🪖Dzień 813 (16 maja 2024) – 8km

Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś znowu nieco później podsumowuję więc będzie krótko. Nie wiem czy można już odetchnąć w kwestii rosyjskiej próby ofensywy w obwodzie charkowskim, ale wyraźnie ona wyhamowuje i Ukraińcy próbują wyprzeć rosjan z przedmieść Wowczańska. W sumie rosjanom udało się wtargnąć na ten moment na 8km w głąb ukraińskiego terytorium. Ponieważ nigdy nie jest różowo, to trzeba nadmienić dwie kwestie. Po pierwsze – widać ślady kumulacji sił rosyjskich koło obwodu sumskiego. Zatem staje się prawdopodobny wariant o którym pisałem wcześniej – rosjanie powtórzą ten sam scenariusz co w obwodzie charkowskim. Po drugie – obecna ofensywa rosyjska w obwodzie charkowskim może być próbą odciągnięcia najbardziej gotowych bojowo jednostek ukraińskich z miasta Czasiw Jar w obwodzie donieckim. To ono jest jednak bramą do reszty obwodu donieckiego i manewrując rezerwami Ukraińcy muszą pamiętać by i Czasiw Jar miał należytą obronę.

W strasznej kondycji znajduje się też ukraiński sektor energetyczny. Od kilku dni pojawiają się odłączenia prądu i coraz głośniej mówi się o kryzysie do którego może dojść zimą. rosyjskie naloty nie tylko zniszczyły elektrownie, ale i ważne elementy infrastruktury energetycznej jak stacje przekaźnikowe, sieci przesyłowe etc. W normalnych warunkach odbudowa tego typu infrastruktury zajmuje lata.

Na koniec jeszcze jedna liczba – 16 godzin i 33 minuty. Tyle dziś wyły syreny w Charkowie. To najdłuższy alarm przeciwlotniczy od początku inwazji.

W szóstej edycji “Pomaganie za czytanie” zbieram na 3 drony FPV z noktowizją i systemem zrzutu. Koszt jednego to 3500zł a 3 sztuki to 10500zł. Aktualnie mam od Was 10%. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

1️⃣ Front:
Odcinek charkowski: Trwa stabilizacja linii obrony i wypieranie rosjan z Wowczańska. Siły rosyjskie starają się również osiągnąć sukces taktyczny w rejonie osady Łukjance. Tempo postępów rosjan wyraźnie słabnie mimo nadal sporych sił wkładanych w szturmy. Ukraińcy intensywniej używają artylerii i częściej kontratakują.

Wywiad uważa, że ​​rosjanie planowali zdobyć Wowczańsk w ciągu dwóch dni walk. Na dzień dzisiejszy próbują zdobyć przyczółek w północnej części miasta, ale bez powodzenia. Z podsłuchanych rozmów rosjan wynika, że nie wszystko idzie im zgodnie z planem. Z podsłuchów wiadomo też, że jednostki karne rosyjskiej armii okupacyjnej poszukują obecnie około 40 żołnierzy z jednej kompanii 9. pułku strzelców zmotoryzowanych 18. dywizji strzelców zmotoryzowanych ze stałym punktem rozmieszczenia w mieście Gusiew w obwodzie kaliningradzkim, uciekli z obwodu charkowskiego do terytorium rosji.

Obwód doniecki:
W Umańsku trwają ciężkie walki, rosjanie przesunęli się o 100m. Większość wsi jest pod kontrolą rosjan. Nowopokrowskie i Nowoaleksandriwka – na terenie tych wsi Siły Obronne starają się ustabilizować sytuację, jednak ze względu na ogromną przewagę rosjan idzie to dość mozolnie. Dalsze, drobne postępy rosjan na zachód od Semeniwki i w stronę Sokoła. Bardzo intensywne walki koło Krasnohoriwki.

Odcinek kupiański: drobne sukcesy rosjan pod Kysliwką i Berestowym.

Odcinek zaporoski:
W Krynkach ukraińscy żołnierze odparli spory szturm rosjan. Nieoficjalnie, w wyniku chaosu rosyjscy czołgiści mieli ostrzelać swoją piechotę.

2️⃣ Naloty:

⚆ Brak masowych nalotów

3️⃣ Ostrzały:
⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 108 miejscowości i 183 obiektów infrastruktury

⚆ Eksplozje w Myrhorodzie w ciągu dnia

⚆ Armia rosyjska uderzyła w wioskę gminy Wowczańsk amunicją kasetową — pięć osób zostało rannych: dwóch lekarzy, dwóch kierowców i szef administracji.

⚆ Wieczorem eksplozje odnotowano w Charkowie (kilka serii) i Połtawie

🌻Straty rosjan: -1520 (488 460) -27 systemów artyleryjskich -19 czołgów

Straty rosjan w formie wyszywanki:

😼Bawełna:

⚆ W nocy ponownie miały miejsce eksplozje na lotnisku Belbek. Pierwsze zdjęcia satelitarne lotniska wskazują, że Ukraińcom udało się zniszczyć conajmniej 3x rosyjskie samoloty MiG-31.

⚆ W nocy drony GUR uderzyły w zakłady produkcyjne państwowego przedsiębiorstwa rosyjskiego kompleksu obronnego „Bazalt” w Tule. Monitoring OSINT potwierdził, że trafienie zarejestrowały kamery monitoringu ulicznego.

🛡Inne wątki militarne:

⚆ rosja może przygotowywać się do dużej ofensywy w nadchodzących tygodniach. Odnotowano gromadzenie się małych jednostek rosyjskich w pobliżu obwodu sumskiego.

⚆ Duński rząd ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 750 mln euro — prawie połowa środków przeznaczona jest na wzmocnienie obrony powietrznej. Pakiet obejmuje także dodatkowe fundusze na przyszły transfer samolotów F-16 na Ukrainę, konserwację instalacji artyleryjskich oraz środki na transfer dodatkowych instalacji artyleryjskich, pocisków i min przeciwpancernych.

⚆ Eksperci ISW zwracają uwagę, że amerykański zakaz uderzania dostarczonej broni w cele wojskowe w rosji podważa zdolność Ukrainy do obrony przed ofensywnymi działaniami okupantów na północy obwodu charkowskiego. [informacja ta jakby nie uwzględnia wczorajszego komentarza Blinkena, który powiedział, że generalnie tego warunku nie ma ze strony USA]

⚆ Dowódca Połączonych Sił NATO w Europie gen. Cavoli i przewodniczący Komitetu Wojskowego Sojuszu Bauer uważają, że ofensywa sił rosyjskich na północy obwodu charkowskiego nie doprowadzi do strategicznego przełomu. Szef sił obronnych NATO w Europie dodał, że jest w bliskim kontakcie ze swoimi ukraińskimi kolegami i „jest przekonany, że utrzymają oni swoją obronę”.

⚆ Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO Bauer uważa, że ​​nawet dostarczenie Ukrainie pomocy wojskowej w niezbędnej ilości i bez opóźnień niekoniecznie powstrzyma rosję od działań ofensywnych. Zamiast tego odstraszanie sił rosyjskich, wyjaśnia szef Komitetu Wojskowego NATO, „należy już do przeszłości”, ponieważ rosja przeprowadziła już inwazję na pełną skalę, a wojna trwa 813. dzień.

⚆ Wojska rosyjskie posunęły się nie dalej niż 8 km od granicy w obwodzie charkowskim, – ISW. Tempo rosyjskich działań ofensywnych na północy obwodu charkowskiego w dalszym ciągu maleje – podaje w innym raporcie Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Według szacunków ISW siły rosyjskie zbliżyły się nie dalej niż osiem kilometrów od granicy obwodu charkowskiego.

⚆ Niemiecki koncern obronny Rheinmetall planuje otworzyć na Ukrainie przedsiębiorstwo, które będzie specjalizować się w systemach obrony powietrznej, – Prezes Papperger.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Szef MSW Kłymenko powiedział, że w północnej części Wowczańska, gdzie toczą się aktywne działania wojenne, okupanci biorą do niewoli ludność cywilną. rosjanie zastrzelili także jednego mieszkańca, który próbował uciekać pieszo i nie wykonywał rozkazów rosjan.

⚆ Kułeba: Pokój w Europie wiąże się z determinacją sojuszników w dostarczaniu broni Ukrainie. Zdaniem szefa MSZ wspieranie Ukrainy leży w interesie partnerów, gdyż przy odpowiedniej pomocy wojskowej przeciwnicy polityczni obecnych rządów mają mniej argumentów do krytyki. Kułeba po raz kolejny podkreślił, że dla Ukrainy i jej sojuszników ważne jest, aby już teraz pokrzyżować agresywne plany rosji dotyczące inwazji na Europę, ponieważ nie zatrzyma się ona, jeśli nie zostanie powstrzymana.

⚆ Podczas swojej wizyty na Ukrainie sekretarz stanu USA Blinken odwiedził jedno z miejsc, w których produkowane są drony.

⚆ Firmy Glovo, Visa i Favbet wykluczyły swoich pracowników z mobilizacji. Spowodowało to spore niezadowolenie, szczególnie, że takich możliwości możliwości nie otrzymali chociażby producentów dronów FPV. Po protestach firmy odstąpiły od wykluczenia.

⚆ Mobilizacja od 25 roku życia może wzbogacić Siły Zbrojne o około 100 tysięcy młodych żołnierzy, – twierdzi jeden z rozmówców Ukraińskiej Prawdy w Sztabie Generalnym.

⚡️Sytuacja energetyczna: Przerwy w dostawie prądu mogą potrwać do sierpnia lub września – doradca Premiera Ukrainy. „Zimą, nawet przy wysokich temperaturach, wystąpi deficyt w systemie energetycznym”.

🌍Alianci:

⚆ Zełeński i Tusk zgodzili się na natychmiastowe rozpoczęcie przygotowań umowy o bezpieczeństwie. Rozmowa dotyczyła sytuacji w obwodzie charkowskim, gdzie siły rosyjskie rozpoczęły nową ofensywę, a także potrzeb Ukrainy w zakresie obrony powietrznej „dla ochrony Charkowa i innych obwodów”. Według prezydenta, on i polski premier rozmawiali także o zagrożeniu, jakie rosja stwarza dla infrastruktury gazowej na zachodniej Ukrainie i sposobach przeciwdziałania.

⚆ Według szefowej brytyjskiego Centrum Komunikacji Rządowej Anny Kist-Butler w komentarzu dla „The Telegraph” putin przygotowuje fizyczne ataki na kraje zachodnie. Odkąd w maju ubiegłego roku Kist-Butler został mianowana szefem brytyjskiego wywiadu radiowego, upiera się, że Kreml stwarza realne zagrożenie. Kist-Butler twierdzi, że Moskwa „wychowuje i inspiruje” grupy cyberprzestępcze i „w niektórych przypadkach wydaje się koordynować fizyczne ataki na Zachód”. Zaznaczyła, że ​​rosjanie chcą teraz wyjść poza cyberataki.

⚆ Nowa koalicja rządowa w Holandii, na czele której stoi skrajnie prawicowa Partia Wolności (PVV) Geerta Wildersa, ogłosiła, że ​​będzie kontynuować polityczne i militarne wsparcie dla Ukrainy.

⚆ NYT pisze, że NATO prowadzi rozmowy dotyczące ewentualnego wysłania instruktorów wojskowych na Ukrainę. Według NYT Ukraina zwróciła się do Stanów Zjednoczonych i innych krajów NATO o pomoc w przeszkoleniu 150 000 ukraińskich żołnierzy bliżej linii frontu, aby przyspieszyć ich rozmieszczenie.

⚆ USA nałożyły sankcje na rosjan, którzy pomogli Moskwie zdobyć broń z Korei Północnej. Jak wiadomo, w ciągu ostatniego roku rosja i Korea Północna zacieśniły współpracę wojskową. Wiadomo, że Moskwa otrzymała północnokoreańskie rakiety balistyczne i amunicję oraz obiecała Pjongjangowi w zamian własne technologie dla programów satelitarnych i rakietowych.

⚆ Wykorzystując lukę w sankcjach, Turcja “maskuje” rosyjską ropę naftową i eksportuje ją do UE, przynosząc rosji miliardowe zyski — Politico.

⚆ Parlament Mołdawii na posiedzeniu zatwierdził termin referendum w sprawie integracji europejskiej kraju – odbędzie się ono 20 października 2024 r.

⚆ Sri Lanka wysyła wysokiej rangi delegację do rosji, aby zidentyfikować i repatriować swoich obywateli walczących z Ukrainą. Poinformowano, że członkowie delegacji zbadają losy setek obywateli, którzy mogą wziąć udział w wojnie na Ukrainie. Należy zauważyć, że dochodzenie toczy się na Sri Lance od początku maja.

⚆ Minister obrony Grecji Nikos Dendias zdementował doniesienia mediów jakoby Grecja potajemnie wysyłała na Ukrainę 250 kontenerów z bronią.

💀 Ciemna strona:

⚆ Eksport nitrocelulozy z Chin do Federacji rosyjskiej – materiału o podwójnym przeznaczeniu, który można wykorzystać do produkcji amunicji – gwałtownie wzrósł, odkąd rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę.

⚆ putin, który odwiedza Chiny po raz drugi w ciągu sześciu miesięcy, na pewno podczas rozmów z Xi Jinpingiem poruszy kwestię wojny na Ukrainie, powiedział jego sekretarz prasowy pieskow.

⚆ Przywódca Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping powiedział podczas konferencji prasowej z putinem, że Chiny i Federacja rosyjska opowiadają się za politycznym rozwiązaniem wojny na Ukrainie rozpoczętej przez rosję pod przywództwem putina. Oświadczenie Xi pojawiło się w obliczu obaw Zachodu, że Chiny wzmacniają rosyjską gospodarkę i dostarczają komponenty zbrojeniowe na potrzeby konfliktu na Ukrainie.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Wowczańsk – nagranie z dziś

⚆ próby szturmu szpitalu w Wowczańsku przez naprutych rosjan

⚆ Ukraiński Bradley w akcji

⚆ Czasiw Jar

📣 Pomaganie za czytanie vol. 6:

Szósta edycja to 10 500zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Poprzednie 91 200 zł przekazałem na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal dla fundacji Pogoń Ruska
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV
  5. 16 000 zł na “Nocnego Łowcę”

💧Źródła z których korzystam:
Telegram: ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP
Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso, Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon
Serwisy z mapami: DeepState map
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy
GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy
NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji
NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne
SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna
“Bawełna” – działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej lub lotnictwa Ukraińców.

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja multimedialna na warnewpl pojawia się do godziny później.


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *