🪖Dzień 839 (11 czerwca 2024) – kierunek Europa

Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Na froncie bez większych zmian. Są zaprzeczenia ukraińskiego sztabu w kwestii raportowanych, dwóch postępów rosjan, ale generalnie “rozlewanie się” rosjan z okolic Oczeretyne trwa. Nieco oddechu ma Charków, który po zlikwidowaniu przygranicznych, rosyjskich baterii S-300/S-400 doświadcza mniejszej liczby ataków. Trzeba było na to dwóch lat…

Więcej dziś “działo się” w Europie. Ująłem w cudzysłowie, bo jednak warto zachować dystans do sporych deklaracji. Są konkretne, adekwatne ale nadal niewystarczające by rosję z Ukrainy wypchnąć i móc Ukrainę zacząć skutecznie odbudowywać. Bo jaki sens ma odbudowywanie przez Włochów świątyni w Odesie, którą zniszczyły rakiety wystrzelone z rosji, gdy te same Włochy nie zgadzają się na użycie ich broni poza granicą rosji – czyli w miejscu skąd te rakiety wystrzelono? No, ale zakres wsparcia ma znaczenie bo pokazuje Ukrainie, że warto utrzymać kierunek europejski. Nawet jeśli ostatnie wyniki wyborów parlamentarnych pozostawiają spory znak zapytania co do tego czy UE na tym kursie pozostanie.

I jeszcze jedna, ogólna refleksja. Ukraina wydaje się być dozbrojona w niemal wszystkie rodzaje broni o które prosiła (prócz F-16). Palącą pozostaje kwestia zwiększenia liczby ludzi i stosownej liczby amunicji i baterii przeciwlotniczych.

W szóstej edycji “Pomaganie za czytanie” zbieram na 3 drony FPV z noktowizją i systemem zrzutu. Koszt jednego to 3500zł a 3 sztuki to 10500zł. Aktualnie mam od Was 53%. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

1️⃣ Front:

Obwód sumski: tu rosjanie wysilili się na położenie min we wsi do której wczoraj zrobili wypad.

Odcinek charkowski: Tu trwaja ukraińskie kontrataki. Mają one drobne sukcesy.

Odcinek kupiański: postępy rosjan pod Makijiwką i Berestowym

Odcinek doniecki:
Wojska rosyjskie nie zdobyły osady Iwanowskie i nie wkroczyły w głąb miasta Czasiw Jar – twierdzi Nazar Wołoszyn z ukraińskiego sztabu. Inne źródła mówią, że postępy rosjan są nie tylko tam ale i w okolicach Nowoołeksandriwki, Nowopokrowskiego, Kałunowego.

2️⃣ Naloty:

⚆ Brak nocnych nalotów, w momencie kończenia tego podsumowania wiadomo było o startujących Shahedach i rosyjskich bombowcach.

3️⃣ Ostrzały:
⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 45 miejscowości i 31 obiektów infrastruktury

⚆ Dnipro – kilka rakiet rosjanie wysłali w ciągu dnia

🌻Straty rosjan: -1100 (520 850), -46 systemów artyleryjskich, -23 czołgów, dziś ogłoszono też zbicie jednego SU-25 na odcinku donieckim

😼Bawełna:

⚆ Krym: eksplozje koło lotniska Belbek

⚆ Biełgorod

⚆ Po ataku zmarł burmistrz-kolaborant rosjan miasta Kupiańska w obwodzie charkowskim Giennadij Matsego – poinformowała na stronie w serwisie społecznościowym jego matka. Kanały rosyjskiego Telegramu piszą, że Hennadij Matsegora zmarł nie odzyskawszy przytomności w jednym z moskiewskich szpitali.

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Niemcy przekażą Ukrainie trzeci system obrony powietrznej Patriot, a także IRIS-T, Gepardy, rakiety i amunicję, – Scholz.

⚆ Holandia przeznaczy 60 mln euro na zakup dronów dla Ukrainy. Z 60 mln przydzielonych przez Holandię jedna trzecia – 20 mln euro – zostanie przeznaczona na zakup dronów FPV za pośrednictwem „koalicji dronów” utworzonej na początku roku w ramach Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Kolejne 17,5 mln euro przeznaczone jest na zakup dronów morskich, w tym ich produkcję na terenie Ukrainy. Pozostała część środków zostanie przeznaczona na dwustronne dostawy różnego rodzaju dronów i przeznaczona zostanie na zakupy od holenderskiego przemysłu.

⚆ Szef niemieckiego Ministerstwa Obrony: Ukraina otrzyma dziesiątki pocisków przechwytujących dla systemu obrony powietrznej Patriot. Minister obrony Pistorius wyjaśnił , że pociski dostarczane są w ramach niemieckiej inicjatywy mającej na celu wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej wspólnie z Danią, Holandią i Norwegią.

⚆ Administracja Bidena zniosła zakaz dostaw broni dla 12. brygady specjalnego przeznaczenia „Azow” Gwardii Narodowej. Około 10 lat temu Azowowi zakazano otrzymywania amerykańskiej broni, ponieważ urzędnicy amerykańscy uważali, że niektórzy z założycieli brygady mieli poglądy rasistowskie, ksenofobiczne i ultranacjonalistyczne.

⚆ Estonia przekazuje Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej, który obejmuje przeciwlotnicze systemy rakietowe krótkiego zasięgu Mistral i ich rakiety, ogłosił minister obrony Hanno Pevkur. Estonia ze względów bezpieczeństwa nie ujawnia dokładnej kwoty pomocy wojskowej. Mistral to nowoczesny system obrony powietrznej zaprojektowany we Francji do atakowania helikopterów i samolotów w promieniu do 6 kilometrów. Jest dostępny zarówno w wersji przenośnej (MANPADS), jak i do użytku na platformach startowych pojazdów, statkach i helikopterach.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Burmistrz Charkowa Terechow powiedział, że zniszczenie przez ukraińskie wojsko rosyjskich pozycji uderzeniowych w pobliżu granicy pomogło zmniejszyć intensywność rosyjskiego ostrzału miasta. Dodał, że do Charkowa przybyło około 11,5 tys. osób z rejonów objętych ciężkim ostrzałem. Ponadto burmistrz podkreślił istotne zapotrzebowanie na zachodnie systemy obrony powietrznej w celu dalszej ochrony miasta.

⚆ Kobieta z okupowanych Ołeszek udała się na zniszczonym mostem Antonowskim do Chersonia. Przeszła mostem i pokazała kamerze flagę Ukrainy. Dzięki dronowi została zauważona przez ukraińskie wojsko i przy pomocy jednostki pływającej ewakuowana do Chersona.

⚆ Zełeński, komentując rozwój mobilizacji na Ukrainie i reakcję społeczeństwa , stwierdził, że jeśli Ukraińcy chcą zachować państwo, to trzeba go bronić.

⚆ Ukraina planuje przywrócić do zimy wszystkie obiekty energetyczne tam, gdzie jest to możliwe – Zełeński. „Wiemy jak to zapewnić, prosimy Was o sprzęt z Waszych zatrzymanych elektrowni i bezpośrednie wsparcie finansowe” – powiedział prezydent podczas przemówienia na Konferencji na rzecz Odbudowy, która odbyła się w Berlinie.

⚆ ​​Rano w Zaporożu, w pobliżu wejścia do wieżowca, doszło do zamachu na miejscowego urzędnika Maksyma Denszczyka, który dzień wcześniej skarżył się na naciski i groźby ze strony szefa lokalnej administracji terenowej – Iwana Fiodorow. Mężczyzna w wyniku odniesionych obrażeń zmarł, a napastnik zniknął – obecnie policja poszukuje napastnika.

🌍Alianci:

⚆ UE powinna rozpocząć negocjacje w sprawie akcesji Ukrainy do końca czerwca. Poinformowała o tym szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas Konferencji w sprawie Odbudowy Ukrainy w Berlinie. „Ukraina wykonała wszystkie kroki, które zaleciliśmy i które sformułowaliśmy. I dlatego uważamy, że Unia Europejska powinna rozpocząć negocjacje akcesyjne do końca tego miesiąca… Charków to Europa, Ukraina to Europa, a nasza Unia to Wasz dom. Chwała Ukrainie i niech żyje Europa” – powiedziała.

⚆ Niemiecka skrajna prawica nazwała Zełeńskiego „nielegalnym” prezydentem Ukrainy i wyszła w trakcie jego przemówienia. Kierownictwo skrajnie prawicowej frakcji parlamentarnej Alternatywa dla Niemiec oświadczyło, że zignorowało przemówienie Zełeńskiego w Bundestagu, ponieważ jest on „prezydentem wojny”, a Ukraina potrzebuje kogoś innego. Przywódcy frakcji AdN w Bundestagu Alisa Weidel i Tino Khrupalla oświadczyli, że „odmawiają słuchania mówcy w kostiumie kamuflażowym”.

⚆ Scholz ogłosił , że w nadchodzących „tygodniach i miesiącach” na Ukrainę dostarczony zostanie nowy sprzęt przeciwlotniczy, w tym jeden system obrony powietrznej Patriot, a także rakiety i amunicja. Wezwał państwa obecne na Konferencji Odbudowy Ukrainy w Berlinie do wsparcia niemieckiej inicjatywy zwiększenia potencjału ukraińskiej obrony powietrznej „wszystkimi, co tylko mogą”.

⚆ W czerwcu UE przeznaczy dla Ukrainy 1,9 miliarda euro wsparcia finansowego w ramach programu Ukraine Facility – zapowiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von de Leyen na Konferencji w sprawie Odbudowy Ukrainy w Berlinie.

⚆ UE proponuje krajom UE przedłużenie tymczasowej ochrony Ukraińców na kolejny rok – do marca 2026 r. Komisja Europejska stwierdziła, że ​​warunki udzielania ochrony nie uległy zmianie.

⚆ G7 utworzy fundusz, który ma pomóc Ukrainie skorzystać z wpływów z zamrożonych rosyjskich aktywów — Nikkei. Fundusz powstanie pod auspicjami organizacji międzynarodowej, jaką jest Bank Światowy. USA, Wielka Brytania, Japonia i inne kraje wniosą wkład w formie pożyczek. Zyski z inwestycji w zamrożone aktywa zostaną przeznaczone na spłatę tych pożyczek. Fundusz będzie udzielał Ukrainie pomocy w formie darowizn, dzięki czemu kraj nie będzie zobowiązany do zwrotu pieniędzy. Przywódcy G7 zamierzają osiągnąć porozumienie w tej sprawie na szczycie we Włoszech.

⚆ UE podpisała umowy gwarancyjne na 1,4 miliarda euro w ramach planu Ukraine Facility. Umowy obejmują 1 miliard euro gwarancji kredytowych i 400 milionów euro mieszanych dotacji finansowych związanych z naprawą, restauracją i rozwojem infrastruktury energetycznej Ukrainy.

⚆ Prezydent Francji Macron wyklucza wcześniejsze wygaśnięcie swoich uprawnień prezydenckich, jeśli w wyniku ogłoszenia przez niego przedterminowych wyborów do władzy dojdzie partia „Unia Narodowa” Le Pen.

⚆ Biały Dom oficjalnie ogłosił spotkanie prezydentów Bidena i Zełeńskiego 13 czerwca na marginesie szczytu Grupy Siedmiu we Włoszech. Doradca Białego Domu Kirby podkreślił, że USA wykażą wyraźne zaangażowanie we wsparcie Ukrainy podczas szczytu G7. Kirby podkreślił także, że na szczycie ogłoszone zostaną nowe kroki w kwestii zamrożonych aktywów suwerennych Federacji rosyjskiej i ich ukierunkowanie na korzyść Ukrainy.

⚆ 11 czerwca rano samolot z Helsinek do miasta Joensuu w południowo-wschodniej Finlandii, skąd do granicy z rosją jest już nieco ponad 60 km, nie mógł wylądować na lotnisku docelowym z powodu awarii GPS i odleciał. W rejonie lotniska Joensuu problemy z zakłóceniami GPS były już wcześniej zauważane, jednak w poprzednich podobnych przypadkach samoloty nadal lądowały.

⚆ Włochy planują zapewnić Ukrainie nowy pakiet pomocowy o wartości 140 mln euro, — Ministerstwo Spraw Zagranicznych Włoch. Pieniądze zostaną przeznaczone na odbudowę i odbudowę infrastruktury kolejowej. W szczególności inwestują w odbudowę katedry Przemienienia Pańskiego w Odesie, która została zniszczona przez rosyjską rakietę.

⚆ ​​​19-letni Afgańczyk dźgnął Ukrainkę we Frankfurcie – BILD. Podejrzany nie znał ofiary – po prostu widział ją w parku. Jak podała policja, podszedł do kobiety od tyłu, chwycił ją za ramię i kilkakrotnie dźgnął nożem w głowę i szyję. 41-letnia Ukrainka zdołała uciec kilka metrów dalej, jednak potknęła się i upadła – dopóki leżała na ziemi, napastnik w dalszym ciągu ją dźgał. Kiedy ludzie zaczęli się gromadzić słysząc krzyki, Afgańczyk uciekł.

⚆ W tzw. „Bukareszteńskiej Dziewiątce” – formacie współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej w dziedzinie bezpieczeństwa, rzekomo dyskutują o sposobach ograniczenia udziału Węgier w przyszłych spotkaniach ze względu na destrukcyjną rolę Orbána – FT.Na ostatnich spotkaniach Węgry – podobnie jak we wszystkich innych formatach, w których są obecne – zablokowały wspólne komunikaty końcowe, w których mowa była o zwiększeniu pomocy wojskowej dla Ukrainy lub wsparciu jej przyszłego członkostwa w NATO.

⚆ Na szczycie „Bukareszteńskiej Dziewiątki” (B9), zrzeszającej dziewięć krajów wschodniego skrzydła NATO, w Rydze nie udało się uzgodnić wspólnego oświadczenia i osiągnąć konsensusu w sprawie następcy Jensa Stoltenberga na czele Sojuszu ze względu na stanowisko Węgier – powiedział Prezydent Czech Petr Pavel. Jednocześnie, jego zdaniem, na szczycie nie powiedziano „ani słowa” o możliwym wyjściu Węgier ze stowarzyszenia, o czym wcześniej informowały media.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Indii poinformowało o śmierci dwóch obywateli kraju wcielonych do armii rosyjskiej. Żądają od rosji ich zwłok. Indie żądają także powrotu wszystkich pozostałych żyjących zrekrutowanych obywateli. Rzekomo zostali zwerbowani przez oszustwo.

💀 Ciemna strona:

⚆ rosyjski myśliwsko-bombowy Su-34 rozbił się w górzystym terenie w Osetii Północnej, załoga zginęła. Poinformowano, że samolot rozbił się podczas planowego lotu szkolnego.

⚆ rosja rozpoczęła rekrutację więźniarek do wojny na Ukrainie, których na początku wojny w rosyjskich więzieniach przebywało około 30 tysięcy , — The New York Times.

⚆ Na Białorusi paliła się rafineria „Naftan” w Nowopołocku. Naftan jest jednym z dwóch białoruskich przedsiębiorstw zajmujących się rafinacją ropy naftowej. Rafineria ta jest głównym źródłem dochodów i waluty obcej reżimu Łukaszenki – poinformował o tym 3 czerwca 2022 r. Dziennik Urzędowy UE.

⚆ W obwodzie swierdłowskim, w mieście Aramil, płonie warsztat produkcyjny. Powierzchnia pożaru wynosi 900 metrów kwadratowych.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ rosyjski Lancet niszczy ukraińskiego SU-25 na lotnisku

⚆ Gdzieś w Dagestanie (1000km od granicy Ukrainy)

⚆ i po wyrzutni BUK-M2

⚆ klip promocyjny sił bezzałogowych ukraińskiej armii

⚆ Zełeński i Patriot

📣 Pomaganie za czytanie vol. 6:

Szósta edycja to 10 500zł do zebrania na 3 drony FPV z systemem zrzutu i noktowizją. Zakup organizuje Karolina Baca-Pogorzelska.

Poprzednie 91 200 zł przekazałem na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal dla fundacji Pogoń Ruska
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV
  5. 16 000 zł na “Nocnego Łowcę”

💧Źródła z których korzystam:
Telegram: ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP
Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso, Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon
Serwisy z mapami: DeepState map
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy
GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy
NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji
NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne
SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna
“Bawełna” – działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej lub lotnictwa Ukraińców.

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja multimedialna na warnewpl pojawia się do godziny później.


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *