🪖Dzień 822-823 (26 maja 2024) – stabilizowanie

Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Ukraińcy próbują ustabilizować linię frontu na odcinku donieckim. Tu dzieje się najwięcej drobnych postępów rosjan i wydaje się, że Ukraińcy są na dobrej drodze do wyhamowania rosyjskiej fali. Podobnie w obwodzie charkowskim, aczkolwiek tu nadal jest gorąco i rosjanie oprócz ciągłego wspierania aktualnych szturmów, mają szykować nowe zgrupowanie na obwód charkowski. Ukraińcy powoli zaczynają gromadzić rezerwy i wyposażać nowe jednostki. Wiosenna obrona Ukrainy dość mocno osłabiła nie tylko stany magazynowe amunicji, ale przede wszystkim zmusiła do żonglowania rezerwami, które przerzucane były między różnymi odcinkami frontu. Ten etap “gaszenia pożarów” wydaje się powoli kończyć.

Dziś w nocy miał miejsce kolejny nalot rakietowy. Wszystko prócz dwóch Kindżałów udało się Ukraińcom zestrzelić. rosjanie celowali z jedno z wojskowych lotnisk na zachodzie Ukrainy. O ile atak rakietowy rosjan wycelowany był w cel wojskowy (i nic nie napisano o ofiarach), to w sobotę rosjanie perfidnie zrzucili dwie duże bomby na centrum budowlane w Charkowie “Epicentrum”. Był to jeden z 4 ataków tego dnia na Charków i pochłonął już conajmniej 15 ofiar.

W szóstej edycji “Pomaganie za czytanie” zbieram na 3 drony FPV z noktowizją i systemem zrzutu. Koszt jednego to 3500zł a 3 sztuki to 10500zł. Aktualnie mam od Was 33%. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

1️⃣ Front:

Odcinek charkowski: rosjanie mają szykować kolejną spora grupę do wzmocnienia ataku na obwód charkowski. Ma być ona tworzona 90km od granicy z Ukrainą.

Odcinek doniecki: rosjanie przejęli Umańskie (koło Awdijiwki) i podobny los za moment spotka Netajłowe. Krasnohoriwka bez zmian. rosjanie przesunęli się w kilku punktach frontu (Sokoł, Nowoaleksandriwka, Kalinowe) oraz doszli do ruin Kliszczijiwki.

2️⃣ Naloty:

⚆ Brak nalotów w nocy z piątku na sobotę, a poprzedniej nocy Ukraińcy strącili 12/14 rakiet i 31 Shahedów.

3️⃣ Ostrzały:
⚆ Ostrzały wczoraj w 11 obwodach a w nich ostrzelanych 123 miejscowości i 112 obiektów infrastruktury

⚆ Ostrzały przed wczoraj w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 104 miejscowości i 106 obiektów infrastruktury

⚆ Wczoraj ostrzelano Charków – rosjanie między innymi zrzucili KABy na hipermarket budowlany – 16 osób zabitych, 44 ranne. Ataków na Charków było kilka w ciągu ostatnich dwóch dni.

⚆ Odesa i Czernihów (wczoraj)

⚆ Zaporoże (terminal lotniczy oddany w 2020 roku)

🌻Straty rosjan wczoraj: -1110 (501 190) -24 systemów artyleryjskich, -12 czołgów i -1 SU-25,, przedwczoraj -1140, -27 systemów artyleryjskich

😼Bawełna:

⚆ W Kubaniu ukraińskie drony zaatakowały obiekt systemu ostrzegania pozahoryzontalnego. Drony zaatakowały 818. oddzielne centrum inżynierii radiowej w pobliżu Armawiru. Defense Express twierdzi, że zdjęcia potwierdzają fakt, że uszkodzony został radar pozahoryzontalny „Woroneż-DM”, prawdopodobnie trafiono w konstrukcję antenową stacji.

⚆ Wczoraj: Saki (koło rosyjskiego lotniska) i Eupatoria

⚆ Wczoraj i dziś: Biełgorod

⚆ Wczoraj: Donieck

⚆ wczoraj: Skadowsk

🛡Inne wątki militarne:

⚆ rosjanie produkują pociski artyleryjskie trzy razy szybciej i cztery razy taniej niż sojusznicy Ukrainy. Średni koszt produkcji pocisku 155 mm produkowanego w krajach NATO wynosi ~ 4000 dolarów, w rosji około 1000 dolarów za pocisk 152 mm. Według prognoz Bain & Company w 2024 roku rosja wyprodukuje lub odnowi około 4,5 mln pocisków artyleryjskich, podczas gdy kraje Europy i Stanów Zjednoczonych wyprodukują łącznie 1,3 mln pocisków.

⚆ Federacja rosyjska nie osiągnęła swoich celów w obwodzie charkowskim – brytyjski wywiad. W obwodzie charkowskim armia okupacyjna Federacji rosyjskiej w dalszym ciągu naciera na Wowczańsk, ale miasto pozostaje pod kontrolą sił ukraińskich, które odpierają większość rosyjskich ataków.

⚆ Stoltenberg wezwał w sobotę sojuszników z NATO, aby pozwolili Ukrainie na uderzenie na terytorium Federacji rosyjskiej. „Nadszedł czas, aby sojusznicy rozważyli, czy powinni znieść niektóre ograniczenia, które nałożyli na użycie broni, którą dostarczyli Ukrainie. Zwłaszcza teraz, gdy większość walk toczy się w Charkowie, blisko granicy, odmowa Ukrainie możliwości użycia tej broni przeciwko legalnym celom wojskowym na terytorium rosji znacznie komplikuje jej samoobronę”

⚆ Szwecja zezwoliła Ukrainie na użycie dostarczonej przez kraj broni przeciwko celom na terytorium Federacji rosyjskiej — Ministerstwo Obrony kraju.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński powiedział, że przełom w Federacji rosyjskiej w obwodzie charkowskim zakończył się stratami wojskowymi od 1 do 8, jeden Ukrainiec na ośmiu rosjan. Opowiedział o tym w wywiadzie dla środkowoazjatyckich mediów.

⚆ Wszczęto sprawę przeciwko dowództwu 125. brygady za opuszczenie pozycji w obwodzie charkowskim. Według SBI dowództwo składające się ze 125 brygad, 415 odrębnych batalionów strzeleckich, 23 brygad zmechanizowanych, 172 odrębnych jednostek strzeleckich i innych jednostek nie zorganizowało właściwie obrony pozycji na granicy obwodu charkowskiego i Federacji rosyjskiej, co doprowadziło do utrata stanowisk, sprzętu wojskowego i personelu. Do śledztwa powołano biegłego wojskowego.

⚆ Kułeba po ataku na „Epicentrum”: partnerzy Ukrainy mają dwa sposoby, aby zapobiec takim atakom. „Partnerzy Ukrainy mają dwa sposoby, aby zapobiec takim atakom. Po pierwsze: więcej Patriotów i innych systemów obrony powietrznej dla Ukrainy. Po drugie: Ukraina musi zestrzelić rosyjskie samoloty bojowe, zanim zrzucą bomby na Charków i inne miasta. Zapewnijcie Ukrainie dodatkową obronę powietrzną i wspierać ukraińskie ataki na cele wojskowe w rosji. Działajcie natychmiast” – powiedział Minister Spraw Zagranicznych.

🌍Alianci:

⚆ rosja przeprowadza sabotaż w Europie, aby przerwać dostawy sprzętu wojskowego na Ukrainę – NYT. Wśród takich działań publikacja wymienia zwłaszcza podpalenie magazynu w Anglii, fabryki farb w Polsce, budynków mieszkalnych na Łotwie i sklepu Ikea na Litwie. Poinformowano także, że rosyjscy agenci zostali aresztowani pod zarzutem planowania ataków na amerykańskie bazy wojskowe. Choć działania te mogą wydawać się przypadkowe, urzędnicy ds. bezpieczeństwa USA i Europy twierdzą, że stanowią one część wspólnych wysiłków rosji mających na celu spowolnienie transferów broni do Kijowa i stworzenie pozorów rosnącego sprzeciwu wobec wsparcia dla Ukrainy. Jedną z charakterystycznych cech rosyjskiej kampanii dywersyjnej jest wykorzystanie zrekrutowanych lokalnych mieszkańców krajów europejskich. Urzędnicy amerykańscy i europejscy twierdzą, że dzieje się tak częściowo po to, aby utrudnić wykrycie ataków i sprawić wrażenie, że są one wynikiem wewnętrznego sprzeciwu wobec wsparcia dla Ukrainy.

⚆ Ministrowie finansów G7 poparli pomysł udzielenia Ukrainie pożyczki zabezpieczonej zyskami z zamrożonych aktywów rosyjskich, z przeznaczeniem na finansowanie Kijowa po 2024 roku. Dyskusja ministrów opierała się na propozycji USA, która została rozesłana w przeddzień spotkania we włoskim mieście Stresa, w sprawie udzielenia Ukrainie pożyczki w wysokości około 50 miliardów dolarów, która zostanie spłacona z wpływów z aktywów rosyjskiego banku centralnego na kwotę około 190 miliardów euro.

⚆ Szef polskiego MSZ popiera zgodę na uderzenie Federacji rosyjskiej zachodnią bronią: Moskwa się nie ogranicza. Odpowiadając na pytanie, czy dopuszczalne jest uderzenie Ukrainy w obiekty wojskowe na terytorium rosji, Radosław Sikorski podkreślił: „rosjanie uderzają w ukraińską sieć energetyczną, terminale zbożowe i magazyny gazu, infrastrukturę cywilną. rosyjska operacja prowadzona jest z kwatery głównej w rostowie nad Donem Poza tym, że rosja nie używa broni nuklearnej, nie ogranicza się do niczego”. Według niego ciągłe deklarowanie, „czym jest nasza czerwona linia, jedynie zachęca Moskwę do dostosowania swoich wrogich działań do naszych stale zmieniających się samoograniczeń”.

⚆ Zachodnie służby specjalne uważają, że do końca roku Ukrainie grozi „duża” utrata terytorium. W materiale niemieckiej gazety Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung podaje się, że w tej chwili „ogólny obraz” Ukrainy ze względu na przewagę rosji wygląda ponuro. Z oceny wywiadu wynika, że ​​nie oczekuje się, że Kijów będzie w stanie „przejąć inicjatywę” w 2024 roku. Do końca roku Ukraina może odczuć „znacznie większe straty terytorialne” niż w miesiącach od stycznia. rosjanie znacznie intensywniej niż Ukraińcy używają artylerii, a przede wszystkim rosja może „z nawiązką zrekompensować” swoje straty. Kijów natomiast nie jest w stanie wezwać wystarczającej liczby nowych żołnierzy „w celu zrekompensowania strat i utworzenia rezerw”.

⚆ Kraje regionu bałtyckiego zgodziły się na utworzenie „muru dronów” w celu ochrony swoich granic zewnętrznych za pomocą bezzałogowych statków powietrznych.

⚆ Nieoficjalnie płyną sygnały z USA, że w Białym Domu rozpoczęły się już dyskusje na temat decyzji o udzieleniu Ukrainie pozwolenia na uderzenie bronią amerykańską na terytorium rosji, choć nie ma jeszcze konsensusu.

⚆ Stany Zjednoczone ogłosiły, że ich kraj będzie reprezentowany na Szczycie Pokojowym w Szwajcarii w przyszłym miesiącu, ale obecnie nie wiadomo, kto będzie tam obecny.

💀 Ciemna strona:

⚆ Brak doniesień konkretnych. Pojawiło się kilka informacji o różnych pożarach.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ pomoc po rosyjsku

⚆ T-90 vs 3 drony

⚆ polowanie rosyjskiego helikoptera na ukraińskiego drona morskiego

⚆ niebo gdzieś w obwodzie chmielnickim

⚆ Walki w Wowczańsku

⚆ Dron co pułapek szuka

📣 Pomaganie za czytanie vol. 6:

Szósta edycja to 10 500zł do zebrania na 3 drony FPV z systemem zrzutu i noktowizją. Zakup organizuje Karolina Baca-Pogorzelska.

Poprzednie 91 200 zł przekazałem na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal dla fundacji Pogoń Ruska
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV
  5. 16 000 zł na “Nocnego Łowcę”

💧Źródła z których korzystam:


Telegram: ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP
Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso, Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon
Serwisy z mapami: DeepState map
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy
GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy
NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji
NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne
SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna
“Bawełna” – działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej lub lotnictwa Ukraińców.

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja multimedialna na warnewpl pojawia się do godziny później.


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *