🪖Dzień 824 (27 maja 2024) – jak zwykle

Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Licznik strat rosjan nadal nie schodzi poniżej 1000. Ukraina się broni, a rosjanie płacą wysoką cenę (która ich specjalnie nie obchodzi). Zachód debatuje i jak zwykle reprezentuje bogactwo różnorodności opinii. Dać Ukrainie czy nie dać walić zachodnią bronią po celach w rosji? Ukraina zaś systematycznie powiększa zasięg swoich uderzeń. Uderzenie w kluczowy radar ostrzegania rosji oddalony od Ukrainy o 1800km to nowy rekord. Ale te uderzenia nie są jedynie symboliczne. To systematyczne penetrowanie rosyjskiej obrony przeciwlotniczej, wybieranie celów i ich atakowanie w konkretnej sekwencji. To bardziej wygląda na wstęp do czegoś niż pojedyncze demonstracje siły. Zatem zanim zachód dojdzie do wniosku, że nia ma wspólnego stanowiska to dowiemy się co chodzi po głowie Ukraińcom z tymi dalekimi uderzeniami.

Na froncie trwają postępy rosjan na odcinku donieckim. Na pozostałych odcinkach walki też są, ale nie wzruszają one linii obrony.

W szóstej edycji “Pomaganie za czytanie” zbieram na 3 drony FPV z noktowizją i systemem zrzutu. Koszt jednego to 3500zł a 3 sztuki to 10500zł. Aktualnie mam od Was 36%. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

1️⃣ Front:

Odcinek charkowski: o samych walkach niewiele wiadomo, ale nadal docierają informacje o koncentracji rosjan w pobliżu styku granicy rosyjskiej z obwodem sumskim i charkowskim Ukrainy.

Odcinek kupiański: Postępy rosjan w Berstowym i koło Wilszan

Odcinek doniecki: rosjanie zajęli Netajłowe, poszerzają strefę kontroli pod Oczeretyne i zbliżają się do Karliwki. To niepokojący postęp.

Bachmut – postępy rosjan pod Kliszczijiwką
Czasiw Jar – postępy rosjan w pd-wsch części przedmieści

2️⃣ Naloty:

⚆ Brak

3️⃣ Ostrzały:
⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 93 miejscowości i 130 obiektów infrastruktury

⚆ Charków (KABy) – 1 osoba zginęła 10 rannych

⚆ Snihuriwka – obwód mikołajowski – 3 osoby zginęły w wyniku rosyjskiego ataku na myjnię automatyczną

🌻Straty rosjan: -1150 (502 340) -28 systemów artyleryjskich

😼Bawełna:

⚆ [Uzupełnienie informacji z wczorajszego podsumowania] 26 maja dron GUR zaatakował stację radarową dalekiego zasięgu do wykrywania celów „Woroneż M”, zlokalizowaną w mieście Orsk w obwodzie orenburgskim w Federacji rosyjskiej – poinformował rozmówca Ukraińskiej Prawdy w wywiadzie. „Ukraiński dron przeleciał do wrogiego celu ponad 1800 kilometrów, ustanawiając nowy rekord zasięgu uszkodzeń zadawanych przez drony kamikadze” – dodało źródło.

⚆ W mieście Liwna w obwodzie orolskim Federacji rosyjskiej na terenie stacji benzynowej spadły dwa drony – powiedział gubernator. Według niego w wyniku ataku zginął kierowca remizy, a trzech kolejnych pracowników zostało rannych.

⚆ Łuhańsk – uderzono w instytucję szkolenia lotnictwa wojskowego. Chwilę później miał miejsce drugi atak.

⚆ W nocy 27 maja drony zaatakowały obiekty na terenie miasta Gelendzhik na terytorium Krasnodaru. Wiadomo, że niedaleko miasta znajduje się pałac putina.

⚆ w okolicach Moskwy zestrzelono niezidentyfikowanego drona

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Na Białoruś przybyło kolejnych 6 rosyjskich helikopterów. Oprócz dwóch Mi-24 i Mi-8, które przybyły 25 maja, dołączyło do nich jeszcze 6 takich jednostek. Obecnie na Białorusi znajdują się następujące rosyjskie samoloty: 2 samoloty rozpoznawcze Su-24MR, co najmniej 4 myśliwce Su-30SM. 8 helikopterów Mi-24 i Mi-8. To pierwsza taka aktywność rosyjskiego lotnictwa na Białorusi od 2022 roku, a ma miejsce wkrótce po wizycie putina w tym kraju. Ministerstwo Obrony Białorusi ogłosiło, że wraz z rosją rozpoczną wspólne szkolenie sił obrony powietrznej. Jak poinformowało ministerstwo, w szkoleniu biorą udział jednostki lotnicze, jednostki rakiet przeciwlotniczych Sił Powietrznych Białorusi, a także załogi lotnictwa rozpoznawczego, myśliwskiego i wojskowego rosyjskich sił kosmicznych.

⚆ Zgromadzenie Parlamentarne NATO wezwało rządy państw Sojuszu, aby pozwoliły Ukrainie uderzać zachodnią bronią w cele na terytorium Federacji rosyjskiej, powiedział szef stałej delegacji Rady przy NATO Czerniów. Zauważył, że teraz parlamentarzyści będą mieli podstawy prawne do wywarcia jeszcze większej presji na swoje rządy, aby wprowadziły w życie tę decyzję.

⚆ Hiszpania wyśle ​​na Ukrainę rakiety przeciwlotnicze Patriot i czołgi Leopard 2A4 w ramach ogłoszonego w zeszłym miesiącu pakietu pomocowego – pisze El Pais. Całkowity koszt pakietu wyniesie 1,23 miliarda dolarów.

⚆ Premierka Włoch Giorgia Meloni wypowiedział się przeciwko używaniu przez Ukrainę zachodniej broni na terytorium rosji po tym, jak Sekretarz Generalny NATO Stoltenberg wezwał zniesienia odpowiedniego zakazu dla Kijowa. „Nie wiem, dlaczego Stoltenberg to powiedział. Myślę, że musimy być bardzo ostrożni” – powiedziała.

⚆ Francja wyśle ​​swoich instruktorów na Ukrainę, aby szkolili ukraińską armię, powiedział Sirskyj. Naczelny Wódz podpisał dokumenty, które pozwolą już wkrótce pierwszym francuskim instruktorom odwiedzić ukraińskie ośrodki szkoleniowe i zapoznać się z ich infrastrukturą i personelem. „Wierzę, że determinacja Francji zachęci innych partnerów do przyłączenia się do tego ambitnego projektu” – dodał. Ministerstwo Sił Zbrojnych Francji w komentarzu dla AFP poinformowało, że wciąż trwają prace nad wysyłką francuskich instruktorów wojskowych na Ukrainę w celu szkolenia Sił Zbrojnych. Po czym Ministerstwo Obrony Ukrainy wyjaśniło, że Kijów nadal prowadzi rozmowy z Francją i innymi krajami na temat możliwości przyjęcia ich instruktorów wojskowych. Jednocześnie agencja wraz ze Sztabem Generalnym rozpoczęła wewnętrzne prace nad odpowiednimi dokumentami, „aby nie tracić czasu na koordynowanie kwestii biurokratycznych przy podejmowaniu odpowiednich decyzji”.

⚆ NATO może zamknąć niebo nad zachodnią Ukrainą, gdzie odbędą się ćwiczenia wojskowe Sił Zbrojnych Ukrainy, pisze niemiecka publikacja BILD . „Za” – Estonia, Wielka Brytania, Polska, Kanada, Francja. „Przeciw” – USA i Niemcy.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Zełeński przybył ze swoją pierwszą oficjalną wizytą do Hiszpanii – osobiście spotkał się z królem Hiszpanii Filipem VI. Hiszpańskie media zauważają, że jest to niezwykły krok wsparcia ze strony króla, gdyż monarcha tradycyjnie nie wykonuje takich gestów podczas wizyt. Ostatni raz Filip VI spotkał się w ten sposób z Bidenem w czerwcu 2022 roku, kiedy amerykański przywódca przyjechał do Hiszpanii, aby wziąć udział w szczycie NATO.

⚆ Ukraina i Hiszpania podpisały porozumienie w dziedzinie bezpieczeństwa. Zełeński nazwał porozumienie „ważnym dokumentem strategicznym”. „W tym roku zanotowaliśmy 1 miliard euro pomocy wojskowej, a na okres do 2027 roku – 5 miliardów dla Ukrainy z Hiszpanii za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Pokoju” – powiedział prezydent

⚆ Ministerstwo Obrony Narodowej podaje, że od 18 maja ponad 14 000 poborowych w 124 krajach zaktualizowało już swoje uprawnienia za granicą za pomocą aplikacji „Rezerwa+”. Wśród wiodących krajów znajdują się Polska, Niemcy, Kanada, Czechy, USA, Wielka Brytania, Hiszpania, Litwa, Holandia i Słowacja.

⚆ We wtorek 28 maja Zełeński na zaproszenie przywódców kraju odwiedzi Portugalię. Biuro Prezydenta Portugalii wskazało, że wizyta Zełeńskiego „wpisuje się we wspólny zamiar pogłębienia doskonałych stosunków między obydwoma państwami, ze szczególnym naciskiem na wzmocnienie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony”.

⚆ ​​Liczba ofiar rosyjskiego ataku na „Epicentrum” w Charkowie wzrosła do 18 osób – prokuratura opiera się na danych dotyczących zidentyfikowanych zmarłych, osób, których tożsamości nie udało się jeszcze ustalić, fragmentach ciał oraz oświadczeniach bliskich zaginionych.

⚆ Firma “Epicentrum” zapłaci po 1 milionie hrywien wszystkim rodzinom osób, które zginęły w wyniku wrogiego ataku na hipermarket w Charkowie 25 maja – szefowa Wydziału Public Relations Julia Chudnovets Ponadto spółka pokryje wszelkie koszty pochówku zmarłych, a „Epicentrum” wypłaci wsparcie pieniężne w wysokości 10 000 hrywien miesięcznie na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Spółka pokryje także wszelkie koszty leczenia i rehabilitacji ofiar.

🌍Alianci:

⚆ UE uważa za ważne, aby przyszłomiesięczny szczyt pokojowy w Szwajcarii mógł przejść do ewentualnego spotkania w Arabii Saudyjskiej jesienią z udziałem rosji — Bloomberg.

⚆ Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP Radosław Sikorski zapowiedział, że Warszawa wprowadzi ograniczenia w przemieszczaniu się pracowników ambasady rosji na terytorium Polski. Nie podał powodów takiego kroku, ale podkreślił, że Warszawa posiada dowody na zaangażowanie Moskwy w organizowanie sabotażu: „Mamy nadzieję, że Federacja rosyjska odbierze to jako bardzo poważny sygnał ostrzegawczy”.

⚆ Scholz stwierdził, że w wojnie z Ukrainą rosyjska armia okupacyjna traci co miesiąc 24 tysiące żołnierzy. Kanclerz Niemiec zauważył, że putin jest gotowy poświęcić dużą liczbę swoich żołnierzy w rozpętanej przez niego wojnie agresywnej.

⚆ Prezydent Łotwy Edgars Rinkevičs wezwał zachodnich partnerów do zniesienia ograniczeń w używaniu przez Ukrainę dostarczanej przez nich broni i zauważył, że obecne wysiłki rosji na rzecz osiągnięcia postępu – w tym skutki zwlekania i niezdecydowania Zachodu.

💀 Ciemna strona:

⚆ Płonie port Azow w obwodzie rostowskim w Federacji rosyjskiej.

⚆ W Wołgogradzie płonie niedokończony kompleks mieszkaniowy „Urban”.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ 4x FAB pod Lipcami w obwodzie charkowskim

⚆ Walki pod Czasiw Jarem

⚆ To nie gra

📣 Pomaganie za czytanie vol. 6:

Szósta edycja to 10 500zł do zebrania na 3 drony FPV z systemem zrzutu i noktowizją. Zakup organizuje Karolina Baca-Pogorzelska.

Poprzednie 91 200 zł przekazałem na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal dla fundacji Pogoń Ruska
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV
  5. 16 000 zł na “Nocnego Łowcę”

💧Źródła z których korzystam:
Telegram: ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP
Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso, Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon
Serwisy z mapami: DeepState map
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy
GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy
NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji
NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne
SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna
“Bawełna” – działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej lub lotnictwa Ukraińców.

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja multimedialna na warnewpl pojawia się do godziny później.


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *