🪖Dzień 831 (3 czerwca 2024, 22:20) – czekając na łabędzia

Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś kilka słowa od Pana Davida Stulíka – dyplomaty i pracownika czeskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Czy Czechy wierzą, że Ukraina może i wygra wojnę?

“Tak, wierzę w to. Ale jeśli mówimy nie o Czechach, ale szerzej o Europie, często można dostrzec pesymizm, którego nie podzielam. Nastroje w Europie bardzo się zmieniają. W zeszłym roku panowała tu wielka euforia w oczekiwaniu na kontrofensywę. Kiedy jednak kontrofensywa okazała się tym, czym była, nastroje zmieniły się w pesymizm. Ale osobiście znam dobrze Ukraińców, znam Ukrainę i rozumiem, że Ukraińcy nie dadzą się pokonać. Aby jednak tak się stało, musimy zapewnić Siłom Zbrojnym Ukrainy maksimum narzędzi i możliwości obronnych.Teraz mamy sytuację, w której ani agresor, ani ofiara nie mają dość siły, aby pokonać drugiego. Ale jest między nimi istotna różnica. Ukraina toczy świętą wojnę, wojnę o niepodległość, co daje jej przewagę moralną. A tego nie można powiedzieć o armii rosyjskiej i społeczeństwie rosyjskim.

Poza tym uważam, że rosja to bardzo delikatna struktura, którą można łatwo złamać. Dlatego wydaje mi się, że w pewnym momencie zobaczymy dla rosji scenariusz „czarnego łabędzia”. Wtedy wszystko w rosji się skończy. Ten punkt zwrotny może nastąpić w każdej chwili. Nie da się tego przewidzieć ani udowodnić racjonalnymi argumentami, ale wierzę, że tak się stanie. To musi się wydarzyć!”

[Zdarzenie czarnego łabędzia, termin powszechnie używany do opisania, to niezwykle gwałtowne wydarzenie lub zdarzenie, którego nie da się przewidzieć. Innymi słowy, wydarzenia związane z czarnym łabędziem to zdarzenia, które są nieoczekiwane i niepoznawalne.]

Na froncie bez większych zmian. Widać zaś, że Ukraińcy szybko skorzystali ze zgód na użycie broni za granicą Ukrainy.

W szóstej edycji “Pomaganie za czytanie” zbieram na 3 drony FPV z noktowizją i systemem zrzutu. Koszt jednego to 3500zł a 3 sztuki to 10500zł. Aktualnie mam od Was 40%. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

1️⃣ Front:

Odcinek charkowski: Brak postępów rosjan zarówno w kierunku wsi Łypci jak i w Wowczańsku. W pobliżu Wowczańska do niewoli wzięto wczoraj około 60 rosjan.

Odcinek doniecki: Nadal trwają postępy rosjan koło Awdijiwki – w kierunku wsi Sokół, Prohres, Semeniwka. Z Netajłowego rosjanie przesunęli się w kierunku wsi Karliwka. Pod Czasiw Jarem rosjanie również nieco się przesunęli na obrzeżach.

Odcinek zaporoski: Postępy rosjan koło Robotyne. Więcej zaczyna się dziać koło Nesterianki i w kierunku Orichowego.

2️⃣ Naloty:

⚆ Brak

3️⃣ Ostrzały:

⚆ Ostrzały w 11 obwodach a w nich ostrzelanych 98 miejscowości i 117 obiektów infrastruktury

🌻Straty rosjan: -1270 (511 130) -47 systemów artyleryjskich -14 czołgów

😼Bawełna:

⚆ Obwód biełgorodzki: trafiony system obrony powietrznej S-300/400. Uderzenie przeprowadzono przy użyciu „HIMARS”.

⚆ Obwód kurski: Zniszczona rosyjska kolumna wojskowa (conajmniej 12 pojazdów)

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Holandia udzieli Ukrainie pozwolenia na wykorzystanie przekazanych przez nią myśliwców F-16 do ataków na cele na terytorium rosji, powiedziała minister obrony Kaisa Ollongren.

⚆ Dowódca armii brytyjskiej Radakin wyraził wielką pewność, że Ukraina wygra wojnę. Admirał Radakin, znany ze swoich optymistycznych nastrojów, upiera się, że rosja została „pokonana” na Ukrainie, mimo że siły rosyjskie rozpoczęły nowy najazd na obwód charkowski, gdzie zajęły znaczne obszary terytorium, podczas gdy siły ukraińskie cierpią z powodu niedoborów amunicji i sił życiowych.

⚆ Reuters: Włochy przygotowują się do przekazania Ukrainie drugiego systemu obrony powietrznej SAMP/T. W poniedziałek gazeta Corriere della Sera informowała, że ​​system obrony powietrznej wejdzie w skład ósmego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, który rząd planuje zatwierdzić po szczycie G7 w połowie czerwca.

⚆ Pozyskanie amerykańskich rakiet balistycznych ATACMS o zasięgu 300 km oznacza, że ​​teraz Ukraina może trafić w każdy cel na okupowanym przez rosję Krymie i to ze skutkiem śmiertelnym – pisze The Economist. W publikacji podkreślono, że Ukraina stara się uczynić Krym ciężarem dla putina, a nie atutem. Celem jest odizolowanie półwyspu, „uduszenie” go jako centrum logistycznego, a tym samym wypchnięcie rosyjskich sił powietrznych i morskich z południowej Ukrainy.

⚆ Niemieccy politycy wezwali Rheinmetall do przyspieszenia konserwacji sprzętu przekazanego Ukrainie. Kilka miesięcy temu firma Rheinmetall ogłosiła, że ​​otworzy we Lwowie centrum serwisowe bojowych wozów piechoty Marder. Jednak zakład nie rozpoczął jeszcze pracy, zatem czołgi trzeba transportować do takich krajów jak Litwa w celu naprawy. Trzej posłowie piszą, że „nie mogą się doczekać tego obiektu” – „wiążą z nim duże nadzieje”.

⚆ Chiny próbowały kupić dla rosji sprzęt zakłócający drony. Kupującym było rządowe „Stowarzyszenie Promocji Handlu z rosją” prowincji Guangdong. Na liście towarów, które organizacja poszukiwała do zakupu, prawdopodobnie dla klientów rosyjskich, znalazły się skanery UAV i elektroniczny sprzęt bojowy. Ogłoszenie o zakupie zostało opublikowane 22 maja, ale później zostało usunięte. Stowarzyszenie stwierdziło, że był to „błąd”.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Biuro Prezydenta Ukrainy poinformowało, że obecnie 107 krajów i organizacji potwierdziło swój udział w przyszłym Szczycie Pokojowym w Szwajcarii.

⚆ Zełeński przybył na Filipiny i po raz pierwszy w historii stosunków dwustronnych spotkał się z prezydentem kraju Ferdynandem Marcosem. Według ukraińskiego przywódcy Ukraina zamierza w tym roku otworzyć ambasadę w Manili, aby wzmocnić współpracę dwustronną. „Omawialiśmy inauguracyjny Światowy Szczyt Pokojowy i znaczenie reprezentowania na nim krajów Azji Południowo-Wschodniej. Doceniamy udział Filipin w Szczycie” – dodał prezydent.

⚆ Petycja do Rady Ministrów w sprawie zabezpieczenia [kamizelki kuloodporne] całego personelu służb przeciwpożarowych i ratowniczych, operacyjnej służby ratowniczej oraz pozostałych pracowników ochrony ludności otrzymała 25 tysięcy głosów.

⚆ Zastępca szefa Krajowej Agencji Przeciwdziałania Korupcji Artem Sytnyk odszedł ze stanowiska.

⚆ Sąd zajął dokumenty Komendy Powiatowej Policji Obwodu Połtawskiego w związku z prowadzonym śledztwem w sprawie możliwej korupcji. To w obwodzie połtawskim najwięcej osób uznano za niezdolnych do służby wojskowej — 20% osób, które odbyły służbę wojskową. Również obwód połtawski znalazł się w gronie pięciu obwodów, w których odnotowano największą liczbę osób uznanych za mające ograniczoną sprawność fizyczną — to 31% ogólnej liczby osób, które zdały egzamin w 2022 r. i 30% w dziewięciu miesiącach 2023 r. .

⚆ Współpracujemy z sojusznikami nad rozszerzeniem użycia ich broni do uderzeń na terytorium tzw. rosji, – Kułeba, Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy. „Mogę potwierdzić, że nasi partnerzy faktycznie podjęli bardzo słuszny krok, znosząc ograniczenia, abyśmy mogli osiągnąć cele w Federacji rosyjskiej. Nie oznacza to, że mamy carte blanche, istnieją zasady, których należy przestrzegać. Będziemy nadal współpracować z partnerami, aby rozszerzyć użycie ich broni.”

⚆ ​W Odessie jeden z dowódców Obrony Terytorialnej zwerbował ochotników, aby zbudowali mu posiadłość. Urzędnik zaangażował 3 żołnierzy do budowy prywatnego domu w 2023 roku. Przez ponad rok budowali dom dla dowódcy, otrzymując jednocześnie dopłaty za rzekome wykonywanie zadań bojowych na linii frontu. Grozi mu 12 lat więzienia.

⚆ W ciągu 9 miesięcy ukraińskim korytarzem morskim wyeksportowano 50 mln ton towarów – informuje Administracja Portów Morskich Ukrainy.

☢️ Elektrownie atomowe: W elektrowni jądrowej Zaporoże zostały naruszone wszelkie zasady bezpieczeństwa, sytuacja tam pozostaje niestabilna – powiedział szef MAEA Grossi. Dodał, że kwestie związane z personelem, regularnymi inspekcjami i konserwacją, a także działaniami awaryjnymi na terenie obiektu pozostają złożone i stwarzają ryzyko dla bezpieczeństwa jądrowego elektrowni. MAEA w dalszym ciągu nie ma dostępu do niektórych obszarów elektrowni ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego. Ponowne uruchomienie elektrowni jądrowej przez rosjan nie będzie bezpieczne i oni to rozumieją, powiedział Grossi.

⚡️Sytuacja energetyczna: Sytuacja w systemie elektroenergetycznym nie jest krytyczna i możliwa do opanowania, ale ze względu na braki w dostawie prądu po serii zmasowanych ataków na ten system ze strony Federacji rosyjskiej Ukraina musi przyzwyczaić się do ciągłych, cogodzinnych przerw w dostawie prądu przez długi czas – powiedział Oleksandr Charczenko, dyrektor Centrum Badań nad Energią.

🌍Alianci:

⚆ W dniach 4-6 czerwca polscy rolnicy planują zablokować ruch ciężarówek na punkcie „Rawa-Ruska – Hrebenne” na granicy z Ukrainą – podała ukraińska służba graniczna. Dodają, że działania polskich rolników nie dotkną pozostałych pojazdów.

⚆ Biały Dom nie wyklucza, że ​​prezydent USA może później rozszerzyć zezwolenie na użycie amerykańskiej broni przeciwko celom na terenie rosji.

⚆ Siły Zbrojne pilnie potrzebują kontrofensywy, – Foreign Policy. W publikacji napisano, że Ukraina tego potrzebuje, aby przystąpić do negocjacji z silniejszą pozycją. W publikacji uważa się, że wojska ukraińskie nie będą w stanie pokonać na polu bitwy armii rosyjskiej, dlatego Kijów będzie musiał w przyszłości zgodzić się na negocjacje, co może zakończyć się stratami terytorialnymi Ukrainy. Istnieją trzy scenariusze zakończenia wojny:

  • w najbliższej przyszłości Federacja rosyjska odniesie poważne sukcesy na polu bitwy i narzuci Ukrainie traktat pokojowy na własnych warunkach.
  • Siły Zbrojne będą mogły odzyskać część terytorium, a na mocy traktatu pokojowego Ukraina przystąpi do UE i NATO, ale na jej terytorium nie będą stacjonować wojska innych krajów.
  • Sukcesu nie uda się nikomu osiągnąć, zgodnie z wynikami traktatu pokojowego Ukraina pozostanie krajem neutralnym, ale z zachodnią bronią i nie pod wpływem Federacji rosyjskiej.

⚆ Biały Dom: Biden nie pojedzie na szczyt pokojowy w Szwajcarii. Wiceprezydent Harris i doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Sullivan będą reprezentować Stany Zjednoczone na Światowym Szczycie Pokojowym, który odbędzie się w Szwajcarii w dniach 15–16 czerwca.

⚆ Szwajcarski parlament odrzucił przyznanie Ukrainie pomocy w wysokości 5,58 miliarda dolarów, uzasadniając to tym, że plan narusza limity pożyczkowe w neutralnym kraju, podaje Reuters.

⚆ Chiny odrzucają oskarżenia o wywieranie presji na inne kraje w związku ze Szczytem Pokojowym w sprawie Ukrainy, który odbędzie się z inicjatywy Kijowa w Szwajcarii w dniach 15–16 czerwca. Chiny nigdy nie „podsycały ognia ani nie podsycały płomieni” – Reuters zacytował przedstawiciela chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mao Ninga, który powiedział, że konferencja pokojowa powinna zostać uznana zarówno przez stronę rosyjską, jak i ukraińską. „Każdy powinien w nim uczestniczyć na równych zasadach, a wszystkie projekty pokojowe powinny być uczciwie omawiane. To trzy ważne czynniki” – powiedział Mao Ning, dodając, że określenie tych czynników będzie trudne. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński już wcześniej oskarżył Chiny, które nie zgodziły się na udział w Szczycie Pokojowym, o próbę zniechęcenia innych krajów do udziału w nim. „Niestety Chiny starają się uniemożliwić innym krajom przybycie na szczyt pokojowy” – powiedział Zełeński w Singapurze.

⚆ Inwazja rosji na Ukrainę dała amerykańskim agencjom wywiadowczym rzadką okazję do rekrutacji rosyjskich szpiegów rozgniewanych wojną – CNN. Trwająca akcja rekrutacyjna nie jest tajemnicą państwową. CIA opublikowała w mediach społecznościowych filmy w języku rosyjskim, nawołujące do patriotyzmu wśród niezadowolonych rosjan, którzy mają dostęp do informacji, które mogą być przydatne dla USA. Wysiłki te podkreślają ewolucję agencji wywiadowczej, która w przeszłości realizowała swoją główną misję polegającą na przeciwdziałaniu zagrożeniom dla bezpieczeństwa narodowego i informowaniu decydentów pod osłoną tajemnicy.

⚆ Węgry nie zdecydowały jeszcze, czy wezmą udział w planowanym w Szwajcarii Szczycie Pokojowym, powiedział szef MSZ Sijarto. „Szanujemy wysiłki Szwajcarii na rzecz osiągnięcia pokoju. Ale jednocześnie pojawia się pytanie, czy konferencja pokojowa ma sens, jeśli nie ma walczących stron” – powiedział.

⚆ Belgia, która przewodniczy Radzie UE, wzywa kraje UE do rozważenia możliwości pozbawienia Węgier prawa głosu. Minister spraw zagranicznych Belgii Aja Lyabib wezwał do złożenia wotum nieufności wobec Budapesztu na mocy art. 7 Traktatu UE, co stanowi skrajny krok, który może spowodować zawieszenie praw głosu kraju w UE. Węgry obejmą prezydencję w przyszłym miesiącu. Dałoby to Budapesztowi więcej uprawnień do ustalania programu i priorytetów na sześć miesięcy, nawet jeśli Orbán w dalszym ciągu utrudnia UE podejmowanie decyzji w kluczowych kwestiach.

⚆ W Gruzji zakończyła się procedura przyjęcia szeroko krytykowanej ustawy o „zagranicznych agentach” – dokument podpisał marszałek parlamentu Shalva Papuashvili. Konstytucja Gruzji stanowi, że jeżeli prezydent odmówi podpisania ustawy po pokonaniu weta parlamentu, zostanie ona podpisana i opublikowana przez marszałka parlamentu w ciągu pięciu dni. Według Papuaszwilego za 60 dni wszystkie organizacje, które „posiadają znaczne środki zagraniczne”, będą musiały zarejestrować się na specjalnym portalu, który jeszcze nie powstał.

💀 Ciemna strona:

⚆ Żony i matki zmobilizowanych do wojny na Ukrainie wyszły z pikietą pod budynek Ministerstwa Obrony rosji i żądają spotkania z ministrem, chcą, aby ich mężowie i synowie wrócili do domu.

⚆ Próba zawarcia przez rosję porozumienia z Chinami w sprawie budowy gazociągu Siła Syberii 2 nie powiodła się ze względu na różnice w polityce cenowej i ilości gazu, jaki Pekin zamierza kupować od Moskwy. Chiny zażądały ceny niemal porównywalnej z rosyjskimi cenami dotowanymi przez państwo i zgodziły się kupić jedynie ułamek planowanych rocznych mocy produkcyjnych. Według FT umowa o rurociągu była jednym z trzech głównych żądań, jakie putin skierował do Xi podczas spotkania: pozostałe dotyczyły wzmożenia aktywności chińskich banków w Federacji rosyjskiej i ignorowania Światowego Szczytu Pokojowego w Szwajcarii.

⚆ W Nowosybirsku w rosji zapalił się magazyn z paliwami i smarami.

⚆ W obwodzie kałuskim w Federacji rosyjskiej zapaliło się przedsiębiorstwo produkujące wyroby z tworzyw sztucznych.

⚆ Irkuck – spłonął magazyn materiałów budowlanych i farb, powierzchnia pożaru wynosi 4000 metrów kwadratowych. Zawalił się dach.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Nocne FPV na łowach

⚆ Walki o Biłohoriwkę

⚆ Drone Wars

⚆ Nagroda Darwina

📣 Pomaganie za czytanie vol. 6:

Szósta edycja to 10 500zł do zebrania na 3 drony FPV z systemem zrzutu i noktowizją. Zakup organizuje Karolina Baca-Pogorzelska.

Poprzednie 91 200 zł przekazałem na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal dla fundacji Pogoń Ruska
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV
  5. 16 000 zł na “Nocnego Łowcę”

💧Źródła z których korzystam:
Telegram: ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP
Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso, Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon
Serwisy z mapami: DeepState map
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy
GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy
NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji
NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne
SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna
“Bawełna” – działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej lub lotnictwa Ukraińców.

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja multimedialna na warnewpl pojawia się do godziny później.


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *