🪖Dzień 834 (6 czerwca 2024) – w cieniu rocznicy

Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Na froncie bez dramatycznych zmian. Sytuacja jest napięta bo rosjan dużo, a Ukraińców za mało. Trwa jednak nasycanie tych drugich bronią i amunicją oraz używanie jej w terenach przygranicznych rosji. Zatem, mimo, że rosjan jest dużo to nie wystarcza ich do przełamania frontu – szczególnie, że miesiąc temu otworzyli nowy odcinek w obwodzie charkowskim. rosjanie stają zatem przed dylematem – czy nadal wspierać nieudany włam na odcinek charkowski (kosztem rezerw z innych odcinków) czy jednak wzmacniać tam gdzie mają jakiekolwiek postępy (jak odcinek doniecki)?

Oczy świata patrzą teraz na rocznicę lądowania aliantów w Normandii. Ukrainy nie było na mapie 80 lat temu ale jest teraz – zarówno w symbolice flag jak i przemowach światowych liderów. To silne podkreślenie wsparcia Ukrainy przez “nowych” aliantów. Niemal idealnie, na poparcie tych deklaracji Francja obiecała Ukrainie samoloty Mirage-2000 wraz z szkoleniem a Niemcy również uruchomili dawno obiecaną produkcję haubic i amunicji dla niebiesko-żółtych (oraz coś tam Scholz wspomniał o ponownym rozważaniu przekazania Taurusów). Pozostaje pytanie o Gripeny, których ofiarowanie Ukrainie Szwedzi wycofali na prośbę innych krajów po to by Ukraińcy mogli skupić się na jednym typie samolotów- F-16. Być może kwestia jest w tym, że rakiety Storm Shadow / SCALP były projektowane pod Mirage-2000? To by oznaczało, że wojna wchodzi na dobre w nową fazę, gdzie za granicę Ukrainy, w głąb rosji polecą, już nie tylko Ukraińskie drony.

W szóstej edycji “Pomaganie za czytanie” zbieram na 3 drony FPV z noktowizją i systemem zrzutu. Koszt jednego to 3500zł a 3 sztuki to 10500zł. Aktualnie mam od Was X %. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

1️⃣ Front:

Odcinek charkowski: Trwają kontrataki. rosjanie nie mieli od wczoraj żadnych sukcesów.

Odcinek kupiański: rosjanie zajęli Iwaniwkę

Odcinek doniecki: rosjanie nadal prowadzą ekspansje wokół Oczeretyne i mają po 100m postępów w każdą z trzech szturmowanych stron.

Odcinek zaporoski: Robotyne w Zaporożu trafiła do „szarej strefy”, ale nie została zdobyta – wicedowódca 65. OMBr Taras Mychalczuk. “Nasze oddziały bronią się w okopach, we wsi nie ma już domów”. Koło Staromajorskiego raczej dzieje się na niekorzyść Ukraińców. rosjanie próbują odbić utracone niemal rok temu pozycje i są na dobrej drodze by to osiągnąć (Riwnopilla, Urożajne)

Krym i Morze Czarne: rosjanie wyprowadzili dużą grupę statków z portu w Noworosyjsku na Morze Czarne:
▪️Dwa statki patrolowe projektu 22160 typu „Wasilij Bykow”;
▪️Dwa małe statki rakietowe projektu 21631 typu „Buyan-M”;
▪️Dwa duże statki desantowe projektu 775;
▪️Duży statek-amfibia projektu 11711 typu „Ivan Gren”;
▪️Duży statek-amfibia projektu 1171 „Tapir”;
▪️Dwa okręty podwodne projektu 636 „Warszawianka”.

2️⃣ Naloty:

⚆ Zniszczone 17 z 18 Shahedów (w nocy)

⚆ W wyniku ataku rosyjskich „Shahedów” w jednym z obiektów infrastruktury w obwodzie chmielnickim wybuchł pożar.

⚆ rosyjskie wojsko w nocy ostrzelało Cherson. Spłonęły trzy budynki mieszkalne, nieczynny hipermarket budowlany „Epicentr”, budynki handlowe i samochody.

⚆ W momencie kończenia podsumowanie wiadomo o kilku dużych falach Shahedów lecących na Ukrainę z kilku kierunków.

3️⃣ Ostrzały:
⚆ Ostrzały w 11 obwodach a w nich ostrzelanych 84 miejscowości i 168 obiektów infrastruktury

⚆ Nikopol – rosjanie użyli dronów i atakowali budynki użyteczności publicznej oraz uderzyli w rejsowy autobus. Ranne zostały 4 osoby.

🌻Straty rosjan: -1300 (515 000 ), -48 systemów artyleryjskich, -22 czołgi

😼Bawełna:

⚆ W czwartkową noc w obwodzie rostowskim w rosji doszło do serii eksplozji, po których wybuchł pożar w Rafinerii Nafty Nowoszachty – strażacy przestali gasić pożar ze względu na groźbę drugiego ataku.

⚆ W wyniku morskiego ataku Sił Zbrojnych Ukrainy rankiem 6 czerwca w rejonie Morza Czarnego na czasowo okupowanym Krymie zniszczony został rosyjski holownik projektu 498.

⚆ Więcej uderzeń w punkty koncentracji wojska rosyjskiego w obwodzie biełgorodzkim

⚆ Łuhańsk

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Macron: Francja przekaże na Ukrainę myśliwce Mirage-2000 i przeszkoli pilotów. Macron podkreślił, że pomaganie Ukrainie w przeciwstawianiu się rosyjskiej agresji „oznacza unikanie prawa najsilniejszego” i zapowiedział, że będzie to tematem jego piątkowych rozmów z prezydentem Zełeńskim. Szkolenie ukraińskich pilotów rozpocznie się jutro, a samoloty zostaną dostarczone na Ukrainę do końca roku.

⚆ Prezydent Francji również potwierdził, że Ukraina ma prawo uderzać francuską bronią na terytorium rosji. Zapytany o wcześniejsze uwagi na temat możliwości zaatakowania przez Ukrainę rosjan na swoim terytorium francuską bronią, francuski prezydent odpowiedział, że nie chodzi tu o ataki na ludność cywilną.

⚆ NATO planuje rozszerzyć współpracę technologiczną i wymianę informacji wywiadowczych z Ukrainą. Jednym z celów porozumienia jest pomoc Ukrainie w zostaniu po zakończeniu wojny dostawcą technologii na dużą skalę, a dla NATO także naśladowaniem wzorów szybkiego wprowadzania i rozmieszczania technologii wojskowych.

⚆ Biden, po udzieleniu Ukrainie ograniczonego zezwolenia na użycie amerykańskiej broni do ataków na terytorium rosji, wyraził sprzeciw wobec potencjalnych ataków w głąb terytorium Federacji rosyjskiej. „Nie pozwalamy na ataki na głębokość 300 km w głąb rosji i nie pozwalamy na ataki na Moskwę i Kreml” – powiedział amerykański prezydent.

⚆ Niemcy uruchomiły produkcję 155-mm dział samobieżnych PzH 2000, podpisano pierwszy kontrakt na produkcję pierwszych 22 dział samobieżnych. Wcześniej informowano, że niemcy planują wyprodukować dla ukrainy 100 dział samobieżnych. Komisja budżetowa Niemiec zatwierdziła także produkcję dodatkowych pocisków 155 mm o wartości 880 mln euro dla Ukrainy i Bundeswehry.

⚆ Japonia przekazała na potrzeby Sił Zbrojnych partię 101 pojazdów PC-065B i Toyota HMV

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Dzisiaj mija dokładnie rok, odkąd rosja dokonała aktu terrorystycznego i wysadziła tamę i elektrownię Kachowską. Zalanych zostało co najmniej 600 km kwadratowych. Dziesiątki zabitych i zaginionych osób, tysiące zalanych domów, spłycenie terytoriów, zniszczenie unikalnego ukraińskiego ekosystemu. Według raportu rządu Ukrainy i ONZ z dnia 17 października 2023 r. bezpośrednie szkody w infrastrukturze i majątku powstałe w wyniku eksplozji elektrowni Kachowskiej oszacowano na 2,79 miliarda dolarów, a wielkość szkód przekroczyła 11 miliardów dolarów najbardziej dotknięte zostały sektory mieszkaniowe.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprzeczyło by w projekcie decyzji Szczytu Pokojowego, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Szwajcarii, pojawiły się ustępstwa sprzeczne z interesami Ukrainy.

⚆ Zełeński przybył do Francji, aby wziąć udział w wydarzeniach poświęconych rocznicy lądowania aliantów w Normandii podczas II wojny światowej. Ma także zaplanowane ważne spotkania i wydarzenia, między innymi z prezydentem USA Bidenem i prezydentem Francji Macronem.

⚆ Przedstawiciele służb mobiliacyjnych mogą użyć siły i zastosować środki przymusu w przypadkach, gdy obywatele odmówią spełnienia wymogów prawnych dotyczących mobilizacji, – Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka Horbenko. Działania takie mogą być uzasadnione także w przypadku zatrzymania osób, które samowolnie opuściły jednostkę wojskową lub miejsce służby.

⚆ Syrski powiedział, że obecnie trwa optymalizacja struktury kadrowej jednostek Sztabu Generalnego, co pozwala na wzmocnienie zarządzania w obszarach działań wojennych. Naczelny Dowódca powiedział, że w ramach realizacji strategii rozwoju typów i odrębnych rodzajów wojska do 2035 roku doskonalone są struktury kierowania wojskiem.

⚆ W artykule Financial Times [był we wczorajszym podsumowaniu] widać oznaki IPSO [komunikacji z manipulacją psychologiczną] w interesie rosji – Ministerstwo Energii. „W artykule odniesiono się do anonimowych źródeł w ukraińskim rządzie. Podważa to wiarygodność przekazywanych informacji, ponieważ nie znajdują one potwierdzenia w źródłach oficjalnych. Odbiorca powinien zrozumieć, że odniesienia do anonimowych źródeł bez konkretnych potwierdzeń nie są informacją wiarygodną, a wnioski mogą być manipulacyjne. Na przykład anonimowy przedstawiciel władz Ukrainy twierdzi w artykule, że „Musimy przygotować się na życie w zimnie i ciemności”. Takie oświadczenie ma na celu szerzenie strachu i paniki wśród ludności.” – czytamy w stanowisku ministerstwa.

⚆ Pisarz i wolontariusz Serhij Żadan wstąpił w szeregi 13. Brygady Gwardii Narodowej „Karta”.

⚆ ​​Pierwsze plaże zostaną otwarte dla zwiedzających w obwodzie odeskim od 8 czerwca, na bieżąco trwają kontrole bezpieczeństwa. Komisje pracują nad kwestią skuteczności zastawiania na morzu sieci na niebezpieczne przedmioty wybuchowe. Właściciele plaż proponują zaangażowanie osoby, która będzie monitorować nabrzeże pod kątem pływających min.

⚆ Będą nowe sankcje za pisanie utworów z wykorzystaniem ChatGPT lub innej sztucznej inteligencji oraz za plagiat – Rada Najwyższa przyjęła projekt ustawy.

☢️ Elektrownie atomowe: Szef „Ukrenergo” Kudryckie powiedział, że w nocy z 7 na 8 czerwca w elektrowni jądrowej zostanie uruchomiony dodatkowy blok, co na krótki czas poprawi sytuację w systemie elektroenergetycznym. Dodał, że poprawa ta będzie jednak chwilowa, gdyż przed nami jeszcze lipiec, kiedy upały będą miały wpływ na obciążenie systemu elektroenergetycznego.

🌍Alianci:

⚆ „USA, NATO i koalicja ponad 50 krajów zdecydowanie opowiadają się za Ukrainą. Nie cofniemy się, bo jeśli to zrobimy, Ukraina zostanie podbita i na tym się nie skończy. Sąsiedzi Ukrainy będą zagrożeni, cała Europa będzie zagrożona” – przemówienie Bidena w Normandii.

⚆ Polscy rolnicy podjęli decyzję o przedłużeniu do końca dnia 6 czerwca blokady ruchu ukraińskich ciężarówek na przejściu „Rawa-Ruska – Hrebenne” – poinformował rzecznik DPSU Demczenko.

⚆ Stany Zjednoczone powinny ogłosić nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 225 mln dolarów – Reuters. Ponadto Francja przekaże 650 mln euro na wsparcie projektów infrastrukturalnych na Ukrainie. Strony podpiszą odpowiednie porozumienia 7 czerwca podczas wizyty Zełeńskiego w Paryżu.

⚆ Mając na uwadze prognozy możliwego ataku rosji na NATO, rząd Niemiec zaktualizował „dyrektywę ramową o obronie totalnej” z czasów zimnej wojny, która określa środki bezpieczeństwa na wypadek agresji. Plan „obrony totalnej” opiera się na założeniu, że w przypadku rosyjskiego ataku na NATO wojska niemieckie zostaną przerzucone na wschodnią flankę. W przypadku ataku na Niemcy rząd federalny musi natychmiast ogłosić to za pośrednictwem radia i Internetu. Bundestag nie może zostać rozwiązany do czasu zakończenia agresji, władze będą wykorzystywać „specjalne technologie” do wymiany tajnych informacji, a środki masowego przekazu muszą „niezwłocznie” informować społeczeństwo o ważnych wiadomościach. Również w Niemczech na takich warunkach powraca obowiązkowa służba wojskowa. Wszyscy, którzy ukończyli 18. rok życia, będą zobowiązani do pracy, ale może być wymagana praca w weekendy i święta.

⚆ Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson uważa, że ​​Biały Dom powinien dać Ukrainie swobodę działania w zakresie użycia amerykańskiej broni. Według niego obecne podejście polegające na „zezwoleniach częściowych” jest błędne. Johnson planuje poruszyć tę kwestię w Białym Domu.

⚆ ONZ postanowiła uczcić Dzień Języka rosyjskiego w rocznicę wysadzenia elektrowni kachowskiej przez rosjan.

⚆ Scholz nazwał pochwały putina pod adresem niemieckiego skrajnie prawicowego AdN jako „haniebne”. W środę putin powiedział, że „będzie współpracował z każdym, kto chce współpracować z rosją”, w tym z partią AdN, w którą uderzyła seria skandalów łączących jej czołowych kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego z Moskwą. Choć rosja i AdN nie mają „stosunków systemowych”, Moskwa będzie wspierać każdego, kto opowiada się za normalnymi stosunkami z rosją, powiedział putin.

⚆ Siedem osób, w tym były policjant i lekarz, oskarżonych po śmierci 25-letniego Ukraińca Dmytro Nikiforenki we wrocławskiej izbie wytrzeźwień, zostało skazanych na kary pozbawienia wolności od 1,5 do 5 lat. Sąd uznał oskarżonych za winnych zabójstwa przez zaniedbanie. Skazani muszą także zapłacić 50 000 euro rodzicom i narzeczonej zmarłego. Po ogłoszeniu wyroku ojciec Dmytro Nikiforenki oświadczył, że jego syn został zamordowany, a oskarżeni powinni zostać skazani za morderstwo. Tragedia wydarzyła się 30 lipca 2021 roku. Dmytro Nikiforenko, 25-letni obywatel Ukrainy, zmarł w izbie wytrzeźwień po zatrzymaniu przez policję i dotkliwym pobiciu. Policja twierdziła, że ​​mężczyzna zachował się agresywnie w stosunku do policjanta, dlatego funkcjonariusze użyli wobec niego gazu i kajdanek. Według polskich mediów przemoc wobec Ukraińca była nieuzasadniona.

⚆ Orbán powiedział, że Węgry powinny trzymać się z daleka od wojny, w którą jego zdaniem Ukraińcy wciągną UE i cały świat. „Ukraińcy uważają, że im więcej krajów mogą zaangażować w wojnę z rosjanami, tym większe są szanse na zwycięstwo, dlatego wciągną w wojnę UE, a nawet cały świat. Z ukraińskiego narodowego punktu widzenia Eskalacja wojny jest logiczna” – stwierdził.

⚆ Minister spraw zagranicznych Węgier Sijarto, który przebywa na forum gospodarczym w Petersburgu w rosji, ogłosił, że Węgry wezmą udział w Szczycie Pokojowym planowanym w Szwajcarii. Jednocześnie ponownie wyraził rozczarowanie faktem, że rosja nie została zaproszona na szczyt.

💀 Ciemna strona:

⚆ Brak doniesień

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Wróżka zębuszka

📣 Pomaganie za czytanie vol. 6:

Szósta edycja to 10 500zł do zebrania na 3 drony FPV z systemem zrzutu i noktowizją. Zakup organizuje Karolina Baca-Pogorzelska.

Poprzednie 91 200 zł przekazałem na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal dla fundacji Pogoń Ruska
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV
  5. 16 000 zł na “Nocnego Łowcę”

💧Źródła z których korzystam:
Telegram: ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP
Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso, Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon
Serwisy z mapami: DeepState map
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy
GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy
NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji
NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne
SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna
“Bawełna” – działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej lub lotnictwa Ukraińców.

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja multimedialna na warnewpl pojawia się do godziny później.


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *