🪖Dzień 837 (9 czerwca 2024, 22:20) – aż i tylko

Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Niewątpliwie Su-57 to “tłusty” cel dla Ukraińców. To najnowszy myśliwiec rosyjski, którym rosjanie próbowali dorównać do amerykańskich F-22 (ale nie udało się). W stanie gotowości bojowej rosja ma ich raptem 6 sztuk, a pozostałych nie jest w stanie dokończyć ze względu na sankcje. Z tego samolotu rosjanie niejednokrotnie wypuszczali rakiety na ukraińskie miasta. Wczoraj Ukraińcom udało się trafić dronem w pobliże miejsca gdzie stacjonowały te rosyjskie maszyny. Nie do końca wiadomo czy udało się go uszkodzić czy zniszczyć (na niepotwierdzonych zdjęciach nie widać znacznych uszkodzeń). Czy jest to zatem sukces? Z dwóch powodów tak – po pierwsze podwójnie symboliczny (topowa maszyna, dziurawa rosyjska obrona) a po drugie jest to dokonanie militarne w którym zlikwidowany zostaje daleki cel za pomocą ukraińskiej techniki.

Równolegle do tych doniesień jest jednak wysyp informacji o drobnych postępach rosjan na niemal całym froncie. Te setki metrów tracone niemal codziennie przez Ukraińców to zupełnie inna wojna niż ta prowadzona dronami i rakietami. Każdy metr to podwójna krew – i wtedy gdy jest zdobywany przez przeciwnika i wtedy gdy trzeba go odzyskać.

Trudno zważyć te dwa pola walki. Trudno wyobrazić sobie by uderzeniami w rosyjskie tyły Ukraińcy mogli wygrać wojnę (bo są mocno punktowe i sieją ograniczone zniszczenia). Trudno też sobie wyobrazić by w najbliższych tygodniach postępy rosjan zostały zatrzymane.

W szóstej edycji “Pomaganie za czytanie” zbieram na 3 drony FPV z noktowizją i systemem zrzutu. Koszt jednego to 3500zł a 3 sztuki to 10500zł. Aktualnie mam od Was 52%. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

1️⃣ Front:

Odcinek charkowski: Według Instytutu Studiów Wojennych (ISW) rosyjskie dowództwo wojskowe zwiększa zgrupowanie wojsk w strefie przygranicznej. Na ten teren przeniesiono także jednostki Achmatu, które pełnią rolę jednostek “blokujących”.

Odcinek kupiański: postępy rosjan koło Nowoseliwskiego

Odcinek doniecki: postępy rosjan pod Sokołem, Nowoołeksandriwką, w kierunku Kałynowego

Czasiw Jar – +300m dla rosjan. intensywniej niszczą tereny miejskie KABami i TOSami.

Odcinek zaporoski: postępy rosjan pod Urożajnym. Połowa ruin Robotyne również jest pod rosyjską kontrolą.

2️⃣ Naloty:

⚆ Brak nocnych nalotów

3️⃣ Ostrzały:
⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 103 miejscowości i 93 obiekty infrastruktury

⚆ Ostrzelany Myrhorod

⚆ Charków – kilka eksplozji

🌻Straty rosjan: -1270 (518 560 ), -60 systemów artyleryjskich, -26 czołgów

😼Bawełna:

⚆ Wczoraj na terenie lotniska „Achtubińsk” w obwodzie astrachańskim Federacji rosyjskiej, położonego 589 kilometrów od linii frontu został uwrażonywielozadaniowy rosyjski myśliwiec Su-57 – GUR. Wywiad podkreśla, że ​​na zdjęciach widać, jak Su-57 stał w nienaruszonym stanie 7 czerwca, a 8 czerwca w jego pobliżu pojawiły się ślady powstałe w wyniku eksplozji oraz charakterystyczne plamy powstałe na skutek uszkodzeń pożarowych. Uszkodzenia Su-57 to pierwszy taki przypadek w historii. Su-57 to najnowocześniejszy myśliwiec Moskwy, który może być używany do uderzeń rakietami Ch-59 i Ch-69. Jedynie kilka (6) egzemplarzy tego samolotu bojowego znajduje się na wyposażeniu rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych.

⚆ Podczas ataku na lotnisko Federacji rosyjskiej „Achtubińsk” mógł zostać trafiony nie jeden, a dwa samoloty Su-57 – Jusow, rzecznik GUR. Zauważył także, że w wyniku ataku doszło do „nieodwracalnych strat” wśród personelu armii rosyjskiej. rosyjskie kanały piszą zaś, że uszkodzony został system przeciwlotniczy S-300 i Pancyr-S1 .

⚆ Krym – tu brak konkretów

⚆ Biełgorod – wedle rosyjskich kanałów trafiono w skład amunicji.

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Siły Zbrojne Ukrainy rozpoczną testy ukraińskich KABów [szybujących bomb lotniczych]– Siły Powietrzne. „Obecnie pracujemy także nad konwersją i stworzeniem naszych zmodyfikowanych bomb lotniczych, opartych na konwencjonalnych bombach swobodnie spadających. Są pewne niuanse konstrukcyjne, musimy wybrać skrzydło, moduł GPS, a także moduł sterujący. Za kilka tygodni możemy rozpocząć pierwsze testy pierwszych partii takich bomb, już ukraińskich”
Serhij Golubcow, szef lotnictwa Dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy. Dodał, że w Siłach Powietrznych znajdują się obecnie KABy produkcji zachodniej: GBU-39, GBU-62 różnych kalibrów.

⚆ Finlandia wysłała na Ukrainę część najnowszej broni – przedstawiciel Fińskich Sił Obronnych Heiskanen. Zaznaczył, że część przekazanego sprzętu jest na tyle nowa, że ​​znajduje się jeszcze na etapie rozwoju, ale już zbiera pozytywne opinie.

⚆ Uzupełnienie armii rosyjskiej nie pozwoli jej na prowadzenie działań ofensywnych w kilku kierunkach – ISW. Ukraiński obserwator wojskowy Kostiantyn Maszowec zauważył 8 czerwca, że ​​część z 30 000 personelu wojskowego mobilizowanego co miesiąc przez rosję przybywa na front w zastępstwie i wzmocnieniu oraz że rosyjskie wysiłki mobilizacyjne pozwoliły okupantom na utworzenie jedynie ograniczonych rezerw operacyjnych i strategicznych. Te zgłoszone ograniczone operacyjne i strategiczne rezerwy rosyjskie prawdopodobnie okażą się niewystarczające, aby wesprzeć jednoczesne wysiłki ofensywne na dużą skalę na wielu frontach. rosyjskie dowództwo wojskowe będzie prawdopodobnie musiało wybrać jeden główny kierunek podczas spodziewanych letnich działań ofensywnych.

⚆ W Siłach Zbrojnych pracuje obecnie ponad 67 000 kobiet, — Wiceministra obrony Natalia Kałmykowa. 19 000 z nich to pracownicy Sił Zbrojnych, wszyscy pozostali to personel wojskowy.

⚆ ​​Niemcy, Włochy i Hiszpania boją się dołączyć do „koalicji instruktorów” – media. W zeszłym tygodniu szef francuskiego Sztabu Generalnego Thierry Burcard wysłał list do kilkunastu krajów zachodnich, zapraszając rządy tych krajów do udziału w misji szkoleniowej na terytorium Ukrainy w ramach wielonarodowej koalicji. Brukselscy dyplomaci donoszą, że prezydent Emmanuel Macron w dalszym ciągu stara się zorganizować szkolenia na terytorium Ukrainy pod auspicjami istniejącej misji szkoleniowej UE – EUMAM. Ale do tego konieczna jest zmiana mandatu misji. Unijni dyplomaci twierdzą jednak, że w Brukseli idee paryskie spotykają się z oporem. Większość krajów UE jest przeciwna prowadzeniu ćwiczeń na Ukrainie. Rządy Niemiec, Włoch i Hiszpanii obawiają się, że ćwiczenia terenowe na Ukrainie mogą stworzyć znaczne ryzyko eskalacji i wciągnąć Zachód w wojnę. Prezydent Macron powiedział w piątek, że co najmniej kilka krajów zgadza się na możliwość wysłania na Ukrainę instruktorów w celu szkolenia zmobilizowanego ukraińskiego personelu wojskowego. Rząd USA nie chce brać udziału w tej inicjatywie.

⚆ Nie należy postrzegać transferu myśliwców F-16 jako panaceum – Serhij Golubcow, Szef Lotnictwa Dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy. Według niego samymi samolotami trudno będzie uzyskać przewagę w powietrzu. Będzie to kompleks, wraz z wykorzystaniem obrony przeciwlotniczej, systemów walki elektronicznej i radiotechnicznych środków wykrywania. W tym roku na Ukrainę dotrą pierwsze F-16 (+-10 sztuk). Pozostałe (już ukraińskie) F-16 będą w rezerwie na terytorium NATO. Wszystkie samoloty, które zostaną dostarczone, przeszły pewną modernizację, poprawiono systemy monitorowania i celowania. Posiadają także „specjalny pojemnik”, który umożliwi odnajdywanie i naprowadzanie rakiet i bomb na cele naziemne. Największym problemem jest osłona baz lotniczych, w których stacjonują F-16. Powinny to być minimum 2 baterie Patriot, 2 baterie typu NASAMS oraz środki bezpośredniej osłony (Gepard).

⚆ Do końca tego roku szkolenia dla F-16 ukończy łącznie 20 ukraińskich pilotów – to połowa z 40 potrzebnych do obsługi pełnej eskadry składającej się z 20 odrzutowców , – Politico cytując byłego urzędnika Departamentu Obrony. Administracja Bidena powiedziała Kijowowi, że w ramach programu z siedzibą w Arizonie brakuje miejsc w szkołach, aby przyjąć jednocześnie więcej niż 12 pilotów. Do końca roku Dania przeszkoli 8 pilotów. Ośmiu nowych pilotów ma rozpocząć szkolenie w Rumunii. Aby w pełni przeszkolić pilotów wszystkich ponad 80 samolotów F-16, które zostaną przetransportowane na Ukrainę, potrzeba jeszcze półtora roku.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Wszczęto już około 30 postępowań karnych w sprawie defraudacji 20 miliardów hrywien na fortyfikacjach, — Sekretarz TSK ds. Umocnień i Dronów Bondar. „Są to kolosalne kwoty, które mogą zostać zdefraudowane, jeśli udowodni to postępowanie karne. W czasie wojny takich ludzi należy karać konfiskatą, pozbawieniem wolności i tym, że nie mają możliwości sprawowania tak wysokich stanowisk przez lata, a nawet przez całe życie” – Mychajło Bondar.

⚆ Punkt kontrolny „Szegini—Medyka” na granicy z Polską, pomimo wcześniejszych gróźb ze strony polskich rolników, dziś nadal działa normalnie. Na razie wszystkie kategorie pojazdów bez przeszkód przekraczają granicę w obu kierunkach – poinformował w komentarzu dla „Ukraińskiej Prawdy” pułkownik Andrij Demczenko, rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy.

⚆ Pierwszy batalion ukraińskich „więźniów” jest już blisko frontu. Rekruci zza krat przechodzą intensywny kurs szkolenia taktycznego i medycznego w obwodzie charkowskim. Jeden z dziennikarzy rozmawiał ze skazanymi, którzy wyrazili chęć obrony Ukrainy. Pierwsze wrażenia są następujące: Po pierwsze, są to osoby, które na długo przed decyzją parlamentu zezwalającą więźniom na podpisywanie kontraktów, wyraziły chęć wyjazdu na front. Po drugie, są psychicznie bardziej gotowi na stresujące sytuacje niż zwykli ludzie. Po trzecie, są bardziej zmotywowani niż „oszuści” złapani przez służby mobilizacyjne.

⚆ ​​Na Krymie rozwija się niebezpieczne dla regionu niekontrolowane wydobycie odkrywkowe – poinformowały środki masowego przekazu. Media zacytowały działacza, który ze względów bezpieczeństwa nie podał swojego nazwiska. Według niego w ciągu ostatnich dziesięciu lat skala wydobycia odkrywkowego wzrosła wielokrotnie. Według niego nadmierne wydobycie stwarza zagrożenie dla przyszłości Krymu jako regionu wypoczynkowego.

🌍Alianci:

⚆ Ukraiński samolot po raz pierwszy trafił w cel na terytorium Federacji rosyjskiej – Sky News. Jak zauważa telewizja, nie jest jasne, jakiego rodzaju amunicji użyto w ataku i czy była to broń zachodnia. Ukraińskie źródło wojskowe poinformowało również, że w sobotni wieczór siły ukraińskie przeprowadziły „skoordynowany atak” na rosyjski statek desantowy, który niedawno przepłynął z Morza Czarnego na Morze Azowskie. Jak podało źródło, okręt stał się piątym z siedmiu desantowo-desantowych okrętów desantowych klasy Toad, które zostały zatopione lub „uszkodzone” w wyniku ukraińskich ataków. Według rozmówcy wojsko rosyjskie wykorzystuje takie statki do transportu amunicji i materiałów do okupowanego Mariupola w celu dalszego tranzytu na linię frontu.

⚆ rosja wysłała afrykańskich studentów do walki w obwodzie charkowskim – Bloomberg. rosyjscy urzędnicy coraz częściej grożą, że nie udzielą wiz afrykańskim studentom i młodym pracownikom, jeśli nie zgodzą się na wstąpienie do armii – twierdzą europejscy urzędnicy. Według jednego z europejskich urzędników Moskwa również rekrutuje skazańców ze swoich więzień, a część Afrykanów przebywających w rosji na podstawie wiz pracowniczych jest przetrzymywana i zmuszona do wyboru między deportacją a walką. Jednocześnie części z tych osób udało się przekupić rosyjskich urzędników, aby pozostali w kraju i uniknęli służby wojskowej. Wysoki rangą urzędnik ukraiński powiedział, że wśród jeńców wziętych do niewoli przez Ukrainę na polu bitwy wzrosła liczba zagranicznych żołnierzy. Szczególnie popularni są wśród nich Afrykanie i Nepalczycy. Według ukraińskiego wywiadu rosja prowadzi globalną kampanię mającą na celu werbowanie zagranicznych najemników w co najmniej 21 krajach, w tym w kilku w Afryce. Kampanie rekrutacyjne do armii oferują lukratywne premie za podpisanie kontraktu i pensje dla tych, którzy przystąpią do kontraktu. Bloomberg zauważa, że ​​zdolność rosji do zmobilizowania znacznie większej liczby żołnierzy może stać się ważnym czynnikiem w wojnie z Ukrainą.

⚆ NATO planuje utworzenie specjalnego stanowiska wysłanniczego na Ukrainie, – Foreign Policy. Stanowisko „wyższego przedstawiciela cywilnego” NATO na Ukrainie będzie można zaprezentować już na lipcowym, jubileuszowym szczycie bloku. Specjalny wysłannik będzie koordynował pomoc dla Ukrainy, w tym pomoc wojskową, ze strony sojuszników.

⚆ Dziewięćdziesiąt procent ukraińskich jeńców wojennych poddawanych jest torturom. Jak dotąd w Federacji rosyjskiej zidentyfikowano 13 miejsc, w których przetrzymywani są ukraińscy więźniowie, oraz 120 na terytoriach okupowanych – poinformował w rozmowie z Deutsche Welle prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin. „Dziewięćdziesiąt procent ukraińskich jeńców wojennych poddawanych jest torturom fizycznym i moralnym, o czym świadczy kontrola bezpieczeństwa tych, którzy powrócili z niewoli rosyjskiej. Pierwsza tzw. kontrola, czyli nieformalna rozmowa z powracającymi obecnie jeńcami wojennymi, pokazuje, że aż 90 procent naszego narodu pada ofiarą różnego rodzaju tortur i nieludzkiego traktowania, w tym przemocy fizycznej, seksualnej i psychicznej. rosja stworzyła system oparty na torturach i nieludzkim traktowaniu na swoim terytorium oraz na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy”.

⚆ Biden i Macron poparli wykorzystanie zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy — Biały Dom. Zobowiązali się także do „wspierania wysiłków” na rzecz transferu aktywów w obrębie UE i G7.

💀 Ciemna strona:

⚆ Brak

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Co tam na odcinku charkowskim?

⚆ Zanieczyszczanie wody

⚆ Ciężkie okopowe walki

⚆ Ołeszki – rosyjski punkt operacji dronami

⚆ głupi rosjanie

⚆ Krasnohoriwka – było 5 i nie ma

📣 Pomaganie za czytanie vol. 6:

Szósta edycja to 10 500zł do zebrania na 3 drony FPV z systemem zrzutu i noktowizją. Zakup organizuje Karolina Baca-Pogorzelska.

Poprzednie 91 200 zł przekazałem na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal dla fundacji Pogoń Ruska
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV
  5. 16 000 zł na “Nocnego Łowcę”

💧Źródła z których korzystam:
Telegram: ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP
Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso, Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon
Serwisy z mapami: DeepState map
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy
GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy
NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji
NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne
SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna
“Bawełna” – działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej lub lotnictwa Ukraińców.

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja multimedialna na warnewpl pojawia się do godziny później.


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *