🪖Dzień 836 (8 czerwca 2024, 22:40) – okno

Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś nieco ubożej będzie bo Telegram ledwo działa więc przejdźmy do szybkiego podsumowania.

Na froncie jest nieco więcej optymistycznych sygnałów. Po pierwsze rosjanie na dobre ugrzęźli w obwodzie charkowskim. To ich nie zraża i odciągają swoje siły z innych odcinków aby spróbować jednak stworzyć “strefę buforową” na terytorium Ukrainy. Tymczasem ukraińska obrona na tym odcinku nie tylko okrzepła, ale jest w stanie rosjan systemowo wypierać. rosjanie popełniają przy tym sporo błędów przez co do niewoli ukraińskiej trafiają całe oddziały szturmowe.

Ta sytuacja wydaje się potwierdzać prognozy Bloomberga, że okno na przełamanie ukraińskiej obrony przez rosjan powoli się zamyka. Nie bądźmy jednak zbyt optymistyczni. rosjan jest 3x więcej niż 3 lata temu. Nadal są rozpędzeni koło Oczeretyne i nadal mają postępy. Ich hamowanie trwa ale ani nie jest łatwe, ani szybkie ani nie odbywa się “za darmo”. Trzeba jednak trzymać kciuki, bo każdy sukces ukraiński na tym etapie podnosi morale.

W szóstej edycji “Pomaganie za czytanie” zbieram na 3 drony FPV z noktowizją i systemem zrzutu. Koszt jednego to 3500zł a 3 sztuki to 10500zł. Aktualnie mam od Was 51%. Dziękuję! To też podnosi morale.

🏹 Sytuacja wojenna:

1️⃣ Front:

Odcinek charkowski: Ukraińcy biorą sporo rosyjskich jeńców i powoli wypierają ich ze zrujnowanej, wschodniej dzielnicy Wowczańska. Wypierają ich również ze wsi Hłybokie. Wczoraj Ukraińcy rozpoczęli sporą kontrofensywę ze wsi Łypci.

Odcinek kupiański: postępy rosjan koło Nowoseliwskiego

Odcinek doniecki: Tu rosjan nie udaje się zahamować w okolicy Oczeretyne. Nadal ich promieniście rozchodzące się ataki dają im drobne zdobycze terytorialne: koło wsi Sokił, Nowoołeksandriwki, koło Archangielskiego i Kałynowego.

Czasiw Jar – rosjanie odbili część terenów wokół wsi Kałyniwka, które wczoraj Ukraińcy im odbili.

Odcinek zaporoski: Postępy rosjan z kierunku Wołodymirówki w kierunku Wuhłedaru

2️⃣ Naloty:

⚆ W nocy Ukraińcy zniszczyli 9 z 13 Shahedów i rakietę Ch-59.

3️⃣ Ostrzały:
⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 84 miejscowości i 166 obiektów infrastruktury

⚆ Nikopol (wczoraj wieczorem) – 1 ofiara

⚆ Chotimla, obwód charkowski – 1 ofiara

🌻Straty rosjan: -1210 (517 290 ), -36 systemów artyleryjskich, -9 czołgów

😼Bawełna:

⚆ Drony po raz pierwszy zaatakowały Osetię Północną, skąd startują rosyjskie MiGi-31K i Tu-22M3. W sobotę 8 czerwca po raz pierwszy odnotowano atak dronów na Osetię Północną, gdzie znajduje się lotnisko, z którego startują samoloty atakujące Ukrainę. Ministerstwo Obrony rosji poinformowało, że nad terytorium Republiki Osetii Północnej-Alanii nad ranem został zniszczony jeden bezzałogowy statek powietrzny. Według wstępnych informacji władz BSP przybył „od strony ukraińskiej”. Ich celem było lotnisko wojskowe. Ukraińska Prawda twierdzi, że wedle jej źródeł była to operacja ukraińskiego wywiadu.

⚆ GUR: W rosji doszło do zamachu na burmistrza Kupiańska (współracownika rosjan z czasów okupacji Kupiańska). Jego stan jest krytyczny.

⚆ Biełgorod

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Okno dla rosyjskiego przełomu na froncie się kurczy. Bloomberg zauważa, że ​​armia rosyjska w ostatnich miesiącach osiągnęła jedynie ograniczone zyski na polu bitwy i zaczyna tracić przewagę. Jak czytamy w publikacji, Ukrainie udało się zatrzymać rosyjską ofensywę, gdy rozpoczął się napływ broni od partnerów. „Teraz, gdy Kijów otrzymuje od swoich amerykańskich i europejskich sojuszników broń wartą miliardy dolarów, okno na rosyjski przełom się kurczy, mimo że rosja w dalszym ciągu atakuje ukraińskie miasta, w tym infrastrukturę energetyczną, za pomocą rakiet i dronów. rosyjska próba otwarcia nowego frontu na północno-wschodniej Ukrainie w obwodzie charkowskim już wygląda na utkniętą w martwym punkcie i nie udaje się osiągnąć celu putina, jakim jest utworzenie strefy buforowej wzdłuż granicy.

⚆ Siły Zbrojne Ukrainy dysponują już 110 rodzajami sprzętu z 20 krajów świata

Od początku marca 2022 roku do użytku w Siłach Zbrojnych dopuszczono ponad 110 modeli sprzętu samochodowego produkcji ukraińskiej i zagranicznej. W ciągu ostatnich pięciu miesięcy przyjęto 60 z nich. Flota ZSU posiada obecnie sprzęt z ponad 20 krajów między innymi USA, Niemiec, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoch i innych

⚆ putin dał do zrozumienia, że ​​ukraińskie ataki na terytorium rosji przy użyciu broni dostarczonej przez Zachód nie przekraczają rosyjskiej czerwonej linii, co mogłoby doprowadzić do eskalacji nuklearnej. Stwierdzono to w raporcie analityków Instytutu Badań nad Wojną (ISW). Według ekspertów ISW oświadczenie putina z 7 czerwca stanowi istotną retoryczną zmianę, biorąc pod uwagę, że on i inni urzędnicy Kremla grozili wcześniej użyciem broni nuklearnej, jeśli kraje zachodnie pozwolą Ukrainie uderzyć na terytorium rosji zachodnią bronią.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Gabinet Ministrów dokonał zmian w Uchwale nr 76, zgodnie z którą przedsiębiorstwa kompleksu obronno-przemysłowego (OPK) i energetyki będą mogły zwolnić od mobilizacji do 100% pracowników. Wprowadzana jest także możliwość zwolnienia od mobilizacji poprzez platformę Dija. Brak tej regulacji powodował, że mobilizowano miedzy innymi inżynierów projektujących nowe drony dla armii.

⚆ Zełeński w odpowiedzi na słowa putina o rzekomej „nielegalności” przywódcy Ukrainy stwierdził, że wybór putina uznaje tylko putin, a na Ukrainie prezydenta wybierają ludzie.

🌍Alianci:

⚆ Z dostępnych informacji ukraińskiej Straży Granicznej wynika, że ​​w niedzielę polscy rolnicy mogą zablokować ruch w kierunku przejścia granicznego „Medyka”, czyli naprzeciw ukraińskiej „Szegini”. Blokada może rozpocząć się 9 czerwca o godzinie 10:00 i trwać do końca września.

💀 Ciemna strona:

⚆ Brak

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Brak

📣 Pomaganie za czytanie vol. 6:

Szósta edycja to 10 500zł do zebrania na 3 drony FPV z systemem zrzutu i noktowizją. Zakup organizuje Karolina Baca-Pogorzelska.

Poprzednie 91 200 zł przekazałem na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal dla fundacji Pogoń Ruska
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV
  5. 16 000 zł na “Nocnego Łowcę”

💧Źródła z których korzystam:
Telegram: ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP
Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso, Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon
Serwisy z mapami: DeepState map
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy
GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy
NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji
NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne
SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna
“Bawełna” – działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej lub lotnictwa Ukraińców.

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja multimedialna na warnewpl pojawia się do godziny później.


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *