🪖Dzień 818 (21 maja 2024, 23:20) – piekła

Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

jeśli popatrzycie na nagrania czy zdjęcia z Wowczańska, to trudno wyobrazić sobie w jak ekstremalnych warunkach broni się ukraińska armia. Z drugiej strony te widoki są tak podobne do Mariupola, Siewierodoniecka, Bachmutu czy Awdijiwki. Z trzeciej zaś strony – to nie w Wowczańsku jest teraz główne piekło wojny. rosjanie są mimo wszystko skoncentrowani na odcinku donieckim i tam leci najwięcej bomb, rakiet, pocisków, rosjan. Niestety, na tych odcinkach Ukraińcy nie wyhamowali jeszcze rosjan.

W szóstej edycji “Pomaganie za czytanie” zbieram na 3 drony FPV z noktowizją i systemem zrzutu. Koszt jednego to 3500zł a 3 sztuki to 10500zł. Aktualnie mam od Was 15 %. Dziękuję!

Wowczańsk:

🏹 Sytuacja wojenna:

1️⃣ Front:

Odcinek charkowski: Ukraińcy mają linię frontu pod kontrolą a liczba rosyjskich szturmów spadła o połowę.

Odcinek kupiański: Postepy rosjan koło Berestowego, w kierunku Stelmachiwki

Odcinek doniecki: Postępy rosjan w Krasnohoriwce (tu jest piekło), w kierunku Paraskowijewki, Kostiantyniwki, Netajłowego, Umańskiego.
Czasiw Jar – sporadyczne ale większe ataki kolumnami – bez skutku póki co.

Odcinek zaporoski: rosjanie kontynuują szturmy na ruiny Robotyne. Sama miejscowość jest w szarej strefie.

Krym i Morze Czarne: Sztab Generalny potwierdza zniszczenie rosyjskiego okrętu rakietowego „Cyklon” w tymczasowo okupowanym Sewastopolu w nocy 19 maja.

Obwód sumski: Straż graniczna nie wyklucza ataku armii rosyjskiej w obwodzie sumskim. „Wróg może w każdej chwili, nawet jeśli nie ma wystarczających sił, spróbować zrobić coś podobnego, jak ma to miejsce teraz w kierunku Charkowa. Zrobi to po to, aby rozciągnąć linię frontu, linię aktywnych działań bojowych i faktycznie rozciągnąć siły obronne naszego kraju” – powiedział rzecznik Służby Bezpieczeństwa Państwowego Andrij Demczenko.

2️⃣ Naloty:

⚆ Ukraińcy zniszczyli w nocy 28/29 Shahedów.

⚆ W nocy rosjanie zaatakowali Charków dronami, w wyniku czego (1 dron + ułamki ze zbitych) zniszczone zostały domy prywatne i jedno z ulubionych miejsc wypoczynku mieszczan – powiedział burmistrz Teriechow. 5 osób zostało rannych.

3️⃣ Ostrzały:
⚆ Ostrzały w 13 obwodach a w nich ostrzelanych 115 miejscowości i 150 obiektów infrastruktury

⚆ Popołudniu rosjanie ostrzelali Konotopę.

🌻Straty rosjan: -1380 (495 070) -42 systemy artyleryjskie, -15 czołgów

😼Bawełna:

⚆ Z wczoraj: W Dowżansku w obwodzie łuhańskim doszło do kilku eksplozji, okupanci ogłosili atak na magazyn paliw i smarów. Faktycznie jednak budynek ten służył jako stanowisko dowodzenia grupy wojsk „Południe”. W momencie ataku w budynku odbywało się spotkanie.W wyniku ataku zginęło 13 żołnierzy, a 26 zostało rannych. Istnieją także niepotwierdzone informacje, że ranny został dowódca sił Południowego Okręgu Wojskowego, generał pułkownik giennadij anaszkin.

⚆ W obwodzie biełgorodzkim pali się rosyjski magazyn z paliwem.

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Lista krajów uczestniczących w niemieckiej inicjatywie wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy, której całkowity koszt, według dostępnych danych, wynosi obecnie 1 miliard euro (bez sprzętu). Kraje, które upubliczniły swój wkład:
🇩🇪 Niemcy – 1 bateria systemu przeciwlotniczego Patriot;
🇱🇹 Litwa – 6 radarów Amber-1800;
🇧🇪 Belgia – 200 mln euro;
🇳🇱 Holandia – 150 mln euro;
🇩🇰 Dania – 134 mln euro;
🇨🇦 Kanada – 52 miliony euro.

W inicjatywie uczestniczą jeszcze Francja, Wielka Brytania, Rumunia, Hiszpania, USA, Norwegia, które nie ogłosiły jeszcze swojego wkładu. Kanada ma także dostarczyć rakiety dla IRIS-T, a Hiszpania rakiety dla systemu obrony powietrznej Patriot.

⚆ Stany Zjednoczone mogą w tym tygodniu ogłosić nowy pakiet pomocy wojskowej, twierdzi Politico. Ukraina prowadzi także negocjacje z USA w sprawie zniesienia ograniczeń w stosowaniu HIMARS na terytorium Federacji rosyjskiej.

⚆ Niemiecka inicjatywa wzmocnienia ukraińskiej obrony powietrznej zebrała już prawie miliard euro – poinformował niemiecki MSZ przy okazji wizyty Baerbock w Kijowie. Departament dodał, że celem wizyty szefa MSZ jest zapewnienie, że nawet pomimo pogorszenia sytuacji w strefie działań wojennych Niemcy i Europa nadal będą stanowczo stać po stronie Ukrainy i nie przestaną jej wspierać.

⚆ Dziesięciu ukraińskich żołnierzy ukończyło w Holandii szkolenie w zakresie obsługi myśliwców F-16 – podało Ministerstwo Obrony Holandii.

⚆ Scholz skrytykował plan NATO dotyczący utworzenia strefy zakazu lotów na zachodniej Ukrainie, — Bild. Kanclerz nazwał ten plan „niebezpieczną paplaniną podżegaczy wojennych”.

⚆ Kongresmani obu partii opublikowali apel do szefa Pentagonu Austina w sprawie możliwości ataków na cele na terytorium rosji bronią dostarczoną przez Stany Zjednoczone – Voice of America. Ponadto w apelu kongresmani wzywają Pentagon do przyspieszenia dostaw broni na Ukrainę. Proponują także poszerzenie szkolenia Ukraińców na amerykańskich myśliwcach F-16.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ W aplikacji „Rezerwa+” autoryzowano już ponad 1 milion użytkowników. Ministerstwo Obrony Narodowej podaje, że 700 000 użytkowników pomyślnie zaktualizowało swoje dane online, czyli dziesięciokrotnie więcej niż w dotychczasowych urzędach razem wziętych. Top 3 krajów pod względem liczby aktualizacji po Ukrainie: Polska – 1727, Niemcy – 1369, Kanada – 443.

⚆ Ponad 3 tysiące więźniów złożyło wnioski o zwolnienie warunkowe w celu odbycia służby w Siłach Zbrojnych – poinformował wiceminister sprawiedliwości. Wcześniej informowano, że chęć służby wyraziło aż 5000 więźniów.

⚆ Wszystkie lekarki i farmaceutki muszą teraz zapisać się do wojska, jeśli chcą kontynuować pracę, – media. Rząd zniósł zasadę, zgodnie z którą do końca 2026 roku lekarki lub farmaceutki, które nie otrzymały wojskowego dowodu rejestracyjnego, mogły być zatrudniane w charakterze poborowych niewojskowych.

⚆ Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock przybyła do Kijowa podczas swojej siódmej wizyty od początku inwazji rosję na pełną skalę.

⚆ Prezydent Zełeński i minister spraw zagranicznych Niemiec Baerbock podczas swojej wizyty w Kijowie rozmawiali o sytuacji na froncie i potrzebach militarnych Ukrainy, w szczególności obrony powietrznej. Zełeński wyraził wdzięczność Niemcom za pomoc, jakiej udzielają Ukrainie w walce o zachowanie niepodległości.

⚆ Szefom niemieckiego MSZ pokazano ukraińską elektrociepłownię zniszczoną przez rosyjskie rakiety. Minister energetyki Herman Galuszczenko powiedział, że Federacja rosyjska uderzyła w stację, gdy Ukrainie brakowało rakiet przeciwlotniczych, w związku z czym zestrzelono tylko sześć z 11 celów.

⚆ Zełeński nalega, aby NATO mogło zestrzeliwać rosyjskie rakiety nad Ukrainą. Zełeński zauważył, że rosja używa na terytorium Ukrainy 300 samolotów, a do przeciwstawienia się siłom rosyjskim na niebie Kijów potrzebuje „co najmniej 120, 130” myśliwców F-16. Wcześniej prezydent wyraził zdziwienie co do tego, dlaczego zachodni sojusznicy NATO zestrzelili irańskie rakiety i drony lecące w stronę Izraela, zamiast tego boją się zrobić to samo na Ukrainie, ponieważ obawiają się wciągnięcia Sojuszu w wojnę z Federacją rosyjską.

⚆ Zełeński, oceniając swoje pięć lat sprawowania urzędu, stwierdził, że ze względu na stan wojenny jego kadencja jeszcze nie upłynęła. „Nie potrafię oceniać swoich działań. Jest to po prostu mało etyczne. Uważam, że pogląd jest zawsze sprawiedliwy gdzieś z boku i nie będę się z tym poglądem kłócić i nie zamierzam. Sprawiedliwość zawsze jest gdzieś po środku” on dodał.

⚆ Szef MSZ Ukrainy Kułeba podkreśla, że ​​Ukraina powinna mieć możliwość trafiania w cele wojskowe na terytorium Federacji rosyjskiej, co przybliży koniec wojny. Kuleba odniósł się także do prośby Kijowa skierowanej do sojuszników o zestrzelenie rosyjskich rakiet z jego terytorium i zauważył, że jeśli nie chcą tego zrobić, istnieje alternatywa. W rozmowie z Reuters prezydent Zełeński potwierdził, że Ukraina prowadzi negocjacje z partnerami międzynarodowymi w sprawie możliwości użycia jej broni do ataków na cele na terytorium rosji. Szef MSZ Litwy opowiedział się za takim zezwoleniem dla Ukrainy.

⚆ Zełeński zauważył, że dialog z putinem jest obecnie niemożliwy, gdyż szef Federacji rosyjskiej nie jest postacią niezależną i znajduje się w próżni nienawiści do Ukrainy, którą wspiera jego otoczenie.„Z Kremla zostanie wyprowadzony tylko z nogami do przodu” – dodał prezydent.

⚆ Szef charkowskiej administracji regionalnej Synehubow poinformował, że w Wowczańsku pozostało około 100 osób, których rosyjscy żołnierze nie pozwalają na ewakuację, grożąc rozstrzelaniem. Dziś rosjanie ostrzelali samochód policjanta, który ewakuował ludzi z gminy – funkcjonariusz doznał kontuzji a cywili udało się ewakuować.

⚆ Zełeński wyjaśnił, że Ukraina nie chce zapraszać rosji na szczyt pokojowy w Szwajcarii, aby nie mogła ona zakłócić procesu – na kolejnym etapie będzie zaangażowana poprzez pośredników. Według niego pomysł polega na wypracowaniu wspólnego stanowiska państw w trzech kluczowych kwestiach poddawanych dyskusji, a następnie poinformowaniu o tym rosji. „Te trzy punkty, jeśli wszystkie kraje je poprą, jak powiedziałem później, opracują krok po kroku plan techniczny, a następnie go zaprezentują, przekażą dalej, będą komunikować się z przedstawicielami rosji na różnych poziomach strony różnych krajów… A wtedy rosja będzie musiała odpowiedzieć przed większością świata” – wyjaśnił Zełeński

⚆ Na stronie internetowej Rady Najwyższej zarejestrowano projekt ustawy mającej na celu poprawę sytuacji demograficznej. Projekt został dość szybko jednak wycofany. Zgodnie z nim proponowano nałożenie dodatkowego podatku na bezdzietnych Ukraińców. Wszystkie osoby fizyczne – mieszkańcy Ukrainy w wieku od 21 do 58 lat – byliby płatnikami „podatku demograficznego”.

⚆ SBU zatrzymała w Zaporożu informatorkę FSB, która pomagała rosjanom zakłócać dostawy ciężkiego sprzętu Sił Zbrojnych na front południowy. Informowała wroga o ruchu oddziałów wzdłuż linii kolejowej i o bazach naprawczych ukraińskiego sprzętu na stacjach kolejowych.

🌍Alianci:

⚆ Brukselscy urzędnicy nalegają, aby już w przyszłym miesiącu rozpocząć oficjalne negocjacje w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej – Politico. Zdaniem dyplomatów celem jest rozpoczęcie oficjalnych negocjacji już 25 czerwca.

⚆ Rada UE zatwierdziła transfer dochodów z podlegających opodatkowaniu nadwyżek zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów na Ukrainę. „Roczne dochody wyniosą około 2,5–3 miliardów euro. 90% dochodów zostanie wykorzystane na cele wojskowe, wspierając obronę Ukrainy” – głosi komunikat.

⚆ W publikacji Economist, powołując się na „otrzymane plany wojskowe”, napisano, że rosjanie planowali częściowe otoczenie Charkowa i napieranie na wschód od zbiornika Pieczyńskiego. Wydaje się, że rosjanie „zidentyfikowali dwa kierunki” ataku po obu stronach zbiornika. W szczególności ofensywa w kierunku zachodnim powinna była mieć na celu sprowadzenie wojsk rosyjskich w promień zasięgu artylerii Charkowa w pobliżu wsi Borszczowa. „The Economist” pisze także, że w kierunku Wowczańska plany rosjan zakładały przedostanie się do miasta Pieczynhy.

⚆ Komisja Europejska ogłosiła pierwszą wypłatę z nadwyżek zysków z wykorzystania zamrożonych aktywów rosji na terytorium UE w lipcu 2024 roku. W 2024 roku UE przeznaczy wszystkie środki otrzymane z rosyjskich rakiet na mechanizm Ukraine Facility – czteroletni program pomocy gospodarczej dla Ukrainy – to około 2,5-3 miliardy euro. Stamtąd, jak już poinformowała Rada UE, 90% środków trafi do Europejskiego Funduszu Pokoju na dostawy broni na Ukrainę, pozostałe 10% trafi do budżetu UE na potrzeby odbudowy.

⚆ Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie sprzęt niezbędny do odbudowy sieci energetycznej Charkowa, powiedziała Bridget Brink, ambasador USA na Ukrainie.

⚆ Minister spraw zagranicznych Litwy Landsbergis wyjaśnił, dlaczego nie uważa za właściwe złożenia kondolencji Iranowi w związku ze śmiercią jego przywódców w wypadku dzień wcześniej. Landsbergis zauważył, że nie czuje się komfortowo przesyłając kondolencje, „podczas gdy Iran wysyła drony, które są używane przeciwko ludności cywilnej na Ukrainie”.

⚆ Komisja Europejska nazwała „normalną praktyką dyplomatyczną” kondolencje złożone przez szefa dyplomacji Unii Europejskiej Josepa Borrella w związku ze śmiercią prezydenta Iranu, sojusznika rosji.

⚆ Część niemieckich urzędników jest gotowa poprzeć amerykański plan wykorzystania dochodów z zamrożonych aktywów Federacji rosyjskiej, które są w większości zlokalizowane w Europie, co pozwoliłoby na wsparcie Ukrainy kwotą 50 miliardów dolarów pomocy – Bloomberg. Zaznacza się, że porozumienie Niemiec może być decydującym krokiem przybliżającym Waszyngton i jego sojuszników do otrzymania nowego znaczącego pakietu pomocowego dla Kijowa.

⚆ Polski premier Tusk przyznał, że za podpaleniem centrum handlowego w Warszawie na początku miesiąca mogą stać rosyjskie służby specjalne, ale zaapelował o powstrzymanie się od spekulacji do czasu zakończenia śledztwa. Jednak jego zdaniem „aktywność służb rosyjskich, w tym współpracujących z białoruskimi, jest duża i nie należy się oszukiwać”. Tusk poinformował, że w Polsce zatrzymano 9 osób, którym zarzuca się sabotaż na zlecenie rosji. Ponadto stwierdził, że podobne sygnały płyną z Łotwy, Litwy, Estonii i Szwecji.

⚆ Unia Europejska i Mołdawia podpisały umowę o partnerstwie w dziedzinie bezpieczeństwa, która nazywana jest pierwszym takim dokumentem dla UE.

💀 Ciemna strona:

⚆ Władze rosyjskie zdecydowały o jednostronnej zmianie granic morskich kraju z Litwą i Finlandią na Morzu Bałtyckim. Ministerstwo Obrony Federacji rosyjskiej przygotowało dokument, zgodnie z którym rosja zamierza uznać za wewnętrzne wody morskie część obszaru wodnego na wschodzie Zatoki Fińskiej, a także w pobliżu miast Bałtyjsk i Zelenogradsk w obwodzie Kaliningradzkim.

⚆ Były dowódca 58. Armii rosyjskiej Iwan Popow został aresztowany w sprawie o korupcję. Wcześnie krytykował Ministerstwo Obrony Federacji rosyjskiej i rok temu został usunięty ze stanowiska.

⚆ W rosji są kolejne przypadki wykolejenia wagonów towarowych. Wczoraj w obwodzie swierdłowskim wykoleiło się 5 wagonów pociągu towarowego.

⚆ Notowania Gazpromu spadły o prawie 6% i osiągnęły poziom 145,03 rubli – najniższy poziom od października 2023 roku. Na tle decyzji rządu rosji, największego akcjonariusza gazowego monopolisty, o przygotowaniu dyrektywy o odmowie płatności, kapitalizacja Gazpromu spadła o 144 miliardy rubli, czyli prawie 1,6 miliarda dolarów, w nieco ponad godzinę.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Ukraińskie Mi-8 w akcji

⚆ Precyzja & Upartość

⚆ Ostrzał Biłohoriwki przez rosjan (w użyciu między innymi pociski termobaryczne)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 6:

Szósta edycja to 10 500zł do zebrania na 3 drony FPV z systemem zrzutu i noktowizją. Zakup organizuje Karolina Baca-Pogorzelska.

Poprzednie 91 200 zł przekazałem na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal dla fundacji Pogoń Ruska
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV
  5. 16 000 zł na “Nocnego Łowcę”

💧Źródła z których korzystam:
Telegram: ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP
Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso, Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon
Serwisy z mapami: DeepState map
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy
GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy
NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji
NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne
SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna
“Bawełna” – działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej lub lotnictwa Ukraińców.

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja multimedialna na warnewpl pojawia się do godziny później.


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *