🪖Dzień 832 (4 czerwca 2024, 23:30) – przed szczytami

Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Sytuacja na froncie nie uległa większym zmianom od wczoraj. Godne odnotowania są drobne postępy Ukraińców w Wowczańsku. Mimo sporych sił, które pompują tam rosjanie, Ukraińcom udaje się ich wypierać. To oznacza też, że doświadczone ukraińskie oddziały nie są teraz w innych punktach frontu gdzie niestety rosjanie wzmagają swoje szturmy. Jest ich więcej i na odcinku zaporoskim jak i kupiańskim. Stale jednak najtrudniej jest na kierunku pokrowskim i tam rosjanie odnotowują nadal drobne postępy. Licznik “słoneczników” nadal nie schodzi poniżej tysiąca dziennie więc cena tych postępów jest koszmarnie wielka.

Ukraińcy tymczasem korzystają ze zniesionych/poluzowanych ograniczeń na stosowanie zachodniej broni rakietowej na terenie rosji. O tych atakach nie ma za wiele doniesień w mediach, ale one trwają i należy spodziewać się ich więcej.

Ukraińska energetyka jest nadal w koszmarnej kondycji i Ukraińcom już teraz zaczyna brakować prądu a ten, który importują od innych krajów nie do końca jest jak przekazać zniszczoną infrastrukturą.

Na politycznej scenie widać nadchodzące szczyty i spotkania. Głównie trwa dopinanie szczytu pokojowego w Szwajcarii. To dość ciekawe zagranie i warto je obserwować. Po pierwsze rosja jest tu traktowana przedmiotowo przez ogromną liczbę państw. Spotykają się bez niej by wypracować wspólne stanowisko z którym rosja ma się zapoznać w dalszej kolejności. Widać że to rosję mocno wkurza bo nie szczędzi ona starań by różnymi metodami zerwać szczyt. Efekt zjednoczonego stanowiska wobec rosji na poziomie dyplomatycznym zapewne niewiele zmieni dziś, ale w przyszłości będzie pomocny i trudny dla rosji do przebicia.

W szóstej edycji “Pomaganie za czytanie” zbieram na 3 drony FPV z noktowizją i systemem zrzutu. Koszt jednego to 3500zł a 3 sztuki to 10500zł. Aktualnie mam od Was 40% (jeden dron już kupiony i działa na froncie). Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

1️⃣ Front:

Odcinek charkowski: Ukraińcy mieli drobne postępy w Wowczańsku.

Odcinek kupiański: Więcej szturmów rosjan w kierunku Kupiańska

Odcinek doniecki: Postępy rosjan pod Pobiedą i Nowomychajłówką

Odcinek zaporoski: Postępy rosjan w okolicy Robotyne

2️⃣ Naloty:

⚆ Zbite dwa Iskandery-K, którymi rosjanie atakowali obwód dniepropietrowski

⚆ Wieczorem rosjanie wypuścili niezidentyfikowaną liczbę Shahedów z Krymu i obwodu biełgorodzkiego.

3️⃣ Ostrzały:
⚆ Ostrzały w 9 obwodach a w nich ostrzelanych 88 miejscowości i 106 obiektów infrastruktury

⚆ Rano wojska rosyjskie zaatakowały rakietami miasto Dniepr – w wyniku spadających szczątków zestrzelonych celów rannych zostało 6 osób, w tym dzieci, uszkodzona została infrastruktura cywilna, samochody.

⚆ Konotopa – brak ofiar

🌻Straty rosjan: -1290 (512 420), -65 systemów artyleryjskich, -15 czołgów

😼Bawełna:

⚆ Biełgorod (stacja transformatorowa)

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Szef włoskiego MSZ Tajani potwierdził, że kraj dostarczy Ukrainie kolejny system przeciwrakietowy SAMP/T.

⚆ Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Kirby nie wykluczył możliwości przedłużenia w przyszłości zezwolenia na użycie broni dla Ukrainy i podkreślił, że wszystko będzie zależeć od sytuacji na polu walki.

⚆ Szef Norweskich Sił Zbrojnych, generał Kristoffersen, uważa, że ​​„okno szans” NATO na przygotowanie się do ewentualnej konfrontacji z rosją skróciło się do dwóch–trzech lat. W ostatnich tygodniach szereg europejskich krajów NATO ostrzegało przed ryzykiem rosyjskiej agresji w najbliższej przyszłości.

⚆ Według analityków BILD armia ukraińska przygotowuje się do zadania nowego ciosu w most krymski. Pod koniec ubiegłego tygodnia armia ukraińska zaatakowała na Krymie rosyjskie promy.
rosyjskie źródła podają, że do ataku użyto zachodniej broni, a mianowicie rakiet ATACMS i Storm Shadow. Jednocześnie rosyjski system obrony powietrznej Krymu po raz kolejny zawiódł. Część obserwatorów uważa, że ​​atak na promy może być oznaką przygotowań do nowego ataku na most krymski. Według tej wersji Ukraina chce mieć pewność, że rosja nie będzie mogła od razu liczyć na promy w zastępstwie trasy kolejowej do Kerczu.

⚆ Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii i Łotwy ogłosiło przetarg na zakup dronów FPV dla Ukrainy – strona Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii. Przypominamy, że Wielka Brytania i Łotwa przewodzą koalicji dronów w ramach pomocy dla Ukrainy.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Polacy zablokowali ruch ciężarówek na punkcie kontrolnym Rawa-Ruska na granicy z Ukrainą – poinformowała Straż Graniczna.

⚆ 43% Ukraińców uważa, że ​​sytuacja z demokracją na Ukrainie pogorszyła się w ciągu 5 lat prezydentury Zełeńskiego – wynika z badania KMIS. Wśród nich 11% kojarzy je przede wszystkim z obiektywnymi okolicznościami czasu wojny, a 28% z próbami władz ograniczania praw i wolności obywateli.

⚆ Zastępca szefa Rady Miasta Kijów Usow potwierdził, że Państwowe Biuro Śledcze przeprowadziło w jego biurze przeszukania: zabezpieczono telefony, komputer i środki osobiste. Podkreślił także, że „jeśli którykolwiek z przedstawicieli miasta brał udział w jakiejkolwiek nielegalnej działalności, nikt go nie będzie krył”.

⚆ Rada Najwyższa zgodziła się z propozycjami Prezydenta Zełenskiego i wyłączyła z projektu ustawy nr 7731 zapis o prawie pracodawcy do zwolnienia pracownika za niepoinformowanie o powiązaniach z osobami fizycznymi przebywającymi na terytorium Federacji rosyjskiej i będącymi pod okupacją.

⚆ Rada przyjęła ustawę o używaniu języka angielskiego na Ukrainie. W szczególności ustala ona status języka angielskiego jako jednego z języków komunikacji międzynarodowej na Ukrainie oraz określa kategorie stanowisk, na które kandydaci muszą posiadać biegłą znajomość języka angielskiego. Angielski będzie obowiązkowo nauczany w starszych grupach przedszkoli, szkołach średnich, szkołach zawodowych i na uczelniach wyższych. Ustawa przyjęta przez Radę Najwyższą ustanawia wymóg obowiązkowej znajomości języka angielskiego w przypadku:
▪️Osoby pracujące w służbie cywilnej kategorii A, B i C. Za wiedzę na poziomie nie niższym niż B2 otrzymają dodatek do wynagrodzenia w wysokości 10%;
▪️Szefowie samorządów lokalnych, ich zastępcy;
▪️Kontraktowi żołnierze stopni oficerskich, sierżanci i wyżej;
▪️Średni i wyżsi policjanci Policji Krajowej, prokuratorzy, pracownicy organów celno-skarbowych. W stanie wojennym nie są ustalane wymagania dla personelu wojskowego i policji. Do testu będzie można podchodzić nieograniczoną liczbę razy, nie częściej jednak niż raz na 4 miesiące.

⚆ Rada w pierwszym czytaniu poparła podwyżkę akcyzy na papierosy: teraz akcyza będzie powiązana z euro, a nie z hrywną. W 2025 r. podatek akcyzowy wzrośnie o +23%, a od 2026-2028 r. zostanie powiększony o kolejne 5%.

🔥Pożary: W magazynie w Kijowie wybuchł ogromny pożar, którego szacunkowa powierzchnia wynosi 2000 metrów kwadratowych.

⚡️Sytuacja energetyczna: Więcej awaryjnych wyłączeń prądu dziś np. w Kijowie, obwodzie kijowskim i donieckim. Na jutro zapowiadane są przerwy w dostawach w całym kraju w ciągu całej doby.

🌍Alianci:

⚆ Bloomberg: Szczyt Pokojowy może zgodzić się na dalsze „zaangażowanie przedstawicieli Federacji rosyjskiej”. Zgodnie z dokumentem konferencja pokojowa w Szwajcarii skupi się na trzech punktach „formuły pokojowej” – bezpieczeństwie nuklearnym, bezpieczeństwie żywnościowym i powrocie uprowadzonych dzieci. Dokument będzie między innymi wzywał do zabezpieczenia obiektów nuklearnych i uznania za „niedopuszczalną” jakiejkolwiek groźby użycia broni nuklearnej. Konferencja wezwie do swobodnej żeglugi na Morzu Czarnym i Azowskim w celu eksportu ukraińskiej żywności, a także do uwolnienia wszystkich więźniów, w tym deportowanych i nielegalnie przesiedlonych dzieci.

⚆ Według rzeczniczki Białego Domu Jean-Pierre przywódcy G7 „omówią szereg najpilniejszych kwestii globalnych, w tym niezłomne wsparcie Grupy dla Ukrainy”. Przywódcy G7 omówią także inne kwestie globalne, takie jak bezpieczeństwo i równowaga gospodarcza, wsparcie dla krajów rozwijających się, wzmocnienie bezpieczeństwa żywnościowego czy finansowanie opieki zdrowotnej.

⚆ Macron potwierdził wizytę Zełeńskiego 6 czerwca. Macron przyjmie Zełeńskiego w Pałacu Elizejskim, aby omówić „potrzeby Ukrainy” w kontekście rosyjskiej agresji na pełną skalę, podało biuro francuskiego prezydenta.

⚆ Koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, Kirby, powiedział, że udział wiceprezydenta, a nie prezydenta, w Światowym Szczycie Pokojowym w Szwajcarii nie umniejsza poziomu wsparcia dla Ukrainy ze strony USA. Kirby powiedział, że „nie ma na świecie przywódcy, który wspierałby Ukrainę bardziej i zdecydowanie niż Joe Biden”.

⚆ Rzecznik Departamentu Stanu USA Miller, komentując odmowę Chin udziału w Szczycie Pokojowym, powiedział, że USA nie widzą, w jaki sposób Chiny mogą odegrać pozytywną rolę w zakończeniu wojny, pomagając [jednocześnie] rosji w odbudowie jej bazy obronnej i przemysłowej

⚆ Szwajcarska prawica chce widzieć rosję na Szczycie Pokojowym, aby nie „podważać neutralności”. Ich zdaniem Szczyt Pokojowy bez obecności wszystkich stron wojny może „zamienić się w jednostronną konferencję propagandowo-zbrojeniową”. Jak wiadomo, rosja już oświadczyła, że ​​nie będzie uczestniczyć w konferencji w Szwajcarii, a Ławrow nazwał ten kraj „otwarcie wrogim”.

⚆ Szwajcarski Senat odrzucił plan pomocy dla Ukrainy o wartości 5,5 miliarda dolarów. Od początku inwazji na pełną skalę sojusznicy Ukrainy zachęcali Szwajcarię do udzielenia Ukrainie zwłaszcza pomocy wojskowej, choć prawicowe siły polityczne domagają się ścisłej neutralności.

⚆ Biden powiedział, że pokój na Ukrainie oznacza pewność, że rosja nigdy nie będzie w stanie okupować Ukrainy. Jednocześnie jego zdaniem członkostwo w NATO nie jest do tego konieczne. Prezydent USA przypomniał, że wcześniej nie był zwolennikiem członkostwa Ukrainy w Sojuszu.

⚆ Scholz podkreśla, że ​​zezwolenie Ukrainie na użycie na terytorium rosji broni przekazanej przez Niemcy nie doprowadzi do eskalacji i jest konieczne w samoobronie.

⚆ Wiceprezydent Niemiec Robert Habek wyraził ubolewanie, że rząd kierowany przez Scholza nie pozwolił wcześniej Ukrainie na uderzenie z użyciem dostarczonej broni na terytorium Federacji rosyjskiej.

⚆ Rząd Islandii podjął decyzję o wpłaceniu dodatkowych 667 000 euro na Fundusz Wsparcia Energetycznego Ukrainy, co zwiększy wkład tego państwa do 2,72 mln euro.

💀 Ciemna strona:

⚆ Media rosyjskie: putin zaczął nosić kamizelkę kuloodporną podczas wydarzeń publicznych. Nienazwany rosyjski urzędnik twierdzi, że 9 maja tego roku putin miał na sobie ukrytą kamizelkę kuloodporną. Brytyjska konsultantka ds. bezpieczeństwa Jade Miller wyjaśnia reporterom, że sądząc po tym, że putin chodzi dość sztywno, a jego płaszcz nie wykazuje naturalnych fałd podczas chodzenia, można wnioskować, że rosyjski przywódca może mieć na sobie kamizelkę kuloodporną. putin zauważalnie podnosi i prostuje ramiona, co świadczy o dyskomforcie wynikającym z kamizelki.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Duże coś z drona

⚆ Lasy serebriańskie to niebezpieczne miejsce dla rosjan

⚆ Przyczajony dron

⚆ Pod Wuhłedarem

⚆ Nieco ukraińskich zrzutów z okolic Biłohoriwki

📣 Pomaganie za czytanie vol. 6:

Szósta edycja to 10 500zł do zebrania na 3 drony FPV z systemem zrzutu i noktowizją. Zakup organizuje Karolina Baca-Pogorzelska.

Poprzednie 91 200 zł przekazałem na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal dla fundacji Pogoń Ruska
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV
  5. 16 000 zł na “Nocnego Łowcę”

💧Źródła z których korzystam:
Telegram: ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP
Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso, Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon
Serwisy z mapami: DeepState map
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy
GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy
NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji
NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne
SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna
“Bawełna” – działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej lub lotnictwa Ukraińców.

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja multimedialna na warnewpl pojawia się do godziny później.


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *