🪖Dzień 840 (12 czerwca 2024, 21:55) – rozbrajanie Krymu

Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Z frontu dziś mało doniesień. Ukraińskie działania w obwodzie charkowskim miały przynieść pewne sukcesy, ale do wyparcia z tego rejonu rosjan jeszcze daleko. Tym bardziej, że rosjanie zaczęli budować okopy i inne wzmocnienia obronna, a to niestety potrafią robić dobrze.

Tymczasem kolejna noc na Krymie upłynęła w towarzystwie wybuchów. Ukraińcy sukcesywnie demontują rosyjską obronę przeciwlotniczą na półwyspie od miesięcy. Tylko za ostatnie dwa miesiące zniszczyli kilka kompleksów S-300 i S-400, stacje radarowe i punkty sztabowe. To są drogie systemy i rosja może mieć problem z ich produkcją i zastępowaniem w takim tempie. Mamy zatem względnie oczyszczone morze wokół Krymu i stopniowo oczyszczana jest przestrzeń powietrzna. To by wskazywało, że Ukraińcy poważnie myślą o odbiciu Krymu. Wydaje się to logiczne. Krym to symbol – główna zdobycz putina w ciągu ostatnich 10 lat, strategiczny punkt na morzu, krytyczny punkt do dalszej ekspansji do Mołdawii (Naddniestrza), kluczowy element odcięcia Ukrainy od morza. Odbicie Krymu przez Ukraińców byłoby ciosem wizerunkowym i strategicznym po którym posypać by się mogło dużo w samej rosji. Bo czym jest Donieck, Łuhańsk czy Awdijiwka wobec Krymu? Jest tylko jeden problem – odbicie Krymu będzie bardzo trudne. No ale i „Moskwę” też było trudno zatopić…

W szóstej edycji “Pomaganie za czytanie” zbieram na 3 drony FPV z noktowizją i systemem zrzutu. Koszt jednego to 3 500zł a 3 sztuki to 10 500zł. Aktualnie mam od Was 53%. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

1️⃣ Front:

Odcinek charkowski:
rosjanie tworzą okopy i umocnienia wokół Wowczańska. Siły Zbrojne Ukrainy odzyskały utracone pozycje w kierunku Lipców pod Charkowem (ISW).

2️⃣ Naloty:

⚆ W nocy Ukraińcy zestrzelili 29 celów powietrznych rosjan z 30 wystrzelonych. A dokładnie: 5 rakiet (w tym “Kindżał”) i 24 drony kamikaze. Nie udało się strącić Iskandera-M, który leciał w stronę Odesy.

⚆ W obwodzie kijowskim po nalotach wybuchł pożar w obiekcie przemysłowym.

⚆ W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Krzywy Róg zginęło 9 osób, a 29 zostało rannych.

⚆ 10 czerwca rosjanie zniszczyli jeden ukraiński samolot i stanowisko S-300 na lotnisku w Myrhorodzie w obwodzie połtawskim.

3️⃣ Ostrzały:
⚆ Ostrzały w 11 obwodach a w nich ostrzelanych 102 miejscowości i 13 obiektów infrastruktury

🌻Straty rosjan: -980 (521 830), -46 systemów artyleryjskich, -9 czołgów

😼Bawełna:

⚆ W nocy 12 czerwca Siły Obronne ponownie zaatakowały rosyjskie systemy obrony powietrznej, które rosjanie rozmieścili na tymczasowo okupowanym ukraińskim półwyspie Krym. Ukraińskie dowództwo podaje, że potwierdzono trafienia w kilka celów. W wyniku uszkodzeń zniszczone zostały dwa radary kompleksu S-300 i S-400. Informacje na temat trzeciego radaru są jeszcze niepotwierdzone.

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Rheinmetall porozumiał się z Ukrainą w sprawie wspólnej produkcji Lynx BWP – Handelsblatt. Według szefa Ministerstwa Strategii i Przemysłu Kamyszyna pierwszy BMP powstanie jeszcze w tym roku. Ze względów bezpieczeństwa szczegóły dotyczące lokalizacji zakładu i wielkości produkcji nie są ujawniane.

⚆ Biden po serii spotkań i debat podjął decyzję o wysłaniu na Ukrainę drugiego amerykańskiego systemu obrony powietrznej Patriot — NYT.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii ogłosiło alokację 240 mln euro dla Ukrainy na środki obrony powietrznej.

⚆ rosjanie ulepszyli rakiety manewrujące Ch-101 do ataków na Ukrainę – Defense Express dokładnie wyjaśniło, w jaki sposób. „rosjanie po raz drugi zastosowali inną modyfikację swojego rakiety Ch-101, która w rzeczywistości jest bardzo problematyczna, do uderzeń na Ukrainę” – powiedział publikacji ekspert wojskowy Kyryczewski. Według niego poprzednie 2 rakiety miały głowicę bojową o masie 450 kg, czyli jest to jeden stopień niszczycielskiego uderzenia”, a oto trzecia modyfikacja, która została wyraźnie zastosowana, między innymi podczas uderzeń w system elektroenergetyczny, miała ona głowicę bojową o łącznej masie 800 kg”. Ekspert twierdzi, że gdy trwały przygotowania do obrony pracowników energetyki, spodziewano się, że wróg będzie dysponował rakietami o tej samej sile niszczycielskiej, ale obecnie została ona podwojona. „Teraz czwarta modyfikacja rakiety Ch-101 polega na tym, że jedna z głowic jest wyposażona w sprzęt kasetowy i problem polega na tym, że w przypadku awarii tej rakiety amunicja kasetowa nadal wypada z rakiety i uderza w cel na dużym obszarze ”.

⚆ GUR potwierdza: w Federacji rosyjskiej w tym samym czasie uszkodzone zostały dwa Su-57. Przedstawiciel wywiadu Jusow powiedział, że jeden Su-57 został znacznie uszkodzony, a drugi mniej. Dodał, że prawdopodobnie zostanie przywrócony do służby wcześniej. Według Jusowa rosjanie mają mniej niż dziesięć takich samolotów.

⚆ Litwa przekaże Ukrainie 14 transporterów opancerzonych M113.

⚆ Prezydent Argentyny Javier Millay obiecał Ukrainie pięć samolotów wojskowych, podaje Infobae. Chodzi o wysłanie na Ukrainę samolotów bojowych produkcji francuskiej „Super-Étendard”, które zostały wycofane ze służby. Samoloty te uderzyły w brytyjskie okręty podczas wojny o Falklandy w 1982 r., a w 2015 r. zostały użyte do ataku na pozycje Państwa Islamskiego. Samolot szturmowy „Super-Étendard” produkowany był przez francuską firmę Dassault Aviation od 1974 roku. Samoloty wykorzystywano także na Bałkanach podczas wojen w Bośni i Kosowie w latach 90. XX wieku.

⚆ Włochy obiecały przekazanie Ukrainie kolejnego systemu obrony powietrznej SAMP-T – Sekretarz Generalny NATO Stoltenberg. Oznajmił także, że oczekuje od sojuszników jaśniejszego planu i koordynacji w sprawie przyszłych dostaw broni na Ukrainę. Nie jest jasne czy będzie to inny system, oprócz zapowiadanych wcześniej, a nie ten ogłoszony 3 czerwca..

⚆ Ruch „Atesz” twierdzi, że ich „agent” spalił radar na terytorium części rosyjskiej. „Agent naszego ruchu dokonał sabotażu, niszcząc stację łączności satelitarnej P-441 „Zływa”. Znajdował się na terenie 584 Pułku Rakiet Przeciwlotniczych Gwardii (jednostka wojskowa 62845) w mieście Klin w obwodzie moskiewskim. Informacja nie została dotąd potwierdzona.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Ministerstwo Obrony Narodowej jest pod wrażeniem wyników rekrutacji: stosunek ochotników do zmobilizowanych, którzy wstąpili do wojska, wynosi 1 do 3.

⚆ Zełeński przybył do Arabii Saudyjskiej. Na spotkaniu omówione zostały przygotowania do Światowego Szczytu Pokojowego, jego oczekiwane rezultaty i możliwą realizację, a także podejście do prawdziwego pokoju dla Ukrainy. Ponadto strony wymieniły poglądy na temat sytuacji międzynarodowej i perspektyw jej rozwoju. Przypomnijmy, że Arabia Saudyjska nie potwierdziła jeszcze, czy weźmie udział w szczycie.

⚆ Dowódcy i szefowie jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy zostali zobowiązani do uzgadniania swoich komentarzy, blogów i wywiadów z Departamentem Łączności Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy.

🌍Alianci:

⚆ Przywódcy krajów G7 zgodzili się odblokować dla Ukrainy zamrożone rosyjskie aktywa o wartości 50 miliardów dolarów do końca 2024 roku, podaje AFP.

⚆ Premier Armenii Nikol Paszynian zapowiedział wystąpienie kraju z Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym – sojuszu wojskowego de facto kontrolowanego przez rosję.

⚆ 🤙Liczba krajów i organizacji, które potwierdziły swój udział w Szczycie Pokojowym w Szwajcarii, spadła z 93 do 78, podaje Radio Svoboda, powołując się na kilku anonimowych dyplomatów krajów UE.

⚆ Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, Kirb, powiedział , że przywódcy G7 na tegotygodniowym szczycie ogłoszą pomoc dla Ukrainy w oparciu o wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów. Bloomberg zauważa, że ​​to oświadczenie może wskazywać, że przywódcy G7 prawie doszli do porozumienia w sprawie ogłoszenia pożyczki w wysokości około 50 miliardów dolarów, która zostanie wypłacona kosztem zysków uzyskanych z zamrożonych aktywów Federacji rosyjskiej.

⚆ Premier Estonii Kaia Kallas, której siła polityczna należy do europejskiego bloku liberałów, ma znaczącą szansę na stanie na czele służby dyplomatycznej UE w nowej Komisji Europejskiej — Politico.

⚆ Financial Times: rosjanie zamieścili ogłoszenia z porwanymi ukraińskimi dziećmi na stronach adopcyjnych. Dzieci w wieku od 8 do 15 lat są w ukraińskiej bazie danych uznane za zaginione, ale rosyjska strona internetowa nie podaje ich ukraińskiego pochodzenia. Ponadto rosjanie zmienili imiona i wiek niektórych dzieci. Tak, jednemu dziecku nadano nowe rosyjskie imię i inny wiek, a drugiemu dziecku zmieniono imię na rosyjski wariant. Poszukiwane przez FT dzieci znajdowały się w rejonie Tuły pod Moskwą oraz w rejonie Orenburga w pobliżu granicy z Kazachstanem. Jedno z dzieci zostało wywiezione na czasowo okupowany Krym.

⚆ Belgia (która przewodzi UE) chce w ciągu dnia sfinalizować 14. pakiet sankcji wobec Federacji rosyjskiej — RMF FM. Europejski dyplomata powiedział podobno, że negocjacje nie będą łatwe, ponieważ Francja i Niemcy nie chcą zgodzić się na zakaz eksportu luksusowych samochodów na Białoruś, która stała się „punktem tranzytowym” dla rosyjskich oligarchów, aby wbrew zakazom nadal je kupowali.

⚆ Ukraina planuje sprzedać aktywa państwowe, aby pomóc w finansowaniu działań wojskowych , podaje The New York Times. Rząd planuje wystawić na aukcji około 20 spółek państwowych, w tym hotel Ukraina, centrum handlowe w Kijowie oraz przedsiębiorstwa górnicze i chemiczne. Urzędnicy przyznają, że majątek zostanie sprzedany za mniej niż przed wojną, ale mają nadzieję stworzyć nowe miejsca pracy, wpływy z podatków i przyciągnąć inwestycje. Jednocześnie, sądząc po sondażach publikacji, wielu Ukraińców obawia się korupcji w procesie sprzedaży.

⚆ Komisja Europejska zapowiedziała, że od 4 lipca wprowadzi cła na import chińskich samochodów elektrycznych w wysokości do 38,1%, czyli znacznie powyżej oczekiwanego poziomu.
Wprowadzenie ceł jest następstwem wielomiesięcznego śledztwa w sprawie pomocy państwa dla chińskich producentów pojazdów elektrycznych. Chińska Izba Handlowa w UE wyraziła „szok, głębokie rozczarowanie i głębokie niezadowolenie z tego protekcjonistycznego środka”.

⚆ Umowa o bezpieczeństwie między USA a Ukrainą zostanie zawarta 13 czerwca. Doradca Bidena Sullivan powiedział, że porozumienie o bezpieczeństwie ma na celu potwierdzenie wsparcia dla Ukrainy i zawiera postanowienia, które przyczynią się do rozwoju ukraińskich sił zbrojnych
Porozumienie o bezpieczeństwie, jak podają źródła CNN, nie będzie zawierać jednak konkretnych zobowiązań pieniężnych mających na celu wsparcie obronności Ukrainy. Rozmówcy CNN wskazali także, że umowa o bezpieczeństwie między Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą będzie tzw. umową wykonawczą, która nie wymaga ratyfikacji i która „nie wiąże żadnego przyszłego prezydenta”.

⚆ Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na ponad 100 rosyjskich firm „obronnych”. Departament Skarbu USA stwierdza , że ​​„rosja przekształciła się w gospodarkę wojskową, w której firmy z całego spektrum rosyjskiego przemysłu wnoszą wkład w wysiłki militarne rosji”. W szczególności mówimy o rosyjskich producentach sprzętu wojskowego – od dronów po statki – i jego komponentów, komponentów materiałów wybuchowych, amunicji, elektroniki, a także zakładach specjalizujących się w naprawie sprzętu wojskowego.

⚆ UE dyskutuje nad kandydaturą byłego premiera Portugalii, socjalisty Antonio Costy, na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej – obecnie zajmowanej przez Belga Charlesa Michela.

⚆ Amerykańska Międzynarodowa Korporacja Finansowania Rozwoju (DFC) ogłosiła nowy pakiet finansowania, który obejmuje operacje ubezpieczenia ryzyka politycznego dla Ukrainy na kwotę ponad 350 mln dolarów.

⚆ Orban poinformował , że na spotkaniu ze Stoltenbergiem zgodził się nie wspierać Ukrainy i nie blokować decyzji NATO. „Na dzisiejszym spotkaniu skupiliśmy się na tym, że wszelkie operacje poza NATO powinny być dobrowolne, a Węgry otrzymały wymagane gwarancje” – powiedział węgierski premier.

💀 Ciemna strona:

⚆ Brak doniesień

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Likwidacja rosjan razem z budynkiem w Wowczańsku

⚆ Kolejne uderzenie bombami w budynek w Wowczańsku w którym mieli być rosjanie

⚆ Dron vs dron

⚆ Ścieżka zdrowia dla rosjan: artyleria, dron FPV i na finał mina

📣 Pomaganie za czytanie vol. 6:

Szósta edycja to 10 500zł do zebrania na 3 drony FPV z systemem zrzutu i noktowizją. Zakup organizuje Karolina Baca-Pogorzelska.

Poprzednie 91 200 zł przekazałem na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal dla fundacji Pogoń Ruska
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV
  5. 16 000 zł na “Nocnego Łowcę”

💧Źródła z których korzystam:
Telegram: ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP
Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso, Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon
Serwisy z mapami: DeepState map
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy
GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy
NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji
NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne
SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna
“Bawełna” – działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej lub lotnictwa Ukraińców.

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja multimedialna na warnewpl pojawia się do godziny później.


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *