🪖Dzień 809 (12 maja 2024, 23:00) – bufor

Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Na froncie jest bardzo ciężko, ale mimo olbrzymiego naporu rosjan linie obrony Ukraińców trzymają się w miarę. Widać więcej uderzeń HIMARSami i więcej broni przeciwlotniczej (czego ofiarami ponownie stały się rosyjskie Su-25). To dobrze, bo to oznacza, że ukraińskie linie obronne powoli odzyskują dotychczasowe moce obronne. rosjanie nie szczędzą ludzi i środków by wypierać Ukraińców dalej.

Dzisiejszy dzień to przede wszystkim relacje z walk w obwodzie charkowskim, gdzie rosjanie kontynuują próby zajęcia kolejnych miejscowości. No i niestety mają w tym zakresie sukcesy i masę ofiar. Intensywnie bombardowany jest Wowczańsk na który spadają KABy i z którego ewakuowano już większość mieszkańców. Na ten moment chyba nikt nie wie do końca jaki jest plan rosjan. Albo będą pompować w to miejsce więcej sił aby faktycznie spróbować wydreptać drogę do Charkowa, albo będą te działania realizować w skali angażującej siły ukraińskie w jak największym stopniu. Możliwe, że i sami rosjanie zdają się w tym zakresie na “pożyjemy zobaczymy”. Jest nieco zamieszania odnośnie informacji czy Ukraińcy mają w tym rejonie dobrze umocnione pozycje. Na pewno nie mieli ich przy granicy, ale są ku temu racjonalne powody – takie umocnienia łatwo zostałyby zniszczone przez artylerię po stronie rosyjskiej. Jak jest i czy Ukraińcy mają tu przygotowaną obronę – czas pokaże.

Po drugiej stronie granicy – w Biełgorodzie miała dziś miejsce eksplozja w jednym z wieżowców mieszkalnych. Na nagraniach widać olbrzymi wybuch u podstawy budynku, po którym wszystkie piętra sypią się w dół. rosjanie oczywiście oskarżyli Ukraińców, ale sprawa jest dziwna. Eksplozja ma miejsce bardzo blisko gruntu a jej wektor wskazywałby, że albo wybuchło coś pod budynkiem (lub na najniższym piętrze) albo z drugiej strony wleciała bomba / rakieta. Ta druga strona to północny-wschód czyli rosja. Na ten moment trudno precyzyjnie określić liczbę ofiar i źródło eksplozji.

Na koniec – zmiany na stanowiskach wokół putina. szojgu ma iść w odstawkę a na jego miejscu ma pojawić się biłousow. To człowiek przede wszystkim od gospodarki, co wskazywałoby na to, że rosyjska armia potrzebuje lepszej gospodarności.

W szóstej edycji “Pomaganie za czytanie” zbieram na 3 drony FPV z noktowizją i systemem zrzutu. Koszt jednego to 3500zł. Aktualnie mam od Was 5%. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

1️⃣ Front:

Odcinek charkowski: rosjanie zajęli 6 wsi w obwodzie charkowskim — DeepState. Syrski nazwał sytuację w obwodzie charkowskim „znacznie zaostrzoną”.

Walki o Krasnohoriwkę. Ukraińcom udało się wyizolować spory oddział rosyjski, który dotarł do ruin jednej z fabryk.

Trwają bardzo intensywne walki o Czasiw Jar, Newelskie, Synkiwkę, Terny, pod Oczeretyne, w lasach serebriańskich i Nowomychajłówce.

2️⃣ Naloty:

⚆ Brak nalotów

3️⃣ Ostrzały:
⚆ Ostrzały w 9 obwodach a w nich ostrzelanych 107 miejscowości i 106 obiektów infrastruktury

⚆ Ostrzelany Charków, stale ostrzeliwany Wowczańsk

⚆ Sumy

🌻Straty rosjan: -1260 (482 290) -30 systemów artyleryjskich

😼Bawełna:

⚆ Trzy atakowane cele w rosji. Rafineria w Wołgogradzie została zaatakowana przez drona, wybuchł pożar. Ponadto w wyniku operacji wywiadu ukraińskiego zaatakowano Kaługanefteprodukt, Nowolipiecki Kombinat Metalurgiczny.

⚆ Skadowsk

⚆ Od początku roku w rosji zaatakowano 40 składów i rafinerii ropy.

🛡Inne wątki militarne:

⚆ GUR zapewnia, że ​​zna harmonogram rosyjskiej ofensywy na północy obwodu charkowskiego. „Można powiedzieć, że działania wroga w tym kierunku rozpoczęły się według znanego harmonogramu, o którym poinformowano Główny Zarząd Wywiadu, jak należy, wszystkie niezbędne władze, kierownictwo i dowództwo”. – Andrij Jusow, rzecznik Ministerstwa Obrony Ukrainy. Jusow powiedział, że wraz z Siłami Obronnymi w kierunku Charkowa walczą jednostki specjalne GUR. Stwierdził także, że wróg ponosi na tym kierunku ciężkie straty i wezwał okupantów do poddania się. Według Jusowa rosjanie zaangażowali siły z okręgów wojskowych Moskwy i Leningradu.Przedstawiciel GUR poinformował także, że „podjęto decyzję o jak najszybszym otwarciu dodatkowego obozu dla rosyjskich jeńców wojennych na Ukrainie”.

⚆ Według analityków Instytutu Studiów Wojennych rosjanie w ofensywie w obwodzie charkowskim realizują kilka celów: odciągnięcie sił ukraińskich z innych kierunków, przedostanie się do Charkowa w zasięgu ostrzału artyleryjskiego, utworzenie „strefy buforowej” chronić Biełgorod i ograniczać ukraińskie działania kontrofensywne w tym regionie. Według szacunków ISW wojska rosyjskie dotarły co najmniej do obrzeży Ohircewa i Gatysza.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Ludzie masowo opuszczają Wowczańsk w obawie przed nową okupacją. ​​W Wowczańsku pozostaje do 500 mieszkańców, miasto jest pod ciągłym ostrzałem, są zabici i ranni. W ciągu dwóch dni ewakuowano ponad 4000 osób z niebezpiecznych obszarów obwodu charkowskiego. Miasto jest nieustannie ostrzeliwane.

⚆ Umerow powiedział, które oferty pracy cieszą się największą popularnością w centrach rekrutacyjnych. „Dziś są to kierowcy, mechanicy, operatorzy dronów lub osoby, które chcą używać dronów są bardzo poszukiwani”. – Minister Obrony Rustem Umierow. Umierow zauważył, że na Ukrainie otwarto już około 20 ośrodków rekrutacyjnych. Oprócz fizycznych centrów rekrutacyjnych stanowiska w wojsku można wybierać online.

⚆ Ukraina zajęła trzecie miejsce w konkursie Eurowizji. Wygrała Szwajcaria.

🌍Alianci:

⚆ Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że Ukraińcy posiadający zezwolenie na pobyt i pracę będą mogli przebywać w Niemczech. „Sytuacja prawna jest taka, że ​​pobyt tutaj nie budzi wątpliwości. Zatrudnienie zapewnia także bezpieczeństwo pobytu”. – zauważył kanclerz.

⚆ Sekretarz stanu USA: Ukraina jest w stanie utrzymać linię frontu. Według niego nie ma wątpliwości, że wielomiesięczne opóźnienie w zatwierdzeniu dodatkowego finansowania i wysłaniu broni na Ukrainę z USA „miało swoją cenę”. Sekretarz stanu USA wyraził także pewność, że Kijów jest w stanie w dalszym ciągu wykorzystywać przewagi osiągnięte na Morzu Czarnym, „wyżywiając świat” na wzór przed inwazją na Federację rosyjską na dużą skalę, a także „utrzymując siły rosyjskie zagrożone, w szczególności na Krymie, przez co trudniej będzie im kontynuować tę agresję”. „W tym celu zapewniamy broń, ale to trudny moment. Nigdzie nie znikniemy, podobnie jak ponad 50 krajów, które wspierają Ukrainę. Ta pomoc będzie kontynuowana i jeśli putin pomyśli, że uda mu się przetrwać Ukrainę, przetrwać jej zwolenników , to się myli.” – podkreślił Blinken.

⚆ Tysiące ludzi przyszło w sobotę na Plac Europejski w Tbilisi, aby zaprotestować przeciwko przyjęciu skandalicznej ustawy o „zagranicznych agentach”. Akcję w stolicy Gruzji 11 maja uznano za prawdopodobnie największą w całym okresie protestów przeciwko ustawie

💀 Ciemna strona:

⚆ Uderzenie nieznanej rakiety lub drona w budynek mieszkalny w Biełgorodzie. Zawalił się jeden z pionów wieżowca.

⚆ putin podjął decyzję o zmianie ministra obrony. Proponuje mianować Andrija Biłousowa na stanowisko ministra obrony zamiast serhija szojgu. Jednocześnie, według mediów, putin mianował szojgu sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Federacji rosyjskiej, a odwołał poprzedniego sekretarza Rady Bezpieczeństwa Mykołę Patruszewa „w związku z przejściem do innej pracy”. andrii biłousow ma 65 lat. W latach 2012-13 sprawował funkcję Ministra Rozwoju Gospodarczego Federacji rosyjskiej, od 2013 do 2020 roku był asystentem prezydenta, a od stycznia 2020 roku pierwszym zastępcą szefa rządu.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Był sobie czołg (okolice Krasnohoriwki)

⚆ 3 minuty w lasach serebriańskich

📣 Pomaganie za czytanie vol. 6:

Szósta edycja to 10 500zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Poprzednie 91 200 zł przekazałem na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal dla fundacji Pogoń Ruska
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV
  5. 16 000 zł na “Nocnego Łowcę”

💧Źródła z których korzystam:
Telegram: ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP
Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso, Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon
Serwisy z mapami: DeepState map
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy
GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy
NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji
NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne
SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna
“Bawełna” – działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej lub lotnictwa Ukraińców.

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja multimedialna na warnewpl pojawia się do godziny później.


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *