

⚆ W celu podpisania kontraktu z Siłami Zbrojnymi z ukraińskich więzień zwolniono ponad 2750 ukraińskich więźniów. Wielu już przechodzi szkolenie w bazach wojskowych , — WP.

⚆ AP: Ukraina stosuje w obronie strategię „elastycznej taśmy”. W publikacji analizowano, że chociaż pojawienie się zachodniej amunicji zmniejszyło rażącą przewagę artyleryjską rosji, siły Moskwy wciąż zdobywają przewagę na linii frontu i prawdopodobnie będą to kontynuować latem, kiedy bardziej suchy teren i dłuższe dni tylko pomogą im w natarciu. Kijów ucieka się do strategii „uginaj się, ale nie załamuj”, aby zyskać na czasie do czasu otrzymania na froncie większej ilości zachodniej broni i amunicji. Oddając część terytorium – piszą dziennikarze – Ukraina zyskała możliwość prowadzenia działań wojennych z bardziej chronionych pozycji. Ukraina wdrożyła elastyczną strategię obronną „elastyczną linią”, aby zyskać na czasie do czasu lepszego uzbrojenia i zabezpieczenia. Zdaniem wojska, podejmując bolesne decyzje o wycofaniu się na lepiej chronione pozycje, wojska ukraińskie mogą skuteczniej walczyć i utrzymywać personel.

⚆ Kremlowskie boty opublikowały 120 tysięcy postów z fałszywymi cytatami celebrytów – przypisywano im wezwania do zaprzestania pomagania Ukrainie. W przededniu Szczytu Pokojowego prokremlowskie boty sieci „Dwoinyk” opublikowały około pięćdziesięciu zdjęć z fałszywymi cytatami celebrytów , które uzyskały ponad 500 000 wyświetleń. W imieniu Lionela Messiego , Alaina Delona , ​​Jennifer Aniston , Angeliny Jolie i innych gwiazd mówią o „zniszczeniu Europy” i wzywają do zaprzestania wspierania Ukrainy. Fałszywe cytaty rozpowszechniły się w kilku językach jednocześnie.

⚆ Holandia przygotowuje się do wysłania na Ukrainę kolejnych 37 transporterów opancerzonych YPR-765 wyposażonych w moduły bojowe RCWS i nieznaną liczbę dział samobieżnych M109.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Krótko o głównych punktach konferencji prasowej Wołodymyra Zełenskiego po wynikach Szczytu Pokojowego:

 • Prace nad odbyciem drugiego Szczytu Pokojowego trwają i odbędą się za miesiące, a nie lata.
 • Ukraina nigdy nie nazwała Chin wrogiem, ale chciałaby, żeby były przyjacielem.
 • Kijów rozpoczął negocjacje z wieloma krajami, które wyraziły zainteresowanie odbyciem drugiego Szczytu Pokojowego.
 • Ukraina będzie gotowa wysłuchać opinii Chin i Brazylii na temat zakończenia wojny, gdy kraje te przyłączą się do zasad Szczytu Pokojowego, nawet jeśli ich opinie nie będą pokrywać się z opiniami większości świata.
 • rosyjski władca władimir putin swoim ultimatum w przeddzień Szczytu Pokojowego odwołał wszystkie złożone wcześniej oświadczenia o gotowości do negocjacji. To duży błąd, który wyjdzie nam na dobre.
 • Zadaniem Ukrainy jest zadbanie o to, aby międzynarodowa izolacja rosyjskiego władcy Władimira putina została zrozumiana przez samo społeczeństwo Federacji rosyjskiej. To już nie jest „ósemka” [w G8], nie jest już graczem dla wielu krajów. Swoją drogą, on też nie jest graczem dla Chin. Podnieśliśmy tę kwestię, jestem tego pewien

⚆ Rozumiemy, że Ukraina będzie musiała porozmawiać z rosją – Kułeba. „Rozumiemy też bardzo dobrze, że nadejdzie moment, kiedy będziemy musieli porozmawiać z rosją. Ale nasze stanowisko jest bardzo jasne: nie pozwolimy rosji mówić językiem ultimatum, jak to ma miejsce teraz” – powiedział dziennikarzom Kułeba w Szwajcarii. Zauważył, że ostatnie ultimatum putina „nie wzbudziło apetytu na szczycie, bo wszyscy rozumieją, że miało to na celu jeden prosty cel – wywołanie swoistej fali PR w przededniu szczytu”. Szef MSZ powiedział także, że zakończono prace nad wspólną deklaracją na szczycie pokojowym. W przyszłości będzie ono otwarte do przystąpienia dla innych państw.

⚆ Drugi Szczyt Pokojowy może odbyć się w ciągu najbliższych 5 miesięcy – powiedział szef MSZ Szwajcarii Ignazio Cassis. Zaznaczył, że chcą kolejnego szczytu odbyć przed wyborami prezydenckimi w USA , które odbędą się w listopadzie.

⚆ Szwajcaria chce omówić wyniki Szczytu Pokojowego z rosją i Chinami . Oświadczyli o tym Minister Spraw Zagranicznych Szwajcarii Ignazio Cassis i Prezydent Szwajcarii Viola Amerd na konferencji prasowej po wynikach Szczytu, przekazuje Interfax-Ukraine „Mamy czynną ambasadę w Moskwie i co dwa tygodnie kontaktujemy się z Ministrem Spraw Zagranicznych, zamierzamy także omówić wyniki tej konferencji z rosją”.

🌍Alianci:

Dziś:

⚆ W maju 2024 roku import gazu z rosji do Europy po raz pierwszy od prawie dwóch lat przekroczył dostawy z USA – FT. W maju 2024 r. dostawy rosyjskiego gazu i LNG rurociągami po raz pierwszy od 2022 r. przewyższyły import z USA, stanowiąc 15% ogółu dostaw do UE i innych krajów europejskich, natomiast dostawy LNG z USA stanowiły jedynie 14% całości dostaw. Na duże dostawy rosyjskiego gazu w maju miały wpływ czynniki krótkoterminowe, w tym zakłócenia w głównym obiekcie eksportującym LNG w USA, podczas gdy rosja wysłała więcej gazu przez Turcję przed planowaną konserwacją w czerwcu.

Wczoraj:

⚆ Podczas Szczytu Pokojowego USA ogłosiły przeznaczenie ponad 1,5 miliarda dolarów na sektor energetyczny Ukrainy. Wiceprezydent USA Kamala Harris podczas spotkania z Wołodymyrem Zełeńskim w ramach Szczytu Pokojowego w Szwajcarii ogłosiła przeznaczenie ponad 1,5 miliarda dolarów na sektor energetyczny i potrzeby humanitarne. Pieniądze zostaną przekazane za pośrednictwem Agencji Rozwoju Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych (USAID) i Departamentu Stanu na wsparcie narodu ukraińskiego.

⚆ Borrell o żądaniach putina : Agresor nie może dyktować warunków zawieszenia broni. Wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell nazwał żądania rosyjskiego władcy Władimira putina niedopuszczalnymi, przypominając, że tak naprawdę nie jest on zainteresowany pokojem. „Nieakceptowalne żądania putina mają na celu legitymizację inwazji i podważenie wysiłków pokojowych, podczas gdy rosja dozbraja się i przygotowuje do przedłużającej się wojny. Agresor nie może dyktować warunków zawieszenia broni”.

⚆ Po raz pierwszy opublikowano tekst projektu „porozumienia” między Ukrainą a rosją o zakończeniu działań wojennych. Opublikowany został przez „The New York Times” i jak podaje amerykańska gazeta, dokument był omawiany podczas negocjacji pomiędzy delegacjami Ukrainy i rosji w marcu i kwietniu 2022 roku. Kilka ważnych punktów:

 • rosja chciała, aby Ukraina i wszystkie inne kraje zniosły sankcje nałożone na Moskwę od 2014 roku
 • rosja chciała, aby Ukraina uznała Krym za część rosji, strony zaproponowały także wyłączenie Krymu z traktatu, pozostawiając go pod okupacją rosyjską, ale bez uznania przez Ukrainę.
 • rosja zażądała, aby Ukraina w ciągu 30 dni od podpisania porozumienia wprowadziła język rosyjski jako oficjalny. Wśród żądań rosji znalazł się także zakaz nadawania ulicom imion ukraińskich bojowników o niepodległość.
 • Projekt porozumienia przewidywał ograniczenie liczebności Sił Zbrojnych do 100 000 żołnierzy, 147 moździerzy, 10 śmigłowców bojowych. Zasięg ukraińskich rakiet wynosi zaledwie 40 km.
 • W tym przypadku Ukraina zaproponowała, aby jej sojusznicy byli zobowiązani do interwencji w przypadku ponownego ataku. rosja z kolei chciała zawetować gwarancje bezpieczeństwa Ukrainy, umieszczając w nich klauzulę wymagającą zgody wszystkich państw-gwarantów. W praktyce Moskwa mogłaby ponownie najechać Ukrainę, przejąć władzę w Kijowie, a następnie zawetować interwencję wojskową już w imieniu marionetkowego reżimu Ukrainy.

⚆ Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak uważa , że ​​rosja próbowała zakłócić Światowy Szczyt Pokojowy w Szwajcarii, ponieważ czuje się zagrożona dyskusją na temat podstawowych zasad prawa międzynarodowego. Brytyjski premier stwierdził, że rosja w przeciwieństwie do uczestników szczytu nie jest zainteresowana prawdziwym pokojem, a putin „zainicjował długą kampanię dyplomatyczną przeciwko temu szczytowi, zabraniając krajom uczestnictwa. Należy zadać sobie pytanie: dlaczego rosja czuje, że jest tak zagrożona szczytem, ​​na którym omawiane są podstawowe zasady integralności terytorialnej, bezpieczeństwa żywnościowego i nuklearnego?”

⚆ Minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan uważa , że ​​w przypadku obecności rosji Szczyt Pokojowy w Szwajcarii „mógłby być bardziej zorientowany na rezultaty”. Fidan zwrócił uwagę, że uczestnicy szczytu w Szwajcarii znają „formułę pokojową” Ukrainy i wspomniał o ultimatum władcy rosji Władimira putina w sprawie „rozmów pokojowych”. „Bez względu na proponowaną treść i warunki, są to ważne kroki i promyk nadziei, od którego należy zacząć. Każda ze stron traktuje jednak działania drugiej jako kontynuację szerszego wysiłku militarnego” – stwierdził.

💀 Ciemna strona:

⚆ W rostowie nad Donem lokalny areszt śledczy został przejęty przez osadzonych. Sześć osób wzięło pracowników aresztu jako zakładników i domaga się samochodu, broni oraz możliwości opuszczenia miasta.

⚆ Brytyjski wywiad: rosja podnosi podatki, aby kontynuować wojnę. Federacja rosyjska oczekuje, że zmiany podatkowe zapewnią w 2025 roku dodatkowe wpływy do budżetu w wysokości około 29 miliardów dolarów. W tym celu stawka podatku dochodowego od osób prawnych wzrośnie z 20 do 25%, a dzięki nowej skali najwyższa stawka podatku dochodowego wzrośnie z 15 do 22%. Według prognozy brytyjskiego wywiadu wydatki rządowe w 2024 r. wzrosną o ok. 15% w stosunku do 2023 r., ale najprawdopodobniej będą dalej rosły. Ministerstwo Obrony Narodowej zauważa jednak, że inwestycje w sektorach pozamilitarnych prawdopodobnie znajdą się w stanie stagnacji, a sektory wojskowe również z dużym prawdopodobieństwem zmonopolizują znaczną część dostępnych zasobów pracy.

⚆ rosjanie oferują talony na mieszkania chętnym do walk z Ukrainą. Sam dokument nie gwarantuje jednak otrzymania mieszkania a część kwoty potrzebnej do jego zakupu.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Stalker 5.0 – nowy dron morski Ukrainy (150kg ładunku, prędkość 75km/h, zasięg 600km)

⚆ wyboje

⚆ Wowczańsk – niszczenie pozycji otoczonych rosjan bombami lotniczymi

📣 Pomaganie za czytanie vol. 6:

Szósta edycja to 10 500zł do zebrania na 3 drony FPV z systemem zrzutu i noktowizją. Zakup organizuje Karolina Baca-Pogorzelska.

Poprzednie 91 200 zł przekazałem na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal dla fundacji Pogoń Ruska
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV
 5. 16 000 zł na “Nocnego Łowcę”

💧Źródła z których korzystam:
Telegram: ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP
Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso, Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon
Serwisy z mapami: DeepState map
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy
GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy
NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji
NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne
SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna
“Bawełna” – działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej lub lotnictwa Ukraińców.

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja multimedialna na warnewpl pojawia się do godziny później.


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *