🪖Dzień 842 (14 czerwca 2024) – cena pokoju

Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś mamy zero informacji z frontu. Być może wynika to z chęci wyciszenia przez Ukraińców komunikacji frontowej przed szczytem w Szwajcarii. Walki jednak trwają na tych samych odcinkach i raczej rosjanie nie przestali dokonywać małych postępów. Ukraińcy zaś kontynuują uderzenia dronami w zaplecze militarne rosjan.

Szczyt pokojowy już za moment. Mimo kontrowersji weźmie w nim udział ponad 90 krajów i to jest pewien sukces ukraińskiej dyplomacji. Jest to dla rosji również niepokojące zjawisko, które próbuje na wiele sposobów zaburzyć. rosja, traktowana tu przedmiotowo, ma zostać zaznajomiona z oczekiwaniem “świata” wobec zakończenia wojny przeciwko Ukrainie. Słowem – nad rosją ma zebrać się wspólnota, która wypracuje swoje stanowisko i do kolejnego etapu ma zaprosić rosyjską delegację. rosja ma otrzymać zatem gotowe stanowisko – warunki do zawarcia pokoju. Istnieje jednak rozbieżność między tym co zawiera formuła pokojowa Zełeńskiego, a tym czego chce rosja. Dziś putin przedstawił swoje warunki zawarcia trwałego pokoju. Nie ma już w nich denazyfikacji i demilitaryzacji. Jest za to zakaz członkostwa Ukrainy w NATO, oddanie w pełni 4 obwodów i Krymu rosji i parę innych detali. Propozycja ta ani nie jest nowa, ani nie jest dobra monetą [co ciekawe – tym razem putin to czytał z kartek]. Pada ona przed szczytem by stworzyć pozory otwartości rosji, by jeszcze raz zabrzmiał “syreni śpiew” ruskiego miru. Świat wydaje się być mądrzejszy niż niemal 10 lat temu, gdy powstawały porozumienia mińskie. Tylko co z tego, skoro przepaść między wizjami pokoju istnieje nadal? Pozostaje pytanie czy świat stać na to by rosję zmusić do powrotu do granic z 1991 roku i spłatę odszkodowania? Jeśli nie, to gdzie jest punkt na który obie strony będą w stanie się zgodzić?

Jestem niemal pewien, że na pokój w aktualnym stanie przebiegu frontu Ukraińcy po prostu się nie zgodzą. Wszelkie parcelowanie Ukrainy to po prostu cena pokoju na którą Ukraińcy nie stać po 10 latach walki. To byłby również tylko pozorny pokój. Dla Ukrainy rosja putinowska nie może być żadnym gwarantem pokoju. Z ich perspektywy jedynym gwarantem pokoju jest upadek rosyjskiego imperializmu i przyjęcie Ukrainy do NATO. Żadna z tych rzeczy nie majaczy jednak aktualnie na horyzoncie.

A co ze światem? Czy odcięcie 4 obwodów Ukrainy i Krymu pozwoli nam spać spokojniej? W Lizbonie, Paryżu czy Berlinie pewnie tak. W Warszawie, Pradze, Bukareszcie, Tallinie, Rydze, Wilnie już nie. To byłaby wygrana rosji i również słaba wiadomość dla świata. Oto grupa kilkudziesięciu potężnych krajów nie jest w stanie zdyscyplinować rosji i pozwala jej rozpętać najbardziej krwawą wojnę od 1945 roku i wycofać się z niej ze zdobyczami.

Kluczem do tych rozważań jest sytuacja na froncie. rosja ma w Ukrainie aktualnie od 500 do 700 żołnierzy i zalicza postępy, których wcześniej nie miała. Ich dynamika powoli spada, a koszt tych postępów jest niewyobrażalny. Nie mniej – to pozwala rosji czuć się pewnie, żądać, straszyć, terroryzować. Inaczej sytuacja ta wyglądałaby rok temu czy dwa, tyle, że wówczas rosja nie była zainteresowana rozmowami (Ukraina również nie).

Żeby zatem szczyt pokojowy miał jakąkolwiek użyteczność musi on określić twarde warunki dla rosji ale musi mieć też “bo”. “Zawrzyj pokój bo inaczej….” Brak zainteresowania rosji rozmowami w tym scenariuszu powinien natychmiast powodować zaostrzenie sankcji oraz skokowe dozbrojenie Ukrainy. rosja musi po prostu zacząć przegrywać sromotnie by plan pokojowy mógł do niej dotrzeć i zagrozić pozycji cara.

Zatem szczyt w Szwajcarii (o ile zakończy się wspólnym i twardym stanowiskiem uczestników), może stać się fundamentem do przyszłych rozmów o ile na froncie faktycznie zacznie się dziać dla rosji źle. I za taki plan będę trzymał kciuki.

Przypominam, że od 18 czerwca (wtorek) nastąpi przerwa (czasowa lub trwała) w podsumowaniach. Jutrzejsze podsumowanie pojawi się razem z niedzielnym.

W szóstej edycji “Pomaganie za czytanie” zbieram na 3 drony FPV z noktowizją i systemem zrzutu. Koszt jednego to 3500zł a 3 sztuki to 10500zł. Aktualnie mam od Was 60%. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

1️⃣ Front:

Brak istotnych doniesień

2️⃣ Naloty:

⚆ W piątkowy wieczór rosja przeprowadziła kolejny atak na Ukrainę, wystrzeliwując 31 sztuk broni, w tym 14 rakiet i 17 dronów kamikaze. Ukraińska obrona powietrzna zniszczyła 7 rakiet i 17 dronów. 7 rakiet doleciało do celów.

⚆ Nad ranem słychać było eksplozje w Kijowie oraz w obwodzie chmielnickim.

3️⃣ Ostrzały:
⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 73 miejscowości i 195 obiektów infrastruktury

⚆ Obwód sumski

🌻Straty rosjan: -1250 (524 060), -48 systemów artyleryjskich, -8 czołgów

😼Bawełna:

⚆ Ministerstwo Obrony rosji oświadczyło , że w nocy siły obrony powietrznej rzekomo przechwyciły i zniszczyły 87 ukraińskich dronów nad terytorium rosji i tymczasowo okupowanego Krymu. Gubernator obwodu woroneskiego stwierdził , że drony zaatakowały skład ropy, który został „nieznacznie” uszkodzony.

⚆ Również rosyjskie kanały Telegram piszą, że mieszkańcy Morozowska w obwodzie rostowskim zgłosili nocne eksplozje, a w mieście wybuchł pożar. W Morozowsku znajduje się lotnisko wojskowe.

⚆ Potężny wybuch w Szebekino wczoraj wieczorem nie został spowodowany przez detonację KAB, ale przez przypadkową detonację pocisków do TOS „Sonstepok” – twierdzą rosyjskie środki masowego przekazu. W wyniku eksplozji zginęło co najmniej trzech rosyjskich żołnierzy. Uszkodzonych zostało także 10 domów i 1 samochód.

🛡Inne wątki militarne:

⚆ rosja przygotowuje w najbliższym czasie bunt w Mołdawii – wspólne oświadczenie rządów Kanady, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. „Broniąc naszych wspólnych wartości demokratycznych, ostrzegamy naszych demokratycznych partnerów i sojuszników, że rosyjscy aktorzy realizują scenariusz wpływania na wyniki jesiennych wyborów prezydenckich w Mołdawii. Zamierzają wywołać protesty w Mołdawii, jeśli kandydat prorosyjski nie wygra.” W oświadczeniu czytamy, że rosja stara się stworzyć wśród ludności Mołdawii negatywny stosunek do rządów krajów zachodnich, władz Mołdawii i możliwości przystąpienia Mołdawii do UE.

⚆ Ukraina i Dania podpisały memorandum w sprawie zakupu przez państwo północnoeuropejskie broni i sprzętu od ukraińskich producentów. „To duży krok, ponieważ Dania stała się pierwszym krajem NATO, który zainwestuje swoje środki w produkcję broni na terytorium Ukrainy. To potwierdzenie, że ukraiński przemysł obronny jest gotowy do współpracy na szczeblu międzynarodowym i jest w stanie spełnić najwyższe standardy.” – zauważył Minister Obrony Umierow.

⚆ Rząd Niemiec poinformował o przekazaniu Ukrainie kolejnej partii pomocy wojskowej. Nowy pakiet zawiera:

▫️10 czołgów Leopard 1A1 i amunicja do nich;
▫️20 gąsienicowych pojazdów piechoty Marder i amunicję;
▫️System obrony powietrznej średniego zasięgu IRIS-T SLM;
▫️System obrony powietrznej małego promienia IRIS-T SLS;
▫️3 RSZV HIMARS;
▫️2 opancerzone pojazdy inżynieryjne Dachs;
▫️ opancerzony pojazd naprawczo-ewakuacyjny Bergepanzer 2;
▫️4 maszyny do rozminowywania Wisent 1 wraz z częściami zamiennymi;
▫️16 cystern Mercedes-Benz Zetros;
▫️amunicja, łodzie, broń strzelecka itp

⚆ Ministrowie obrony państw NATO nie zgodzili się co do planu finansowania Ukrainy, który zakłada utrzymanie alokacji rocznej pomocy na poziomie 40 miliardów euro rocznie. Według Stoltenberga sojusznicy będą nadal uzgadniać stanowisko w tej kwestii przed szczytem w Waszyngtonie. Wcześniej media informowały, że Stoltebnerg w obliczu sprzeciwu członków Sojuszu zrezygnował z planów utworzenia pięcioletniego funduszu pomocy wojskowej dla Ukrainy.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Zełeński przybył na szczyt pokojowy w Szwajcarii. Prezydent zapowiedział , że w szczycie pokojowym, który odbędzie się w dniach 15-16 czerwca, weźmie udział około 100 krajów i organizacji międzynarodowych.

⚆ Zełeński stwierdził także , że tzw. ultimatum putina w sprawie „rozmów pokojowych” z Ukrainą nie różni się od jego poprzednich „propozycji” i porównał je z działaniami nazistowskich Niemiec. „To jest to samo, co zrobił Hitler, kiedy powiedział: “Daj mi część Czechosłowacji i to wszystko.” Ale nie, to jest kłamstwo, kłamstwo historyczne. Potem była Polska, potem okupacja całej Europy” – przypominał prezydent.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy oświadczyło, że swoim tzw. ultimatum w sprawie rozpoczęcia „rozmów pokojowych” putin dąży do zakłócenia Światowego Szczytu Pokojowego w Szwajcarii. Dodali, że planami rosji „nie jest pokój, ale kontynuacja wojny, okupacja Ukrainy, zagłada narodu ukraińskiego i dalsza agresja w Europie”. Doradca szefa biura prezydenta Podolak nazwał propozycje putina „standardowym zestawem agresora”, których celem jest pozbawienie Ukrainy suwerenności i podmiotowości.

⚆ Ukraina odzyskała kolejnych 14 dzieci z rosji i terytoriów czasowo okupowanych. Odnotowano, że wśród uratowanych dwie osoby pozbawione są opieki rodzicielskiej. W sumie zespół „Ratujmy Ukrainę” odzyskał już na Ukrainę 373 dzieci, które zostały deportowane lub znalazły się na terenach okupowanych.

⚆ Ukraina negocjuje dwustronne umowy o bezpieczeństwie z 10 kolejnymi krajami, powiedział Zełeński.

⚆ Ukraina odzyskała ciała 254 zabitych żołnierzy – poinformowała Komenda Koordynacyjna ds. Postępowania z Jeńcami Wojennymi.

⚆ Pierwszy wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Sibiga spotkał się z ambasadorami krajów G7. Strony omówiły współpracę Ukrainy z krajami „Grupy Siedmiu”, w szczególności w ramach organizacji międzynarodowych, ukraińską „formułę pokojową” oraz realizację dwustronnych porozumień o bezpieczeństwie.

⚆ Wieczorem 13 czerwca pogranicznicy obwodu odeskiego zatrzymali ciężarówkę, w której naczepie znaleziono 41 mężczyzn – próbowali w ten sposób przedostać się do granicy z Mołdawią

⚆ Według ukraińskiej policji w celu destabilizacji sytuacji na Ukrainie rosyjskie służby specjalne zachęcają nieletnich do palenia za pieniądze w szczególności samochodów żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy i Policji Narodowej. W Odesie funkcjonariusze zdemaskowali chłopców w wieku 13 i 16 lat, którzy podpalili dwa samochody należące do wojska. Nastolatkowie zostali zatrzymani wraz z dwójką znajomych w wieku 16 i 18 lat podczas próby podpalenia innego samochodu. 13-letni chłopiec został przekazany rodzicom. Dla innych sąd wybrał środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania bez zwolnienia za kaucją. Grozi im do 15 lat więzienia.

⚆ Zełeński podczas spotkania z papieżem mówił o agresji i terrorze rakietowym Federacji rosyjskiej. Według prezydenta rozmawiali także o konsekwencjach rosyjskiej agresji na Ukrainę, rosyjskim terrorze powietrznym i trudnej sytuacji w sektorze energetycznym. Głowa państwa zauważyła, że ​​Ukraina docenia udział Watykanu w Szczycie i wysiłki na rzecz zaprowadzenia pokoju, w szczególności w zakresie powrotu ukraińskich dzieci porwanych przez rosję.

🔥Pożary: ​Już trzeci dzień strażacy gaszą pożar obiektu przemysłowego w obwodzie kijowskim, który wybuchł 12 czerwca rano w wyniku rosyjskiego ataku – poinformowała rzeczniczka Państwowej Służby Ratunkowej Wiktoria Ruban Obwodu Kijowskiego.

⚡️Sytuacja energetyczna:

⚆ Zimą Ukraińcy mogą mieć prąd od pięciu do sześciu godzin dziennie, ale wszystko będzie zależeć od okoliczności, powiedział dyrektor generalny Yasno Serhiy Kovalenko.

⚆ Szef „Ukrenergo” Kudryckiego powiedział , że w przyszłym tygodniu sytuacja w ukraińskim systemie energetycznym będzie znacznie bardziej skomplikowana niż obecnie. Kudrycki podkreślił, że nie uda się uniknąć odłączeń odbiorców domowych z dwóch powodów: prognozowanego wzrostu zużycia energii w związku z odzyskiem ciepła oraz oddaniem do naprawy kolejnego bloku elektrowni jądrowej.

⚆ Energoatom w ciągu tygodnia rozpocznie remont 5 z 9 bloków energetycznych elektrowni jądrowej. Z tego powodu czas trwania przerw w dostawie prądu może się wydłużyć, — Przewodniczący Rady Ukraińskiego Stowarzyszenia Energii Odnawialnej Ignatiew. Wytwarzanie energii słonecznej może złagodzić tę sytuację.

🌍Alianci:

⚆ Oficjalnie: Na szczycie pokojowym w Szwajcarii będą 92 kraje, na najwyższym szczeblu prawie 60. W sumie, według listy opublikowanej przez Szwajcarską Radę Federalną, w Światowym Szczycie Pokojowym wezmą udział 92 kraje. Spośród nich 57 jest reprezentowanych na najwyższym szczeblu – prezydentów lub premierów. Na szczeblu ministerialnym reprezentowanych będzie kolejnych 29 państw – głównie szefowie spraw zagranicznych. Sześć krajów wyśle ​​ambasadorów: Indonezja, Izrael, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Republika Południowej Afryki, Filipiny i Brazylia. Ponadto Brazylia i Stolica Apostolska mają status obserwatora, a nie uczestnika szczytu pokojowego. Zgodnie z oczekiwaniami nie będzie delegacji z Chin.

⚆ Ambasadorzy UE uzgodnili ramy negocjacji w sprawie akcesji Ukrainy i Mołdawii. Decyzja ambasadorów UE oznacza , że ​​25 czerwca zgodnie z planem odbędzie się konferencja międzyrządowa, która oficjalnie rozpocznie negocjacje w sprawie przystąpienia Ukrainy i Mołdawii do UE.

⚆ Niemcy ponownie zahamowały nowy pakiet sankcji wobec rosji. Niemcy podczas spotkania ambasadorów wyraziły zaniepokojenie rozszerzeniem środków, które zmusiłyby unijne firmy do zagwarantowania, że ​​ich klienci nie będą mogli następnie sprzedawać rosji towarów objętych sankcjami. W szczególności Berlin uważa, że ​​niemieckie małe przedsiębiorstwa ucierpią, jeśli środki zostaną rozszerzone na produkty niemające podwójnego zastosowania, takie jak chemikalia lub sprzęt do obróbki metali.

⚆ Coca-Cola, która opuściła rynek rosyjski po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę, ponownie rejestruje na terenie Federacji rosyjskiej swój znak towarowy – Meduza. Zgodnie z rosyjskim prawem znaki towarowe mogą zostać unieważnione, jeśli nie będą używane na terytorium kraju w ciągu trzech lat. Specjaliści z zakresu prawa patentowego sugerują, że wnioski o rejestrację marki mogą wskazywać na zamiar Coca-Coli powrotu w przyszłości na rynek rosyjski.

⚆ Coca-Cola zauważyła , że ​​firma ponownie zarejestrowała znaki towarowe w rosji w celu zachowania praw intelektualnych do marek Coca-Cola, Fanta i Sprite. W odpowiedzi na prośbę dziennikarzy Coca-Cola Ukraina wyjaśniła, że ​​firma dokonuje ponownej rejestracji identyfikacji wizualnych dla swoich światowych marek, w tym w rosji. Firma zauważyła, że ​​jej działalność w Federacji rosyjskiej pozostaje zamknięta. „Podejmujemy te kroki, aby chronić nasze marki i znaki towarowe, konsekwentnie wzmacniając nasze prawa własności intelektualnej. Jako jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych marek wiemy, że strony trzecie na całym świecie od dawna starają się wykorzystać reputację naszych produktów. Stale monitorujemy tę kwestię i w razie potrzeby podejmujemy odpowiednie działania.” – powiedziała Tetiana Stawycka, dyrektor ds. komunikacji w Coca-Cola Ukraina.

⚆ Sekretarz obrony USA Lloyd Austin stwierdził , że putin nie jest w stanie dyktować Ukrainie, co powinna zrobić, aby zaprowadzić pokój.

⚆ „Pokażemy putinowi, że w pełni popieramy Ukrainę: będziemy polować na pieniądze, na ropę, zatrzymamy gaz, zatrzymamy statki, zrobimy wszystko, co możliwe” – brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron dla gazety Corriere della Sera.

⚆ Skrajna prawica nie otrzyma stanowisk szefów MSZ i Ministerstwa Obrony w nowym rządzie Holandii. Po sześciu miesiącach rozmów koalicyjnych Partia Wolności PVV Wildersa, centroprawicowa VVD, centrowa Nowa Umowa Społeczna i populistyczna partia rolników BB B sfinalizowały podział kluczowych stanowisk w nowym rządzie. PVV ma pięć ministerstw: migrację, infrastrukturę, zdrowie, handel zagraniczny i pomoc rozwojową oraz gospodarkę. Stanowisko ministra obrony obejmie partia VVD obecnego premiera Rutte. MO będzie zarządzane przez Rubena Breckelmansa. Na czele Ministerstwa Spraw Zagranicznych stanie przedstawiciel Nowej Umowy Społecznej Kaspar Veldkamp, ​​były ambasador w Izraelu i Grecji.

⚆ G7 ujawniło szczegóły 50-miliardowej pożyczki kosztem rosyjskich aktywów. Przywódcy państw G7 podkreślili , że według danych Banku Światowego rosja wyrządziła Ukrainie szkody na kwotę ponad 486 miliardów dolarów i jest zobowiązana je zrekompensować. Pożyczki te zostaną spłacone z nadzwyczajnych wpływów z unieruchomionych rosyjskich aktywów państwowych w UE i innych jurysdykcjach. G7 potwierdziła, że ​​aktywa rosji zostaną zamrożone do czasu zaprzestania agresji i zrekompensowania Ukrainie wszelkich szkód. Finansowanie G7 zostanie skierowane „na potrzeby wojskowe, budżetowe i odbudowy Ukrainy”, a proces będzie koordynowany przez Międzyagencyjną Platformę Koordynacyjną Darczyńców na rzecz Ukrainy.

⚆ Reuters: Międzynarodowy Trybunał Karny bada rosyjskie cyberataki na Ukrainę jako możliwe zbrodnie wojenne. Raport Reutersa był pierwszym potwierdzeniem , że prokuratorzy MTK prowadzą śledztwo w sprawie cyberataków, co teoretycznie może zakończyć się wydaniem nakazów aresztowania oskarżonych. Według jednego ze źródeł śledztwo dotyczy rosyjskich cyberataków na infrastrukturę, które zagrażają życiu ludzi, między innymi odcinając dostawy prądu i wody, komunikację ze służbami ratunkowymi i ostrzeganiem o zagrożeniach w powietrzu. Dwóch rozmówców Reutersa poinformowało, że trybunał bada co najmniej cztery poważne ataki na obiekty infrastruktury energetycznej Ukrainy, w tym cyberatak na operatora telekomunikacyjnego Kyivstar pod koniec 2023 r.

⚆ G7 ostrzegło rosję przed użyciem broni nuklearnej. Uczestnicy szczytu wyrazili głębokie zaniepokojenie „nieodpowiedzialną retoryką i działaniami nuklearnymi rosji oraz doniesieniami o coraz częstszym używaniu przez nią środków chemicznych przeciwko siłom ukraińskim”. Przywódcy Grupy Siedmiu są również zaniepokojeni „nieprzejrzystą i przyspieszoną ekspansją chińskiego arsenału nuklearnego”, a także rozwojem programów nuklearnych i rakiet balistycznych Korei Północnej i Iranu.

⚆ Przywódcy krajów G7 zgodzili się, że rosja powinna zrekompensować wszystkie szkody, jakie wyrządziła Ukrainie – ponad 486 miliardów dolarów. Teraz uczestnicy nadal rozważają wszystkie możliwe sposoby prawne, które pozwolą na naprawienie szkód.

⚆ Węgierski premier Orban stwierdził , że 31 z 32 krajów członkowskich NATO chce pokonać rosjan, „ale to błąd”. Powiedział, że zwycięstwo Ukrainy nie jest konieczne, ale mimo to NATO w dalszym ciągu „ułatwia wojnę, podczas gdy Węgry stoją po stronie pokoju”.

💀 Ciemna strona:

⚆ putin stara się wszystkich przekonać, że podczas inwazji na Ukrainę na pełną skalę w 2022 roku nie zamierzał „szturmować” Kijowa. „Nie podjęto żadnej politycznej decyzji o szturmie na trzymilionowe miasto, była to operacja mająca na celu wymuszenie pokoju” – powiedział szef Kremla. W pierwszych dniach wojny na pełną skalę rosyjscy propagandyści aktywnie rozpowszechniali stwierdzenia, że ​​„rosja zajmie Kijów w 3 dni”, a rosyjscy żołnierze zbliżający się do stolicy Ukrainy nosili mundury paradne, aby paradować wzdłuż Chreszczatyka.

⚆ ​​​putin ponownie powtórzył , że rzekomo jest „gotowy do rozmów pokojowych nawet jutro”, ale w tym celu Ukraina musi wycofać swoje wojska z terytoriów obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego w granicach administracyjnych. Ponadto, zdaniem przywódcy kraju agresora, „Ukraina powinna powiadomić o odmowie przystąpienia do NATO”. Powiedział: „jeśli te warunki zostaną spełnione, rosja natychmiast zaprzestanie ognia”. Według niego nie chodzi o zamrożenie konfliktu, ale o jego „ostateczne zakończenie”. Jako dodatkowe warunki putin wymienił neutralny i nieatomowy status Ukrainy oraz zniesienie sankcji wobec Federacji rosyjskiej. Dodał, że teraz Moskwa, ich zdaniem, składa „jeszcze jedną konkretną, prawdziwą propozycję pokojową” i jeśli Kijów i zachodnie stolice ją odrzucą, „wtedy to na nich spoczywa odpowiedzialność za kontynuację rozlewu krwi”.

⚆ Minister obrony Korei Południowej Shin Won Sik stwierdził, że Korea Północna wysłała do rosji co najmniej 10 000 kontenerów morskich, które mogą pomieścić prawie 5 milionów pocisków artyleryjskich. Poinformował również, że Korea Północna wysłała dziesiątki rakiet balistycznych, aby pomóc putinowi w jego wojnie z Ukrainą.

⚆ putin powiedział, że na Ukrainie walczy 700 tys. rosjan. Ostatni raz putin wezwał kontyngent armii rosyjskiej na Ukrainę w grudniu 2023 roku. Wtedy, według niego, w wojnie wzięło udział 617 tysięcy żołnierzy. Wtedy, według niego, długość linii frontu wynosiła 2 tysiące kilometrów.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Tu odbędzie się szczyt pokojowy w Szwajcarii

⚆ rosjanie budujący umocnienia w obwodzie charkowskim nie mają łatwo

⚆ Tak wybucha 40+ min przeciwczołgowych na raz

⚆ Gdzieś blisko granicy z obwodem biełgorodzkim

⚆ Jeden z rosyjskich szturmów pod Iwaniwką

📣 Pomaganie za czytanie vol. 6:

Szósta edycja to 10 500zł do zebrania na 3 drony FPV z systemem zrzutu i noktowizją. Zakup organizuje Karolina Baca-Pogorzelska.

Poprzednie 91 200 zł przekazałem na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal dla fundacji Pogoń Ruska
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV
  5. 16 000 zł na “Nocnego Łowcę”

💧Źródła z których korzystam:
Telegram: ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP
Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso, Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon
Serwisy z mapami: DeepState map
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy
GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy
NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji
NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne
SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna
“Bawełna” – działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej lub lotnictwa Ukraińców.

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja multimedialna na warnewpl pojawia się do godziny później.


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *