🪖Dzień 808 (11 maja 2024, 22:00) – nowy ból głowy

Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Wokół rosyjskich ataków na obwód charkowski mamy sporo szumu informacyjnego. Sztab ukraiński pisze o zatrzymaniu rosjan w “szarej strefie” i wysłaniu w te rejony posiłków. Faktycznie jednak rosjanie przekroczyli granicę Ukrainy i zajęli kilka ukraińskich wsi. Były one trudne do obrony ze względu na ukształtowanie terenu, cieki wodne etc. Faktycznie linie obrony Ukrainy znajdują się nieco dalej i nie zostały naruszone. W tym regionie rosjanie mają około 50 000 ludzi (nie tylko pod Charkowem ale i wokół obwodu sumskiego). Niepokoi to, że w stosunku do wczoraj rosjanie użyli dziś dwukrotnie większych sił. To nadal stosunkowo małe siły (10-12% całej północnej armii) na otwarcie frontu i tym bardziej na dotarcie do Charkowa (nie wspominając o jego zajęciu, które dwukrotnie rosji się nie udało). Nie mniej – Ukraina ma jeden ból głowy więcej.

W szóstej edycji “Pomaganie za czytanie” zbieram na 3 drony FPV z noktowizją i systemem zrzutu. Drony organizuje Karolina Baca-Pogorzelska Koszt jednego to 3500zł. Aktualnie mam od Was 2 %. Dziękuję!

Od dziś też zamiast na złą ambasadę zapraszam po wersję pełną na warnewspl

🏹 Sytuacja wojenna:

1️⃣ Front:

Obwód charkowski: rosjanie zajęli kilka wiosek w obwodzie charkowskim

Na odcinku donieckim pogłębia się rosyjska strefa kontroli koło Krasnohoriwki (500 metrów), Kałynowego, Pierwomajskiego, koło Czasiw Jaru i Kliszczijiwki.

Na odcinku kupiańskim również postępy rosjan koło Synkiwki, Kotlariwki i Staromajorskiego.

Na pozostałych odcinkach – brak zmian.

2️⃣ Naloty:

⚆ Brak masowych nalotów

3️⃣ Ostrzały:

⚆ Ostrzały w 9 obwodach a w nich ostrzelanych 115 miejscowości i 63 obiekty infrastruktury

⚆ Ostrzał Odesy (rakieta) i Sum

⚆ Eksplozje w Krzywym Rogu

🌻Straty rosjan: -1 320 (481 030) -55 systemów artyleryjskich -15 czołgów. Dziś w obwodzie donieckim zestrzelono rosyjski Su-25.

😼Bawełna:

⚆ Eksplozje w obwodzie biełgorodzkim i kurskim w nocy.

⚆ W nocy 11 maja drony GUR zaatakowały rafinerię ropy naftowej „Łukoil” w Wołogradzie.

⚆ Donieck: Popołudniu w okupowanym Doniecku doszło do eksplozji. Miejscowi mieszkańcy zgłaszali wcześniej odgłosy rosyjskiego ognia przeciwlotniczego. Wedle rosjan rakiety HIMARS rzekomo uderzyły w dzielnicę leninską w Doniecku, gdzie „przygotowywano wiec z okazji 10. rocznicy DNR”. rosyjskie środki masowego przekazu podają również, że atak dotyczył lokalnej restauracji Paradise w której miały zgromadzić się “władze” DNR.

⚆ Eksplozje w rostowie.

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Zełeński po aktywacji rosjan na granicy z obwodem charkowskim zapowiedział, że Ukraina wyśle ​​dodatkowe siły w rejon Charkowa. Prezydent poinformował, że rano i wieczorem wysłuchiwał sprawozdania szefa Komitetu Syrskiego. Jest też w stałym kontakcie z Ministrem Obrony Narodowej: „Zapewniamy wszystko, co niezbędne do ochrony naszych pozycji”.

⚆ Departament Stanu USA zatwierdził pilną sprzedaż trzech wyrzutni rakiet wielokrotnych HIMARS rządowi Ukrainy za około 30 milionów dolarów. Ukraina złożyła wniosek o zakup trzech kompleksów rakietowych HIMARS, który sfinansuje rząd Niemiec. Sekretarz stanu Anthony Blinken zauważył, że istnieje sytuacja nadzwyczajna, która wymaga pilnej sprzedaży Ukrainie określonych systemów, które będą pochodzić z rezerw armii Stanów Zjednoczonych.

⚆ Niemieccy parlamentarzyści sugerują, aby państwa NATO zestrzeliły drony nad Ukrainą. Członkowie niemieckiego parlamentu z rządzącej „Zielonych” i „Wolnych Demokratów”, a także opozycyjnej CDU opowiadają się za ochroną zachodniej części Ukrainy przez systemy obrony powietrznej państw NATO. Według przedstawicielki „Zielonych” Agnieszki Brugger słuszne byłoby „umieszczenie systemów obrony powietrznej na granicach sąsiadujących państw, aby mogły chronić także zachodnią część Ukrainy”. Z kolei jej kolega z partii, Anton Hofreiter, zauważył, że obrona powietrzna Ukrainy „nie powinna być w dłuższej perspektywie wykluczana z terytorium Polski i Rumunii”.

⚆ Wielka Brytania przekazuje Ukrainie pakiet pomocy wojskowej, — Ministerstwo Obrony kraju.
W pakiecie Cztery miliony sztuk amunicji strzeleckiej, Ponad 1600 rakiet, 400 pojazdów, w tym pojazdy opancerzone Husky.

⚆ Część pomocy z nowego pakietu amerykańskiego zaczęła już docierać na front na Ukrainie, – doradca Białego Domu John Kirby. Szybkie terminy dostaw wynikają z faktu, że część broni została umieszczona w Europie z wyprzedzeniem. Pentagon dokłada także wszelkich starań, aby pozostała broń znalazła się na froncie tak szybko, jak to możliwe.

⚆ Czechy obiecały Ukrainie prawie 60% swojej ciężkiej broni i już jest ona na Ukrainie. Norwegia przeznaczyła nieco ponad 50%, połowa z tego już na froncie. W sumie kraje NATO i UE przeznaczyły Ukrainie 10% haubic, 6% MLRS i 5% czołgów.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Z obwodu charkowskiego ewakuowano prawie 2 tysiące osób. W dniu 10 maja w obwodzie charkowskim na tle rosyjskich ofensyw ewakuowano 1048 mieszkańców z obwodu czuhujowskiego, 440 z obwodu charkowskiego, 12 z obwodu bogoduhowskiego, a kolejnych 275 osób ewakuowano przy pomocy wolontariusy.

⚆ SBU zatrzymała rosyjskich agentów, którzy 9 maja przygotowywali ataki terrorystyczne w Kijowie. Według SBU organizatorami ataku terrorystycznego było rosyjskie GRU.

⚡️Sytuacja energetyczna: Ukrenergo planuje w najbliższej przyszłości usunąć ograniczenia sieciowe dla Charkowa, gdzie odbiorcy przemysłowi i gospodarstwa domowego podlegają harmonogramom wyłączeń.

🌍Alianci:

⚆ Prezydent Republiki Czeskiej Petr Pavel stwierdził, że Europa powinna ustanowić jasne granice dla rosji, ponieważ pokoju z Federacją rosyjską nie da się osiągnąć akceptując jej cele. Pavel uważa, że ​​Europa jest na początku długiej konfrontacji z rosją, ale niekoniecznie będzie to konfrontacja militarna. Według niego, jeśli kraje Europy chcą zachować własne bezpieczeństwo i dobrobyt, muszą ustanowić jasne granice dla rosji, ponieważ Moskwa chce przywrócić imperialną wielkość Związku Radzieckiego, w tym jego strefę wpływów, o której rosja mówi otwarcie.

⚆ Biały Dom nie spodziewa się poważnych przełomów w rosyjskiej ofensywie w obwodzie charkowskim. Stany Zjednoczone spodziewają się, że siły rosyjskie będą w dalszym ciągu nacierać w ramach nowej ofensywy w północnym obwodzie charkowskim, ale nie spodziewają się „większych przełomów” – powiedział Kirby, koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu. Komentując działania rosjan na północy obwodu charkowskiego, Kirby powiedział, że USA spodziewają się ofensywy i że siły rosyjskie przygotowywały się do niej w związku z dużym opóźnieniem w zatwierdzeniu przez Kongres dodatkowej pomocy dla Ukrainy.

⚆ Ambasadorzy UE uzgodnili projekt porozumienia o bezpieczeństwie z Ukrainą, powinno ono być gotowe do lipca. Redakcja „Welt am Sonntag” twierdzi, że dysponuje projektem tekstu, który jest przedmiotem negocjacji między Kijowem a Europejską Służbą Działań Zewnętrznych. Ambasadorowie 27 krajów członkowskich rzekomo zgodzili się już na 11-stronicowy dokument. Projekt tekstu zawiera zapisy, że UE zobowiązuje się, w przypadku nowej agresji na Ukrainę, do przeprowadzenia w ciągu 24 godzin konsultacji w sprawie jej potrzeb. Podobno istnieje odrębny przepis, który wyklucza bezpośredni udział w działaniach wojennych „wojskowych krajów UE”. UE obiecuje także zapewnienie dalszych dostaw pomocy wojskowej, pomoc w szkoleniu wojskowym, rozminowywaniu, reformach w sektorze obronnym, współpracę w przeciwdziałaniu zagrożeniom hybrydowym i cyberatakom, pomoc w odbudowie.

⚆ Premier Polski Donald Tusk powiedział, że Warszawa rozpoczyna prace nad dalszym wzmocnieniem całej swojej wschodniej granicy, w obliczu tego, co nazwał narastającą „wojną hybrydową” w postaci nielegalnej migracji z Białorusi. „Granica polsko-białoruska to miejsce wyjątkowe ze względu na presję nielegalnej imigracji. Tak naprawdę mamy do czynienia z postępującą wojną hybrydową” – powiedział premier, odwiedzając granicę i spotykając się z wojskiem i strażą graniczną.

⚆ Węgry: Wieloletni plan NATO dla Ukrainy „może doprowadzić do wojny światowej”. Według węgierskiego rządu NATO „wpompowuje” w wojnę aż do 100 miliardów dolarów w ciągu pięciu lat, „więc spodziewają się, że będzie to trwało co najmniej pięć lat”. Wspomniano również, że Węgry odczuwają „ogromną presję, aby poprzeć plany rozszerzenia wojny”. „Ale stanowisko rządu jest jasne: chcemy trzymać się z daleka od wojny. Nie chcemy brać udziału w tej misji NATO. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby uniknąć wysyłania broni i żołnierzy” – oznajmił węgierski rząd.

💀 Ciemna strona:

⚆ W obwodzie rostowskim w rosji na stacji kolejowej Kuberle wykoleiło się kilka wagonów pociągu towarowego z cysternami pełnymi paliwa. Trwa pożar.

⚆ Na przedmieściach Moskwy znów płoną magazyny

⚆ W rosji pękła tama w obwodzie Ust-Iszim w obwodzie omskim. Trwa ewakuacja mieszkańców.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Okolice Oczeretyne (Sołowiowe)

⚆ Czy to noga? (odcinek charkowski)

⚆ Pobudka!

📣 Pomaganie za czytanie vol. 6:

Szósta edycja to 10 500zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Poprzednie 91 200 zł przekazałem na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal dla fundacji Pogoń Ruska
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV
  5. 16 000 zł na “Nocnego Łowcę”

💧Źródła z których korzystam:
Telegram: ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP
Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso, Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon
Serwisy z mapami: DeepState map
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy
GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy
NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji
NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne
SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna
“Bawełna” – działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej lub lotnictwa Ukraińców.

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja multimedialna na warnewpl pojawia się do godziny później.


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *