🪖Dzień 825 (28 maja 2024, 23:10) – bigos

Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś sporo informacji dotyczących wojny, ale mało dotyczących frontu. Zacznijmy jednak od tego, że kasa na pierwszego drona FPV z termowizją i systemem zrzutu poszła już na jego zakup i niebawem może uda się opublikować materiał na jego temat.

Kilka istotnych punktów, które postaram się krótko naszkicować:

 1. Europa dyskutuje o tym w co może a w co nie może uderzać Ukraina otrzymywaną bronią. Na tle krajów które różnie podchodzą do wyrażenia zgody ewidentnie rysuje się różnica między Macronema Scholzem.
 2. putin ostatnio zadziwiająco dużo interesuje się legitymacją Zełeńskiego do prowadzenia rozmów. Teza jest prosta – Zełeński jest nielegalnym prezydentam, ale oznacza to również, że rosjanie chcą by inni myśleli że rozważają rozmowy.
 3. “rosyjscy afrykanie” – czyli spory akcent rosji na rekrutację obywateli różnych krajów Afryki zarówno do walki jak i produkcji broni dla rosji.
 4. Wojny informacyjne. Jest kilka nowych trendów informacyjnych, których celem jest sprawienie byśmy uwierzyli, że:
  1. rosja niebawem otworzy nowy front ze strony białorusi
  2. rosyjska produkcja jest rozkręcona ponad potrzeby wojny w Ukrainie (4500 Shahedów w newsach poniżej)
  3. rosja niebawem wygra i Polska/Czechy/Finlandia jest następna – tego dużo pojawia się od kilku tygodni na forach typu Quora
 5. Szwecja wstrzymuje dostawę Gripenów dla Ukrainy, po to by ukraińska armia mogła skoncentrować się na adaptacji do F-16. Nieco zaskakujące, bo przy innych typach broni nie wprowadzano tego typu zasady. Gripen to bardzo dobra maszyna, regularnie zaś w przetargach “ogrywana” przez amerykanów.
 6. Gruzja na krawędzi – ostani bastion sprzeciwu wobec rosyjskiej ustawy to referendum (veto prezydent zostało przegłosowane).

Parafialne: Między 30 maja a 2 czerwca podsumowania mogą pojawiać się nieregularnie i nie zawsze w wersji pełnej.

W szóstej edycji “Pomaganie za czytanie” zbieram na 3 drony FPV z noktowizją i systemem zrzutu. Koszt jednego to 3500zł a 3 sztuki to 10500zł. Aktualnie mam od Was 38%. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

1️⃣ Front:

Odcinek charkowski: Mniej ataków lądowych rosjan

Odcinek kupiański: Więcej rosyjskich szturmów

Odcinek doniecki: brak doniesień

Odcinek zaporoski: Silniejsze ataki rosjan na Krynki i na kierunku Orichowskim

2️⃣ Naloty:

⚆ Zniszczone 3/3 Shahedy

3️⃣ Ostrzały:
⚆ Ostrzały w 9 obwodach a w nich ostrzelanych 93 miejscowości i 135 obiektów infrastruktury

⚆ Oczaków

⚆ Wieczorem wojska rosyjskie zaatakowały miasto Toreck w obwodzie donieckim bombami powietrznymi, wiadomo, że dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne. Policja wciąż ustala dokładną liczbę ofiar. Wcześniej, według ich danych, wojska rosyjskie użyły bomb KAB-250.

⚆ Odesa

⚆ Charków i obwód charkowski (KABy)

🌻Straty rosjan: -1460 (503 800) -48 systemów artyleryjskich -21 czołgów

😼Bawełna:

⚆ Opublikowano zdjęcia satelitarne skutków ataku na lotnisko Łuhańskiej Szkoły Lotniczej. Miejsce pożaru zlokalizowane jest na północ od pasa startowego. Na zdjęciu tego miejsca, wykonanym 10 maja, widać fragmenty kompleksu radarowego Nebo-M, przeznaczonego do wykrywania obiektów aerodynamicznych i balistycznych na średnich i dużych wysokościach.

⚆ W Biełgorodzie na terenie jednostki wojskowej trwa pożar.

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Pierwsza partia pocisków artyleryjskich w ramach czeskiej inicjatywy dotrze na Ukrainę „w ciągu najbliższych dni”. Premier Fiala poinformował, że na razie 15 krajów UE i NATO przekazało czeską inicjatywę ponad 1,6 miliarda euro, a wysiłki te „wkrótce poprawią zdolności obronne Ukrainy”.

⚆ rosyjskie ataki na cele cywilne, w tym śmiercionośny ostrzał hipermarketu “Epicentrum” w Charkowie, skłaniają Stany Zjednoczone do obniżenia standardów użycia amerykańskiej broni przeciwko celom na terytorium rosji, powiedział były dowódca amerykańskich sił lądowych w Europie Mark Hertling.

⚆ Po raz pierwszy Iran dostarczył rosji najnowsze bomby lotnicze do ataków na Ukrainę — Bild. Dzień wcześniej w rejonie Kurska rozbił się ciężki irański dron Qods Mohajer-6. Na pokładzie znajdowały się najnowsze irańskie bomby powietrzne Qaem-5 („Qaim-5”). W samym Iranie zostały oddane do użytku dopiero w 2019 roku. Najwyraźniej dron miał zaatakować region Sumy, ale z nieznanego powodu spadł. Wcześniej Siły Zbrojne rosji nie korzystały na Ukrainie z precyzyjnego „Kaima-5”. Według dziennikarza Roepcke ich użycie wskazuje na „nowy poziom” współpracy wojskowej między Teheranem a Moskwą

⚆ Belgia planuje dostarczyć Ukrainie w sumie 30 myśliwców F-16 do 2028 roku, powiedział szef MSZ Aja Lyabib. Ukraina powinna otrzymać pierwsze samoloty jeszcze w tym roku.

⚆ Minister obrony Holandii Kaisa Ollongren podkreśla prawo Ukrainy do ataków na cele na terytorium Federacji rosyjskiej. „To oczywiste, że powinni uderzyć także wewnątrz rosji, więc moim zdaniem nie powinno to być przedmiotem dyskusji i mam nadzieję, że inne kraje, które mają odmienne stanowisko, to zmienią” – podkreśliła. Według Ollongrena Ukraina walczy teraz „z jedną ręką związaną za plecami”.

⚆ Premier Czech Petr Fiala poparł stanowisko Stoltenberga, że ​​sojusznicy powinni znieść zakaz dla Ukrainy używania zachodniej broni do ataków na terytorium Federacji rosyjskiej. „Ukraina, jako kraj zaatakowany, ma pełne prawo wykorzystać wszelkie możliwości dla swojej obrony” – zauważył.

⚆ Prezydent Francji Macron uważa, że ​​Kijów ma prawo uderzyć w obiekty wojskowe na terytorium rosji, skąd przeprowadzany jest ostrzał Ukrainy. Kanclerz Niemiec z kolei podkreślił, że Ukraina „posiada wszelkie możliwości zgodnie z prawem międzynarodowym, aby robić to, co robi”, a kraje zachodnie, które pomagają Ukrainie w dostarczaniu broni, „ujawniły wszystkie zasady jej użycia, które opierają się na o prawie międzynarodowym.”

⚆ Holandia przy wsparciu innych krajów chce w najbliższej przyszłości zorganizować i przekazać Ukrainie system przeciwlotniczy Patriot – służba prasowa Ministerstwa Obrony Holandii.

⚆ Hiszpania przekaże Ukrainie dodatkowy system obrony powietrznej — Zełeński.

⚆ Kilka krajów zwróciło się do Szwecji o wstrzymanie planów wysłania myśliwców Gripen na Ukrainę, aby skoncentrować się na dostawach F-16, powiedział szwedzki minister obrony Paul Jonsson.

⚆ Zakład w rosyjskiej specjalnej strefie ekonomicznej „Alabuga” w Tatarstanie, który na początku kwietnia został zaatakowany przez ukraińskie drony, powinien produkować 6 tys. „Shahedów” rocznie; na koniec kwietnia wyprzedził harmonogram i dostarczył już do Federacji rosyjskiej 4500 sztuk – pisze WSJ. W publikacji napisano także, że ze względu na brak rąk do pracy wśród rosyjskich studentów Federacja rosyjska zaczęła przyciągać młode studentki z Ugandy do produkcji urządzeń rozpoznawczych Albatros. „Zaproponowano im wykwalifikowaną pracę za trzykrotnie wyższą niż w ojczyźnie pensję, bilety lotnicze, bezpłatne zakwaterowanie i dyplom ukończenia studiów wyższych umożliwiający udział w programie praca-studia” – pisze WSJ, powołując się na nagranie wideo z wydarzenia Alabugi oraz zeznania osób obecnych na tym wydarzeniu. Według urzędników z Ugandy od tego czasu do wolnego obszaru celnego Alabuga przybyło ponad tysiąc kobiet z całej Afryki, a w tym roku prawdopodobnie dołączy do nich kolejny tysiąc studentów.

⚆ „rosja znacznie zintensyfikowała kampanię mającą na celu werbowanie zagranicznych najemników do wojny z Ukrainą” – podaje GUR. Według wywiadu chodzi o rekrutację siły roboczej w Afryce Środkowej, w szczególności w Rwandzie, Burundi, Kongo i Ugandzie. Werbowaniem Afrykańczyków do udziału w szturmach „mięsnych” zajmuje się specjalnie utworzona jednostka Ministerstwa Obrony Federacji rosyjskiej. Jeśli chodzi o „stawki”, GUR zauważa, że ​​najemników wabi początkowa wpłata gotówkowa w wysokości 2000 dolarów za podpisanie umowy, miesięczna kaucja w wysokości 2200 dolarów, ubezpieczenie medyczne i rosyjski paszport dla żołnierza i członków jego rodziny.

⚆ Ukraińskie drony FPV, które wcześniej mogły uderzać w sprzęt wroga jedynie w wąskim pasie czołowym, teraz latają na głębokość ponad dziesięciu kilometrów. Wczoraj opublikowano film grupy taktycznej „Adam” z niszczeniem rosyjskiego sprzętu w odległości 25 kilometrów od miejsca startu drona.

⚆ Na Ukrainie ograniczono szkolenie zmobilizowanych. Teraz trwa to nie 2 miesiące, ale 1,5. Ze względu na duży napływ poborowych ośrodki szkoleniowe nie są w stanie poradzić sobie z napływem ludzi, których należy przeszkolić do działań bojowych. Dlatego program szkolenia został skrócony – zastępca ludowy Naływajczenko.

⚆ Od początku roku Ministerstwo Obrony Narodowej certyfikowało i dopuściło do użytku w wojsku ponad 10 kompleksów robotycznych krajowej produkcji. Naziemne platformy robotyczne służą jako nośniki broni i do prowadzenia ognia z ukrycia. Niektóre kompleksy przeszły już pomyślnie testy bojowe i uzyskały wysoką ocenę od ukraińskich obrońców.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ 613 więźniów opuściło już więzienia i wstąpiło w szeregi Sił Zbrojnych – obecnie przechodzą odpowiednie szkolenie, a w przyszłości będą służyć w jednostkach szturmowych – powiedział Minister Sprawiedliwości Denys Maliuska.

⚆ Kreml planuje wielką ofensywę i chce otworzyć nowy front na północy – Umerow w rozmowie z Reutersem. Federacja rosyjska planuje rozmieszczenie kolejnych 300 tys. żołnierzy w pobliżu granicy Ukrainy. Ukraina otrzyma pierwsze dostawy myśliwców F-16 „już wkrótce” ale tylko połowa obiecanych dostaw broni dotarła na czas.

⚆ Ukraina i Belgia podpisały porozumienie o bezpieczeństwie. Według Zełeńskiego dokument przewiduje w tym roku co najmniej 977 mln euro pomocy wojskowej dla Ukrainy ze strony Belgii oraz zobowiązanie Brukseli do wspierania Kijowa przez 10 lat obowiązywania porozumienia. „Po raz pierwszy w takim porozumieniu określono dokładną liczbę myśliwców F-16 – 30 – które zostaną dostarczone na Ukrainę do 2028 roku, a pierwsze przybędą już w tym roku” – dodał. Dokument przewiduje także współpracę obronną i przemysłową, zaostrzenie sankcji wobec Federacji rosyjskiej, wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów oraz ożywienie gospodarki.

⚆ W ramach wizyty w Belgii Zełenski odwiedził bazę lotniczą, w której stacjonują myśliwce F-16, które Bruksela przekaże Kijowowi.

⚆ Zełeński powiedział, że putin wykona „owację na stojąco”, jeśli Biden zignoruje szczyt pokojowy w Szwajcarii.

⚆ W budynku hipermarketu „Epicentrum” w Charkowie odnaleziono szczątki 18. osoby, która zginęła w wyniku nalotów wojsk rosyjskich 25 maja.

⚆ Wicepremier Stefaniszyna podczas spotkania ze Stoltenbergiem omówiła potencjalne rozwiązania Szczytu Waszyngtońskiego, które zagwarantują nieodwracalność członkostwa Ukrainy w Sojuszu. W kontekście oczekiwań związanych ze zbliżającym się szczytem w Waszyngtonie w lipcu br. urzędnik rządowy zauważył, że po raz pierwszy dzięki formatowi Rady Ukraina-NATO przedstawiciele Ukrainy będą uczestniczyć w opracowywaniu dokumentów końcowych na równych zasadach stopę z sojusznikami.

⚆ Zełeński przybył do Portugalii – powitali go prezydent, premier, szef MSZ i kierownictwo wojskowe kraju. Wieczorem Ukraina i Portugalia podpisały dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie.

⚆ Komisja Kultury Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy uznała wymazanie ukraińskiej tożsamości kulturowej za narzędzie wojny rosji z Ukrainą i element ludobójczej polityki mającej na celu zniszczenie narodu ukraińskiego, powiedziała Jewgienia Krawczuk, członkini ukraińskiej delegacji w PACE.

☢️ Elektrownie atomowe: Po remoncie blok jądrowy jednej z elektrowni jądrowych został podłączony do sieci elektroenergetycznej. Planowany remont bloku zakończono na trzy dni przed terminem. Doda do systemu elektroenergetycznego 1000 MW mocy, – Ministerstwo Energii. W tej chwili do planowanych remontów przygotowywanych jest kilka kolejnych bloków. Jest to niezwykle konieczne, aby zapewnić stabilną i nieprzerwaną pracę wszystkich 9 bloków jądrowych w sezonie grzewczym.

⚡️Sytuacja energetyczna: Wszystkie elektrownie cieplne są uszkodzone lub zniszczone, obecnie ich udział w produkcji energii elektrycznej spadł do 5%, – członek rady nadzorczej „Ukrenergo” Jurij Bojko. Straty poniosły także elektrownie wodne, dwie elektrownie wodne zostały całkowicie wyłączone. Wróg skupił się na zniszczeniu zdolności manewrowych, które służyły do ​​pokrycia porannych i wieczornych szczytów zużycia. Zniszczeniu uległo ponad 8 GW mocy wytwórczych, co stanowi około 40% mocy dostępnej w systemie. Ze względu na znaczne zniszczenia mocy ukraińskich elektrowni planowe przerwy w dostawie prądu mogą utrzymywać się nawet w okresie letnim. Nie ma możliwości przywrócenia wszystkich mocy wytwórczych przed zimą.

🌍Alianci:

⚆ Szef polskiego MSZ Sikorski stwierdził, że nie można wykluczyć żadnej opcji w sprawie wysłania wojsk na Ukrainę. „Niech putin zagduje, co zrobimy” – powiedział.

⚆ Szwedzki rząd ogłosił przeznaczenie dla Ukrainy 650 mln koron szwedzkich (ponad 61 mln dolarów) na wsparcie systemu energetycznego. Nowe wsparcie energetyczne pomoże zapewnić dostawy energii, dzięki czemu obiekty na całej Ukrainie, takie jak szkoły, szpitale, transport, wodociągi i przedsiębiorstwa, będą mogły nadal funkcjonować.

⚆ Jeden lub dwa kraje UE są gotowe znieść ograniczenia w atakach z użyciem swojej broni na terytorium Federacji rosyjskiej, reszta nie jest jeszcze na to gotowa – powiedział szef dyplomacji Unii Europejskiej Borrell. Jednocześnie jego zdaniem takie wykorzystanie broni jest legalne w świetle prawa międzynarodowego, jeśli jest przeprowadzane proporcjonalnie.

⚆ Ministrowie obrony państw UE rozmawiali o możliwości szkolenia ukraińskiego wojska na terytorium Ukrainy przez zachodnich instruktorów, ale nie ma w tej kwestii jedności – powiedział szef unijnej dyplomacji Borrell. Podkreślił, że Ukraina planuje zmobilizować więcej żołnierzy, dlatego potrzebuje większej liczby szkoleń wojskowych. Dodał, że do końca lata łączna liczba ukraińskich żołnierzy przeszkolonych w ramach unijnej misji szkoleniowej powinna osiągnąć 60 tys.

⚆ Były szef holenderskiego wywiadu Dick Schoof zostanie we wtorek przedstawiony jako kandydat na premiera nowego prawicowego rządu kraju, podało wiele holenderskich mediów, w tym NOS. Cztery partie utworzą nowy rząd, na którego czele stanie nacjonalistyczna Partia Wolności Geerta Wildersa. Koalicja rządowa zapowiedziała wcześniej, że będzie kontynuować wsparcie polityczne i militarne dla Ukrainy.

⚆ Parlament Gruzji przegłosował weto prezydenta w sprawie ustawy o „zagranicznych agentach”. Zgodnie z Konstytucją Gruzji ustawa jest obecnie przekazywana Prezydentowi Gruzji w ciągu trzech dni. Zurabiszwili może go podpisać i opublikować w ciągu pięciu dni.

⚆ Komisja Europejska wyraziła „głęboki żal” w związku z ostatecznym przyjęciem przez gruziński parlament projektu ustawy „O przejrzystości wpływów zagranicznych”, którą krytycy nazywali ustawą o „zagranicznych agentach”, podobną do rosyjskiej. Dodali, że Unia Europejska i jej państwa członkowskie „rozważają wszystkie możliwości reakcji na te wydarzenia”, a także potwierdzili wsparcie narodu gruzińskiego i jego pragnienie europejskiej przyszłości.

⚆ Prezydent Gruzji Zurabiszwili wezwała obywateli do zbierania podpisów pod referendum w sprawie ustawy o „zagranicznych agentach” po tym, jak prorządowa większość parlamentarna przezwyciężyła jej weto. Zgodnie z Konstytucją Gruzji prezydent może na wniosek parlamentu, rządu lub co najmniej 200 000 wyborców zarządzić referendum w sprawach określonych w Konstytucji i ustawie w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku o jego przeprowadzenie.

💀 Ciemna strona:

⚆ putin powiedział, że skoro wygasła 5-letnia kadencja Zełeńskiego i nie odbędą się nowe wybory, władza na Ukrainie rzekomo powinna przejść w ręce parlamentu i jego przewodniczącego Rusłana Stefanczuka. Jako dowód przytoczył zniekształconą treść jednego z artykułów ukraińskiej konstytucji.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ kierunek Pokrowski o poranku

⚆ Wowczańsk

⚆ Wyjazd ukraińskich żołnierzy z jednej z baz treningowych w UE

📣 Pomaganie za czytanie vol. 6:

Szósta edycja to 10 500zł do zebrania na 3 drony FPV z systemem zrzutu i noktowizją. Zakup organizuje Karolina Baca-Pogorzelska.

Poprzednie 91 200 zł przekazałem na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal dla fundacji Pogoń Ruska
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV
 5. 16 000 zł na “Nocnego Łowcę”

💧Źródła z których korzystam:
Telegram: ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP
Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso, Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon
Serwisy z mapami: DeepState map
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy
GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy
NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji
NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne
SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna
“Bawełna” – działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej lub lotnictwa Ukraińców.

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja multimedialna na warnewpl pojawia się do godziny później.


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *