🪖Dzień 841 (13 czerwca 2024) – głęboka obrona

Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Parafialne: Od poprzedniej przerwy w podsumowaniach minęło 330 dni i potrzebuję ponownie czasu na “niepodsumowania”. W odróżnieniu od poprzedniej przerwy to wiem, że te 330 dni konkretnie przełożyło się na pomoc Ukrainie. I to dzięki Wam, bo licznik “pomagania za czytanie” stoi aktualnie na 96 000zł, ale wraz z pieniążkami z innych źródeł dobiłby do 100 000zł. Jedno podsumowanie “zarobiło” zatem średnio 300zł na zwiększenie szans Ukrainy na wygraną. Ostatnie podsumowanie przed przerwą pojawi się w poniedziałek 17 czerwca.

Na froncie bez zmian. rosjanie nadal maja inicjatywę na całym froncie i kontynuują próby poszerzenia swoich stref kontroli. W niektórych miejscach się im to udaje w innych nie. Główny punkt ciężkości walk to odcinek doniecki. Ukraińcy są w głębokiej defensywie i póki co nie ma sygnałów by ten cykl wojny miał się ku końcowi. rosyjska inicjatywa ma się “dobrze” od października zeszłego roku. Ale to kwestia czasu by inicjatywę przejęli Ukraińcy.

Trwa też sezon na “szczyty” tu Ramstein, tam G7, ale kulminacyjnym punktem ma być forum pokojowe w Szwajcarii, które wydaje się, że ekipa Zełeńskiego przelicytowała. Wydaje się, że plan Ukraińców na ściągnięcie jak największej ekipy był prosty a wręcz prostacki. Zaproszono wielu liderów proponując mocno otwarty projekt końcowych postanowień. Gdy deklaracje udziału państw i organizacji stały się publiczne, Ukraina zaostrzyła projekt końcowych postanowień licząc, że uczestnicy na tym etapie się nie wycofają. Trudno orzec czy to protest przeciwko takiemu zagraniu czy też strach przed rosją, czy gra chin i rosji, ale efekt jest taki, że ranga tego spotkania spada, bo część państw miała się wycofać a inne obniżyć rangę swoich delegacji. Ukraińcy niestety lubią brutalną grę czego doświadczyła i Polska jesienią zeszłego roku.

W szóstej edycji “Pomaganie za czytanie” zbieram na 3 drony FPV z noktowizją i systemem zrzutu. Koszt jednego to 3500zł a 3 sztuki to 10500zł. Aktualnie mam od Was 53%. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

1️⃣ Front:

Odcinek charkowski: postępy rosjan pod Wowczańskiem i w kierunku wsi Lipci.

Odcinek kupiański: intensywne walki o Nowowodiane

Odcinek doniecki:
Pod Awdijiwką – rosjanie oficjalnie przejęli ruiny Nowopokrowskiego i niewiele brakuje by to samo stało się z Nowoołeksandriwką
Czasiw Jar – +100m dla rosjan w mieście i na północ od niego w kierunku Kałyniwki

Odcinek zaporoski: postępy rosjan pod Urożajnym

2️⃣ Naloty:

⚆ Brak

3️⃣ Ostrzały:
⚆ Ostrzały w 9 obwodach a w nich ostrzelanych 72 miejscowości i 87 obiektów infrastruktury

⚆ Kupiańsk

🌻Straty rosjan: -980 (522 810), -34 systemów artyleryjskich, -17 czołgów

😼Bawełna:

⚆ Ukraińskie drony zaobserwowano nad obwodem jarosławskim i włodzimierskim w rosji.

⚆ Szebekino

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Budanow udzielił wywiadu. Krótko o najważniejszych sprawach:

  • Na Krymie system obrony przeciwlotniczej zostaje wzmocniony przez system obrony przeciwlotniczej, do ochrony mostu krymskiego pojawił się system obrony powietrznej S-500 Prometeusz.
  • Trudny okres na froncie już się rozpoczął. Od połowy maja rosja postępuje naprzód. Ale nie będzie Armageddonu, Ukraina wytrwa i zwycięży.
  • W obwodzie sumskim rosjanie robią wypady, ale podjęliśmy wszelkie niezbędne środki, aby zapobiec ofensywie na dużą skalę.
  • Uderzenia zachodniej broni na rosję z pewnością złagodzą sytuację, a rosyjskie horrory z „czerwonymi liniami” to tylko gra dla publiczności.
  • Most Kerczeński służy obecnie do transportu wojskowego, w szczególności personelu.

⚆ Członkowie NATO przyjęli „plan operacyjny rozszerzenia wsparcia dla Ukrainy”, który przewiduje większą rolę NATO w dostawach broni i szkoleniu ukraińskiej armii. Jak wiadomo, Węgry długo blokowały zatwierdzenie „planu operacyjnego”. Orbán argumentował to, że inicjatywa Sojuszu może doprowadzić do „bezpośredniej konfrontacji” z rosją.

⚆ Kanada przekazuje Ukrainie pierwsze cztery pojazdy opancerzone [medyczne] z partii 50 pojazdów. Najpierw dotrą do Europy, gdzie ukraińska armia zostanie przeszkolona w ich użyciu.

⚆ Minister obrony Niemiec Pistorius stwierdził , że uwzględniają trzeci system [Patriot] Niemcy przekazują na Ukrainę jedną czwartą swoich systemów obrony powietrznej Patriot, więcej nie mogą.

⚆ Według analityków ISW siły ukraińskie próbują osłabić rosyjską obronę powietrzną przed otrzymaniem F-16 — jeśli się to powiedzie, mogłoby to pozwolić Ukrainie na skuteczniejsze wykorzystanie lotnictwa załogowego w dłuższej perspektywie (ISW).

⚆ W spotkaniu grupy “Ramstein” po raz pierwszy udział bierze Argentyna.

⚆ Holandia ogłosiła dostawę na Ukrainę pocisków 152 mm za 350 mln euro. Holenderskie Ministerstwo Obrony podkreśliło , że ze względów bezpieczeństwa dokładna liczba pocisków 152 mm i termin dostawy nie zostaną podane. Holenderskie Ministerstwo Obrony wskazuje, że Ukraina w poprzednich dostawach otrzymywała głównie pociski do haubic 155 mm, ale ma też wiele dział kal. 152 mm.

⚆ Norwegia przekaże Ukrainie pociski moździerzowe 81 mm o wartości 42 mln euro — Ministerstwo Obrony kraju. Ponadto Norwegia przekazała niedawno granaty ręczne o wartości 4,2 mln euro i naboje do karabinów snajperskich o wartości 260 000 euro.

⚆ rosjanie prawie zakończyli budowę linii kolejowej z rostowa nad Donem do Mariupola. Gdy tylko jego budowa zostanie dokończona, zmieni to cały obraz logistyczny na południowej linii frontu. Jest to redukcja logistyki w przebiegu gdzieś do 300 km. A jeśli chodzi o czas, jest to skrócenie o „dni”.

⚆ Lotnisko Belbek pod Sewastopolem staje się „męczącą pułapką” dla najlepszej rosyjskiej obrony powietrznej – Forbes. Ukraińskie ataki rakietami ATACMS niszczą najlepsze rosyjskie systemy obrony powietrznej tak szybko, że nie mają nawet czasu na rozmieszczenie. 11 czerwca, po atakach Sił Zbrojnych, rosjanie stracili dwa punkty dowodzenia S-400, cztery radary i 16 wyrzutni. Federacja rosyjska obawia się, że nadejdą gorsze ataki z użyciem F-16, które dysponują szerokim asortymentem uzbrojenia.

⚆ Rumunia sfinansuje szkolenie kolejnej grupy ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 w bazie lotniczej Fetești.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Pentagon przedłużył umowę z firmą Muska na użytkowanie Starlink na Ukrainie. Według rzeczniczki departamentu i Poindextera Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych Ameryki przedłużyły do ​​30 listopada kontrakt ze SpaceX o wartości 14,1 mln dolarów.

⚆ Ukraina i Japonia podpisały porozumienie o bezpieczeństwie. Według prezydenta Zełeńskiego, zgodnie z umową o bezpieczeństwie, w 2024 roku Japonia przekaże Ukrainie 4,5 miliarda dolarów pomocy i „będzie nas wspierać przez cały 10-letni okres obowiązywania porozumienia”.

⚆ Ukraina i USA podpisały 10-letnie porozumienie o bezpieczeństwie. Zełeński: Umowa z USA zawiera postanowienia dotyczące dostawy Patriotów i F- 16. Prezydent dodał także , że dokument przewiduje wsparcie Stanów Zjednoczonych Ukrainy „na rzecz zwycięstwa w wojnie” i będzie kontynuowane także w czasie pokoju. Wśród innych zapisów porozumienia o bezpieczeństwie Zełeński wymienił współpracę przemysłu obronnego Ukrainy i Stanów Zjednoczonych, działania mające na celu pociągnięcie rosji do odpowiedzialności, w tym sankcje i kontrolę eksportu, a także wsparcie dla przyszłego członkostwa Ukrainy w NATO.

⚆ Jak wynika z badania KMIS, 60% Ukraińców uważa , że ​​ostatecznym celem rosji w stosunku do Ukrainy jest ludobójstwo i zniszczenie narodu ukraińskiego. Tylko 7% uważa, że ​​agresor dąży do utrzymania już okupowanych terytoriów i w rzeczywistości nie zajmuje całości lub większości terytoriów Ukrainy.

⚆ Zełeński skomentował zamiary Chin dotyczące promowania „planu pokojowego” dla Ukrainy. Prezydent Zełeński przyznał , że Chiny mogą przygotować własny „plan pokojowy”, jeśli nie podzielą uniwersalnych zasad zapisanych w ukraińskiej „formule pokojowej”. Zełeński przypomniał, że ukraińska „formuła pokojowa” opiera się na Karcie Narodów Zjednoczonych i obejmuje takie zasady, jak integralność terytorialna, suwerenność, bezpieczeństwo nuklearne i żywnościowe. „Jeśli Chiny mają w tej sprawie alternatywne stanowisko, mogą przygotować alternatywną «formułę pokojową». Jeśli będziemy mieli w tej sprawie wspólne poglądy, tak jak myślę z całym światem, jeśli podzielą oni tę drogę do pokoju, znajdziemy dialog.”

🔥Pożary: W obwodzie kijowskim od półtora dnia trwa likwidacja pożaru w przedsiębiorstwie przemysłowym, który powstał w wyniku rosyjskiego ostrzału w nocy 12 czerwca. Na miejscu pracuje 249 strażaków, 98 sztuk sprzętu, 4 pociągi strażackie.

☢️ Elektrownie atomowe: W najbliższym czasie przerwy w dostawie prądu będą się wydłużać, gdyż jeden z bloków energetycznych elektrowni jądrowej Energoatom zostanie wyłączony na czas remontu.

🌍Alianci:

⚆ G7 przeznaczy Ukrainie 50 miliardów dolarów z zysków zamrożonych rosyjskich aktywów , podało niemieckie Ministerstwo Finansów.

⚆ W Szwajcarii odmówiono przyjęcia dokumentu końcowego Szczytu Pokojowego, co mogłoby mieć niepożądane konsekwencje dla Ukrainy – Europejska Prawda. W majowym projekcie decyzji Szczytu nie było wzmianki o słowie „agresja”, obecnie w tekście jest mowa o „agresji Federacji rosyjskiej na Ukrainę” Poprzedni projekt decyzji stworzył okno prawne, aby w razie potrzeby uwzględnić zrzeczenie się przez Ukrainę części swojego terytorium w warunkach „trwałego pokoju z Federacją rosyjską”. Teraz w projekcie decyzji wyraźnie jest napisane, że podstawą trwałego pokoju będzie dopiero „taka decyzja, która będzie oparta na zasadzie poszanowania integralności terytorialnej i suwerenności wszystkich państw”. Poprzedni projekt zatarł znaczenie „formuły pokoju” i otworzył przestrzeń do dyskusji na temat wszelkich alternatywnych wizji pokoju, na przykład chińsko-brazylijskiej, która polega na zaprzestaniu wzmacniania sił zbrojnych i zaprzestaniu działań wojennych. Nowe sformułowanie mówi, że rozpatrywane będą jedynie propozycje pokojowe zgodne z prawem międzynarodowym i Kartą Narodów Zjednoczonych. Ponadto w nowym projekcie Szwajcarzy zgodzili się w ogóle nie wspominać o rosji w zapisie dotyczącym negocjacji pokojowych, a zamiast tego mówić o „wszystkich stronach”.

⚆ Po zmianie projektu uchwały Szczytu Pokojowego na korzyść Ukrainy kilka państw, które planowały wziąć udział w spotkaniu, odmówiło wyjazdu do Szwajcarii. Według źródeł portalu Europejska Prawda około 15 państw „wstrzymało” swój udział. Ponadto liczbę tych, którzy zasygnalizowali spadek szczebla z prezydenta czy premiera do poziomu ministrów, a nawet posłów, liczy się w dziesiątkach.

⚆ Chiny, które nie wezmą udziału w odbywającym się w ten weekend szwajcarskim szczycie pokojowym, lobbują rządy światowe na rzecz swojego „planu pokojowego” — Reuters.

⚆ Brytyjski premier Rishi Sunak na szczycie G7 we Włoszech ogłosi przydział pomocy Ukrainie w wysokości 242 mln funtów (około 309 mln dolarów) na zaspokojenie pilnych potrzeb humanitarnych, energetycznych i stabilizacyjnych.

⚆ Wielka Brytania ogłosiła nowe sankcje wobec rosji, w tym jej „floty cieni” składającej się z tankowców. Sankcje objęły także dostawców różnych komponentów i mikroelektroniki dla rosyjskiego przemysłu wojskowego. Są wśród nich firmy zarejestrowane w Chinach, Izraelu, Kirgistanie i Turcji, a także statki przewożące towary wojskowe z KRLD do rosji. Wśród instytucji finansowych, na które wprowadzane są sankcje, znajduje się Moskiewska Giełda, która dzień wcześniej znalazła się pod amerykańskimi sankcjami.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kanady ogłosiło kolejną rundę sankcji wobec rosji w związku z jej wojną na pełną skalę przeciwko Ukrainie. Nowe sankcje Kanady wymierzone są w osoby fizyczne i prawne zaangażowane w działania dezinformacyjne i propagandowe, a także przedsiębiorstwa rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego.

⚆ Polska nie zgadza się na przekazanie Ukrainie amerykańskiego systemu Patriot, który znajduje się na jej terytorium, powiedział wiceminister obrony Cezary Tomczyk. „Polska nie zgodziła się na przekazanie polskiej baterii. Polscy patrioci chronią polskie niebo i to się nie zmieni” – stwierdził.

⚆ Stany Zjednoczone nie planują obecnie dostarczania Ukrainie dodatkowych systemów Patriot, w tym przenoszenia tych, które obecnie stacjonują w Polsce, powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin. Zauważył, że wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy jest priorytetem USA od wielu miesięcy, ale w Waszyngtonie dużo czasu poświęca się dostarczaniu innych zdolności, w tym rakiet przechwytujących. Dzień wcześniej NYT podał, że USA rzekomo rozważają wysłanie na Ukrainę rozmieszczonego w Polsce systemu Patriot. Jednocześnie Warszawa nie zgodziła się z tym.

⚆ Eksport pszenicy z Ukrainy w ciągu roku spadnie do najniższego poziomu od 10 lat – Ministerstwo Rolnictwa Stanów Zjednoczonych Ameryki. Według raportu produkcja pszenicy na Ukrainie w roku gospodarczym 2024-2025 prognozowana jest na 19,5 mln ton, czyli o 3,5 mln ton mniej niż ubiegłoroczne zbiory. Eksport wyniesie 13 mln ton, co jest najniższym wynikiem od 10 lat.

⚆ Jeśli rosja będzie kontynuować ataki powietrzne na elektrownie na Ukrainie, to w najgorszym przypadku Ukraińcy mogą spędzić zimę nawet 20 godzin dziennie bez prądu i ogrzewania – BBC.

⚆ Ponieważ umowa o bezpieczeństwie między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi Ameryki nie zostanie ratyfikowana przez Kongres, każdy przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych będzie mógł się z niej wycofać według własnego uznania – WP. Jeśli Trump wygra wybory, przyszłość porozumienia pozostaje niejasna. Trump nalegał, aby Europa wzięła na siebie większy ciężar finansowy związany ze wsparciem Kijowa, ale ostatecznie zasygnalizował swoją zgodę na zatwierdzenie przez Kongres pomocy dla Ukrainy wiosną tego roku. [Umowa ma być jednak ratyfikowana przez Kongres]

💀 Ciemna strona:

⚆ W Moskwie płonie fabryka samolotów SU.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Ostrzał rosjan budujących umocnienia w obwodzie charkowskim

⚆ pozdro z Krynek

📣 Pomaganie za czytanie vol. 6:

Szósta edycja to 10 500zł do zebrania na 3 drony FPV z systemem zrzutu i noktowizją. Zakup organizuje Karolina Baca-Pogorzelska.

Poprzednie 91 200 zł przekazałem na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal dla fundacji Pogoń Ruska
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV
  5. 16 000 zł na “Nocnego Łowcę”

💧Źródła z których korzystam:
Telegram: ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP
Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso, Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon
Serwisy z mapami: DeepState map
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy
GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy
NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji
NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne
SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna
“Bawełna” – działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej lub lotnictwa Ukraińców.

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja multimedialna na warnewpl pojawia się do godziny później.


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *